پاسخ آیت‌الله جوادی آملی به چرایی اجباری بودن رعایت حجاب در دانشگاه

07 آذر 1398

 

 به گزارش ایکنا _ آیت‌الله جوادی آملی ۶ آذر در دیدار سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت که در بنیاد بین‌المللی اسرا برگزار شد،  بیان کردند: اگر بتوانیم مشکل درونی خود را حل کنیم، مشکل نظام، جامعه و بخش‌های مختلف کشور حل  خواهد شد؛ و آن این است که بین انسان و حیوان فرق بگذاریم و انسان را تنها یک حیوان ناطق ندانیم!  آنکه ما را آفرید فرمود شما یک موجود ابدی هستید، شما با یک دسته سبزی که زیر خاک می‌رود و می‌پوسد فرق دارید، شما با مرگ، به ابدیت می رسید و از پوست به در می‌آیید نه آنکه بپوسید.

 

 

ایشان ادامه داد: ما یک ثابت داریم و یک ساکن؛ برخی از موجودات ساکن هستند  اما انسان ثابت است، انسان وقتی مسیر حیات دنیوی خود را طی کرد به ثبات می رسد و موجود ثابت فراتر از زمان و زمین است برای همین است که در بهشت، خستگی معنا ندارد اگر ما چنین موجودی هستیم پس انسان را باید با فرشته‌ها مقایسه کرد.

 

 

این مفسر قرآن تصریح کرد: چرا وقتی می‌توانیم حیات ابدی داشته باشیم و نمیریم، نیستی و مرگ را انتخاب کنیم؟! چرا وقتی می‌توانیم فرشته شویم دست به کاری بزنیم که این اتفاق برای ما نیفتد؟! راه رسیدن به حیات ابدی و فرشته شدن برای همه باز است.

 

 

جوادی آملی در پاسخ به چرایی اجباری بودن رعایت برخی شئونات اسلامی در دانشگاه‌ها بیان کرد: گرچه دین حریم شخصی انسان است و انسان باید خود از حریم شخصی خود محافظت کند اما دانشجویان باید بدانند وجود برخی از الزامات به مثابه فشار نیست، بلکه مانند آن است که کودکی در حال رفتن به سمت خیابان و تصادف با ماشین است و مادر او به هر قیمتی مانع او می‌شود، لذا این اجبار، اجبار ممدوح و محمودی است.

 

 

ایشان ادامه داد: تنها با حرف و سخنرانی مشکلات اخلاقی جامعه حل نمی‌شود، اگر مردم عمل صالح و صداقت ببینند آن فطرت خداجوی در آنها بیدار می‌شود در نتیجه آنچه اثر دارد و کار را پیش می‌برد عمل صالح است و نه سخنرانی.

 

 

وی افزود: برخی تنها با دیدن ائمه عوض می‌شدند و راه خود را پیدا می کردند لذا اگر جناب سهروردی گفت «مَنْ لا یَنفَعُکَ لَحظُهُ لا یَنفَعُکَ لَفظُه»؛ عالمی که دیدن او انسان را عوض نکند و به حال انسان نافع نباشد، لفظ و سخن او هم اثرگذار نیست؛ در همین راستاست.

 

 

وی تاکید کرد: دانشجویان، امانت‌های الهی در دستان شما هستند که اگر امانتدار خوبی باشید و آنها را به خوبی تربیت کنید، هر یک به تنهایی می‌توانند معلم و الگویی برای جامعه باشند.

 

 

در ابتدای این دیدار معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت گزارشی از فعالیت‌های فرهنگی، قرآنی، پژوهشی و رفاهی این معاونت در دانشگاه‌های علوم پزشکی در راستای ارتقاء معنویت، پویایی و نشاط هر چه بیشتر دانشگاه‌ها ارائه کرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید