فراز و فرودهای زندگی بانوی سیاهپوست تازه‌ مسلمان آمریکایی

۰۲ بهمن ۱۳۹۷

در هفته‌ای که گذشت خبر بازدداشت و شکنجه ظالمانه مرضیه هاشمی مجری و خبرنگار آمریکایی پرس. تی. وی به مهمترین خبر رسانه‌ها تبدیل شد. مرضیه هاشمی مجری سیاهپوست مسلمانی است که در چند سال اخیر در شبکه پرس. تی. وی به عنوان  گوینده و کارشناس رسانه فعالیت  می‌کند. وی بانوی مسلمانی است که تحت تاثیر شخصیت امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی راه خود را انتخاب کرده به گونه‌ای که نه تنها در شعار، بلکه از همان ابتدا ودوران جوانی تا به امروز در همه شئون زندگی همواره پایبند اعتقادات خود بوده است، به طوری که خارج از فعالیت‌های خبری و رسانه‌ای به عنوان یک مبلغ و سخنران دینی شناخته می‌شود.

 

 

ملانی فرانکلین که بعد از تشرف به اسلام نام مرضیه را انتخاب کرد، پرچمدار آزادیخواهی است که با ساخت مستندهایی درارتباط با سیاهپوستان آمریکایی نگاهی دوباره به وضعیت ناعادلانه این قشر از مردم آمریکا انداخته است. ازجمله مستند«عدالت در آمریکا » که او در این فیلم سوال می‌کند آیا درآمریکا عدالتی وجود دارد؟! زیرا سیستم این کشور برمبنای نژادپرستی و تبعیض تنظیم شده است هرچند شعارهای آزادی و برابری در آمریکا سر می‌دهند اما در عمل،‌ بعد از گذشت پنجاه از سال از ترور دکتر مارتین لوتر کینگ هنوز نژادپرستی و تبعیض نسبت به سیاهپوستان حاکم است و بی‌عدالتی بیداد می‌کند. دستگیری و برخورد متحجرانه با این زن مسلمان نیز خود نشانه‌ای بر چنین شعار پوچ و تو خالی است؛ درحالی که او تنها برای دیدار خانواده و برادر بیمار خود به آمریکا سفر کرد و بدون هیچ اتهامی بازدداشت  شد و به عنوان یک بانوی مسلمان محجبه مورد آزار و شکنجه روحی قرار گرفت.

 

 

زمانی که نوه مالکوم ایکس توسط اف. بی. آی دستگیر شده بود با او گفت‌وگو داشتیم با بغض و ناراحتی از نبود آزادی در آمریکا حرف زد و گفت: «دولت آمریکا تنها مدعی آ‌زادی است وگرنه همه افراد تحت کنترل و مراقبت پلیس هستند چه برسد به این‌که در خود کشور آمریکا از فردی یا افرادی احساس خطر کنند. خانواده مالکوم به دلیل انقلابی بودن و روحیه ضد امپریالیستی به شدت تحت نظر بودند. در آمریکا حتی کسانی هم که دین ندارند اگر مبارز باشند و درباره ظلم دولت آمریکا حرف بزنند تحت کنترل قرار می‌گیرند و حقوق بشر آ‌مریکایی تنها یک شعار تبلیغاتی زیباست. ما در انگلیسی یک اصطلاحی داریم  می‌گوییم: انجام دادن مهم‌تر است از شعار دادن. در داخل و خارج از کشور آمریکا حقایق معلوم است وقتی کسی درباره این مساله حرف می‌زند مخصوصا اگر در کشور آمریکا باشد خطرناک است.»

 

 

خواهری دلسوز برای تازه مسلمانان غریب

 

مرضیه هاشمی می‌تواند الگویی از زن مسلمانی باشد که در کنار توجه به مسایل اعتقادی و دینی، آزادیخواهی وعلم به کار، مادری نمونه نیز هست؛ هفده سال پیش همسر ایرانی او در حادثه‌ای در آمریکا از دنیا رفت. به ایران آمد و در کشوری غریب به تنهایی بار زندگی را به دوش کشید همین موضوع باعث شد تا پشتیبان و پناه تازه مسلمانان به خصوص زنان در ایران شود.

 

جمال طاهری مدیر انجمن اسلامی شهید ادواردو انیلی می‌گوید: « آشنایی ما با خانم هاشمی به سال ۹۱ برمی‌گردد زمانی‌که چون در پایتخت نبودیم ارتباطمان با تازه مسلمانان کم بود. در سال ۹۱ و ۹۲ به لطف خدا در نمایشگاه قرآن، بخش رهیافتگان را راه اندازی کردیم و آن سال ها با مشکلات تازه مسلمانان بیشتر روبرو شده بودیم.

خانم هاشمی پیشنهاد داد تا مرکزی برای حمایت از تازه مسلمانان تشکیل بدهیم این ایده را با وجودی که در شهر دیگری بودیم پیگیری کردیم و به این صورت موسسه رهیافتگان ایجاد شد اما از آنجایی که خودمان در اصفهان بودیم در بسیاری موارد افراد تازه مسلمان را به خانم هاشمی معرفی می‌کردیم ایشان بارها از جیب خود شخصا به آن هایی که نیاز مالی داشتند بدون هیچ چشم داشتی کمک می‌کرد. دعای کمیل خانم هاشمی نیز تا آنجا که می‌توانست به مرکز عقیدتی تازه مسلمانان تبدیل شده است و سعی می‌کند تا در کنار برگزاری دعای جمعی با آنها ارتباط برقرار کند. مرضیه هاشمی در واقع دوست وخواهری مهربان و دلسوز برای رهیافتگان است که خارج از مبحث آزادی خواهی و شهرت رسانه‌‍ای، بسیاری ایشان را خواهری برای تازه مسلمانان غریب درایران می‌شناسند.»

 

بانویی آزادیخواه و مبارز

 

اما در کنار این موضوع آنچه باعث شد تا دولت آمریکای مدعی آزادی، خانم هاشمی را بدون هیچ اتهامی بازدداشت کند و رفتاری غیر انسانی با وی داشته باشند، روحیه آزادیخواهی و مبارزاتی او علیه تفکر امپریالیسم است. وی پیش از این گفته بود:« من در آمریکا سه ویژگی شهروند درجه دومی را دارم. اول؛ زن هستم، دوم؛ مسلمان هستم و سوم؛ سیاهپوست هستم. هرکدام از این سه مشخصه به تنهایی باعث می‌شود تا در ایالات متحده و زادگاه خودم به چشم یک شهروند درجه دوم و پایین تبدیل شوم.»

 

این حرف را تقریبا  سال ها پیش خبرنگار مشهور تازه مسلمان انگلیسی ایوان ریدلی در مصاحبه‌ای بیان کرده بود با این تفاوت  که خانم ریدلی سفید پوستی انگلیسی است. ایوان ریدلی در خاطره‌ای می‌گوید:  «بعد از اینکه  مسلمان و محجبه شدم  یک روز در هوای بارانی منتظر تاکسی ایستاده بودم، تاکسی‌ها همه  را سوار می‌کردند به جز من؛ آنجا بود که متوجه شدم من باایمان به دین اسلام شهروند درجه دو کشور خودم شده‌ام.»

 

مرضیه هاشمی مانند ایوان ریدلی چهره‌ای مشهور و فعال رسانه‌ای است؛ شاید کمتر کسی خارج از دایره نخبگانی او را بشناسد. خانم هاشمی همواره سعی کرده تا از تریبون رسانه‌ای و علمی که دارد برای مبارزه با ظلم استفاده کند و در جهان چهره‌ای شناخته شده است؛ چنانچه پس از واقعه زاریا برای کمک به شیخ زاکزاکی و شیعیان نیجریه خیلی تلاش کرد، برای همین در این کشورهم خانم هاشمی چهره محبوب و شناخته شده‌ای است. به همین خاطر روز جمعه در حمایت از مرضیه هاشمی و اعتراض به دستگیری او تظاهرات گسترده‌ای کردند. روز یکشنبه هم دانشجویان و اقشار مختلف مردم تهران در تجمعی مقابل سفارت سوئیس در تهران به دستگیری و ادامه حبس وی اعتراض کردند.

 

همچنین کمیسیون حقوق بشر اسلامی بریتانیا در اعتراض به بازدداشت غیرقانونی مجری «پرس.‌تی.‌وی»، شعار نوشته‌هایی را به صورت نورتابانی روی ساختمان «بی. بی. سی» در لندن به نمایش گذاشت. کمیسیون حقوق بشر اسلامی بریتانیا شامگاه جمعه در این اقدام نمادین خود، ضمن اعتراض به دولت آمریکا، از سکوت رسانه‌های غربی به خصوص بنگاه خبری بی. بی. سی و نهاد‌های به اصطلاح حقوق بشری غرب در قبال بازدداشت مرضیه هاشمی مجری و خبرنگار شبکه «پرس‌.تی.‌وی» انتقاد و آن را مغایر با ارزش‌های انسانی و اصول دموکراسی مورد ادعای غرب اعلام کرد.

 

 

شاگرد مکتب فاطمی

 

در مصاحبه‌ای که  پیش از این با وی داشتیم گفت:« من فکر می‌کنم بزرگترین مساله جهان اسلام فقر دانش دینی است. اگر ما درک درستی از دین نداشته باشیم چگونه از آن پیروی کنیم. آموزش و درک حقیقی از اسلام بسیار مهم است و ما می‌توانیم به آن سطح دستیابی داشته باشیم، سپس برای ظهور حضرت مهدی (عج) آماده‌ایم. به‌عنوان زنان شیعه ما باید فعال باشیم. امروزه اطلاعات نادرست فراوانی راجع به اسلام وجود دارد که ما باید کاملا مراقب باشیم تا بتوانیم حق را از باطل متمایز کنیم باید خودمان را باور داشته باشیم  و بدانیم که‌ هرکدام ما در جمهوری اسلامی می‌توانیم در نشر اسلام تاثیر داشته باشیم امروز مردم دنیا تشنه هستند و با وجود سانسور شدید خبری در دنیا، وظیفه ما در این قضیه سنگین‌تر و حساس‌تر است.»

 

امروز در دهه فاطمیه یکی از شاگردان و رهروان حضرت فاطمه زهرا، به جرم  مسلمانی و اعتقادات دینی در شرایط سخت زندانی شده است؛ هرچند در این سال ها ثابت کرده که از سختی و مشکلات هراسی ندارد اما این در حالی است که هیچ منبعی درباره روند بررسی پرونده وی اطلاعات دقیقی ارائه نمی‌کند و شرایط کنونی برای خانواده مرضیه هاشمی دشوار است و فرزندان ایشان از اینکه برخلاف حق قانونی همه زندانیان، مرضیه هاشمی نمی‌تواند با خانواده‌اش به صورت تلفنی هم صحبت کند و مسئولان زندان این حق اولیه را نیز از او سلب کرده‌اند، بسیار ناراحتند چراکه  در زندان با بستن پابند و دستبند و محروم کردن این بانوی مسلمان و متعهد از پوشش کامل اسلامی و غذای حلال، موجبات تعذیب این خبرنگار بین المللی مسلمان را فراهم کرده‌اند.

 

البته خود ایشان پیش ازاین بارها گفته بود: « زندگی آسان نیست. فراموش نکنید چیزی که آسان به دست می‌آورید ارزشمند نیست، با سختی انسان ساخته می‌شود و چون خودم را به سختی به دست آورده‌ام این حرف را می‌زنم. خیلی خدا به آدم کمک می‌کند. وقتی اتفاقی پیش آمد نباید بگوییم چرا من؟»

 

دختر آمریکایی که زمانی به همه چیز خود در کشورش پشت پا زد و به عشق فاطمه زهرا(س) نام خود را مرضیه گذاشت در مکتب فاطمی به بلوغ رسید و باصدای بلند و رسا مبارزه با بی عدالتی و ظلم در آمریکا را فریاد می‌زد حالا گرفتار هما ن بی عدالتی شده و همچنان در گوشه زندان پرچمداری می‌کند به صورتی که  در تمام دنیا تصاویرش دست به دست می شود و تظاهرات برای آزادی و رهایی این بانوی مقاوم و مبارز مسلمان همچنان ادامه دارد. به امید آزادی هر چه زودتر این بانوی مسلمان…

 

 

#freemarziyehhshemi

#مرضیه_هاشمی

 

تحریریه سایت با حجاب _ معصومه طاهری

پاسخی بگذارید