به مناسبت روز دختر

مقام رفیع حضرت فاطمه معصومه(س) و روز دختر

سال هاست شهر قم این قلب و قطب عالم تشیع به برکت حضور یک دختر مجرد این‌گونه برکت پیداکرده و رزق معرفتی تشیع را در تمام دنیا نشر و بسط داده...
02 تیر 1399

 

 

گروهی از شیعیان، از راه دور خود را به مدینه رساندن تا سؤالاتشان را از موسی بن جعفر علیه السلام بپرسند، اما امام در مدینه نبودند. کاروان از دسترسی به موسی بن جعفر علیه السلام نا امید شد، سؤالات خود را نوشتند و به خانواده ی حضرت دادند. چون کاروان قصد بازگشت کرد، پاسخ سؤالات را با دست خط و امضای حضرت معصومه سلام الله علیها دریافت کردند.

 

 

اما در مسیر بازگشت، خدمت موسی بن جعفر علیه السلام رسیده و به حضرت جریان را عرض کردند، حضرت پاسخ های دخترشان معصومه سلام الله علیها را دیدند و بعد از ملاحظه آن سه بار فرمودند: «فداها ابوها»«فداها ابوها»«فداها ابوها» پدرت فدای تو باد، پدرت فدای تو باد، پدرت فدای تو باد… (۱)

 

 

حضرت موسی بن جعفر علیه السلام نه تنها پدر حضرت معصومه بلکه ولی و امام زمان حضرت معصومه سلام الله علیها بوده، اما جایگاه علمی و وجود مبارک فاطمه معصومه چنان عظیم است که امام زمان به ایشان ایشان می فرماید: «فداها ابوها…

 

 

درست مانند پیامبر صلوات الله علیه که بارها خطاب به حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: «فداها ابوها» پدرت فدای تو باد…

 

تشابهی که نشان از جایگاه رفیع و عظیم فاطمه معصومه(س) این آئینه تمام نمای حضرت مادر و فاطمه الزهرای دیگر دارد…

 

و سال هاست شهر قم این قلب و قطب عالم تشیع به برکت حضور یک دختر مجرد این‌گونه برکت پیداکرده و رزق معرفتی تشیع را در تمام دنیا نشر و بسط داده. دختری که امروز روز میلادش پیام آور کرامت و برکت ومنشأ نامگذاری روز دختربرای گرامیداشت دختران ایران زمین است.

 

 

 

 

اما چند سالی است که فریاد فمینیست‌ها _ این جریان به ظاهر نگران حقوق زنان ـ در روز میلاد حضرت معصومه (س) ـ که به نام روز دختر نام‌گذاری شده است ـ بلند است که چرا باید یک روز به نام دختران اختصاص یابد واین جریان توهین به آن‌ها و تفکیک نادرستی میان زنان و دختران است.

 

 

اعتراضاتی که به دلایل زیر نادرست و البته مغرضانه است:

اولاً دختر بودن نقش است، نقشی که تا آخر عمر با جنس مؤنث همراه است. نقشی که وظایف و مسئولیت‌هایی را نسبت به پدر و مادر به همراه دارد. نقشی مهم و اثرگذار با اقتضائات ویژه خود.

 

ثانیاً اختصاص یک روز به نام دختران که با خوش‌سلیقگی با میلاد حضرت معصومه (س) همراه شده است، به جهت تکریم بیشتری است که در روایات نسبت به دختران صورت گرفته است و اقتضای این تکریم این است که یک روز در سال را به یادآوری برکت و رحمتی که دختران در جامعه همراه خود می‌آورند اختصاص دهیم.

 

ثالثا دوشیزگی نماد حریم و حرمت زن و جایگاهی پیش از ازدواج و ورود به دنیای زنانگی و پذیرفتن نقش همسری است و نفی این موضوع سالهاست توسط فمینیست‌ها دنبال می‌شود و هدفی در پس پرده آن جز نفی حریم و حرمت٬ حیا و عفت دخترانمان نیست.

 

در ادامه و در مقالات بعد به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت ودر پایان این روز مبارک یعنی میلاد کریمه ی اهل بیت حضرت معصومه سلام الله علیها را به تمام دختران نازنین سرزمینمان تبریک می گوییم.

 

 

تحریریه سایت با حجاب _ مهدیه منافی

 

منبع :
۱ )کریمه الکرام، نگاهی گذرا به جایگاه فاطمه معصومه (س)، زهره بروجردی، نشر شرب طهور

 

 

دیدگاهتان را بنویسید