معرفی کتاب

کتاب های محبوب و پر فروش در مورد زندگی پیامبر(ص)، حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه(س) (1)

معرفی کتاب مرتبط با زندگی اهل البیت (ع)
۱۶ آذر ۱۳۹۸

شناخت و پیدا کردن معرفت، نسبت به ائمه و معصومین، بدون شک راه رسیدن به آرامش و سعادت واقعی است؛ اما این شناخت تنها با دیدن فیلم ها و سریال های زیبا از زندگی معصومین و نشستن پای جلسات سخنرانی و … بدست نمی آید؛ بلکه یکی از مفید ترین و قدیمی ترین راه های شناخت، خواندن و مطالعه کتاب های معتبر از نویسندگان قابل اعتماد است.

 

 

چنین کتاب هایی باعث می شوند خوانندگان فهم و درک عمیق تری نسبت به موضوع پیدا کنند و بهترین روش برای دست یابی به دیدی منصفانه در مورد زندگی و چالش های ائمه (ع) در زمان خود، بحساب می آیند.

 

 

ما در این مطلب قصد داریم کتاب های بسیار زیبا، محبوب و پرفروش را در مورد زندگی هر یک از پنج تن آل عبا، به شما معرفی کنیم و امیدواریم که با این مطلب در انتخاب کتاب های ارزشمند، کمکی کرده باشیم.

 

 

پیامبر اعظم (س)

 

محمد رسول الله

کتاب محمد رسول الله، نوشته لئون تولستوی نویسنده مشهور روسی است. تولستوی که در طول زندگی‌ اش همواره به مطالعه در مورد ادیان دیگر علاقمند بوده است، طبق گفته ‌ی خودش، قرآن را بارها مطالعه کرده است.

 

 

بعد از مطالعه قرآن این نویسنده که در مورد زندگی پیامبر اسلام کنجکاو می شود، در سال ۱۹۰۸ میلادی، کتاب احادیث حضرت محمد(ص) را که توسط عبدالله السهروردی در هندوستان چاپ شده بود، می خواند و خواندن این کتاب اثر عمیقی بر روح و جان تولستوی می گذارد و باعث می شود تولستوی علاقمندانه به جمع‌آوری احادیث پیامبر اسلام بپردازد و با توجه به شناختی که از دین اسلام پیدا می کند، رساله محمد رسول الله را بنویسد.

 

 

 

 

این کتاب که در زمان خودش اجازه چاپ نگرفت، چیزی حدود ۷۰ سال بعد، برای اولین بار چاپ و بین علاقمندان منتشر شد. کتاب محمد رسول الله توسط انتشارات ثالث در ایران منتشر شده و در اختیار علاقمندان گذاشته شده است.

 

 

سه کاهن

کتاب سه کاهن، با موضوعی خاص، به قلم مجید قیصری یک روز از زندگی پیامبر اکرم (ص) در سن چهار سالگی را بازگو می کند. در این داستان حلیمه دایه پیامبر در تلاشی قابل توجه، سعی دارد تا جان پیامبر را از گزند کاهنانی نجات دهد که می خواهند بر اساس نشانه های ظاهری پیامبر خاتم (ص)، وی را در کودکی از بین ببرند…

 

 

 

 

مجید قیصری به عنوان نویسنده کتاب توانسته موضوعی خاص را در قالبی زیبا و هیجان انگیز به تصویر بکشد. در این داستان جذاب هیچ کدام از دیالوگ ها از زبان پیامبراکرم (ص) بازگو نمی شود، نویسنده درحقیقت سعی دارد تا پیامبر را از زبان اطرافیانش توصیف کند؛ بر همین اساس بخش عمده ای از این داستان نیز با دیالوگ های حلیمه و اطرافیان او جلو می رود و داستانی متفاوت را بازگو می کند. کتاب سه کاهن توسط انتشارات عصر داستان چاپ و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

 

 

آنک آن یتیم نظر کرده

کتاب آنک آن یتیم نظر کرده، نوشته محمدرضا سرشار اولین کتابی است که با موضوع زندگی پیامبر اسلام مخصوص نوجوانان، به صورت کاملا تخصصی، نوشته شده است. این کتاب که به خاطر محبوبیتش به زبان های دیگر هم ترجمه شده، روایتی از زندگی پیامبر (ص) از زمان تولد تا هجرت به حبشه است و با نثری تاریخی که به فارسی دری نزدیک است، نوشته شده ‌است.

 

 

 

 

بیشتر خوانندگان کتاب آنک آن یتیم نظر کرده را به عنوان بهترین کتابی که خوانده اند، توصیف و لذت خواندن این کتاب را بینظیر عنوان می کنند. کتاب آنک آن یتیم نظر کرده، توسط انتشارات سوره مهر برای علاقمندان چاپ و در دسترس قرار گرفته است.

 

 

حضرت علی(ع)

 

قدیس

کتاب قدیس، جزو محبوب ترین آثار در مورد زندگی حضرت علی(ع) است که به صورت رمان در آمده است. داستان کلی رمان قدیس، نگاهی تاریخی به بُعد حکومت‌داری حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) در ۵ سال دوران خلافت آن حضرت است. اما داستان اولیه کتاب اینطور شروع نمی شود!

 

 

 

 

کتاب با توصیف زندگی کشیشی مسیحی که در مسکو زندگی می کند شروع می شود. این کشیش که کلکسیونر کتب و اسناد خطی است، علاقه فراوانی برای جمع‌آوری اینگونه کتاب‌ها دارد. سرانجام عشق کشیش به کتب خطی، او را به مردی تاجیک می‌رساند که می‌خواهد کتابی ۱۴۰۰ ساله را به او بفروشد ولی در این میان افراد شروری پیدا می شوند که به طمع کتاب قدیمی مرد تاجیک را می کشند و کشیش که می ترسد جانش را از دست بدهد به بیروت می گریزد…

 

 

این آغاز ماجرایی است که خواننده را به سمت شناخت بهتر از زندگی امیرالمومنین می کشاند. کتاب قدیس با لحنی زیبا و داستانی پر کشش مخاطب خود را مجذوب روایت خود می کند. قدیس نوشته ابراهیم حسن بیگی است و توسط انتشارات نیستان در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

 

 

باغ طوطی

کتاب باغ طوطی دست روی سوالی می گذارد که جواب زیبایی دارد. آیا امیرالمؤمنین نیز در کنار خود یار ایرانی داشته است؟ شاید تا قبل از اینکه باغ طوطی نوشته و منتشر شود، کمتر کسی می‌دانست “میثم تمار” صحابی معروف و فداکار امام علی (ع) هم مانند “سلمان فارسی” ایرانی بوده است.

 

 

 

 

مسلم ناصری در قالب رمانی گویا و پراحساس، زندگی میثم تمار صحابی دلیر حضرت علی(ع) را پیش چشم ما می آورد. این کتاب به قدری جذاب و باورپذیر است که مخاطب با آن همچون میثم در کوفه قدم میزند، از خرماهایش می خورد و از شهد هم‌نشینی با امیرالمؤمنین، لحظات خود را شیرین می کند…. باغ طوطی توسط انتشارات جمکران چاپ و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

 

 

علی از زبان علی

  علی از زبان علی، عنوان اثر مشهوری از مرحوم سید جعفر شهیدی است.این کتاب با نثری روان مخاطب خود را به زمان حضرت علی(ع) می برد و با داستان هایی مستند او را به شناخت بهتر از زندگی و خانواده آن حضرت می رساند. استاد شهیدی، که یکی از بزرگترین پژوهشگران معاصر تاریخ اسلام است، با آثار غنیّ و پرمحتوایی که در این زمینه از خود به جای گذاشته، توانسته به یکی از ماندگاران عصر خود تبدیل شود.

 

 

 

 

این نویسنده در کتاب علی از زبان علی، به روایت جذاب زندگانی أمیرالمؤمنین علیه‌السلام از بیان خودشان پرداخته و برهه‌های گوناگون زندگانی ایشان را با لحنی جذاب و گیرا توصیف کرده است. کتاب علی از زبان علی، توسط انتشارات فرهنگ اسلامی چاپ و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

 

 

حضرت فاطمه(س)

 

کشتی پهلو گرفته

کتاب کشتی پهلو گرفته اولین و آخرین کتاب نیست که در مورد حضرت فاطمه (س) نوشته شده ولی به قدری زیبا و دلنشین است که مخاطب را به عمق داستان خود میبرد. نثر زیبا و لطیف سید مهدی شجاعی، باعث شده مخاطبین بعد از سال ها نتوانند این کتاب را فراموش کنند و کشتی پهلو گرفته، همیشه جزو آثار محبوب و پر فروش باقی بماند.

 

 

 

 

این اثر که روایتی متفاوت از زندگی حضرت فاطمه است، تاکنون انتشار آن از چاپ چهلم هم گذشته است و توسط انتشارات نیستان چاپ و در اختیار خوانندگان قرار گرفته است.

 

 

فاطمه فاطمه است

شاید کمتر کسی باشد که نام کتاب فاطمه فاطمه است، نوشته علی شریعتی را نشنیده باشد ولی اینکه در این کتاب چه جادویی نهفته است که هنوز هم بعد از سال ها آن را جزو کتاب های پرفروش و محبوب کرده است را باید در خواندن آن جست و جو کرد.

 

 

 

 

شریعتی در این کتاب با زبانی زیبا برای تمامی نسل ها بازگو می کند که چرا فاطمه فاطمه است و هیچ توصیفی بالاتر از این برای این بانوی بزرگوار پیدا نمی شود….

 

 

در قسمتی از کتاب می خوانیم: “چرا از میان همه اصحاب، همه خویشاوندان نزدیک پیامبر و حتی همه دخترانش، تنها خانه فاطمه باید در مسجد باشد و دیوار به دیوار خانه او؟ آن چنان که گویی یک خانه است و یک خانه بود. خانه محمد، خانه فاطمه است، خانواده محمد یعنی خانواده‌ای که در آن، علی پدر است و فاطمه مادر و حسین پسر و بالاخره زینب، دختر….

 

 

فدک در تاریخ

 کتاب فدک در تاریخ، با موضوع بسیار خاص خود یکی از آثار مهم و ارزشمند شهید آیت‌ا… محمدباقر صدراست.داستان این کتاب که  درباره تاریخچه فدک) ملک شخصی حضرت محمد(ع) که به دخترش فاطمه(س) بخشید)است،  سرگذشت فاطمه زهرا (س) پس از درگذشت پیامبر اسلام (ص) را بیان می کند.

 

 

 

 

این کتاب که به خاطر مستند بودن و بیان داستانی اش، بین مخاطبین محبوب شده است، برهه ای از زندگی حضرت زهرا(س) را برای بازگویی تاریخ انتخاب می کند و مخاطب را برای روشن شدن شبهات، به آن دوران می برد. فدک در تاریخ، توسط انتشارات دارالصدر چاپ و در اختیار مخاطبین قرار گرفته است.

 

#کتاب_خوب

ادامه دارد….

 

تحریریه سایت باحجاب _ فاطمه قاسم آبادی

 

 

پاسخی بگذارید