افراد، نسبت به اعتقادات همسر و فرزندان خود مسئول‌‌اند

حجت‌الاسلام مهدوی ارفع با بیان اینکه هر انسانی نسبت به نماز، اعتقادات، حجاب و عفاف همسر و فرزندان خود مسئول است و باید در قیامت پاسخگو باشد، گفت: بهترین راه انجام تکالیف سه‌گانه بندگی، الگوگیری از خانواده فاطمی است.
01 بهمن 1398

به گزارش خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام مهدوی ارفع عصر روز گذشته یکشنبه ۲۹ دی‌ماه در محفل معارفی که با حضور زائران و مجاوران در شبستان امام خمینی (ره) حرم حضرت معصومه (س) برگزار شد، طی سخنانی اظهار کرد: الگوی خانواده‌داری حضرت زهرا سلام‌الله علیها برای حقیقت جویان، یک الگوی تمام‌عیار است.

 

وی افزود: انسان‌های بی‌اراده و سست، هیچ‌گاه نمی‌توانند میان خود، اجتماع و خانواده، ارتباط درستی برقرار کنند و متأسفانه امروزه شاهد هستیم، افراد در انجام تکالیف فردی، خانوادگی و اجتماعی ناتوان هستند و اقدامات تک‌بعدی انجام می‌دهند.

 

مهدوی ارفع خاطرنشان کرد: مؤمن واقعی نباید از انجام این سه تکلیف غفلت کند و با هنر خاصی که نیاز است بتواند میان این سه، ارتباط برقرار کند.

 

این استاد حوزه و دانشگاه تأکید کرد: انسان اگر بتواند به‌درستی از خود مراقبت دائمی و با نفس خود مقابله کند، هیچ‌گاه آفت‌ها نمی‌تواند به او ضربه برساند به همین علت، انسان باید از خود مواظبت کند و در گام دوم مواظب و مراقب خانواده باشد.

 

وی یادآور شد: گام سوم در اصلاح جامعه و فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی است که از مصادیق این موضوع امربه‌معروف و نهی از منکر، فعالیت‌های نیکوکارانه و فعالیت‌های اجتماعی است.

 

مهدوی ارفع در ادامه افزود: دستورات قرآن کریم در این سه عرصه بسیار مهم است و انسان نمی‌تواند به بهانه رسیدگی به خود و خانواده از اصلاح جامعه غافل شود و به بهانه رسیدگی به خانواده و اجتماع، از خودسازی غفلت کند.

 

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: تمام انسان‌ها در قیامت پاسخگوی تمام اعمال خود هستند و به‌صورت دقیق و حساب‌شده باید در قبال تکالیف، جواب دهند، به همین علت فهم دقیق از سؤال و جواب قیامت، موجب درست زندگی کردن خواهد شد.

 

وی خاطرنشان کرد: در قیامت اعضاء و جوارح انسان، سخن خواهند گفت و شهادت خواهند داد و انسان نسبت به این سه تکلیف، بازخواست می‌شود و غفلت از هرکدام عواقبی خواهد داشت.

 

مهدوی ارفع تأکید کرد: برای انجام این سه وظیفه باید به سراغ الگوهای درست برویم  که بهترین الگو خانواده‌ای است که با محوریت حضرت زهرا سلام‌الله علیها شکل‌گرفته و سبک زندگی فاطمی مصداق بارز خانواده‌ای است که این سه تکلیف فردی، خانوادگی و اجتماعی را در کنار هم به شیوه مطلوب انجام داده‌اند.

 

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: انسان هم نسبت به خود و هم نسبت به خانواده و اجتماع دارای مسئولیت است و فردی که درد مسلمانی را بشنود و به آن اهتمامی نداشته باشد، اصلاً مسلمان نیست.

 

وی تأکید کرد: هر انسانی نسبت به نماز، اعتقادات، حجاب و عفاف همسر و فرزندان خود مسئول است و باید در قیامت پاسخگو باشد.

 

مهدوی ارفع در پایان گفت: بهترین راه برون‌رفت از این موضوع و انجام تکالیف سه‌گانه الگوگیری از خانواده فاطمی است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید