با این سه راهکار به راحتی روابط کاریتان را در سال جدید کنترل کنید

معنویت، جلوگیری از اختلاط زنان و مردان همکار، وفاداری به خانواده سه عنصری هستند که می توانند در روابط بین نامحرمان در محیط کار مؤثر باشند...
10 فروردین 1398

روابط صمیمی و دوستانه در میان برخی از کارمندان زن و مرد امری نیست که بتوان به راحتی از کنار آن رد شد و آن را نادیده گرفت؛ عواقب و پیامدهای سوء این برخوردها باعث شده که هر بیننده عاقل و دلسوزی به این فکر فرو رود که چگونه می­ توان این روابط را به رابطه­ ای سالم و پاک تبدیل کرد که در سایه آن کارکنان به راحتی و بدون هیچ دغدغه­ ای مشغول به کار شوند؟

 

 

برای پاسخ به این سؤال باید گفت که؛

 

◄ معنویت

◄ جلوگیری از اختلاط زنان و مردان همکار

◄وفاداری به خانواده

 

سه عنصری هستند که می ­توانند در روابط بین نامحرمان در محیط کار مؤثر باشند. هر کسی از معنویت معنای خاصی دارد، معنویت در اینجا یعنی تقویت ایمان و دینداری فرد، وفاداری به خانواده نیز به معنای پایبند بودن به عهد و پیمان زناشویی است.

 

 

راه های ایجاد معنویت در میان کارمندان و کارکنان یک مجموعه:    

       

                                                                                                                              

برای افزایش تقویت ایمان کارمندان و برانگیختن حس معنویت آن ها و ایجاد رابطه ­ای سالم در محیط کار لازم است که فضایی معنوی در محیطِ اشتغال حاکم شود. ایجاد فضای معنوی تعهد کارمندان را ـ اعم از اخلاقی و کاری ـ به دنبال دارد و افراد در تمام ساعات کار خدا را ناظر بر تمام احوال و اعمال خود می­ دانند و لذا همه نیروی خود را صرف انجام وظایف و حل مشکلات ارباب رجوع می­ نمایند.

 

 

۱ـ برای ایجاد فضای معنوی در محیط کار اولین قدم ترویج و گسترش حجاب و پوشش اسلامی در میان تمام کارمندان است. حجاب و پوشش مناسب در محل کار ـ خود به تنهایی و بدون هیچ حرکت و عملی ـ حیا و عفاف به همراه دارد؛ وقتی خانم کارمند با حجاب و پوشش کافی وارد محیط کار می ­شود، غیرمستقیم به بقیه اعلام می کند که بنده دارای حریمی هستم که ورود آن برای شما ممنوع است و مردان نیز با دیدن زن محجبه ناخودآگاه مواظب رفتار، نگاه و گفتار خود هستند و سعی می­ کنند در اعمالشان عفت پیشه کنند.

 

۲ـ نوع برخورد صحیح و مناسب با نامحرمان نیز باعث بالا رفتن فضای معنوی محیط کار می­ شود: رعایت ادب و شئونات اسلامی در برخورد با نامحرم، پرهیز از شوخی و خنده­ های بیجا و پرهیز از صحبت ها و برخوردهای اضافی و غیرضروری با همکاران نامحرم، پرهیز از نوع گفتگوهایی که منشأ تحریک غرایز می­ شود.

 

هر چند که این بحث بیشتر ناظر به مراکز دولتی است ولی برای کارمندان دوره ­های ضمن خدمت و آموزشی زیادی برگزار می ­شود، چرا یکی از این دوره ­ها به روش صحیح برخورد با نامحرم در محیط کار اختصاص پیدا نکند؟! چه بسیار افرادی که از لحاظ دینی ظاهری مناسب و موجه دارند ولی در تعاملاتشان با نامحرمان به راحتی با آن ها ارتباط صمیمی و دوستانه برقرار می ­کنند؛ این افراد یا نوع رفتار و برخورد با نامحرم را نمی­ دانند یا اینکه سهل انگارند و سعی کرده ­اند آن را به فراموشی بسپارند، لذا با آموزش این مسائل و رعایت آنها از سوی کارمندان، محل کار از فضای معنوی بالایی برخوردار می ­شود.

 

 

اختلاط زنان و مردان کارمند

 

در برخی از سازمان ها و نهادهای دولتی یا غیردولتی زنان و مردان مجبورند در تمام ساعات اداری در یک اتاق یا در کنار هم مشغول به فعالیت شوند. این اختلاط که با مبانی و ارزش های دینی و اسلامی تعارض دارد، باعث بروز و ظهور مشکلات و ناهنجاری ­های اجتماعی زیادی می ­شود، چون هر چند هم زن و مرد از درجه تقوای بالایی برخوردار باشند، باز شیطان در کمین چنین لحظه ­ها و موقعیت ­هایی است: نگاه ­های خیره کننده، وارسی حرکات و رفتارهای یکدیگر، فراهم شدن زمینه برای صحبت­ های غیرکاری ….. ایجاد روابط و دوستی­ هایی در خارج از محل کار حتی برای یک چای خوردن ساده …از این رو برای سالم سازی محیط کار و روابط میان کارمندان و جلوگیری از پیامدهای ناگواری که ممکن است از این محیط ­های مختلط ناشی شود که هرگز هم به صلاح جامعه اسلامی نیست، باید تا حد امکان از اختلاط زن و مرد در محل کار پرهیز شود.

 

 

وفاداری به خانواده

 

وفاداری که همان پایبندی به تعهد زناشویی معنا کردیم از دو جنبه قابل بررسی است؛

 

اولاً؛ اینکه اعتقادات دینی و باورهای مذهبی در وفاداری فرد به همسر و زندگیش مؤثر است.

ثانیاً؛ علاوه بر ایمان قلبی، وجود محیطی پاک عاری از هر گونه عوامل تحریک کننده نیز در تعهد افراد به زندگی مشترک تأثیرگذار است. لذا سالم سازی فضای محیط کار هم باعث معنویت بیشتر در آن محیط شده و هم باعث کاهش عوامل تحریک جنسی و در نتیجه وفاداری افراد به زندگی شان می­ شود.

 

 

کلام آخر

 

اگر بخواهیم رابطه ­ای سالم در میان کارمندان جامعه ایجاد کنیم، باید اول غبار یاد خدا از دل آنها زدوده شود و بعد زمینه عشق آنها به خانواده پُررنگ تر گردد، در این صورت است که کارمند ـ زن یا مرد ـ به همکاران و محیط کار تنها به عنوان عرصه ­ای برای تلاش و کار نگاه می­ کند و از صحبت های سبک و شوخی های جلف و هر چیزی که فراتر از وظایف شغلی باشد پرهیز می کند.

 

 

تحریریه سایت با حجاب

دیدگاهتان را بنویسید