کتیبه کبود، روایتی مستند از زندگی بانوی آب و آینه

من موضوع را انتخاب نکرده‌ام، موضوع من را انتخاب کرده است. چرا که بر این باور و عقیده‌ام که بر هر نویسنده شیعی واجب است تا جایی که برایش مقدور است از آل الله بنویسد این دقیقاً همان مودتی است که پیامبر اسلام(ص) از ما انتظار داشتند...
24 بهمن 1398

 

 

 

 

در مورد زندگی حضرت فاطمه (س) تا بحال رمان های مختلفی نوشته شده و در ده سال اخیر می توان گفت که آثار ارزشمند در این زمینه رشد بسیار قابل توجهی داشته است.

 

یکی از این آثار ارزشمند کتاب “کتیبه کبود” نوشته مجید پورولی است. در کتاب کتیبه کبود خوانندگان قرار است پای روایتی زیبا، مستند و در عین حال دردناک بنشینند و اتفاقات زمان زندگی این بانوی بزرگوار را از فاصله ای نزدیک تر لمس کنند. این کتاب توسط نشر عماد فردا منتشر شده است.

 

 

داستان کتاب

 

داستان کتاب کتیبه کبود در مورد سیر زندگی حضرت فاطمه (س) است و قسمت اعظمی از این رمان ‌در رابطه با سختی ها و ناملایمات بعد از مرگ پیامبر اکرم اجین شده است. البته از این جهت می‌گوییم قسمت اعظم رمان؛ چون بخش‌هایی از این کتاب به دوران پیامبر اکرم و به اصطلاح زمان شادی ائمه نیز پرداخته است. در قسمت های مربوط به زمان زندگی پیامبر نویسنده  به حواشی اواخر عمر پر برکت حضرت رسول اکرم(ص) نیز می‌پردازد، اما محتوای کلی رمان بر مصائب حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) تمرکز دارد.

 

 

رمان کتیبه کبود سرفصل‌هایی چون “ترور حضرت رسول(ص)”، “شورای سقیفه و غصب خلافت توسط جبت و طاغوت”،‌ “بیعت اجباری‌”، “آتش زدن خانه وحی‌”، “جسارت به ساحت مقدس حضرت فاطمه زهرا(س)”،‌ “شهادت حضرت محسن(ع)”،”خطبه فدک” و در نهایت “شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)” دارد.

 

 

 

مستند و قابل تامل

 

در کتاب کتیبه کبود،راوی این داستان دانای کل است و نویسنده با تجربه‌ای که پیش از این در نوشتن رمان اقیانوس مشرق داشته است، سعی کرده که مستقیم و رو در رو با معصوم علیه السلام داستان را روایت نکند،‌ بلکه به واسطه شخصی که خودش خلق می‌کند، معصوم علیه السلام را روایت کرده و به مخاطب معرفی کرده است.

 

 

به همین دلیل در رمان کتیبه کبود‌ نیز دیگران زندگی و اتفاقات حضرت فاطمه زهرا(س) را روایت می‌کنند و البته نویسنده برای نگارش این رمان از منابع طراز اول کتب شیعی و سنی استفاده کرده است.

 

 

پورولی برای بیان بسیاری از حقایق و ناگفته‌های تاریخی درباره زندگانی حضرت فاطمه زهرا(س)، به کتب اهل سنت مراجعه کرده، مخصوصاً در سر فصل‌های مهم و کلیدی چون “غصب خلافت” و “هجوم به خانه وحی” که کتاب‌های معتبر اهل سنّت شهادت و گواهی داده‌اند که این اتفاق‌ها جزو وقایع قطعی و بدون تردید در تاریخ صدر اسلام است که سبب روسیاهی و کفر برخی از صحابه تراز اول شده است. این نویسنده در کتاب کتیبه کبو.د سعی کرده داستانش را پله پله با اتفاقات مستند تاریخی بیامیزد و مخاطب را به اندازه تعریف ماجرا با تاریخ آشنا کند.

 

 

 

وظیفه هر نویسنده شیعه

 

مجید پورولی نویسنده کتاب کتیبه کبود در مورد نوشتن کتابش می گوید:

“من موضوع را انتخاب نکرده‌ام، موضوع من را انتخاب کرده است. چرا که بر این باور و عقیده‌ام که بر هر نویسنده شیعی واجب است تا جایی که برایش مقدور است از مصائب آل الله بنویسد. این دقیقاً همان مودتی است که پیامبر اسلام(ص) از ما انتظار داشتند. وظیفه من به عنوان نویسنده مکتب تشیّع نشر فضایل اهل البیت(ع) است و باید به عالم بگوییم که بر سر خاندان وحی چه آوردند‌‌.

 

 

قسمتی از کتاب

 

“چَشم کافی نیست. به خداوندی خدا چشم کافی نیست. جان باید داد. برای یک نفس او، اگر عالم و آدم بمیرند رواست…. چشم که قابل نیست… خوش آن چَشمی که با کور شدن از گریه او بینا شود… چَشمی که بر این داغ نگرید؛ همان بهتر که نبیند…

 

این را می گوید و اشاره می کند به گوشه‌ای از اتاق.

 

ـ آن‌جا، دواتی هست و لیقه‌ای. مهیّای کتابت. از اینک تمام جان و تن دهان می‌شوم تا ناله و اندوهم را از این ماجرای تلخ فریاد کنم. بارِ سنگینِ دردِ خویش را به دوشِ کلماتی می‌سپارم که قلم تو باید آن ها را بر سپیدی اوراق حک کند…

شمع را بالا می‌آورد

 

ـ قلم بردار ندیمه، اینک هنگامِ کتابت است.

 

ندیمه شمع را از دست لرزان رباب می‌گیرد و در تاریکی اتاق پی قلم و لیقه می‌گردد…

 

ـ نفرین بر آن دهانی که بر این ظلم سکوت کند. نفرین بر آن قلم که این فریاد دادخواهی را خَموش کند. قلم بردار ندیمه، اینک هنگام کتابت است، بنویس بر سر آل الله چه آوردند. بنویس چه کردند با تنها یادگار رسول الله!

 

ندیمه با اوراق و قلم و لیقه می‌آید.

 

ـ من مطیعِ اراده توام بانو. اما به ندیمه بگو این نوشتن به چه کار می‌آید؟! چرا خطر کنیم؟! مگر نه آن که روایت را ممنوع ساخته اند! دست بر لانه زنبور بردن حکم عقل نیست…

 

 

فاطمه قاسم آبادی ـ تحریریه سایت باحجاب

دیدگاهتان را بنویسید