چرا هالیوود خون آشام ها و جادوگران را محبوب جلوه می دهد

تقریبا در دهه 90 میلادی بود که گروه های شیطان پرست غربی که سال ها بود در اروپا و آمریکا فعالیت می کردند ، در آسیا و کشورهای شرقی نیز شناخته شدند و توانستند با تبلیغات مخصوص به خود، طرفدارانی هم پیدا کنند دقیقا از همین زمان بود که...
۲۹ تیر ۱۳۹۸

در قسمت قبل در مورد رواج کتاب های فانتزی و ترسناک در بازار برای مخاطبین نوجوان و جوان و چگونگی پیدایش و خلق شخصیت اهریمنی مانند خون آشام، پرداختیم. حال بد نیست ادامه این بحث را با بررسی چرایی محبوب جلوه دادن شخصیت های اهریمنی در بین مخاطب نوجوان و جوان پیش ببریم و علت این حجم از تبلیغات و خرج را برای جا انداختن این موجودات در بین تفکر و ذهن مخاطبین جست و جو کنیم.

 

 

Related image

 

 

وقتی شیطان پرستی را تبلیغ می کنند

 

واقعیت این است که دنیای فانتزی و ترسناک همیشه مخاطبین خاص خود را داشته اند. البته زمانی موجودات ترسناک این دنیاهای فانتزی تنها در کتاب ها وجود داشتند و با پیشرفت وسایل ارتباطی از زمانی که سینما وارد میدان شد به سینما و پس از آن به تلویزیون راه پیدا کردند.

 

از آن زمان به بعد، شخصیت های اهریمنی مانند  خون آشام ها، گرگینه ها ، جادوگران و… مورد اقتباس بسیاری از نویسندگان و بعدها کارگردانان مختلف قرار گرفتند ولی این شخصیت های بیرحم، همچنان بین مردم عام ترسناک و نفرت انگیز بودند و دشمن انسان ها به حساب می آمدند.

 

به خاطر همین هم حدود نیم قرن پیش، قهرمان داستان های خون آشامی یا جادوگری شخص یا اشخاصی بودند که به دنبال شکار این موجودات خبیث بودند ولی کم کم و با رواج شیطان پرستی در غرب و ظهور گروه های موسیقی شیطان پرست و گسترش آیین و مناسک شان که آشامیدن خون و برگزاری مراسم ها در شب و دوری از روشنایی هم جزو آن بود، به تدریج یک سری اعمال خشونت بار این فرقه که زیرشاخه های زیادی داشت، بین طرفداران گروه های موسیقی راک و بلک متال، رواج پیدا کرد.

 

در راستای همین موضوع در تلویزیون و سینمای هالیوود، شخصیت خون آشام ها و بعد از آن جادوگران، دستخوش تغییراتی شد که باعث شد آن ها از موجوداتی اهریمنی به موجوداتی قدرتمند، ازلی، جذاب، که هر چه را می خواهند به دست می آورند، تبدیل شوند و به این وسیله تهیه کنندگان و کسانی که در اتاق های فکر پشت پرده بودند، توانستند تصویری جدید و باب میل روز از این موجودات اهریمنی، در راستای رواج اهداف خود، به مخاطبان عام ارائه بدهند و برخی اعمال این شیاطین را بین مردم عادی کنند.

 

محبوبیت جادوگری به وسیله فرهنگ سازی

 

تقریبا در دهه ۹۰ میلادی بود که گروه های شیطان پرست غربی که سال ها بود در اروپا و آمریکا فعالیت می کردند ، در آسیا و کشورهای شرقی نیز شناخته شدند و توانستند با تبلیغات مخصوص به خود، طرفدارانی هم پیدا کنند. دقیقا از همین زمان بود که کتاب های مربوط به جادوگری یا جادوگران به شدت مورد توجه قرار گرفتند و چیزی نگذشت که موضوع جادوگری با کتابی مثل مجموعه “هری پاتر” بین نوجوانان دنیا به شدت رواج پیدا کرد و محبوب شد.

 

این بار  اما سرعت انتشار افکار و درون مایه های فرهنگی غربی، مثل سال های قبل کند نبود و بلافاصله بعد از اینکه اولین فیلم از مجموعه هری پاتر پخش شد، کتاب اول از این مجموعه در ایران منتشر و فراگیر شد و نوجوانان ایرانی هم مثل بقیه نوجوانان دنیا طبق برنامه، درگیر ماجرای زندگی این پسر بچه جادوگر شدند!

 

یکی از بزرگترین انحرافات نسبت به جادو و جادوگری در حقیقت در همین سال ها بین مردم عام به وجود آمد و آن این مساله بود که جادوی بد و خوب وجود دارد و جادوگران هم خوب و بد دارند!

 

 

 

 

 

ولی سوالی که در این میان به وجود می آید این است که آیا نوجوان ما که مخاطب اصلی اینگونه کتاب ها هستند می دانند که طبق اصول دینی و فرهنگی خودش چیزی به عنوان جادوی خوب و جادوگر خوب وجود ندارد یا نسخه غربی و اصلاح شده را به خاطر تبلیغات و خوراک فرهنگی اش قبول دارد ؟

 

واقعیت این است که به همین راحتی و تنها با استفاده از بازی با ذهن نوجوانان این تصویر غلط از امری شیطانی مانند جادوگری که در تمام کتب آسمانی از آن به عنوان گناهی نا بخشودنی یاد می شود، شکل گرفت و همچنان در حال رشد است.

 

طبق آماری که کشور های اروپایی داده اند در مورد تاثیر مجموعه ای مثل هری پاتر بر فرهنگ و سبک زندگی مردم، میزان علاقه به جادو و استقبال از آن در این کشورها بعد از انتشار مجموعه هری پاتر رشد قابل توجهی داشته است.

 

در ایران هم با توجه به عدم نظارت و تبلیغات بیش از حد این مجموعه، علاوه بر کسب اجازه انتشار تا مدت ها بعد از پایان این مجموعه، فروش وسایل مربوط به شخصیت های این کتاب که فیلم هایش هم به شدت مورد استقبال نوجوانان قرار گرفت بازار داغی پیدا کرد.

 

چوب دستی مدل دامبلدور، گردنبند هرمیون، عینک مدل هری پاتر و…. تا مدت ها بین نوجوانان محبوب بود و پول های زیادی را روانه جیب سودجویان می کرد و حتی در حال حاضر هم اگر مخاطب نوجوان بگردد می تواند این وسایل را با کیفیت های اورجینال و صد البته که با قیمت های بسیار بالا تهیه کند.

 

 

Image result for ‫هری پاتر‬‎

 

هنر خوار شد، جادویی ارجمند

 

البته با توجه به گسترش شیطان پرستی و رواج برخی اعمال چنین گروه هایی در جامعه غرب از پنج دهه قبل، کاملا طبیعی به نظر می رسد که موجودی مثل خون آشام و جادوگران و… را در قالبی جدید و قابل قبول برای عام جامعه در آورند و از این طریق، زشتی و قبح یک سری اعمال شیطانی را بین مخاطبان از بین ببرند. ولی سوال اصلی اینجاست که چرا باید این خوراک مسموم ذهنی تا این حد برای نوجوان ما در دسترس و آماده باشد؟

 

البته که به خاطر وجود شبکه های ماهواره ای و دسترسی بسیار آسان به سریال ها و فیلم های بروز، مخاطب نوجوان و جوان امروزی براحتی می تواند از قافله تدارک دیده توسط متفکران غربی عقب نماند. به خاطر همین مطلب هم ما مثلا می گوییم که نمی شود اینترنت و ماهواره ها را کنترل کرد ولی اینکه این موجودات در کتاب ها و انتشارات معتبر کشور ما هم به حیات خود براحتی ادامه می دهند، جای سوال و تامل دارد.

 

کاش فیلترهایی که کتاب های مخصوص نوجوانان از آن عبور می کنند، به جای پیروی کورکورانه از تفکرات و خوراک غربی و سعی در عقب نماندن از این قافله های بی سرانجام، کمی هم به فکر ترویج تفکر و فرهنگ اسلامی و ایرانی خودمان باشند و برای نویسندگان ارزشمند خودی تبلیغ کنند و کتاب های ارزشمندی را که سال ها باید در صف انتظار برای چاپ بمانند را مورد تجدید نظر قرار دهند.

 

 

تحریریه سایت باحجاب ـ فاطمه قاسم آبادی

پاسخی بگذارید