چادر مشکی با قیمت مناسب در نمایشگاه تخصصی محصولات عفاف و حجاب عرضه می‌شود

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس از عرضه چادر مشکی و چادر نماز با قیمت و کیفیت مناسب در نخستین نمایشگاه عرضه محصولات عفاف و حجاب خبر داد.
11 تیر 1399

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، سیده مرضیه شفاپور دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی تسنیم درباره برپایی نخستین نمایشگاه تخصصی عرضه محصولات عفاف و حجاب گفت: با توجه به اینکه امسال نمایشگاه قرآن به دلیل فراگیری ویروس کرونا برگزار نشد و از آنجا که تولیدکنندگان حوزه عفاف و حجاب ما همواره در قالب یک بخش جنبی در این نمایشگاه حاضر می‌شدند و اکنون با لغو نمایشگاه قرآن این امکان برایشان منتفی شده بود، ما به تکاپو افتادیم تا راهکاری را برای جبران این موضوع بیابیم؛ بخش جنبی نمایشگاه قرآن که سالانه به حوزه عفاف و حجاب اختصاص می‌یافت، با وجود برگزاری خوبش، خاصیت نمایشگاه تخصصی را نداشت؛ چراکه به صورت جنبی دیده می‌شد و از سوی دیگر، تنها محلی بود که مردم می‌توانستند برای خرید ملزومات مورد نیازشان در حوزه عفاف و حجاب به آنجا مراجعه کنند؛ بنابراین ما تصمیم گرفتیم با دید تخصصی‌تری به این مقوله نگاه کنیم.

 

عفاف و حجاب , مد و لباس , کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور ,

در نهایت با توجه به تقویم کشورمان که در آن هفته‌ای به نام عفاف و حجاب پیشبینی شده است، تصمیم گرفتیم نخستین نمایشگاه تخصصی محصولات عفاف و حجاب را در همین هفته برپا کنیم و نگاهمان به موضوع عفاف و حجاب، نگاهی صرفاً جنبی نباشد و به رونق تولیدات حجاب و عفاف و فرهنگ‌سازی استفاده از محصولات نیز بیندیشیم.

 

وی افزود: به منظور برپایی این نمایشگاه، در کارگروه ساماندهی مد و لباس شورای سیاستگذاری راه‌اندازی کردیم و از اسفند ماه که ماجرای کرونا به وجود آمد، جلسات این کارگروه نیز تشکیل شد؛ هدف از تشکیل این کارگروه این بود که بتوانیم نگاهی ویژه و تخصصی به حوزه عفاف و حجاب داشته باشیم؛ برآیند جلساتمان در کارگروه این بود که این رویداد را در هفته حجاب و عفاف برگزار کنیم.

عفاف و حجاب , مد و لباس , کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور ,

وی بیان کرد: اواخر اردیبشهت ماه ۱۳۹۹ بود که فراخوان این رویداد توسط کارگروه ساماندهی مد و لباس منتشر شد؛ از آنجا که این اولین نمایشگاه تخصصی در حوزه عفاف و حجاب بود، تعداد آثار رسیده به دبیرخانه حدود ۵۰۰ طرح بود که از میان آنها دست به گزینش زدیم؛ چراکه بسیاری از آثار نگاه بازاری داشتند و فاقد وجهه‌ای بودند که ما در فراخوان بر آن تأکید داشتیم؛ در نهایت حدود ۲۰۰ طرح بسیار خوب از میان آثار رسیده به دبیرخانه برای شرکت در نمایشگاه انتخاب شد.

 

شفاپور تصریح کرد: در نمایشگاه امسال قرارمان بر این است که سه نگاه و رویکرد مختلف را دنبال کنیم؛ نخستین نگاه، نگاه رقابتی است؛ دیگری بخش عرضه محصولات است و نگاه دیگر، نگاه علمی و ترویجی است که در این بخش توجهی ویژه به آموزش و آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی حوزه عفاف و حجاب اعم از مقاله، پایان‌نامه و همچنین محققینی که قصد دارند پژوهش‌هایی را در حوزه عفاف و حجاب داشته باشند، خواهیم داشت و از طرح‌های برگزیده حمایت‌های مادی و معنوی لازم را به عمل خواهیم آورد.

عفاف و حجاب , مد و لباس , کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور ,

شفاپور ادامه داد: در بخش رقابتی نیز انواع و اقسام محصولاتی که مربوط به حوزه عفاف و حجاب است را عرضه خواهیم کرد و فعالان حوزه عفاف و حجاب در این بخش در قالب مسابقه از ایده تا اجرا به رقابت خواهند نشست. از دوخت چادر گرفته تا لباس‌های پوشیده‌ای که در اجتماع مورد استفاده قرار می‌گیرد، همه و همه در این بخش ارائه خواهند شد. تاکنون ۱۵ گروه برای شرکت در این بخش ثبت‌نام کرده‌اند که این ۱۵ گروه در قالب گروه‌های سه نفره به طراحی، برش و دوخت چادر خواهند پرداخت و در پایان، محصول کارشان مورد داوری قرار خواهد گرفت و نفرات برگزیده معرفی خواهند شد.

 

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور یادآور شد: بخش عرضه محصولات نیز بخشی است که در آن تولیدکنندگان و عرضه کنندگان محصولات حوزه عفاف و حجاب در کنار هم قرار می‌گیرند و به عرضه و نمایش آخرین محصولات خود می‌پردازند.

 

عفاف و حجاب , مد و لباس , کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور ,

وی درباره نحوه برگزاری نمایشگاه تخصصی عرضه محصولات عفاف و حجاب با توجه به شرایط خاص ناشی از فراگیری کرونا در کشور گفت: تاکنون به‌واسطه نامه‌نگاری‌هایی که با ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا داشته‌ایم، مشکلی برای برگزاری نمایشگاه به صورت حضوری و فیزیکی نداشته‌ایم و مجوزهای لازم را نیز در این راستا دریافت کرده‌ایم تا این نمایشگاه با رعایت تمامی موازین بهداشتی برگزار شود و خلاء ناشی از عدم برگزاری نمایشگاه قرآن را جبران کنیم؛ با این‌وجود چنانچه تا موعد برپایی نمایشگاه شرایط کنونی تغییر کند و امکان برگزاری فیزیکی نمایشگاه را نداشته باشیم، آمادگی برپایی نمایشگاه در فضای مجازی را نیز خواهیم داشت و در این راستا نیز تمهیدات لازم را اندیشیده‌ایم.

 

شفاپور اظهار کرد: ما در نشست گردهمایی طراحان، سایتی را طراحی کردیم که در نشانی irimode.ir  قابل دسترس است؛ این سایت بستر مناسبی برای طراحان ما است که با حضور و ثبت‌نام در این سایت، آثار خود را ارائه دهند و در ادامه از حمایت‌های کارگروه در راستای وصل شدن به تولیدکنندگان نیز برخوردار شوند؛ بدین ترتیب طرح‌هایی که پیش از این همواره در پستوها باقی می‌ماندند و راهی به سوی تولیدکنندگان پیدا نمی‌کردند، از این پس می‌توانند به راحتی به رؤیت تولیدکنندگان برسند که این اتصال به واسطه همین سایت رخ خواهد داد.

 

عفاف و حجاب , مد و لباس , کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور ,

وی در ادامه از ارائه چادر مشکی و چادر نماز با شرایط مناسب در نمایشگاه عرضه محصولات عفاف و حجاب خبر داد و گفت: با توجه به اینکه این دو محصول مورد نیاز بسیاری از خانواده‌های ایرانی است و بسیاری از بانوان به دلیل گرانی چادر، نتوانستند امکان تعویض و تجدید چادرهایشان را پیدا کنند، با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی کارگروه، از تولیدکنندگان چادر مشکی و چادر نماز دعوت کردیم که در کنار ما قرار بگیرند و نذری را در راستای عرضه این دو محصول در نمایشگاه عرضه محصولات عفاف و حجاب دنبال کنند و بدین ترتیب، چادرهایی با کیفیت خوب در نمایشگاه عرضه کنند که قیمتش نیز نسبت به بازار بسیار مناسب‌تر باشد و عموم مردم بتوانند آن را خریداری کنند.

 

شفاپور تجلیل از پیشکسوتان حوزه عفاف و رونمایی از آخرین دستاوردهای عفاف و حجاب را از دیگر برنامه‌های نخستین نمایشگاه تخصصی محصولات عفاف و حجاب عنوان کرد.

 

نخستین نمایشگاه تخصصی عرضه محصولات عفاف و حجاب از ۱۸ تا ۲۴ تیرماه جاری از ساعت ۱۶ تا ۲۲ در مصلای تهران برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید