کتابی دیگر از مجموعه پیشنهاد شده رهبری؛

چوب کوچک سبز به جای صلیب سفید

رمان
۰۲ آذر ۱۳۹۶

تولستوی ، اشراف ‌زاده‌ای بود که قدم به دنیای نویسندگی گذاشت، رمان‌نویس بزرگی که در تمام عمرش برای پیدا کردن سؤال‌های ذهنی‌اش و برای بهبود وضعیت مردم سرزمینش جنگید. این نویسنده با نوشتن خاطراتش از دوران‌های مختلف زندگی، در واقع دیدگاهش را در مورد روش‌های زندگی و آن چیزی که از طریق آموزش به کودکان می‌رسد را بررسی می‌کند و شاید همین دیدگاه آگاهانه و دغدغه‌های ذهنی تولستوی برای نجات مردم سرزمینش از طریق فرهنگ‌سازی باشد که باعث شده از سوی مقام معظم رهبری، مطالعه آثارش برای جوانان مفید و حتی ضروری باشد.

اولین اثر

اولین اثر ادبی تولستوی کودکی، نوجوانی و جوانی است، اثری سه بخشی که بخش اول آن به نام “کودکی” در ۱۸۵۲ انتشار یافت، بخش دوم آن به نام “نوجوانی” در ۱۸۵۴ و بخش سوم با عنوان “جوانی” در ۱۸۵۷منتشر شد. این اثر در واقع زندگینامه نویسنده است که او را در چهره قهرمان کتاب تجسم می¬‌دهد، گاه لحظه¬‌های زندگی و گاه اندیشه¬‌ها و عقاید او را بیان می¬کند.

در این اثر زندگی پسر جوانِ روسی از کودکی تا جوانی پیش چشم گذاشته می‌شود، بی¬آنکه با پیچ و خم های داستانی بیامیزد. نکته جالب توجه در این اثر تحلیل عمیقی از روح کودک است که در خلال آن اطلاعات گرانب‌هایی از شخصیت تولستوی به دست می¬آید. این اثر به سبب صداقت و قدرت نویسندگی و طراوت کلام بلافاصله پس از انتشار، با موفقیت بسیار همراه شد.

داستان کتاب

کودکی, نوجوانی, جوانی که بعدها در یک کتاب به چاپ رسید، داستانی است از زندگی لئون تولستوی! بخش کودکی داستانی تخیلی است ;اما تخیلی که ریشه در حقیقت و زندگی شخصی نویسنده‌اش دارد . تولستوی در این اثر با کاوش درون خود, نخست مقوله لذت و در پی آن, تأسف و و شرم و حیا را شرح می‌‌دهد.

او در بخش نوجوانی شخص شانزده ساله‌‌ای را توصیف می‌کند که برای غلبه بر حس درد و ریاضت‌کشی, خود را در اتاقی محبوس کرده و پشت عریان خود را با میخ تیز آشنا می‌‌کند.(ریاضت های جسمانی یکی از تعالیم مسیحیان ارتودوکس و کاتولیک بود برای ارتقای روحی)
این نوجوان بعد از این عمل ناگهان به این فکر می‌افتد که مرگ موجودی فناناپذیر همچون او, ممکن است در هر لحظه‌ای فرا برسد! از این رو ناگهان کتاب و دفتر به گوشه‌ای می‌نهد و به مدت سه روز در بستر دراز می‌کشد و به خواندن کتاب و خوردن نان شیرینی‌هایی مشغول می‌ شود که با آخرین پول‌های خود خریده است…

در این بخش، تولستوی تصویری از دو مقوله اپیکوریسم(پیرو فلسفه خوشگذارانی) و پاک دینی(پیرو فلسفه سادگی و قناعت) صحبت به میان می‌آورد .

در این کتاب که سه بخش دارد، یک نقطه مشترک است و آن صحبت از مرگ و نیستی است که دغدغه خود تولستوی از ابتدای زندگی تا آخر عمر بوده است. تجربه ، تفحص و کنکاش در مسائل فلسفی و اجتماعی به نوعی کار هر روز نویسنده بوده است و این ترس از مرگ و پوچی هم جزو همین دغدغه‌ها بوده است.

شخصیت‌های دراماتیک کودکی, نوجوانی, جوانی همگی مردمی حقیقی و گاه نیز شخصیت‌های خیالی هستند. در بین شخصیت‌های این داستان عمیق‌ ترین شخصیت, از نظر نویسنده خدمتکار پیر خانه است که به قول نویسنده بهترین و بزرگترین راز زندگی را کشف کرد و بدون تأسف و ترس مرد …

فقر مردم، بزرگترین دغدغه تولستوی

تولستوی، نویسنده‌ای بود که برای وضعیت اجتماعش اهمیت بسیاری قائل بود او از وضعیت زندگی مردم روسیه آگاه بود و به همین دلیل همیشه در حال تلاش بود و حتی به خاطر فقر فرهنگی و مادی که مردم کشورش را درگیر کرده بود در مرز انحطاط فکری و شکست روحی قرار گرفت.

او به‌عنوان عضوی از اداره کل آمار و سرشماری در مسکو در سال ۱۸۸۲ میلادی با فقر روزافزون کارگران که در مقام مقایسه با محرومیت دهقانان از ابعاد وسیع‌تری برخوردار بود، آشنا شد. در این زمان تولستوی با تأثیرپذیری از این واقعیت تلخ، به منظور کمک‌‌رسانی به ‌کشاورزان و جلوگیری از مهاجرت دسته جمعی آنان به‌ شهرها، اقدام به‌ ایجاد تشکیلاتی نمود که حمایت از روستائیانی که محصولاتشان در اثر حوادث و آفات طبیعی آسیب دیده بود، در دستور کار خود قرار داد. او خود نیز با ترک سیگار و الکل و کناره‌گیری از تفریحات مخصوص مانند شکار حیوانات، با مردم عادی اعلام همدردی نمود و اعتراف کرد:
“متأسفم، چه لذایذ ظالمانه‌ ای تا امروز داشته ام !”.

تولستوی در کتاب کودکی نوجوانی و جوانی از میل آدمی به لذت‌های مادی و لزوم چشم‌پوشی از یک سری از این لذت‌ها برای دریافت بهتر معنای زندگی می‌گوید. به معنای دیگر او در این کتاب هر دو قشر مردم روسیه یعنی دارا و ندار را به میدان می‌کشد تا راه حلی برای مشکلات جامعه و تفکرات گریبانگیر مردم پیدا کنند.

مخالفت کلیسا و دولت با تولستوی

هر چه شهرت تولستوی در خارج از روسیه وسعت می‌یافت، به‌همان نسبت نیز در داخل روسیه مورد طعن و لعن و انزجار دستگاه‌های دولتی و مراجع ارتودوکس قرار می‌گرفت چرا که تولستوی از آن‌ها در کتاب‌هایش به عنوان مسئولینی که دلسوز مردم هستند؛ یاد نمی کرد و با بی‌تفاوتی با آن‌ها برخورد می‌کرد.

در این زمان بود که نوشته‌های تولستوی قبل از انتشار توقیف و شایعه‌روانی بودن او به‌ سرعت پراکنده می‌‌شد. پلیس تزاری کوچک ‌ترین حرکت وی را تحت نظر گرفته بود. هنگامی که به‌ پشتیبانی از مریدانش برخاست و برای آزادی آن‌ها از بازداشت، تمام مسئولیت‌ها را که به‌عنوان مدرک جرم مطرح بودند به‌عهده گرفت، به‌ او گفتند:

«جناب کنت، جاه و جلال شما بقدری بزرگ است که زندان‌های ما گنجایش آن را ندارد!»

به دنبال چاره برای مردم

تولستوی در نهایت با وجود همه مخالفت‌ها سعی کرد برای آگاهی مردم روسیه مدرسه‌ای را تأسیس کند و در آن آموزش‌های آگاهانه ای را به کودکان بدهد ( آموزش‌هایی که در بخش کودک، توسط افراد خانه به شخصیت اول داستان داده شده بود) اما باز هم مخالفت‌ها علیه او شروع شد او از تأسیس مدرسه برای کودکان و نهادینه کردن آموزش در کشورش ناامید شد و سپس به طور حرفه‌ای نویسندگی را دنبال کرد و در این راستا کودکی، نوجوانی و جوانی را نوشت.

چند سال بعد کلیسا در سال ۱۹۰۱ به دلیل کم‌توجهی تولستوی به کلیسا در آثارش او را عملا مرتد اعلام می‌کند و باعث می‌شود با وجود خدمات بسیار زیادی که این نویسنده به مردم ملکتش کرده بود، ذهنیت عوام علیه او تحریک شود.

تولستوی در جایی از این تصمیمات کلیسا شکوه می‌کند و می‌نویسد: ” پیرزنی را دیدم که عصایش را روی شانه‌ام گذاشت، بیشترین توهین‌ها را به من کرد و آخر هم گفت که تو باید خاک روسیه را ترک کنی.”

در نهایت هم این کدورت بین دولت، کلیسا و تولستوی هرگز به پایان نرسید چون تولستوی نتوانست با عقاید کلیسا کنار بیاید و همیشه میگفت که خداوند و عیسی مسیح (ع) را قبول دارد اما کلیسا و روش هایش را نه!

چوب سبز رنگ به جای صلیب سپید

چون تولستوی کلیسا را قبول نداشت به دستور کلیسا صلیبی بالای قبر او نگذاشتند؛ حتی تصویر یا سنگی که نشان دهد او در آن محل دفن شده. در آن زمان تنها خاک محل دفن او را پوشانده بود و محل دفن او وسط جنگل، جایی که برادر بزرگ تولستوی در کودکی افسانه چوب کوچک سبز رنگ را برایش تعریف می‌کند، قرار دارد.

برادر بزرگ تولستوی در زمان کودکی او به تولستوی می‌گوید : “چوب کوچک سبز رنگی در این جا وجود دارد که دستور یافتن حقیقت خوشبختی رویش نوشته شده.”

تولستوی در تمام عمر به دنبال این چوب کوچک سبز رنگ می‌گردد حتی در ۸۵ سالگی مقاله‌ای می‌نویسد با عنوان “چوب کوچک سبز رنگ”!
بنا به وصیت تولستوی او را در همان محلی دفن می کنند که برادرش در زمان کودکی افسانه این تکه چوب را برای او بازگو کرده بود…

تحریریه سایت باحجاب- فاطمه قاسم آبادی

پاسخی بگذارید