هفته عفاف و حجاب

نقش بهلول گنابادی در مبارزه علیه کشف حجاب رضاخانی

بهلول زمانی که در زندان بود به دلیل نداشتن حداقل امکانات، اشعاری را که می سرود به طور کامل حفظ می کرد و در این مدت ۱۲۰ هزار بیت شعر سرود که ۳۰ هزار بیت آن مربوط به حضرت زهرا (س) و بخش قابل توجهی از آن نیز در وصف حضرت امام خمینی (ره) بود
20 تیر 1398

 

به گزارش باحجاب به  نقل از ایرنا_ ۲۱ تیر ماه سالروز قیام مردم مشهد و زائران و مجاوران حضرت امام رضا (ع) علیه کشف حجاب رضاخانی در سال ۱۳۱۴ به عنوان روز ملی عفاف و حجاب با نام علامه بهلول گنابادی عجین شده است و از وی به عنوان طلایه دار و مدافع راستین حجاب نام برده می شود.

به دنبال سیاستهای خصمانه و ضد ارزشی رضاخان در مقابله با تعالیم اسلام از جمله کشف حجاب، علامه بهلول گنابادی در مشهد مقدس از علما و مراجع اجازه گرفت که تجمع و گردهمایی مردم در مبارزه با کشف حجاب را رهبری کند.

سخنرانی علامه بهلول گنابادی در اجتماع زائران و مجاوران در مسجد گوهرشاد حرم مطهر رضوی در مخالفت با سیاستهای ددمنشانه و ضد اسلامی رضاخان، نقش تأثیر گذار در مقاومت مردم در برابر اقدام های ضد دینی رضاشاه و عمال وی داشت.

آنچه موجب ماندگاری قیام مردم در مقابله با کشف حجاب رضاخانی شد، اتکا به ارزشهای اسلامی و توان مردم و روحانیت است و بهلول گنابادی نقش موثر در بصیرت افزایی مردم این خطه علیه سیاستهای ضد اسلامی رضاخان داشت.

پس از دستگیری آیت الله قمی و بی توجهی دولت وقت به اعتراضات مردم در حالی که حکومت تصور می‌کرد با دستگیری رهبر قیام، اعتراض علیه سیاستهای ضد دینی رضاخان در مشهد به پایان رسیده، روحانی دیگری به نام محمد تقی گنابادی معروف به بهلول از خطبای مشهور کشور در سال ۱۳۱۴ به روشنگری مردم و زائران و مجاوران حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) در صحن گوهرشاد حرم مطهر رضوی پرداخت.

شیخ بهلول در سخنرانی خود خواستار آزادی آیت الله قمی که در اعتراض به کشف حجاب رضاخانی به تهران رفته و دستگیر شده بود و همچنین متوقف شدن کشف حجاب شد.

دژخیمان رضاشاه که از سخنان بهلول به خشم آمده بودند مسجد جامع گوهرشاد را چند روز به محاصره درآورده و سپس حدود پنج هزار نفر از مردم، زائران و مجاوران حرم مطهر حضرت ثامن الحجج (ع) را که سلاحی جز ایمان راسخ و نستوه نداشتند، به شهادت رساندند.

کامیون های بسیار، اجساد زائران را برای دفن به خندق های اطراف مشهد منتقل کردند و شیخ بهلول که از این حادثه به طور معجزه آسا رهایی یافته بود، چند شب را در خانه پیرزنی در مشهد مخفی شد.

شیخ بهلول سپس با سفر مخفیانه به شهرهای اطراف مشهد با تشریح قیام مردم علیه کشف حجاب و کشتار آنان توسط عمال رضاخان به روشنگری و بصیرت افزایی مردم پرداخت و بعد از سفر مخفیانه به افغانستان در این کشور دستگیر و حدود ۳۰ سال در آنجا زندانی و تبعید بود و مرارتهای بسیار برای دفاع از ارزش های اسلامی و فرهنگ عفاف و حجاب تحمل کرد.

بهلول زمانی که در زندان بود به دلیل نداشتن حداقل امکانات، اشعاری را که می سرود به طور کامل حفظ می کرد و در این مدت ۱۲۰ هزار بیت شعر سرود که ۳۰ هزار بیت آن مربوط به حضرت زهرا (س) و بخش قابل توجهی از آن نیز در وصف حضرت امام خمینی (ره) بود که به “خمینی نامه” مشهور شد.

وی پس از آزادی از زندان افغانستان به مصر عزیمت کرد و طی یک سال و نیم اقامت در آن کشور از طرف جمال عبدالناصر رئیس جمهوری مصر به عنوان رئیس بخش فارسی رادیو و تلویزیون مصر منصوب شد و در دانشگاه الازهر این کشور به تدریس پرداخت.

زهد بی نظیر، استقامت بی مانند، ساده زیستی و ایمان خالصانه، بهلول را به اعجوبه زمانه تبدیل کرد و مقاومت و پایداری در دفاع از ارزشها و مقابله با مشکلات از خصوصیت های مهم شخصیتی وی بود.

خصوصیت های منحصر به فرد و خدمات ارزشمند و بی منت وی به هم کیشانش از او شخصیتی ساخت که رهبر معظم انقلاب بهلول را شگفتی روزگار خواندند و فرمودند: این بنده صالح، مجاهد و پرهیزگار که عمر طولانی و پرماجرای خود را یکسره با مجاهدت و تلاش گذراند، یکی از شگفتی‌های روزگار ما بود.

اینک مرقدی به نامش در گناباد برپا شده که مامنی برای زائران پیاده حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) در مسیر مشهد مقدس است تا خستگی راه از خود دور کنند و به مناجات با خدا بپردازند و فاتحه‌ای برای این مرد خستگی ناپذیر در دفاع از ارزشها بخوانند.

علامه محمدتقی بهول گنابادی فرزند شیخ نظام الدین و نوه شیخ زین الدین بود که در سال ۱۲۷۹ هجری شمسی در روستای بیلند شهرستان گناباد دیده به جهان گشود.

وی دروس حوزوی را در گناباد خواند و در همین شهر با دختر مرحوم حاج محمد باقر نوه عمویش که از نوادگان شیخ محمدطاهر خزایی بود ازدواج کرد.

بهلول در ۶ سالگی به مکتب رفت و قرآن را نزد خاله پدر آموخت و در هشت سالگی حافظ کل قرآن شد و درس‌های حوزه از ادبیات تا قوانین را نزد پدر آموخت و برای ادامه تحصیل راهی سبزوار شد و از آنجا به قم مهاجرت کرد و دروس سطح (رسائل و مکاسب) را نزد آیت الله آخوند ملاعلی معصومی همدانی فراگرفت.

وی سپس برای ادامه تحصیل به مشهد رفت و در محضر اساتید شاخصی چون مرحوم حاج ابراهیم سبزواری و حکیم حاج ملاهادی سبزواری دروس خارج فقه و اصول و فلسفه را آموخت.

علامه شیخ محمدتقی بهلول گنابادی این شگفتی روزگار در هفتم مرداد ماه سال ۱۳۸۴ و در سن ۱۰۵ سالگی در حالی که نه زن و فرزند و نه مال و منالی داشت از دنیا رفت و خاطراتی مملو از ایستادگی و پایمردی در راه صیانت از ارزشهای اسلامی و فرهنگ عفاف و حجاب از خود به یادگار گذاشت تا به الگویی برای همه مردم و جوانان تبدیل شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید