مخالفت دولت سوئد با ممنوعیت حجاب

وزارت آموزش و پرورش سوئد، ممنوعیت حجاب را مسئله غیر قانونی و نقض آزادی دینی دانست.
29 بهمن 1398

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از «شیعه نیوز»، وزارت آموزش و پرورش سوئد که بالاترین مقام آموزشی در این کشور است، ممنوعیت حجاب در مدارس را نقض آزادی های دینی و آزادی بیان دانست و اعلام کرد: این مسئله غیرقانونی است و اجرای آن جایز نیست.

 

این بیانیه وزارت آموزش و پرورش سوئد درباره غیرقانونی بودن ممنوعیت حجاب در مدارس درحالی منتشر شده است که بحث و جدل های بسیاری درباره اقدام شهرداری شهر اسکورپ سوئد بر اعمال ممنوعیت حجاب در مدارس این شهر ایجاد شده است.

 

شهرداری اسکورپ قانون جدیدی را تصویب کرد که براساس آن پوشش حجاب برای دانش آموزان، معلمان و کارمندان در مدارس ممنوع اعلام شد.

 

این قانون خشم سازمان های حقوق بشر و محافل آموزشی، حقوقی و سیاسی را برانگیخت و باعث شد تا نسبت به این موضوع موضع تندی اتخاذ کنند.

 

خبرگزاری سوئد گزارش داد: سیاستمداران در ۲۳ شهر، پیشنهاد ممنوعیت حجاب در مدارس را به شهرداری های این شهرها ارایه دادند که شش شهرداری این پیشنهاد را مورد بررسی قرار داد و پنج شهرداری با آن مخالفت کردند، اما تنها شهرداری شهر اسکورپ ممنوعیت حجاب را پذیرفت.

 

معلمان زن مسلمان در مدرسه پرستاموسکولان در شهر اسکورپ به جایی رسیدند که در اعتراض به ممنوعیت حجاب داخل این مدرسه ، حجاب اسلامی پوشیدند.

 

معلمان این مدرسه، در دادخواستی مخالفت خود را نسبت به این تصمیم شهرداری اسکورپ که در دسامبر گذشته آن را تصویب کرد، اعلام کردند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید