خواندنی; کشیشی در جست و جوی فاطمه و زینب ( س)

فاطمه از زبان کریستوفر
۲۱ فروردین ۱۳۹۸

کتاب “فاطمه دختر محمد (ص)”، زندگی نامه ای مستند، در مورد دختر پیامبر اسلام است، این کتاب مثل ده ها کتاب مستند دیگری است که در مورد این خانم بزرگوار تا به امروز نوشته شده است اما فرق فاطمه دختر محمد(ص)، با دیگر کتاب ها در این مطلب است که نویسنده این کتاب کشیشی کاتولیک است که در جست و جوی حقیقت، با اسلام و شیعیان آشنا شده و عمری را وقف شناخت پیامبر اسلام و خاندانش و بخصوص حضرت فاطمه (س) و دخترشان حضرت زینب( س) کرده است. پروفسور “کریستوفر کلوهسی” با استفاده از منابع شیعه و سنی، کتاب هایی را در مورد این دو بانوی بزرگوار به رشته تحریر در آورده است که به عنوان اولین و جامع ترین کتاب ها به زبان غربی تا کنون نوشته شده است.

 

به گزارش باحجاب، با وجود تمام دشمنانی که از آغاز بعثت حضرت محمد (ص) سعی کرده اند روابط بین اسلام و دیگر ادیان الهی را با یکدیگر تیره و تار کنند و با نشان دادن چهره ای دروغین از اسلام و پیامبر اسلام، در واقع مانع از شناخت واقعی این پیامبر عظیم الشان شوند اما در حال حاضر، به خاطر زحمات شبانه روزی مسلمانان و دیگر مردم پاک نیت و حقیقت طلب در سر تا سر جهان، حقیقت روز به روز روشن تر می شود و بی راه نیست اگر بگوییم دلیل اصلی موج اسلام هراسی در غرب که معمولا با خشونت علیه مسلمانان دنیا همراه بوده نیز، همین شناخت و گرایش مردم به اسلام بوده است. در حال حاضر هر دو جبهه اسلام گرایان و اسلام هراسان در غرب با تمام قوا در حال گسترش و مبارزه هستند و یکی از مهم ترین سنگرهای مبارزه تلاش برای گسترش شناخت پیامبر اسلام و ائمه اطهار است. “کریستوفر پائول کلوهسی” به عنوان یک کشیش که تحصیلات خود را در رشته شیعه شناسی تکمیل کرده است، یکی از همین حقیقت طلبانی است که سعی دارد با نشان دادن شباهت ها و نقاط مشترک بین بزرگان دو دین، حقیقت را در مورد شخصیت پیامبر اسلام و بخصوص دختر والا مقامش به تمام دنیا نشان دهد.

 

 

 

 

آغازی برای شناخت و مطالعه

کریستوفر کلوهسی، یک کشیش کاتولیک رومی متولد آفریقای جنوبی است ولی آن چیزی که باعث شهرت این کشیش شده است، نوشتن کتاب های خاص با موضوعات متفاوت در مورد زنان خاندان پیامبر است.

این محقق نویسنده ی کتاب “فاطمه، دختر حضرت محمد(ص)” (چاپ اول: ۲۰۰۹، چاپ دوم: ۲۰۱۸) و کتاب “نیمی از قلبم: روایت‌هایی از زینب دختر علی (ع)” در سال (۲۰۱۸) است که هر دو کتاب توسط انتشارات “گورگیاس” به چاپ رسیده است.

کتاب فاطمه دختر محمد( ص) به نوعی اولین و مهم ترین منبع زندگی حضرت فاطمه (س) به حساب می آید که به یکی از زبان های اروپایی نوشته شده است. این کتاب براساس منابع دست اول شیعه و سنی نوشته شده است.

کلوهسی به عنوان کشیشی که در جست و جوی حقیقت بود عنوان می کند که مطالعات اسلامی خود را در قاهره و رم انجام داده و در قاهره بیشتر به تحصیل عربی پرداخته و در رم از حضور اساتید مسلمان و غیرمسلمان بهره‌مند شده است. به عنوان یک کشیش جوان که در منطقه ای غالبا مسلمان نشین در شهر کیپ تاون (آفریقای جنوبی) کار می کرده و در این میان متوجه شده که تقریباً همه خانواده ‌ها در آن منطقه خویشاوندان یا دوستان مسلمان دارند و چون کلوهسی فکر می کرده این موضوع مهمی است، لازم دیده است غیرمسلمانان درک جامع و علمی از اسلام و مهمترین متون عربی آن داشته باشند. بنابراین، شروع به تحصیل تا مقطع دکتری در موسسه اسقفی مطالعات اسلامی و عربی کرده است که البته این مطالعات تا به امروز ادامه دارد.

 

 

 

 

شیعه شناس غربی

این کشیش کاتولیک در مورد علاقه خود به اسلام و بخصوص شیعیان گفته است :” در میان مطالعات ما، درسی درباره اسلام شیعی بود. من عمیقاً تحت تاثیر زندگی امام حسین (ع) و واقعه کربلا قرار گرفتم، زیرا هر دو قویا با منش مسیحیت و به ویژه مسیحیت کاتولیک ارتباط داشتند. بنابراین تصمیم گرفتم مطالعات شیعی را به شکل تخصصی دنبال کنم ، به ویژه اینکه در آن زمان پژوهشگران غربی اندکی به شیعه شناسی در اسلام توجه داشتند. در حقیقت، زمانی که تصمیم خود را برای تخصص در شیعه شناسی اعلام کردم، تعدادی از استادانم فکر می کردند این کار وقت تلف کردن است اما من نا امید نشدم و ادامه دادم….”

 

 

 

فاطمه(س) و پسرش یادآور مریم(س) و پسرش هستند

پروفسور کلوهسی در مورد علاقه اش به شخصیت های برجسته شیعه گفته است که : ” خانم فاطمه (ع) و پسرش حسین (ع) شخصیت های بسیار جذابی به ویژه برای مسیحیان کاتولیک هستند، زیرا همسویی آشکاری بین آنها و شخصیت عیسی مسیح (ع) و حضرت مریم (س) در مسیحیت وجود دارد. من ابتدا قصد داشتم رساله دکترای خود را درباره زندگی امام حسین (ع) بنویسم، به ویژه درباره موضوعات ناجی و رستگاری که قبلاً توسط “محمود ایوب” به طرز ماهرانه ای بررسی شده بود، اما با خواندن زندگینامه امام حسین (ع) در منابع، متوجه شدم تقریباً هیچ کسی درباره مادر ایشان، حضرت فاطمه (س) چیزی ننوشته است، از این مطلب غمگین شدم. البته، کتاب های کوچکی از جمله متن معروف شریعتی موجود است اما آثاری که براساس مطالعه اساسی متون و منابع دست اول شیعه و سنی توسط یک غربی نوشته شده باشد، اگر وجود داشته باشد هم بسیار کم است.

 

این شد که خودم را آماده انجام این کار کردم: تصمیم گرفتم اولین زندگینامه جامع دختر پیامبر (ص) را به یک زبان غربی اما کاملا براساس منابع عربی اولیه بنویسم و با موفقیت از پایان نامه دکتری خود دفاع کردم.”

 

 

 

 

 

نیمی از قلبم متعلق به زینب (س) است

کلوهسی به عنوان یک اسلام شناس که به خانواده پیامبر علاقمند است در مورد نوشتن کتابی با عنوان “نیمی از قلبم” که در مورد زندگی حضرت زینب بود هم همان شیوه قبلی را بکار برد. او در این مورد گفته است:

” نگارش کتاب حضرت زینب (س) به روش مشابهی انجام شد؛ چهار نفر از ما کشیش های کاتولیک که در مطالعات عربی و اسلامی دارای تحصیلات دکتری هستیم، روزی مشغول صحبت بودیم و از اینکه پژوهشگران اسلامی آثار آکادمیک اندکی درباره زنان بزرگ اسلام نوشته اند، تاسف خوردیم. برای مثال، تا جایی که من اطلاع دارم، هیچ زندگینامه درخوری درباره بانو خدیجه (س) وجود ندارد.

بنابراین توافق کردیم که هر کدام درباره یکی از بانوان بزرگ اسلام زندگینامه جامعی بنویسیم. فوراً مجذوب شخصیت حضرت زینب (س) شدم، زیرا ادامه مطالعاتم درباره زندگی مادر و برادر ایشان و همچنین بررسی هایی که درباره واقعه کربلا انجام داده بودم، محسوب می شد.

هر دو کتاب در تلاش برای تفسیر جدید و آکادمیک از زندگی این دو زن فوق العاده یعنی حضرت فاطمه (س) و دختر ایشان، حضرت زینب (س) است. هر دو آنها در مبارزه با استبداد و بی عدالتی (فاطمه پس از مرگ پدرش و زینب بعد از واقعه کربلا) نمونه یا الگوی کامل ایستادگی در مبارزات انسانی برای زنان معاصر در زمانه ما هستند.”

 

 

 

 

دفاع از حقیقت، کربلای شخصی هر فرد است

این کشیش کاتولیک در مورد روشن شدن حقیقت و شناخت شخصیت های بزرگ در ادیان به مساله آتش به اختیار اعتقاد دارد و در این باره می گوید:

“هر کدام از ما باید هر روز بدون وقفه، در خصوص اینکه چگونه رفتار کنیم، صحبت کنیم، فکر کنیم یا عکس العمل نشان دهیم، تصمیمات اخلاقی و درستی بگیریم.

بسیاری از این تصمیمات ما را وحشت زده می کند، زیرا ممکن است ما را حتی در میان دوستانمان و کسانی که دوستشان داریم، نامحبوب کند. در این کشمکش روزمره برای وفادار ماندن به هر آنچه که عادلانه، درست و اخلاقی است، لحظاتی وجود دارد که کربلای شخصی ما محسوب می شود.

حضرت فاطمه (س) و حضرت زینب (س) نمونه و الگوی ایستادگی در چنین لحظاتی هستند. اما درعین حال هر دو آنها انسان بوده اند بدون در نظر گرفتن موهبت های معنوی ایشان، هر دو زن، همسر، مادر و دختر بوده اند. آنها از دست دادن، نگرانی و غم را درک کرده اند. این مساله انسانیت آغشته با شجاعت آنهاست که ایشان را به چنین الگوهای مهمی تبدیل کرده است. آنها فقط برای زنان مسلمان الگوی شجاعت و صداقت نیستند، بلکه متعلق به تمام دنیا هستند.”

پروفسور کلوهسی در در ابتدای کتاب فاطمه دختر محمد(ص) با توجه به مبارزات و سعی مخالفین در پنهان کردن شخصیت واقعی حضرت فاطمه(س) ضمن بررسی نحوه شهادت ایشان می نویسد :

” او به مدت ۱۲ قرن یک شخصیت نامرئی باقی ماند. فاطمه (س) بعد از پدرش توسط پیروان دین پدرش، به سختی های زیادی دچار شد و البته شخصیت والای او نادیده گرفته شد و با سوء رفتار و محرومیت روبرو گردید”.

این محقق و اسلام شناس مسیحی با نگارش کتاب هایی جامع پیرامون زندگی زنان بزرگ خاندان پیامبر در جامعه ای که شناخت روشنی از اسلام ندارد، با وجود مشکلات و مخالفت ها در حد توان خود اقدام کرده است و برای روشن شدن حقیقت از هیچ تحقیق و تلاشی فروگذار نکرده است.

 

 

تحریریه سایت باحجاب، فاطمه قاسم آبادی

دیدگاهتان را بنویسید

  1. فاطمه سالاری گفت:

    بسیار عالی
    خداقوت
    چطور میشه کتاب رو تهیه کرد؟؟