پرونده حضور اجتماعی زنان

حجاب، ارمغانِ امنیت روانی و جسمی برای زنان

05 تیر 1399

 

 

آینه را روبه روی صورتم می گیرم. دلم برای خودم ضعف می رود. کمی به موهایم دست می کشم و بعد آینه را داخل کیف می گذارم. نسرین نگاهی به صورتم می اندازد و می گوید: مثل فرشته ها شدی رها ،هر کی چشمش بهت بیوفته عاشقت می شه.

 

 

مست حرف های نسرین می شوم که استاد وارد کلاس می شود و پشت سرش آرش رضایی هم خودش را به کلاس می رساند. از در که وارد می شود نگاهش روی صورتم می خکوب می شود. از نگاهش خوشم نمی آید. دو ردیف عقب تر جوری می نشیندکه راحت بتواند نگاهم کند. تمام ساعت کلاس نگاه سنگینش را حس می کنم.

 

 

هر کاری می کنم تا حواسم را به درس بدهم نمی شود. نگاه های آرش بدجوری ذهنم را به خودش مشغول کرده است.کم کم حس می کنم دارم معذب می شوم. روی جزوه هایم نقاشی می کشم که نسرین با آرنج به پهلویم می کوبد. با تعجب نگاهش می کنم.

 

 

استاد صدات کرد حواست کجاست؟
تازه متوجه می شوم چه اتفاقی افتاده است. سریع خودم را جمع و جور می کنم و می گویم:
بله استاد؟
حواستون امروز کجاست خانم صوفی اصلا تمرکز ندارید؟
خجالت زده سرم را پایین می اندازم.
می تونید جواب مسئله ای رو که روی تخته نوشتم بگید.

به تخته نگاه می کنم. انگار برای اولین بار است که این فورمول ها به چشمم می خورد. در بد وضعیتی گیر کردم.

آقای عبدی شما جواب بدید ایشون امروز فقط جسمشون تو کلاس!

تا آخر کلاس حال بدی دارم. کلاس که تمام می شود سر برمی گردانم.

آرش در حال شوخی با دوتا از  دخترهای کلاس است، صدایشان تمام کلاس را برداشته از میهمانی دیشب و این که چقدر به همه خوش گذشته… از شدت خشم سردرد گرفتم از خودم بدم می آید. چرا به خودش اجازه داده بود تمام مدت خیره به من نگاه کند و حالا انگار نه انگار …

 

 

امنیت روانی و جسمی، ارمغان پوشش مناسب 

 

رعایت اصل حجاب و پوشش اسلامی در شرع اسلام دارای جایگاه ویژه ای است و حضور زنان در فعالیت های اجتماعی و اقتصادی منوط به رعایت حجاب اسلامی از جانب بانوان است. گاهی وقت ها هجمه های ناجوانمردانه ای به حجاب و پوشش اسلامی وارد می شود و حجاب عامل سرخوردگی و عقب افتادگی زنان در طول تاریخ و در جوامع اسلامی معرفی می گردد، در حالی که می توان به راحتی خلاف آن را ثابت کرد.

 

 

امنیت یکی از نیازهای اصلی بشر در تمام جوامع انسانی است. بسیاری این امنیت را برای زنان به معنای جلوگیری از آزارهای جسمی و جنسی تفسیر می کنند. و راه حل هایی مناسب با این مسئله ارائه می دهند، اما این تنها یک روی سکه است و روی دیگر سکه امنیت روانی زنان است.

 

 

همه انسان ها بدون امنیت روانی دچاره دلهره, اضطراب و نگرانی میشوند و بازتاب این اضطراب و نگرانی در رفتار، گفتار و زندگی فردی و اجتماعی آن ها کاملا مشهود است. به همین دلیل است که یکی از پای های پیشرفت در مناسبات اجتماعی داشتن امنیت و سلامت روانی است.

 

 

اگر پای درد و دل خانم های شاغل و دانشجو بنشینید، متوجه خواهید شد بسیاری از آن ها از عدم امنیت روانی خود در محیط دانشگاهی و کاری گله دارند. آن ها در بسیاری از موقعیتها به علت شکسته شدن امنیت روانی خود نمی توانند به جایگاه که خودشان را مستحق آن می دانند برسند و در برقرای ارتباط با همکاران و یا همکلاسی های غیر هم جنس دچار مشکلات بسیاری هستند.

 

 

زمانی که امنیت برای زن فراهم نگردد شجاعت و جسارت او در انجام وظایفش کاسته می شود و او خودش را در معرض خطر از سوی جامعه احساس خواهد کرد. بدون ترید مردی که در محیط اجتماع با چهره مهیج و بی حجاب زنان مواجه است علاوه بر از دست دادن تمرکز بر نیروی کار خود زمینه و شرایطی را به وجود خواهد آورد که از دست دادن امنیت روانی زنان از کوچکترین پیامدهای آن است.

البته باید گفت این مسئله تنها دامن گیر زنان مسلمان نیست بلکه در بسیاری از کشورهای مدعی حقوق زنان نیز این حق به سادگی نادیده گرفته می شود و حتی می توان گفت شرایط سخت تری وجود دارد و آمارها خشونت ها جنسی و روحی بر علیه زنان در آمریکا و اروپا موید این مطلب است.

 

و اما بعد…
حال بیاید فکر کنیم چند درصد از این عدم امنیت به دست خود زنان قابل حل شدن است. باید پذیرفت در همه جوامع انسان هایی وجود دارند که درصدد فرصت طلبی و سوء استفاده از جنس لطیف زن هستند. پس در اولین قدم باید این افراد فرصت طلب را محدود کرد. این محدودیت زمانی برای آن ها به وجود خواهد آمد که زنان ما به سمت پوشش عفیفانه سوق پیدا کنند.

 

 

 

حجاب محدودیت است؟!

 

در واقع باید گفت حجاب محدودیت است اما نه برای زنان و در اصل محدویتی است که یک بانوی مسلمان برای افراد سود جو و فرصت طلب ایجاد می کند که قصد بر هم زدن طبیعی ترین حق او یعنی داشتن امنیت را دارد.

 

اسلام نمی خواهد زن مسلمان را در چارچوب خانه حبس کند و علاقه مند به حضور و فعالیت زنان در جامعه است. همان طور که سیره نبی اکرم(ص) در بیعت کردن با زنان در صد اسلام نشان دهنده این مسئله است. اما دین مبین اسلام به همان نسبت که به حضور زنان اهمیت می دهد، برای حفظ سلامت روانی او نیز ارزش قائل است و به همین دلیل راهکاری حکیمانه پیشنهاد داده است تا بانوی فرهیخته مسلمان در کنار حضور فعال در اجتماع کمترین آسیب را دریافت کند و این پیشنهاد چیزی نیست جزه پرده عفاف حجاب بر چشمان ناپاک.

 

و در آخر باید گفت حجاب می تواند حجم بسیار بالایی از امنیت روانی را برای زن به ارمغان بیاورد، و همراهی باشد برای بالا رفتن از پله های ترقی در کنار آن ها.

 

 

تحریریه سایت باحجاب _ مرضیه ولی حصاری

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

  1. دلشکسته گفت:

    سلام. همیشه کنار من خانم محافظ نیست محافظ برای زن پدر برادر همسر واسلحه چاقو. نیست. حجاب نداشته باشم، نه اینکه مانتو دامن وشلوار وچادر همه باهم تنم باشه خب، حجاب در حد اینکه زیبایی هامو در معرض عموم قرار ندهم که یکوقت که محافظم نیس بلایی سرم بیاد واینکه امنیت ندارم. من هیچوقت ازیک مرد قویتر نیستم ( از زبان زنان خوب کشورم)

  2. زهره گفت:

    عالی بود.

  3. فرانک یاراحمدی گفت:

    بسیار عالی با قلمی روان و شیوا