وقتی آقای دکتر گفت: دخترم چرا چادر می پوشی؟!

گشتی در اینستاگرام
08 فروردین 1399

 

 

تا وارد اتاق دکتر شدم چادرم زیر پایم گیر کرد و کوله پشتی‌ام افتاد روی آرنجم و از طرف دیگر چادر را کشید. در حال بستن پرونده‌ی بیمار قبلی بود که سرش را بالا آورد و به من که داشتم توی چادرم گره می‌خوردم نگاه کرد و گفت: ” چرا #چادر می‌پوشی دخترم؟ ”

 

 

اصلا فکر نمی‌کردم ممکن است گیر کردن چادر زیر پایم، طرف مقابلم را به این نتیجه برساند که حجاب بد است. فکر کردم از آن دکترهای بی‌اعتقاد به خدا و پیغمبر است و می‌خواهد کل حجاب و اسلام و دین و خدا را رد کند.

 

 

سریع خودم را جمع و جور کردم و گفتم: “خب بهش اعتقاد دارم!” انتظار داشتم به خیلی چیزها فحش بدهد اما خیلی آرام و باحوصله و شمرده شروع کرد به صحبت کردن. آنقدر حرف‌هایش دور از تصورم بود که نفهمیدم یک ربع است توی اتاق یک متخصص نشسته‌ام و دارم درباره‌ی مسئله‌ی پوشش حرف می‌زنم بی‌ آن‌که حتی بپرسد مشکلت چه بود که آمدی؟

 

 

حرف‌هایش منطقی بود و تقریبا قبول داشتم. قبول داشتم که می‌گفت اشتباه مذهبی‌ها این است که #حجاب را به چادر محدود می‌کنند و فکر می‌کنند فقط با چادر می‌شود کاملا پوشیده بود.

 

 

قبول داشتم که می‌گفت حجاب کامل لزوما چادر نیست و اصرار بیش از حد به پوشیدن پارچه‌ای تماما مشکی در تمام اوضاع و احوال به قصد حفظ کامل حجاب جزو اسلام نیست .

 

 

قبول داشتم که می‌گفت مسئله‌ی اسلام چادر نیست؛ پوشش است و بیش از همه قبول داشتم که می‌گفت مسئله‌ی اسلام چادر نیست؛ #حیا است.

 

 

کاش جای این‌که زن‌ها را با مقدار مشکی بودن چادرشان ارزش‌گذاری کنیم، ابزاری داشتیم که آدم‌ها را با مقدار حیاشان بسنجیم …

 

 

پ.ن: باید واضح‌تر بگویم که چادر بد نیست؛ که خوب هم هست به دلایل فرهنگی جامعه‌ی ایران. مسئله وقتی‌ست که چادر مساوی با پوشش مورد نظر اسلام شمرده شود و هر پوشش دیگری جز چادر مغایر با اسلام. مسئله این است که ملاک فقط چادر باشد.

 

 

 

@reyhaneh_kaaf

 

 

دیدگاهتان را بنویسید