«تأثیر پوشش و حجاب در سیستم عصبی مردان و پیشگیری از اختلالات جسمی»

۱۹ تیر ۱۳۹۸

به گزارش‌ باحجاب، اظهارات و واکنش‌های مقامات قضائی و انتظامی و نظامی درباره وضعیت حجاب همچنان در سر خط خبر‌های روز است. روز گذشته در جدیدترین اخبار رئیس بسیج زنان کشور در سخنانی از مطالبات عمومی نسبت به استفاده مردان از پوشش مناسب گفت و افزود: «حجاب مختص به زنان نیست و مردان نیز ملزم به رعایت آن هستند. علاوه بر این، دادستان کل کشور هم در سخنانی کشف حجاب را جرم مشهود خواند و آن را مستوجب پیگرد دانست».

شرق نیز نوشت،  حدوددو ماه است که مسئله حجاب و لزوم برخورد با کسانی که بدحجاب یا بی‌حجاب قلمداد می‌شوند، به یکی از اصلی‌ترین مباحث سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور تبدیل شده است و روزی نیست که خبری درباره این موضوع به نقل از یکی از مسئولان بلندپایه کشور منتشر نشود؛ از مسئولان مختلف قضائی تا فرماندهان پلیس در بخش‌های مختلف.

چند روز پیش فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور از جلوگیری از سوارشدن مسافران بدحجاب به هواپیما از سوی پلیس فرودگاه‌ها، سخن گفته و اعلام کرده بود: بر اساس قانون، پلیس موظف است با جرم مشهود مقابله کند؛ به‌ویژه اینکه قانون برای جرم مشهود مجازات تعیین کرده است. اگر کسی کشف حجاب کند، پلیس حتما برخورد خواهد کرد. با توجه به اینکه کشف حجاب جزء جرائم مشهود است، با این جرم بدون تعارف برخورد می‌شود. پلیس در مرحله اول به افرادی که در فرودگاه‌ها کشف حجاب کنند، تذکر می‌دهد؛ اگر فرد متخلف به تخلف خود ادامه داد، به عنوان جرم مشهود آن را پرونده کرده و تحویل مقام قضائی خواهیم داد.

بر اساس خبری که روز گذشته در خبرگزاری مهر منتشر شد، مینو اصلانی، رئیس بسیج زنان کشور، در سخنانی گفت: به دلیل مطالبه عمومی نسبت به استفاده مردان از پوشش مناسب، امسال شاهد حضور پررنگ این قشر در برنامه‌های هفته عفاف و حجاب خواهیم بود.

وی همچنین گفت: هفته عفاف و حجاب در سال جاری با شعار محوری «حجاب میراث ایرانی، گرایش جهانی» برگزار خواهد شد و مهم‌ترین رویکرد ما بازخوانی تاریخی درباره جایگاه حجاب در تمدن ایران خواهد بود، زیرا برخی دانشمندان معتقدند حجاب از ایران به کشور‌های دیگر رفته و از سوی اقوام مختلف نیز رعایت می‌شده است و به دلیل موضوعیت‌داشتن این امر، هفته عفاف و حجاب امسال را به بازخوانی و بررسی این موضوع در سطح پایگاه‌های بسیج کشور خواهیم پرداخت.

اصلانی با اشاره به برنامه‌های سازمان بسیج زنان برای این هفته افزود: از جمله اقداماتی که در هفته پیش‌ِرو انجام خواهد شد، برگزاری تجمع‌های بزرگ و سراسری به طور هم‌زمان در ۴۰۰ شهرستان و مراکز استان‌هاست. به‌علاوه روز چهارشنبه نیز سه برنامه در تهران ازجمله دریاچه خلیج‌فارس با حضور بیش از ۱۵ هزار نفر از بانوان و اقشار مختلف جامعه برگزار خواهد شد. رئیس بسیج زنان کشور درباره اجتماع دختران در ورزشگاه شیرودی تهران نیز توضیح داد: روز پنجشنبه از ساعت ۱۷ عصر ویژه‌برنامه‌ای برای دختران در ورزشگاه شیرودی برگزار خواهد شد و در برنامه به رویکرد‌های ذکرشده خواهیم پرداخت. به‌علاوه در این روز از پنج پایگاه بسیج به سمت امامزاده صالح راهپیمایی و در آنجا اجرای برنامه با این موضوع و سخنرانی آیت‌الله قرائتی را خواهیم داشت.

 

 

 

تأثیر حجاب بر سیستم عصبی مردان

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه حجاب مختص زنان نیست و مردان نیز ملزم به رعایت آن هستند، تأکید کرد: به همین منظور یکی از رویکرد‌های مهم در برنامه‌های امسال، حضور مردان در رویداد‌های مرتبط با این هفته است چراکه استفاده از حجاب برای مردان نیز یک مطالبه عمومی است و در برنامه‌های این هفته شاهد حضور پررنگ مردان نیز خواهیم بود.

رئیس بسیج زنان کشور همچنین خبر داد در رویداد‌های امسال یک بحث علمی با موضوع «تأثیر پوشش و حجاب در سیستم عصبی مردان و پیشگیری از اختلالات جسمی» را بررسی کرده‌ایم و برای آن کلیپ‌ها مستندات لازم را نیز ساخته‌ایم. در این مستندات تأثیر مثبت پوشش در ایجاد آرامش و سلامت روانی افراد جامعه به‌ویژه مردان به اثبات رسیده است.

 

 

 

 

کشف حجاب، جرم مشهود

بر اساس خبری که ایرنا منتشر کرد، دادستان کل کشور هم که در نشست شورای اداری شهرستان ساوه حاضر شده بود، در سخنانی گفت: افرادی که کشف حجاب می‌کنند یا عامل کشف حجاب هستند، جرم مشهود مرتکب شده‌اند و نیروی انتظامی و دستگاه قضائی مطابق آموزه‌های اسلامی و قرآن مکلف به برخورد با آنان است.

حجت‌الاسلام «محمدجواد منتظری» افزود: کشف حجاب و ترویج بی‌عفتی در جامعه از ترفند‌های دشمنان برای شکستن خطوط قرمز نظام اسلامی است. افرادی که حجاب را رعایت نمی‌کنند در جامعه انگشت‌شمار هستند و نباید این موضوع را بزرگ‌نمایی کرد، زیرا حجاب مسئله‌ای قرآنی و دینی است که در بطن جامعه نهادینه شده و مردم مسلمان کشور به ویژه زنان آن را پذیرفته‌اند. حجاب مسئله اعتقادی است، اما دشمنان با اجیرکردن عده‌ای غافل و صرف هزینه، می‌کوشند رفتار‌های هنجارشکنانه در جامعه ترویج شود و دستگاه قضائی با قاطعیت تمام با متخلفان این حوزه برخورد می‌کند. منتظری ادامه داد: نظام اسلامی در برابر این ترفند‌های دشمن منفعل نیست و کوتاه نمی‌آید.

پاسخی بگذارید