وقتی حجاب را انتخاب میکنید...

بعد از با حجاب شدن دوستانتان را به روز کنید

اگر تاکنون دوست پسر داشته اید از این پس باید رابطه دوستی تان را با او قطع کنید اگر او واقعاً خیرخواه شما باشد می تواند برای ازدواج با شما اقدام نماید قطع این رابطه...
01 تیر 1398

از زمانی که تصمیم می گیرید با حجاب شوید با عکس العمل های متفاوتی روبرو می شوید که برخی از آن ها ممکن است شما را شوکه کند.

 

ممکن است دوست صمیمی شما که تا قبل از این در همه ی لحظات کنار شما بوده به یکباره نه تنها انتقادهای جدی را شروع کند بلکه در نهایت شما را تنها بگذارد. کسی که تا قبل از این شما را با کلمات بسیار محبت آمیز خطاب می کرد، امروز با رفتارهایی متفاوت و غیرقابل تصور شما را شوکه می کند.

 

گروه دوستانتان در مدرسه یا دانشگاه شما را طرد می کنند، ممکن است بگویند که به خاطر ظاهر و افکارت دیگر نمی توانیم تو را در جمع خود بپذیریم. نگران نباشید، زیرا شما یک راه جدید را در پیش گرفته اید، مقتضای آن این است که دوستانی بیابید که با شما همراه و هم مسیر باشند. در این بین ممکن است اتفاقاً یکی از دوستانتان نیز بخواهد مانند شما در پوشش خود تغییرات مثبت ایجاد نماید. این برای شما نیز یک فرصت خواهد بود تا مسیر خود را با همراهی او طی کنید.

 

 

به فکر دوستان جدید باشید

 

در راه جدیدی که انتخاب کرده اید به دوست و همراه جدید احتیاج خواهید داشت، دوستی که همفکر با شما باشد و حرف های شما را بفهمد و در لحظات سخت بتواند در کنار شما بوده و به شما کمک کند.

 

داشتن دوست خوب و با ایمان در طی مسیر بندگی بسیار مهم و تأثیرگزار است، زیرا اغلب بدون اینکه خود متوجه شویم خصوصیات و ویژگی های دوستمان بر روی ما تأثیر مستقیم می گذارند؛ همانطور که رسول اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند: ألمَرءُ عَلَی دین خَلیلِهِ فَلیَنظُر أحَدُکُم مَن یُخالِلُ.

آدمی بر آیین دوست خود است پس بنگرید با چه کسی دوستی می کنید. (بحارالانوار(ط-بیروت) ج۷۱، ص۱۹۲)

 

مولا علی-علیه السلام- نیز فرمودند:  برترین دوست و برادر تو کسی است که در کار خیر سبقت گیرد و تو را هم به سوی خیر بکشاند، و تو را به نیکی فراخواند و یاری کند. (میزان الحکمه، جلد ۱، صفحه ۵۷، حدیث ۲۶۷)

 

بنابراین اگر دوستانی دارید که تلاش می کنند شما را از انتخابتان منصرف کنند و شما را به پوشش های ناهنجار دعوت می کنند و یا اصرار دارند که در جمع ها و مهمانی های حرام حضور داشته باشید، حتما از آن ها فاصله بگیرید.

 

در اندرزهاى خداوند به عیسى علیه السلام آمده است: «اى عیسى! بِدان که همراه بد، ستم مى کند و همنشین بد، آدمى را پست مى کند. بِدان با که همنشینى مى کنى و براى خود، برادرانى مؤمن، انتخاب کن.» (الکافی، ج ۸، ص ۱۳۴، ح ۱۰۳)

 

مولا علی علیه السلام نیز می فرمایند: دوستی کسانی که به خاطر خدا دوستند ادامه پیدا می کند، چون عامل آن دوستی، دائمی است (ولی) دوستی برادرانی که به خاطر دنیا دوست شده اند بریده می شود، زیرا عوامل آن دوستی ها زود از بین می رود. (غررالحکم، جلد ۲، حدیث ۱۷۹۵، ۱۷۹۶)

 

 

مسجد مرکز یافتن دوستان الهی است

 

حال که به دنبال دوستان خوب هستید می توانید به مکان هایی که محل تجمع افراد مذهبی است وارد شوید. یکی از مراکزی که در روایات به عنوان کانون یافتن دوست خوب و وفادار مطرح شده است، مسجد است.

امام علی (ع) در حدیثی، از مسجد به عنوان مرکز یافتن برادرانی که انسان را در مسیر “الله” یاری می‌دهند یاد نمودند. (من لایحضره الفقیه، ج ۱، باب فضل المساجد و حرمت، ص ۲۳۷-۷۱۳)

 

البته به این نکته هم توجه داشته باشید ممکن است در مسجد با کسی آشنا شوید که در اعتقاد خود چندان محکم نباشد و شاید او بیشتر از شما به دوستی با شما نیاز داشته باشد، یا با کسی آشنا شوید که دوستی از جنس مخالف داشته باشد اما تعداد این افراد به نسبت مکان های دیگر بسیار کمتر و رفتارهای پر خطر از جانب این افراد کمتر است.

در واقع هیچ قشری وجود ندارد که همه در آن خوب و یا بد باشند بلکه عموماً افراد مذهبی و سالم به مکان های سالم و افرادی که به دنبال روابط ناسالم هستند در مکان های ناسالم حضور دارند.

 

 

دوست پسرتان را ترک کنید

 

اگر تاکنون دوست پسر داشته اید از این پس باید رابطه دوستی تان را با او قطع کنید. اگر او واقعاً خیرخواه شما باشد می تواند برای ازدواج با شما اقدام نماید. قطع این رابطه اگرچه برای شما بسیار سخت خواهد بود و ممکن است برایتان غیر ممکن جلوه کند اما مطمئن باشید ترک این دوستی برکاتی را به همراه خواهد داشت که بسیار بیشتر از روابط دوستانه قبلی شما را آرام خواهد کرد.

 

شاید بد نباشد که بدانیم خداوند در قرآن نیز از دوستی با جنس مخالف نهی فرموده است:

 

قرآن در دو جا یعنی یکی در سوره مائده آیه ۵ و دیگری در سوره نساء آیه ۲۵ زنان و مردان را از داشتن روابط دوستانه با جنس مخالف برحذر داشته است و آن را مورد مذمت قرار داده است. 

 

آیه ۲۵ سوره نساء به مردان می گوید: با دخترانی که روابط دوستی مخفیانه ای با دیگران داشته اند ازدواج نکنید. «… انکحوهن باذن اهلهن و اتوهن اجورهن بالمعروف محصنات غیر مسافحات و لا متخذات اخدان» یعنی آنان را با اجازه خانواده هایشان به همسری خود در آورید و مهرشان را به طور پسندیده به آنان بدهید [به شرط آنکه] پاکدامن باشند و زناکار و دوست گیران پنهانی نباشند.

 

در آیه ۵ سوره مائده نیز به مردان خطاب می کند و می فرماید: شما با زنان پاکدامن مسلمان ازدواج کنید و خود نیز پاکدامن باشید نه زناکار و نه آنکه زنان را در پنهانی دوست خود بگیرید، «… ولا متخذی اخدان … »

 

باور داشته باشید که اگر برای عمل به دستور خداوند از لذتی که ممکن است برایتان سخت و شکننده باشد، بگذرید، خداوند از دریای بی نهایت لطف و کرم خود پاداش هایی را در این دنیا و آخرت به شما می دهد که لذت معنوی آن ها را با چیز دیگری عوض نخواهید کرد که مهم تر از همه ی آن ها لذت رضایت الهی است.

 

 

تنها نیستید، بهترین دوست عالم همراه شماست

 

اگر در شرایطی هستید که احساس تنهایی می کنید و گمان می کنید کسی نمی تواند شرایط شما را درک کند، نا امید نباشید زیرا:

 

بَلِ اللَّهُ مَوْلاکُمْ وَ هُوَ خَیْرُ النَّاصِرینَ (آیه ۱۵۰ سوره آل عمران)

آرى، [تنها] خداوند مولاى شماست و او بهترین یاوران است. (ترجمه بهرام پور)

 

اعْتَصِمُوا بِاللّهِ هُوَ مَوْلاکُمْ فَنِعْمَ المَوْلی وَ نِعْمَ النَصِیر( سوره حج، آیه ۷۸)
به خدا پناه برید او مولای شماست، چه نیک مولا و چه نیک یاری دهنده ‏ای.

 

به هیچ وجه جای ناامیدی نیست زیرا خداوند دوست و یاری دهنده شما در سختی ها و تنهایی هاست. باور خود را به یاری خداوند با تلاوت قرآن و صحبت کردن با او تقویت کنید.

 

 

تحریریه سایت با حجاب

دیدگاهتان را بنویسید

 1. ناشناس گفت:

  تو شهرای بزرگ حجاب داشتن عجیب و غریبه .من خودم مهندس عمرانم چادری هستم خیلی هم فعالم نود درصد هم با اقایون سرو کار دارم هیچ مشکلی ندارم بابت حجاب خیلی هم محترمانه باهام رفتار میشه .خیلی راحت میرم بازدید کارمم خیلی دوست دارم

 2. sara گفت:

  سلام خیلیل ممنون بابت سایت خوبتون … یه چند وقتی میشه که خیلی احساس تنهایی می کنم من توسط دوستام و حتی خانواده ام به خاطر حجاب جدیدم طرد شدم … به خدا دیگه تخمل ندارم … من از بچه گی همیشه دوست داشتم چادری باشم اما خب با مخالف خانواده و اقواممون رو به رو میشدم من تا حالا با هیچ پسری دوست نشدم و به خاطر اینکه به این گناه الوده نشدم خداروشکر میکنم و خوشحالم … با ایه هایی که درباره ی خداوند و تنهایی گذاشتین احساس کردم که واقعا خدا با منه …. واقعا ازتون ممنونم بابت وبلاگ خوبتون

 3. ناشناس گفت:

  سلام دوست عزیزم.
  من دوست داشتم که با شما دوست بشم که بهم کمک کنیم!
  چون من هم از اول محجبه نبودم و در خانواده مذهبی هم متولد نشدم بخاطر همین راه زیادی در پیش دارم.
  شما با اطرافیانتون راجب این موضوع صحبت کنید و بگید که این انتخاب منه و من خودم تصمیمم رو قبلاً گرفتم.
  اطرافیان من برای حجابم خیلی مسخرم نکردند اما چون براشون تازگی داشت مدام میپرسیدن که چی شد باحجاب شدی و… که دیگه نمیپرسن چون دیگه عادت کردن مطمئن باشید بعد یک مدت حجاب شما کاملاً عادی میشه و دیگه سوال هایی از این قبیل نمیپرسن.
  در مورد دوستانی نزدیک به شخصیت خودتون ، مسجد که بهش اشاره شد خیلی جای خوبی میتونه باشه. اما شما در دانشگاه یا هرجای دیگه که برید افراد مذهبی پیدا میشن بالاخره اینجا یک کشور با پایه های مذهب هست.
  شما میتونید دوستانی بهتر از دوستان قدیمیتون رو ملاقات کنید.
  بیشتر رابطه ها روزی به پایان میرسن حتی اگر خیلی صمیمانه باشن.
  موفق تر از دیروز باشید.
  یا حق.