پرونده معضل ازدواج دهه شصتی ها

بررسی اهمیت ازدواج به هنگام زنان در روایات و آمارها؟!

الگوی اشتباه ازدواج پسران دهه شصت، بر الگوی جمعیتی ازدواج پسران دهه هفتاد هم تأثیرگذار خواهد بود و پسران این دهه را با مشکل مواجه می‌کند...
03 اسفند 1398

ازدواج برای هر دو جنس زن و مرد ضرورت بسیار بالایی دارد. اما لسان روایات در مورد ازدواج دختران جدی تر از ازدواج پسران است و آسیب عدم ازدواج دختران با طنین بیشتری مورد تأکید قرار داده‌شده است.‌

 

 

در اینجا به دو روایت برای فهم اهمیت موضوع اشاره می‌کنم:

کَتَبَ عَلِیُّ بْنُ أَسْبَاطٍ إِلَى أَبِی جَعْفَرٍ ع‏ فِی أَمْرِ بَنَاتِهِ وَ أَنَّهُ لَا یَجِدُ أَحَداً مِثْلَهُ فَکَتَبَ إِلَیْهِ أَبُو جَعْفَرٍ ع- فَهِمْتُ مَا ذَکَرْتَ مِنْ أَمْرِ بَنَاتِکَ وَ أَنَّکَ لَا تَجِدُ أَحَداً مِثْلَکَ‏ فَلَا تَنْظُرْ فِی ذَلِکَ رَحِمَکَ اللَّهُ فَإِنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص قَالَ إِذَا جَاءَکُمْ مَنْ تَرْضَوْنَ خُلُقَهُ وَ دِینَهُ فَزَوِّجُوهُ‏ إِلَّا تَفْعَلُوهُ تَکُنْ فِتْنَهٌ فِی الْأَرْضِ وَ فَسادٌ کَبِیرٌ.[۱]

علىّ‌بن‌اسباط نامه‏‌اى به امام باقر علیه‌السلام نوشت و در آن نگاشت که: «من کسى را چونان خویش براى همسرى دخترانم نمى‌یابم. حضرت در پاسخ مرقوم فرمودند: دانستم آنچه را که درباره دخترانت یادآورى کردى و این‌که کسى را همگون خویش نمى‏‌یابى به چنین هم‌شأنی نیندیش خدا بر تو رحمت آورد بى‏‌شک رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله فرمود: اگر کسى که خلق‌وخو و دینش شمارا خرسند مى‏‌سازد به خواستگارى آمد او را همسر دهید و اگر چنین نکردید در زمین فتنه و تباهى بزرگى شکل مى‏‌گیرد.»

 

 

عَنِ الرِّضَا ع قَالَ: نَزَلَ جَبْرَئِیلُ عَلَى النَّبِیِّ ص فَقَالَ یَا مُحَمَّدُ إِنَّ رَبَّکَ یُقْرِئُکَ السَّلَامَ وَ یَقُولُ إِنَّ الْأَبْکَارَ مِنَ النِّسَاءِ بِمَنْزِلَهِ الثَّمَرِ عَلَى الشَّجَرِ فَإِذَا أَیْنَعَ الثَّمَرُ فَلَا دَوَاءَ لَهُ إِلَّا اجْتِنَاؤُهُ وَ إِلَّا أَفْسَدَتْهُ الشَّمْسُ وَ غَیَّرَتْهُ الرِّیحُ وَ إِنَّ الْأَبْکَارَ إِذَا أَدْرَکْنَ مَا یدرک [تُدْرِکُ‏] النِّسَاءُ فَلَا دَوَاءَ لَهُنَّ إِلَّا الْبُعُولُ وَ إِلَّا لَمْ یُؤْمَنْ عَلَیْهِنَّ الْفِتْنَهُ فَصَعِدَ رَسُولُ اللَّهِ ص الْمِنْبَرَ فَخَطَبَ النَّاسَ ثُمَّ أَعْلَمَهُمْ مَا أَمَرَ اللَّهُ تَعَالَى بِهِ فَقَالُوا مِمَّنْ یَا رَسُولَ اللَّهِ فَقَالَ مِنَ الْأَکْفَاءِ فَقَالُوا وَ مَنِ الْأَکْفَاءُ فَقَالَ الْمُؤْمِنُونَ بَعْضُهُمْ أَکْفَاءٌ مِنْ بَعْضٍ[۲]

 

✔️حضرت رضا علیه‌السلام فرمودند: جبرئیل بر نبىّ اکرم صلّى‌اللَّه‌علیه‌و‌آله و سلّم نازل شد و عرضه داشت:

اى محمّد پروردگارت سلامت مى‏‌رساند و مى‌‏فرماید: زنان باکره به‌منزله میوه بر درخت هستند، پس هرگاه میوه رسید هیچ چاره‏‌اى نیست مگر آنکه آن را بچینند و الا آفتاب فاسدش کرده و باد تغییرش مى‏‌دهد.

 

و دختران باکره وقتى درک نمودند آنچه را که زنان درک کردند دیگر دارو و چاره‏‌اى براى آن‌ها نیست مگر آنکه شوهر بکنند و در غیر این صورت از فتنه در امان نیستند.

 

پس پیامبر صلّی‌اللَّه‌علیه‌و‌آله‌وسلّم به منبر شد و براى مردم خطبه خواند سپس فرمان الهى را به آن‌ها اعلام فرمود.

مردم گفتند: یا رسول‌الله دختران را به چه کسى شوهر دهیم؟

 

پیامبر اکرم صلّی‌اللَّه‌علیه‌و‌آله‌وسلّم فرمودند: به هم‌کفو و هم‏ترازشان.

عرض کردند: هم‏تراز و کفو آن‌ها کیست؟

حضرت فرمودند: برخى از مؤمنین کفو بعضى دیگر مى‌‏باشند.

 

 

✔️در این دو روایت، صراحتاً تأخیر و تعطیل ازدواج ایجاد موانع بدون ضرورت، منجر به فتنه و فساد عظیم خواهد شد. چیزی که در زمانه خود شاهد آن هستیم و باید با راهکارهایی فتنه را دفع کرد و فساد را به صلاح تبدیل کرد تا شاهد پیامدهای ناگوارتر ازآنچه در وضع موجود رخ می‌دهد نباشیم.

 

 

✔️تا اینجا به سه دلیل برای اولویت بالای ازدواج دختران و عدم تأخیر و تعطیل آن اشاره شد.

 

۱- نیاز حیاتی زن به ازدواج که در مطلب قبل عرض شد. (سلب حق ازدواج از زنان مساوی است با سلب حیات از آنان)

 

۲- دو روایت بالا و روایت‌های دیگری که اینجا نیامدند.

 

۳- دوره‌ی باروری زن محدود است و البته بارور کردن مرد هم محدود است. زنان در طول عمرشان دوران محدودی برای فرزند دار شدن در اختیار دارند و مردان هم در جهت باروری اگر سنشان بگذرد احتمال تشکیل نطفه کامل و سالم را از دست می دهند .

 

 

☑️ اما آمار به ما چه می‌گویند؟

آمار در این زمینه چند دسته‌اند، آمارهایی که سعی می‌کنند نشان دهند وضع موجود عالی است پس نگرانی وجود ندارد. دسته دوم آمارهایی‌اند که وضع موجود را پنهان می‌کنند و دسته سوم آمارهایی که واقعیت را بیان می‌کنند اما معمولاً انکار می‌شود.

 

 

امسال از مرکز آمار ایران، چنین تصویری از وضع موجود ازدواج در کشور ارائه شد.

 

 

 

✔️بنده به این نمودار می‌گویم،دروغ آماری و تصویر نادرست  نشان دادن از حقیقت موجود….

 

به این‌گونه آمار دادن توجه کنید؛ اولاً مبنای نمونه آماری را جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر گرفته است، یعنی دختران و پسران متولد ۱۳۸۵ که ۱۰  ساله هستند  هم جزء بی همسران در نظر گرفته‌شده‌اند و با این ارائه آمار قشنگ! وضع عالی است و جمعیت شناسان ما باید طرح‌های مختلف ارائه دهند برای واردکردن دختر به کشور! چون پسران بی‌همسر باقی خواهند ماند! اولین و مهم‌ترین اشکال این نوع آمار دادن، مخفی کردن وضع موجود و عدم توجه به واقعیت‌های جامعه است. در فضا که زندگی نمی‌کنیم!

 

هنوز جمعیت دقیق این درصدها هم بر اساس سرشماری سال گذشته اعلام‌نشده است.

 

 

✔️ثانیاً در این دروغ آماری یک دختر متولد ۱۳۸۰ با ۲۰ سال سن با یک دختر متولد ۱۳۶۵ که ۳۰ ساله است (و دختران دهه شصت) که پیک جمعیتی ما در آن سال‌های افزایش جمعیت بوده است، به لحاظ فرصت‌های در دسترس ازدواج مساوی در نظر گرفته‌شده‌اند!

 

 

 

 

✔️اگر قرار بود آمار درستی ارائه شود، می‌بایست، گروه سنی ازدواج‌نکرده‌ها تفکیک می‌شد، و سپس تعداد افراد موجود در گروه‌های سنی مختلف به تفکیک زنان و مردان مجرد باهم مقابله می‌شد. به فرض مثال تعداد دختران گروه سنی ۲۸ تا ۳۰ سال که مناسب پسران سی تا ۳۵ ساله‌اند. (برحسب واقعیت‌های موجود در جامعه که پسران با چنین اختلاف سنی ازدواج می‌کنند.) اگر آمار با این مبنا ارائه می‌شد در آن زمان می‌توانستیم دقیقاً بگوییم چه تعداد دختر کمتر یا بیشتر از پسران گروه سنی مناسب ازدواجشان هستند.

 

 

این آمارهای واقعی قبلاً ارائه‌شده است و سال هشتادوپنج هم نسبت به آن هشدار داده شد اما موردعنایت برنامه ریزان جامعه واقع نشد و ما وارد وضع فعلی شدیم.

 

✔️واقعیت این است که دختران دهه شصت خصوصاً متولدین سال ۶۵ و پیش از آن، که پیک جمعیتی بوده است،  یکی دو سال بعدازآن با «مضیقه ازدواج» روبرو هستند.

 

 

«در یک تعریف ساده، مضیقه ازدواج را می‌توان عدم تعادل در تعداد مردان یا زنان در سن ازدواج تعریف کرد (عدم تقارن در دسترسی به همسران بالقوه).

 

مضیقه ازدواج یا عدم توازن نسبت‌های جنسی در سنین ازدواج، یکی از پدیده‌هایی است که در جریان گذارِ جمـعیتی بروز می‌کند. در جوامعی که تک‌همسری و فاصله سنی زوجین به هنگام ازدواج، رفتارهای غالب ازدواج را تشکیل می‌دهند، موالید مربوط به دوران کاهش سریع مرگ‌ومیر و رشدهای شتابان جمعیت، با رسیدن به سنین ازدواج با عدم توازن در تعداد دو جنس روبرو می‌شوند (درودی،۱۳۸۳: ص۲۴۰)»

 

 

به توجه به آمار[۳]، تعداد دختران دهه شصت (خصوصاً ۱۳۶۵ و پیش از آن) بیشتر از پسران گروه سنی مناسب ازدواجشان است. به این آمار، تعداد زنان مطلقه و آن‌هایی که همسرشان را ازدست‌داده‌اند (خصوصاً همسران شهدای سوریه) را اضافه کنید.

 

 

وضعیت مضیقه ازدواج را چند مسئله تشدید می‌کند، یکی انتخاب دخترانی از نسل بعدی توسط پسرانی که مناسب ازدواج دختران دهه شصت‌اند. مثلاً پسری که متولد ۱۳۶۳ هست، با دختر متولد اوایل دهه هفتاد ازدواج می‌کند. دیگری، بی‌رغبتی پسران این دهه نسبت به ازدواج است.

 

 

☑️ کارشناسان برای حل این معضل، عموماً یک راهکار ارائه می‌دهند. آن‌هم هم‌سن‌گزینی است. یعنی پسران و دختران هم‌سن یا با اختلاف سنی کم با یکدیگر ازدواج کنند. این مسئله تا حدی راهگشاست، اما مسئله تعداد بیشتر دختران را به‌طور کامل حل نخواهد کرد، به چند دلیل، اولاً همه پسران نمی‌پذیرند که با دختر هم‌سن خود ازدواج کنند. این واقعیتی است که وجود دارد. می‌توان با آگاه‌سازی این نگاه را اصلاح کرد اما مگر چند درصد پسران می‌پذیرند؟

 

 

 

ثانیاً تعداد زیادی از پسران این گروه سنی با دختران دهه بعد ازدواج کردند؛ ثالثاً پسرهای بی‌رغبت به ازدواج را تا چه اندازه می‌توان راغب به ازدواج کرد؟

 

 

در کنار همه این نکات، این نکته را هم مدنظر قرار دهید که الگوی اشتباه ازدواج پسران دهه شصت، بر الگوی جمعیتی ازدواج پسران دهه هفتاد هم تأثیرگذار خواهد بود و پسران این دهه را با مشکل مواجه می‌کند. به لحاظ جمعیتی در چنین شرایطی، تعداد ازدواج‌هایی که دختران بزرگ‌تر از پسران هستند افزایش پیدا خواهد کرد. کما این‌که شروع آن را در زمان حاضر ملاحظه می‌کنیم.

 

 

 

 

 راهکار شما برای دخترانی که به دلایل بالا فرصت ازدواج پیدا نمی‌کنند چیست؟

 

ادامه دارد …

تحریریه سایت باحجاب _ مهدیه منافی

 

#ازدواج _آسان

#آسان_بگیریم

#معضل_ازدواج_دهه_شصت

 

 

 


[۱] وسائل الشیعه ؛ ج‏۲۰ ؛ ص۷۶

[۲] وسائل الشیعه ؛ ج‏۲۰ ؛ ص ۶۱

(۳) http://iranpress.ir/iranwomen/template1/News.aspx?NID=2799

https://www.khabaronline.ir/news/476076/%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%AA%D8%B9%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D9%BE%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%AC%D8%B1%D8%AF-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%AE%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%AC%D8%B1%D8%AF-%DB%B3-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D8%A8%D8%B1-%D9%BE%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D9%86

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

  1. ناهید گفت:

    مادر سه‌تا پسر بالای ۲۰ساله ام توان مالی نداریم زنشون بدهیم اونوقت برخی از نامردها برای خودشون دوتا دوتا زن میگیرن، آخه عوضی کمک کن جوان ها به گناه نیافتند و امثال ما که ورشکست شدیم جوان هامون آرزوی ازدواج دارن چه‌کنیم؟

  2. محمدوند گفت:

    احسنت احسنت چقدر نگاه نو و جدیدی به مقوله ازدواج دختران داشتید شجاعت و درک و مطالعه نویسنده ستودنیه

  3. ناشناس گفت:

    سلام در پاسخ به خانومی که مادر سه پسر هستند و همه ی مادرها، اصلا نگران نباشید به لطف توصیه های رهبر فرهنگ جامعه مخصوصا متدینین تغییر کرده من بسیار دهتری میشناسم که بدون طلا و مجلس و خونه اجاره ای کوچیک یا زندگی با خانواده شوهر ازدواج کردن و تعداد دیگه ای که بدون ذره ای منت این کار رو انجام میدن، پس اصلا نگران نباشید توکل کنید بخدا که ان یکونوا فقرا یغنهم اللهمن فضله، دعا کنید خدا حتما امثال این خانوما رو قسمتتون کنه، خود بنده طوری ازدواج کردم که هزینه ی کل ازدواج بنده زیر ده ملیون شد و هزینه هاشو همسرم تو طول مدت عقد درامداشون جمع کرد و داد، خیلی خیلی ساده اما واقعا خوشبختم خداروشکر. توکل توکل توکل