۲۱ تیر روز ملی عفاف و حجاب

هفته عفاف و حجاب با ویژه برنامه مروارید در رادیو ایران

رادیو ایران به مناسبت هفته عفاف و حجاب ویژه برنامه «مروارید» را تقدیم می‌کند.
15 تیر 1399

به گزارش خبرنگار حوزه رادیو تلویزیون گروه علمی فرهنگی و هنری خبرگزاری صدا و سیما؛ ۲۱ تیر روز ملی عفاف و حجاب است. به دنبال اجباری شدن کلاه شاپو و ممنوعیت حجاب و سیاست‌های تغییر لباس در دوران پهلوی اول، در تیر ۱۳۱۴، آیت‌الله سید حسین طباطبایی قمی به پیشنهاد علمای مشهد جهت مذاکره با رضاخان در مورد این سیاست‌ها راهی تهران شد. قمی در تهران در حصر قرار گرفت و ممنوع‌الملاقات شد.

در ۲۱ تیر ۱۳۱۴ مردم مشهد در اعتراض به این اقدام حکومت در مسجد گوهرشاد تجمع کردند با حضور قوای نظامی این تحصن به شدت سرکوب و بیش از هزار و ۶۰۰ نفر کشته و زخمی شدند. پس از واقعه مسجد گوهرشاد روحانیان سرشناس مشهد دستگیر و تبعید شدند و به دستور رضا شاه برخی از رؤسای ادارات مشهد تغییر کردند.

شورای فرهنگ عمومی کشور، این روز را به عنوان روز عفاف و حجاب نام‌گذاری کرده است.

در همین راستا رادیو ایران ویژه برنامه «مروارید» را با موضوع عفاف در کلام، عفاف در فضای مجازی، عفاف در کودکان و نوجوانان، عفاف در ادبیات، عفاف در قدرت یابی زنان و عفاف در ملل را تقدیم می‌کند.

این برنامه به تهیه کنندگی خانم مرضیه طبرستانی و اجرای خانم فاطمه حاتمی از ۱۵ تیر تا ۲۱ تیر در (هفته عفاف و حجاب) ساعت ۱۷:۱۵ از رادیو ایران پخش می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید