بزرگداشت روز جهانی حجاب در «بیشکک»

مراسم روز جهانی حجاب در قرقیزستان با هدف دفاع از حقوق زنان مسلمان برگزار شد.
۱۵ بهمن ۱۳۹۸

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، در پایتخت قرقیزستان مراسم «روز جهانی حجاب» با حضور زنان فعال در حوزه سیاست، اقتصاد و فرهنگ برگزار شد.

 

این مراسم به میزانی «امت» نخستین مجله اسلامی قرقیزستان برگزار شد و در آن نقش زنان از جمله زنان دیندار در توسعه کشور بررسی شد.

 

«الیانا ستراوا» سردبیر مجله مذکور در سخنرانی خود از حمایت قابل توجه مردم قرقیزستان از روز جهانی حجاب خبر داد و اظهار داشت: در ۴ سال گذشته در این مراسم بیش از ۴ هزار زن شرکت کردند که در بین آنان شخصیت‌های مشهور از جمله نمایندگان پارلمان، مقامات دیگر نهادهای دولتی و فعالان اجتماعی بودند.

 

وی گفت: روز جهانی حجاب مراسمی با هدف دفاع از حقوق زنان مسلمان است.

 

در ادامه «جمال فرانتبک کزی» رئیس سازمان اجتماعی موسم به «متکلم» اظهار تصریح کرد: مردم قرقیز مدت زیادی تحت حکومت شوروی سابق قرار داشتند و پس از فروپاشی کم کم سنت‌های دینی دوباره رنگ گرفت.

 

کزی خاطر نشان کرد: امروز بزرگترین دستاورد ما قوانین آزاد قرقیزستان است که در آن مذاهب آزاد هستند و ما می‌توانیم لباس‌های سنتی خود را بپوشیم.

 

روز جهانی حجاب در سال ۲۰۱۴ با هدف دفاع از حقوق زنان مسلمان نام‌گذاری شد و ۱۱۶ کشور جهان از جمله قرقیزستان از آن حمایت کردند.

 

پاسخی بگذارید