به مناسبت هفته ازدواج

مقام عشق کفویت می خواهد…

کفو برای حضرت زهرا (س) وجود نمی داشت؛ نه این که حضرت علی (ع) کفوی نمی داشتند، کما این که ایشان پس از شهادت حضرت صدیقه(س) با خانم ام البنین ازدواج کردند که به لحاظ مرتبه ی ایمانی و بسیاری از شئون دیگر بسیار از ایشان پایین تر بودند...
۱۲ مرداد ۱۳۹۸

یکی از مباحث مهم در امر ازدواج هم کفو بودن زن و مرد است. هم کفو بودن در لغت و اصطلاح به معنای همسانی و تناسب داشتن زن و شوهر است، البته نه به گونه ای که در همه ویژگی ها مانند هم باشند، بلکه داشتن تناسب نسبی کافی است به این معنی که زن و شوهر دارای باورها و ارزش های نسبتاً مشترک باشند. همسرانی که به لحاظ کفویت به هم نزدیکتر هستند، ازدواج موفق تری نیز خواهند داشت.

 

 

دو زوج آسمانی؛ علی (ع) و زهرا (س)

 

ازدواج حضرت علی و حضرت فاطمه سلام الله علیهما سبب خیر کثیر درعالم بشریت شد. ازدواجی که ثمره آن مولودی است که جهان را پر از عدل و داد خواهد کرد. در ارتباط با این ازدواج بارها شنیده ایم که ایشان هم کفو هم بودند؛ اما در این میان حقیقتی مغفول مانده و آن هم کفویت همسری برای حضرت زهرا سلام الله علیها است. این دو معصوم تنها زوج معصوم در عالم بودند که اگر علی (ع) نبود هم کفوی برای حضرت زهرا (س) نبود.

 

 

در حقیقت زن با درجات بالای ایمان خودش، نمی تواند کفو مردی با ایمان کمتر از خودش باشد. نمونه اش حضرت مریم (س) که در زمان خودشان هم کفوی نداشتند. اما ببینید نقش حضرت زهرا (س ) را برای علی (ع) که امیرمؤمنان پس از ایشان سر بر چاه گذاشته و با چاه سخن می گویند. همین کلام بس است برای شأن همسری حضرت فاطمه زهرا (س)….

 

 

در مقوله ازدواج کفویت  نسبت به زن تعریف می شود نه مرد. یعنی زن حتماً باید با کفو خود ازدواج کند. سیاق روایات هم در مورد حضرت زهرا سلام الله همین را می رساند: «لولا علیٌ ماکانَ لفاطمهَ کفوٌ ابدا» اگر علی ـ علیه السّلام ـ نبود هرگز همتایی برای فاطمه (س) وجود نمی داشت.(بحارالانوار، همان، ج۴۳، ص۵۸)

 

 

بیان روایت این گونه است که کفو برای حضرت زهرا (س) وجود نمی داشت؛ نه این که حضرت علی (ع) کفوی نمی داشتند، کما این که ایشان پس از شهادت حضرت صدیقه(س) با خانم ام البنین ازدواج کردند که به لحاظ مرتبه ی ایمانی و بسیاری از شئون دیگر بسیار از ایشان پایین تر بودند. ائمه ی معصوم دیگر هم این گونه بودند و با افرادی بسیار پایین تر از خود ازدواج کردند.

 

 

دلیلش هم این است که زن پس از ازدواج تحت قوامیّت و حراست مرد در می آید طبق آیه «الرجال قوامون علی النساء…»(نساء/۳۴ ) و اگر مرد خبیث و فاسد بود، زن را هرچند طیب باشد، ممکن است خبیث و فاسد و هلاک کند یا زن به جای بالندگی تحت ستم فراوان قرار می گیرد. به همین دلیل کفویت  نسبت با زن تعریف می شود نه مرد (در خیلی از متون ذکر می شود که حضرت زهرا (س) کفو حضرت علی (ع) بودند (که بودند) اما این نوع بیان اشتباه است و باید طبق سیاق همان روایات گفته شود که حضرت علی (ع) کفو حضرت صدیقه طاهره (س) بودند.

 

 

برای همین از معیارهای ازدواج مردان ایمان زن ذکر شده است. این موضوع  را می توان از «الطبین للطیبات …»(۲۶/نور) هم مستفاد کرد. در مباحث بعد به تفصیل مفهوم حقیقی کفویت و مصادیق آن اشاره خواهیم کرد.(جهت مطالعه بیشتر به کتاب نظام خانواده در اسلام،شیخ حسین انصاریان، ص ۱۵۳ـ۱۶۷ پیرامون موضوع همتایی و هم شأنی در ازدواج مراجعه کنید)

 

 

 

تحریریه سایت با حجاب

 

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید