آشنایی با بزرگترین مشوقان بانوان پژوهشگر در سال های اخیر

سوالات تخصصی اعضای گروه پژوهشی به اندازه ای سرحالشان آورد که بعد از حدود 40 دقیقه پاسخ به سوالات رجالی ما، شروع کردند به تعریف این که چطور شد به دنبال تالیف کتاب «تاریخ انبیاء» رفتند...
31 خرداد 1399

 

 

علی رغم تهمت ها و دروغ هایی که دشمنان و به ویژه رسانه هایشان به علما و روحانیت نسبت میدهند و آن ها را افرادی ضدزن معرفی می کنند، قاطبه علما از بزرگترین حامیان حقوق بانوان هستند.

 

حتی می توان ادعا کرد که از بزرگترین مشوقان بانوان برای علم آموزی، پژوهش و تولید علم و محتوا در تاریخ معاصر، علما و روحانیت و در راس آن ها امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری بوده اند.

 

علما و حمایت از بانوان پژوهشگر

 

یکی از روحانیون مشوق بانوان پژوهشگر و نویسنده، «آیت الله سیدهاشم رسولی محلاتی» -از روحانیون مبارز و اهل قلم- بودند که کمتر از سه ماه است دعوت حق را لبیک گفته اند. خاطره ای که در زیر بیان می شود گویای نگاه مشوقانه و پدرانه ایشان نسبت به بانوان پژوهشگر است…

 

از ابتدای سال ۹۲ با چند تن از دوستان پژوهشگر، مشغول مطالعه درباره تاریخ انبیاء (صلوات الله علیهم اجمعین) شدیم و آشنایی ما با کتاب «تاریخ انبیاء» آیت الله سیدهاشم رسولی محلاتی در اثنا این پژوهش بود.

 

 

بعد از مطالعه کتاب تصمیم گرفتیم خدمت ایشان برسیم و سوالات خود را درباره رابطه علم رجال و روایت های مربوط به تاریخ انبیاء(ص)، از ایشان بپرسیم…

 

 

بعد از چند ماه مطالعه و مقداری رجال خواندن، در یک روز سرد زمستانی، مسجد «فرشته» خدمت ایشان رسیدیم. بعد از نماز ظهر بود و چون از قبل تلفنی درباره گروه مان توضیح داده بودیم، ساده و بی ریا به اتاق کارشان دعوت مان کردند.

 

 

ایشان چند جلد از کتابهایشان را که تازه چاپ شده بود، به اعضای گروه هدیه دادند و بعد گفتند از اینکه چند خانم پژوهشگر دغدغه تاریخ انبیاء و تاریخ اسلام را دارند، خوشحال هستند و حسابی ما را تشویق کردن که به کار پژوهش ادامه بدهیم.

 

 

آن روز البته کسالت داشتن و خیلی توان نشستن نداشتن اما وقت گذاشته و با محبتی پدرانه جواب سوال های ما را دادند.

در آخر آن جلسه از ایشان دعوت کردیم تا در نشستی با موضوع «ضرورت پرداختن به تاریخ انبیاء(ص) و رابطه علم رجال و روایت های مربوط به تاریخ انبیاء» خدمت شان باشیم و از علم ایشان بهره ببریم البته ایشان باوجود کسالت‌ قبول کردند.

 

 

دو ماه بعد و روز ۲۵ اسفند ۹۲ نشست با حضور ایشان و استاد گرامی حاج قاسم تبریزی برگزار شد. اول جلسه گفتن چون حالم مساعد نیست بیشتر از نیم ساعت نمی توانم بمانم…

 

 

اما سوالات تخصصی اعضای گروه پژوهشی به اندازه ای سرحالشان آورد که بعد از حدود ۴۰ دقیقه پاسخ به سوالات رجالی ما، شروع کردند به تعریف این که چطور شد به دنبال تالیف کتاب «تاریخ انبیاء» رفتند.

 

 

ایشان علت و انگیزه خود برای تالیف کتب در ارتباط با تاریخ انبیا را این گونه توضیح دادند: «بنده از دوران ابتدایی که وارد حوزه شدم –سال ۳۶- با تعدادی از دوستان علاقمند بودیم که چاپخانه ای دایر و کتب دینی و حدیثی و تاریخی را به میزان زیاد چاپ کنیم. من و دوستانم –اکنون برخی از آن ها به رحمت خدا رفته اند- با جمع آوری پول هایمان چاپخانه ای به نام چاپخانه حوزه علمیه قم برپا کردیم. از آنجا که در آن مقطع، به کتب دینی توجه چندانی نمی شد، آثار منتشر نشده دینی، حدیثی، تاریخی و کتب سیره ائمه(علیهم السلام) را چاپ کردیم.

 

 

مناقب ابن شهرآشوب-کتاب بسیار نفیس و کمیاب- نخستین کتابی بود که ما چاپ کردیم. البته این کتاب به زبان عربی بود و اخیرا به فارسی ترجمه شده است. پس از توزیع کتاب مناقب و چند کتاب دینی دیگر، تعداد قابل توجهی از این کتاب ها به فروش نرفت و از آنجا که برای ادامه کار نیاز به پول داشتیم، تصمیم گرفتیم محضر امام(ره) برویم…

 

 

نزد امام رفتیم و مسئله را مطرح کردیم و از ایشان تقاضا کردیم کتب باقی مانده را در ازای وجوهات و سهم امام و سهم سادات به طلاب اهدا کنیم. امام موافقت کردند و کتاب ها را که حدود ۱۷ هزار تومان می شد، به طلاب بخشیدیم.

 

 

به این صورت که آن ها به منزل من در باجک قم مراجعه و کتاب دریافت می کردند. یکی از طلبه ها که باهم دوست بودیم، مقام معظم رهبری بود که ایشان هم کتاب گرفتند.

 

 

 

در طی ملاقاتی که چند سال پیش با ایشان داشتم، ایشان به آن روز اشاره کردند و گفتند: «شما گفتی به منزل مان در باجک بیا و تعدادی کتاب بگیر. من هم آمدم و یک بغل کتاب گرفتم. من در آن کتاب ها مناقب شهرآشوب، کتاب مورد علاقه ام را دیدم. مدت ها بود که دنبال این کتاب کمیاب و گران قیمت می گشتم. وقتی به دستم رسید آنقدر آن را ورق زدم و خواندم که به مرور زمان لبه های صفحاتش پاره شد و از بین رفت.

 

 

خلاصه روند ما با چاپ کتاب های دینی و سپس تاریخی ادامه یافت. تصحیح کتاب ها هم بر عهده من و چند نفر از دوستان بود. موقع تصحیح متون متوجه شدم در زمینه مربوط به تاریخ انبیاء و سیره معصومین خلاء وجود دارد.

 

 

برای همین به تدریج به این نتیجه رسیدم تا کتبی در این مقولات بنویسم تا اینکه بر اثر فوت پدرم که پیش نماز امامزاده قاسم شیمران بود، مجبور شدم به تهران مراجعه کنم. چون امام جماعت مسجد شده بودم، در محیطی آرام مشغول نگارش تاریخ انبیاء شدم و بعد از پایان نگارش آن، با توفیق الهی زندگینامه زندگانی حضرت محمد(ص)، زندگانی امام علی، امام حسن، امام حسین(علیهم السلام) و زندگانی حضرت زهرا و حضرت زینب(سلام الله علیهما) را هم نوشتم ولی دیگر قسمت نشد که زندگانی ۱۴ معصوم را بنویسم…»

 

 

این روحانی بزرگوار که عمری را در مبارزه علیه رژیم پهلوی گذرانده بود و روزگاری مسئول دفتر خمینی کبیر(ره)، نخستین رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه و جماعت و… و مولف کتابهای زیاد، و مترجم «قرآن کریم»، کتابهایی مثل «الارشاد فی معرفه حجج الله علی العباد-شیخ مفید»، «غررالحکم و درر الکلم-آمدی»، «مفاتیح الجنان-شیخ عباس قمی» و… بود؛ آنقدر متواضعانه و پدرانه برای ما چند خانم جوان پژوهشگر وقت گذاشت و جواب سوالات مان را داد که برای همیشه خاطره اش در ذهن هایمان باقی مانده…

 

 

در آن دو جلسه ما چند خانم پژوهشگر تاریخ فقط از ایشان درس تاریخ و علم رجال نگرفتیم بلکه قبل از آن درس تواضع گرفتیم و عملا دیدیم که درخت هرچه پربارتر افتاده تر. علاوه بر آن تشویق شدیم که پرقدرت تر به مطالعات مان ادامه بدهیم …

 

 

 

خدا را شکر سال بعدش با همت بخش بانوان مجموعه اشراق و با کمک دوستان عزیز گروه پژوهشی مان یک ویژه نامه با عنوان «انبیاء؛ حلقه مفقوده تاریخ» منتشر کردیم و گزارش کامل آن نشست و صحبت های آیت الله رسولی محلاتی در آن چاپ شد…

 

 

خداوند این روحانی بزرگ، مرد سال های مبارزه و سختی و مولف کتب دینی را قرین رحمت کند و با اولیاءالله محشور فرماید.

 

 

 

تحریریه سایت باحجاب_انوشه مرعشی

 

دیدگاهتان را بنویسید