کتاب های محبوب و پر فروش در مورد امام حسن و امام حسین(علیهم السلام)(2)

معرفی کتاب در مورد زندگی اهل البیت (ع)
۱۸ آذر ۱۳۹۸

خوشبختانه نوشتن کتاب در مورد مضامین مذهبی و بخصوص زندگی ائمه (ع) حدود سه دهه ای است که در کشور ما رشد بسیار قابل توجهی داشته است و این کتاب ها که بیشترشان با بیانی زیبا و صادقانه و بر اساس مستندات تاریخی نوشته شده اند، توانسته اند مخاطبین زیادی را به سمت خود جلب کنند و با استقبال خوانندگان پیر و جوان به چاپ های زیادی دست پیدا کرده اند.

 

در این مطلب که ادامه معرفی کتاب در مورد پنج تن آل عباست، به معرفی کتاب در مورد دو برادر جدا نشدنی یعنی امام حسن(ع) و امام حسین(ع) می پردازیم.

 

 

امام حسن(ع)

 

غنچه یاس کبود

در مورد امام حسن(ع) معمولا اطلاعات و شناخت مردم بسیار کمتر از دیگر ائمه آل عبا است. کتاب غنچه یاس کبود، با عشق امام حسن(ع) و امید به شناساندن این امام رئوف، به مردم نوشته شده است. هادی شریفی این کتاب را با داستان ازدواج حضرت علی(ع) با حضرت فاطمه(س) شروع می‌کند و در ادامه با ماجرای ولادت امام حسن(ع) به عنوان اولین اولاد و پسر این زوج الهی، ادامه می‌هد.

کتاب غنچه یاس کبود با لحنی زیبا و جذاب، مخاطب را پای روایت خود می کشاند و در قالبی داستانی با روایت ماجراهای تاریخی مانند غدیر خم، رحلت پیامبر اکرم(ص)، حضرت فاطمه (س) و شهادت حضرت علی(ع) ادامه پیدا می‌کند و در فصول پایانی نیز به شرح صلح امام حسن(ع) با معاویه و شهادت امام حسن(ع) می‌پردازد.

 

 

شریفی در این کتاب در کنار بهره‌مندی از شیوه بیان منِ راوی، برای بیان داستان خود از نثری موزون استفاده کرده و احادیث و روایات و نقل‌های ارائه شده در منابع دینی و تاریخی درباره زندگی ائمه را، در خدمت متن داستانی کتاب درآورده است. این اثر با ویرایش سید مهدی شجاعی نویسنده معروف، توسط انتشارات نیستان منتشر شده است.

 

 

حا سین نون

کتاب “حا سین نون”، با نام خاص خودش، روایت خاصی هم دارد از زندگی امام حسن(ع). سید علی شجاعی در این کتاب سعی کرده زوایایی از زندگی، روش و منش امام حسن(ع) را که تا کنون از نظر مردم عام، پنهان مانده است را نشان بدهد.

این کتاب به تعبیری روایتی است از زندگانی امام حسن مجتبی (ع)، در بستر زمانی شهادت حضرت امیر و آغاز خلافت امام تا شهادت ایشان و محوریت آن صلح مشهور.

 

 

 

نویسنده در این رمان با رفت‌ وبرگشت‌های راوی میان دو جبهه امام و معاویه و بازسازی اهداف، افکار و شخصیت معاویه، تصویری جدید از صلح امام را به مخاطب ارائه میدهد.

 

 

سید علی شجاعی که پیش از این نیز در نگارش رمان هایی با تم مذهبی امتحان خود را پس داده است در این کتاب نیز توانسته به بهترین شکل مقصودش را برسند و مظلومیت امام را در کنار اقتدارشان نشان دهد.کتاب حا سین نون، توسط انتشارات نیستان منتشر شده است.

 

 

عشق در برابر عشق

امید کوره چی در کتاب عشق در مقابل عشق توانسته در قالب داستانی عاشقانه مخاطب را به زمان های دور ببرد و پای روایت خود بنشاند. کتاب عشق در مقابل عشق، توسط انتشارات کتابستان معرفت منتشر شده است.

 

 

 

امام حسین(ع)

 

شماس شامی

در کتاب شماس شامی باز مجید قیصری سراغ موضوعی ناب و منحصر به فرد رفته است و به بهانه الهامی که از کتاب “منتهی ال آمال” شیخ عباس قمی به دستش داد، شماس شامی را نوشته است.

 

 

شماس شامی در واقع داستان جناب جالوت یا سفیر امپراطوری روم، در شام، محل خلافت خلیفه جوان، یزید است. خواننده ای که نام جالوت را برای اولین بار و به واسطه این کتاب می شنود ممکن است در موردش کنجکاو شود اما به ناچار باید داستان را تا پایان دنبال کند تا راز این نام را بفهمد.

 

 

 

 

جالوت که ابتدا از داستان قیام و شهادت امام حسین(ع) چیزی نمی دانست، با کنجکاوی و جاذبه ای که موضوع برایش داشته، به تحقیق و تفحص می پردازد و متوجه دو حقیقت می شود. اول اینکه لشگر شورشیان بر یزید، بر خلاف ادعای لشکریان یزید، نه یک سپاه بزرگ و مجهز، که متشکل از تعداد کم و حتی زیر صد نفر بوده اند و دوم اینکه، این افراد خارجی نبوده اند و حتی مجموعه ای  از خاصان امت اسلام بوده اند، به فرماندهی نوه پیامبر اسلام. تحقیقات جالوت تا آن جا پیش می رود که به حقانیت امام حسین (ع) ایمان آورده و مجلس عیش یزید را به کل خراب می کند… .

 

 

کتاب شماس شامی با لحنی جذاب، داستانی واقعی را به تصویر می کشد و مخاطب را با خود به دل تاریخ می برد. این کتاب توسط انتشارات افق منتشر شده است.

 

 

نامیرا

نامیرا از آن دسته کتاب هایی است که با وجود داستانی عاشقانه، بیش از هر کتاب دیگری به تاریخ و روایات مستند از زندگی ائمه وفادار مانده است. صادق کرمیار در این کتاب داستان عاشقانه دختر و پسری از اهالی کوفه را به تصویر می کشد که در متن وقایع عاشورا قرار می گیرند و بدون منفعت طلبی های روز افزون مردم کوفه، به دنبال حقیقت هستند اما در میان رفتارهای متناقض سرداران بزرگ کوفه، بین حمایت از امام حسین (ع) و یا وفاداری به یزید سرگردانند… .

 

 

 

نویسنده در این کتاب سعی کرده است با بیانی صادقانه و در عین حال واقعی، مخاطب را به جدال با خودش بکشاند و او را وادار به هم ذات پنداری با شخصیت هایش و انتخاب بکند. صادق کرمیار در کتاب نامیرا از بزرگترین دوراهی تاریخ بشر که بعد از ۱۳۸۰ سال هنوز هم تکرار می شود، سخن می گوید.کتاب نامیرا به عنوان یکی از محبوب ترین کتاب ها در مورد زندگی امام حسین (ع) شناخته می شود و توسط انتشارات نیستان منتشر شده است.

 

 

فتح خون

  شاید کمتر کسی باشد که نام شهید مرتضی آوینی را نشناسد. این شهید و نویسنده معروف،  که در ذهن مردم ما با صدایش در مجموعه روایت فتح شناخته می شود، یکی از بهترین کتاب ها را در مورد امام حسین (ع) به نگارش در آورده است. این کتاب که یکی از متفاوت ترین کتاب های نویسنده در سری کتاب های “آینه جادو” است، با لحنی مخصوص به نویسنده اش، به روایت خود از عاشورا می پردازد.

 

 

 

 

متن کتاب‌، از دو قسمت کلی تشکیل شده است‌. قسمت اول که متن اصلی کتاب است‌، به شرح و بیان وقایع و توصیف ماجراهای پیش‌آمده از رجب سال ۶۰ تا محرم سال ۶۱ هجری می‌پردازد؛ و قسمت دوم که از زبان “راوی‌” روایت می‌شود، تحلیل و رازگشایی همان وقایع و ماجراهاست و در واقع بخش برجسته و منحصر به فرد کتاب نیز همین قسمت است‌.

 

 

کتاب فتح خون با قلمی جادویی و روایتی بینظیر، مخاطب خود را به سمت نگاه و شناخت دوباره از واقعه عاشورا و امام حسین(ع) می برد. این کتاب توسط انتشارات روایت فتح منتشر شده است.

#کتاب_خوب

 

تحریریه سایت باحجاب ـ فاطمه قاسم آبادی

 

 

 

پاسخی بگذارید