اوج مراسم جشن تکلیف دختران در آستانه هفته وحدت؛

تاج بندگی فرشته‌های زمینی متناسب با فرهنگ ایرانی

دوست داشتن زیبایی در ذات آدمی جا خوش کرده و این طبیعی است که اگر حجاب هم به زیبایی ارائه شود بی‌اختیار خانم‌ها به سمت محصولات زیبای حجاب جذب می‌شوند.
14 آبان 1399

خبرگزاری مهر؛ مجله مهر _ مرضیه کیان: معمولاً از اواسط پاییز به بعد همزمان با اعیاد مختلف، شنیدن صدای خنده دختران ۹ ساله که با چادر سفید گُل‌گُلی تور دوزی شده و مقنعه سفید، برای مراسم جشن تکلیفشان دور هم جمع شده‌اند، عجیب حال خوب کُن است و نوستالژی خانم‌های نسل‌های قبل را هم زنده می‌کند.

امسال که ۱۳ آبان (روز دانش‌آموز) با ۱۷ ربیع الاول (ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع)) مصادف شده، بهترین بهانه است برای برگزاری جشن تکلیف فرشته کوچولوهای ۹ ساله؛ اما از آن‌جا که اگر تعداد روزهای حضور دانش‌آموزان از سال تحصیلی گذشته تا امسال در مدرسه را جمع ببندیم، شاید به ۴ ماه هم نرسد و به خاطر آلودگی هوا و این کرونای لعنتی لذت درس خواندن پشت نیمکت‌ها و بدو بدو کردن در حیاط مدرسه از بچه‌های دهه ۹۰ گرفته شده و باید همه چیز را مجازی تجربه کنند، شور و شوق جشن تکلیف هم باید با شکل و شمایل متفاوت‌تری از آنچه نسل‌های قبلی تجربه کردند، برگزار شود.

با جستجوی ساده کلید واژه “جشن تکلیف” در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، صفحاتی که با فروش محصولات مرتبط به جشن تکلیف است را می‌بینید.

شاید اگر پیشینه جستجوی گوگل معصومه فضلعلی را بررسی کنید پر باشد از کلید واژه‌های «مد»، «حجاب»، «حجاب ایرانی»، «حجاب اسلامی» و…

معصومه فضلعلی ۳۲ ساله از سال ۸۷، حدود ۱۰ سال در زمینه حقوق زنان، حجاب و تبلیغ حجاب در مدارس فعالیت داشته و به واسطه آشنایی که با فضای مجازی دارد تصمیم گرفته هر چه در طول آن سال‌ها جمع کرده را در قالب محصولات جذاب مرتبط با ترویج حجاب برای کودکان ارائه دهد.

فضلعلی با اینکه فارغ التحصیل رشته زیست شناسی است، دغدغه‌اش در مسئله حجاب به پژوهش‌هایی برمی‌گردد که در زمینه حقوق زنان انجام داده: «حجاب زنان حق آنان است! شاید حجاب برای زنان، به ظاهر محدودیت به وجود بیاورد، اما این محدودیت امنیت و احترام را به همراه دارد. تجربه شخصی خودم این را به من ثابت کرده که هرچه در جامعه پوشیده‌تر باشم، به لحاظ موقعیت اجتماعی جایگاه بهتری دارم.»

او محصولات زیادی که مربوط به مراسم جشن تکلیف است را در صفحه اینستاگرام خود به نام “های حجاب”، به اشتراک گذاشته؛ از لیوان و پیش دستی گرفته تا هدایای کوچک و رحل و قرآن و جانماز و چادر و… و روی تمام محصولات هم طراحی‌هایی که مرتبط با حجاب است طراحی شده.

فضلعلی با ایده گرفتن از مدل‌های حجاب که بیشتر متعلق به لبنانی‌ها و مالزیایی‌ها هست، در طراحی کاراکترها و نحوه پوشش تغییراتی به وجود می‌آورد و آن طرح و ایده‌ها را به فرهنگ ایرانی نزدیک می‌کند تا حجاب ایرانی و اسلامی را ترویج دهد.

فضلعلی می‌گوید: «در حوزه حجاب کودک خلأ بسیار زیاد وجود دارد. تمام کاراکترها و شخصیت‌های محبوب دختر بچه‌ها شخصیت‌های انیمیشن‌های والت دیزنی و باربی است که همه آن‌ها بی‌حجاب هستند. من تمام تلاشم بر این است که با ارائه دادن تصویر زیبایی از حجاب، غیر مستقیم کودکان به حجاب جذب شوند. ما طرح‌ها را به صورت عروسک چینی و نمدی، حک کردن تصاویر روی جاکلیدی و پیکسل و دکوپاژ کردن روی رحل قرآنی که به صورت خام تهیه می‌کنیم، ارائه می‌دهیم.»

امسال که کرونا مدارس را تعطیل کرده، خیلی از خریدها اینترنتی شده. با توجه به مناسبت‌های پیش رو مثل هفته وحدت، مشتری‌های آنلاین “های حجاب” هم بیشتر شده‌اند. معصومه از استقبال مشتری‌هایش می‌گوید: «امسال خریدها در تعداد کمتر انجام می‌شود، چرا که یا هر کدام از خانواده‌ها به صورت شخصی برای فرزندشان جشن تکلیف می‌گیرند، یا چند تا از خانواده‌ها تصمیم می‌گیرند که برای ۱۰ یا ۱۵ نفر از بچه‌ها خرید کنند و یک جشن کوچک خانگی داشته باشند.

قیمت محصولات “های حجاب” بین هدیه‌های کوچک ۲۵۰۰ تومانی تا مجموعه اقلام مرتبط به جشن تکلیف ۲۷۰ هزار تومانی است که از میان تمامی محصولات، رحل و جعبه قرآن پرفروش‌تر است.

چون فروش ما اینترنتی است و مشتری‌هایمان را حضوری نمی‌بینیم، ناخودآگاه نظرمان به عکس پروفایلشان جلب می‌شود. عکس پروفایل خیلی از مادرها که قصد خرید محصولات حجاب یا جشن تکلیف برای دخترشان را دارند، بدحجاب یا بی حجاب است. دیدن این دسته از افراد برایم جالب است.»

دوست داشتن زیبایی در ذات آدمی جا خوش کرده و ناخودآگاه انسان به طرف زیبایی سوق پیدا می‌کند؛ این طبیعی است که اگر حجاب هم به زیبایی ارائه شود و کارهای مذهبی شیک در بازار وجود داشته باشد، بی اختیار خانم‌ها به سمت محصولات زیبای حجاب جذب می‌شوند و چه بهتر که این گرایش از بدو ورود به سن تکلیف باشد.

دیدگاهتان را بنویسید