ME TOO, جنبشی در حال زیرو رو کردن سینمای غرب

۰۴ آذر ۱۳۹۶

 

 

 

مدتی است که تشت رسوایی غرب لیبرال و آزاد به زمین افتاده و اخبار آزار جنسی زنان در حوزه های مختلف هنری، فرهنگی و سیاسی سوژه داغ رسانه ها شده است؛ خبرهایی که هر بار طینت یکی از شخصیتهای شناخته شده و معروف مطلبی را در این زمینه افشا میکند. از آزارها و تجاوزهای جنسی آلفرد هیچکاک یکی از تاثیرگذارترین کارگردانان تاریخ سینمای جهان گرفته تا داستین هافمن، الیور استون، وودی آلن کوین اسپیسی تا سیلوستر استالونه همان راکی معروف و…

حتی در حوزه سیاست اخبار آزارهای جنسی جورج بوش پدر معروف به رییس جمهور ویلچرنشین آمریکا نسبت به اطرافیان جنجال آفرینی کرده است و یا نمایندگان فعلی و سابق کنگره آمریکا از جمله: لیندا سانچز، نماینده فعلی کالیفرنیا و باربارا باکسر، سناتور سابق، مری بونو و هیلدا سولیس هم درباره آزارهای جنسی همکاران مرد در زمان خدمت خود اعتراض کرده اند. همه این افشاگری‌ها نشان می‌دهد که با وجود فضای آزاد و مدرن در آمریکا زنان حتی در ساختمان‌های دولتی و در سطوح بالای دولت نیز از اذیت و آزار جنسی ایمن نیستند چه برسد به سطح جامعه و در بین عموم مردم.

 

پس از مطرح و رسانهای شدن اتهامات جنسی یکی پس از دیگری از سوی زنان هالیوود و به نوعی فریاد ناامن بودن فضای کاری واجتماعی برای زنان، «آلیسا میلانو» بازیگر آمریکایی در توییتی نوشت: «پیشنهاد یک دوست: اگر همه زنانی که مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته اند در استاتوس خود بنویسند Me Too «من هم»، وسعت این معضل به چشم خواهد آمد.» او از هوادارانش خواست تا اگر تجربهای با آزار جنسی داشته اند زیرپست او بنویسند «من هم».

 

توییت او از چهره های شناخته شده ای چون «دبرا مسینگ» و «لیدی گاگا» تا زنان عادی را نه تنها در آمریکا، که در گوشه و کنار جهان درگیر کرد؛ به طوری که هر کس در هر جا اگر مورد تعرض جنسی مردی قرار گرفته است در این جنبش مجازی با او همراه شد و به این ترتیب جنبشMe Too ابتدا در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی کلید خورد سپس در خیابان ها و سطح شهرهای مختلف دنیا جریان پیدا کرد؛ به عنوان نمونه هزاران نفر قرار است در بلوار هالیوود شهر لس آنجلس و برای حمایت از قربانیان آزار و اذیت جنسی راه پیمایی کنند آن ها هدف خود را از این راه پیمایی گسترده حمایت از تمامی قربانیان آزار و اذیت جنسی اعلام کردند و این که هرچه زودتر دراینباره اقدامی جدی صورت بگیرد.

 

 

 

اعتراض کارگردان فرانسوی به پوشش نا مناسب زنان

 

 

بازیگران هالیوودی به دلیل در اختیار داشتن رسانه و دیده شدن به نوعی همواره پیشقراول ولنگاری زنان و بدپوششی بوده، آن ها که از مروجان اصلی مد گرایی و برندهای پوشاک و لوازم آرایشی هستند؛ هرچند از منافع مالی این موقعیت استفاده خوبی هم می برند اما متقابلا بیشتر از بقیه در معرض خطر آزارهای جنسی هستند. آن ها هر بار در مراسم و برنامه های مختلف ولنگارتر و بی و بندوبارتر حاضر میشوند؛ چنانچه به غیر از ایجاد فضای ناامن برای خودشان بعضا صدای اعتراض برخی از مردان هالیوود را هم در آوردند.

 

 

از جمله پاسکال توماس بازیگر، کارگردان، نویسنده و تهیه کننده فرانسوی مدیر والنتین والنتین سال گذشته به وضعیت ناجور حضور زنان در جشنواره کن بسیار انتقاد کرده بود. وی در بخشی از مراسم جشنواره که به نفع حقوق زنان و کنفرانسی برگزار شده بود سخنرانی جنجالی کرده و گفته بود: « تنها ارزشی که در یک فیلم به زن داده می‌شود آن است که زن‌ها به عنوان یک شیء جنسی بیشتر از مردان درآمدزایی دارند. این همان صنعت پورنو است که وضعیتی لعنتی و شرم‌آور دارد. یک زن با پوشش بسیار ناجور خودش را در بزرگترین فعالیت‌های سینمایی نمایان می‌کند، که به طرز وحشتناکی سینما را مبتذل کرده است به صورتی‌که تقریبا هیچ چیز پنهانی و پوشیده‌ای از او در سینما وجود ندارد. این یک هشدار جدی است درباره وضعیت زنان در صنعت سینما می‌باشد که اصلا قابل قبول نیست… وقتی که من خط گردن و سینه سلما هایک ( بازیگر و فیلمساز مکزیکی) را می‌بینم، باعث می‌شود تا من با او نه رفتار گرمی داشته باشم و نه سرد، بلکه یک رفتار مصنوعی از خودم نشان می‌دهم. زنانگی واقعی در لباس و پوشش، عاقل‌تر نمایان می‌شود.» و چه زیبا حافظ به این نکته اشاره کرده است که:

 

سال ها دل طلب جام جم از ما می کرد

آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد

 

متاسفانه در این سو بازیگران زن در ام القرای جهان اسلام به جای این که خود الگوی هنری برای زنان دنیا باشند؛ طوطی وار به تقلید از بازیگران هالیوود عمل می کنند و با پوشش های ناجور سعی در رقابت در دیده شدن و جلوه گری بیشتری دارند حتی عده ای از این زنان بازیگر فریب سراب آزادی بدون پوشش غرب را خورده و جلای وطن کرده اند تا بدون حجاب و پوشش خود را به مرداب ولنگاری غرب برسانند. مانند رابعه اسکویی بازیگر فریب خورده فراری که جذب شبکه جم. تی. وی شد تا آزادانه عمل کند و بدون هیچ پوششی باشد و حالا از نگاه ابزاری و جنسی و البته غیرحرفه ای و کاری مدیران شبکه گلایه دارد.

 

 

فریب زنان به نام آزادی

 

روزگاری نه چندان دور، زن را به جرم زن بودن در خانه حبس می‏کردند و شاید سخت‏گیری آن چنانی در گذشته، سهل‏ انگاری این چنین در روزگار جدید را فرا روی بشر قرار داده و زنان را در انظار عمومی به حراج گذارده است. در گذشته، جسم زن، دربند خشونت‏طلبی مرد بود و این بار، علاوه بر جسم، روح و روان زن هم در اسارت فریبکاری هوس ها است، که به نام آزاد بودن آن ها را وسیله ای برای مطامع خویش قرار دادهاند. مردان تمامیت خواهی که آزمندی و شهوت‏پرستی آنان غرب را فراگرفت و شرق را تهدید می‏کند امروز اگر هم جسم زن، در حبس نباشد اما در آغوش هوس بازی عده ای هوسران آزمند اسیر است و روح و فکر زن، زندانی زندان های بزرگتر برای التذاذ مردان فاسد. چه طرفه حدیثی که اسارتی این چنین را «آزادی زن» بنامیم.

 

فمینسیم، زنجیری برای رسمیت بخشیدن به این اسارت زنان بود که متاسفانه عده ای روشنفکر نما و مدعی هنر در تلاش هستند آن را احیا کنند. ابتدا به نام تساوی و برابری حقوق زنان را از خانه بیرون کشاندند و به هر کاری که در شان و توان او نبود قرار دادند و بعد از آن برای ارضای خود و تامین منافع مالی آنها را تشویق به رنگ و لعاب و کردند و با فریب کاری و نیرنگ نیروی کار زنان و مصرف بی‏اندازه استعدادهای زنانه آنان دست یافت.

 

امروز که مردان موفق شده ‏اند با نام های فریبنده آزادی و تساوی و غیره این حائل را بردارند، زن را در خدمت کثیف‏ ترین مقاصد خویش گرفته ‏اند. بردگی زن امروز بیشتر به چشم می‏خورد و لذا عجیب نیست وقتی چنین اخبار تلخی از آزار جنسی نسبت به زنان در گوشه و کنار می شنویم؛ چراکه پرواضح است وقتی دم آزادی و ولنگاری بدون هیچ چهارچوب اخلاقی و پوششی زده می شود بیشتر خود زنان را در معرض آسیب قرار میگیرند و متاسفانه این درحالی است که در کشور ما عده ای روشنفکرنما در حوزه سیاست و یا هنر به دنبال بسترسازی چنین شیوه آزادی و سبک زندگی برای زنان در هستند و به اشکال مختلف دم از تضییع حقوق زنان و سلب آزادی آنان میزنند و با همین حربه ها به دنبال برداشتن حریم ها هستند و اینکه وجود بعضی قوانین مربوط به حجاب زنان را محدود می کند.

 

 

تحریریه سایت با حجاب_معصومه طاهری

پاسخی بگذارید