انیمیشن ایرانی مورد حمایت هالیوود و مخالفت عربستان !!!

۱۴ دی ۱۳۹۶

 

 

انیمیشن فهرست مقدس با موضوعی تاریخی و درون مایه ای مذهبی، مدتی است که در حال اکران است، این انیمیشن که حاصل زحمات شبانه روزی انیمیشن سازان کشورمان است، با وجود موضوع خاص و پرداخت جذابش در حال حاضر با استقبالی که باید از سوی مردم مواجه نشده است. به این بهانه  به جایگاه صنعت انیمیشن سازی در دنیا و سهم کشورمان در این صنعت پرسود نگاهی خواهیم داشت.

 

در حال حاضر صنعت انیمیشن سازی یکی از اثر گذار ترین و پرسود ترین صنعت های روز دنیاست؛ این استقبال بی نظیر مردم دنیا از انیمیشن ها باعث شد تا کمپانی های آمریکایی دیزنی، پیکسار، دریم ورکرز و… سرمایه های زیادی را بر روی این صنعت متمرکز کنند و سود کلانی را هم از این راه نصیب خود کنند.

 

بعد از کمپانی های بزرگ آمریکایی بلافاصله ژاپنی ها متوجه معجره و جذابیت این صنعت شدند و با وجود مشکلات مالی فراوان موفق شدند بعد از جنگ جهانی دوم وارد این صنعت شده و کم کم پیشرفت کنند، به طوری که در حال حاضر جذاب ترین فیلم ها و سریال های انیمیشنی را از آن خود کرده اند و به قدری در این زمینه پیشرفت کرده اند که کارگردانان بزرگ روز دنیا با الهام و گاهی تقلید از صحنه های انیمیشن های ژاپنی ها موفق به خلق آثار جذابی در زمینه کاری خود شده اند.

 

 

 

انیمیشن سازی تخصصی در ایران

 

همانطور که گفته شد صنعت انیمیشن سازی در جهان به خاطر استقبال مخاطبین کم کم پا گرفت و در حال حاضر به یکی از موفق ترین صنعت ها تبدیل شده است اما متاسفانه سهم ایران تا به حال از این صنعت پر سود و اثر گذار تقریبا هیچ بوده است!

 

در ده سال اخیر اما انیمیشن سازهای ایرانی شروع کردند به طی کردن مسیری که در آن بتوانند با استفاده از این صنعت تفکرات مذهبی و اعتقادات و باورهای خود را به تصویر بکشند.

 

اولین قدم موفق آن ها سریال انیمیشنی “فرمانروایان مقدس” بود که هر چند از نظر گرافیک بیشتر شبیه بازی های رایانه ای بود و از تلویزیون پخش شد، اما به خاطر موضوع جذاب و تفکرات مذهبی که در قالب داستانی مناسب، ریخته شده بود، مورد توجه مردم قرار گرفت.

 

خوشبختانه در ادامه این راه در چند سال اخیر کارهای نه فوق العاده، اما قابل قبولی از انیمیشن سازهای مان دیده ایم. انیمیشن ناسور به نویسندگی و کارگردانی کیانوش دالوند از جمله انیمیشن های با محتوا و زیبایی بود که داستانش در مورد واقعه عاشورا بود…

 

انیمیشن “شاهزاده روم” به نویسندگی و کارگردانی هادی محمدیان هم یکی از انیمیشن های موفق چند سال اخیر بود که در مورد زندگی مادر امام زمان (ع) بود و برعکس انیمیشن های دیگر به خاطر تبلیغات مناسب و موضوع جذابش از موفقیت بهتری نسبت به دیگر انیمیشن های سینمایی اخیر برخوردار شد و توانست در گیشه هم فروش قابل قبولی را از آن خود کند.

 

 

و اما فهرست مقدس

 

“فهرست مقدس” نام انیمیشنی است به کارگردانی محمد امین همدانی که در حال حاضر روی اکران است، داستان فهرست مقدس بر اساس داستان روایی سوره بُروج، هشتاد و پنجمین سوره قرآن به تصویر کشیده شده و در آن سرگذشت اصحاب اخدود روایت شده است که مربوط به دوران حکومت «ذو نواس» که آخرین پادشاه یهودی بود و در سرزمین یمن فرمانروا بود، است.

 

این پادشاه یهودی، مسیحیان نجران را به آیین یهودیت فرا می ‌خواند؛ اما ظاهراً آنان نپذیرفته و ذونواس دستور می ‌دهد گودال‌هایی پر از آتش آماده کنند و مؤمنان مسیحی را زنده زنده در آن بیندازند…..

 

فهرست مقدس فیلمی قهرمان محور در ساختار کلاسیک است که با قهرمانش«هاران» روایت می شود. شخصیت های این انیمیشن که موجوداتی میان انسان و حیوان هستند با شخصیت پردازی و کاراکترهایی بسیار گیرا و ملموس بیان کننده داستانی تاریخی هستند که سندیت آن به آیاتی از قرآن در سوره عروج باز می گردد. داستان با محوریت هاران ماجرای دزد گردنه بگیری را روایت می کند که توسط سران ربیان اجیر می شود تا به شهر نجران آمده و فردی به نام «فیمون» را که آیین نوکیش نصرانی را تبلیغ و معرفی می کند، بکشد.

 

 

نوید ظهور

 

در انیمیشن فهرست مقدس یکی از قهرمانان داستان فیمون است، فیمون که پیام آور آزادی و صلح و برابری است همچنین به مردم نجران که در ظلم و ستم ستمگران نجران زندگی می کنند نوید ظهور فرستاده ای را می دهد که مردم جهان را از زیر بار ظلم و ستم رهایی می بخشد.
سخنان زیبا و اندیشه های آزادی بخش فیمون مردم زیادی را به طرفش می کشد که یکی از بزرگان نجران به نام «بارناباس» نیز در میان آن هاست. بارناباس که نفوذ بالایی هم در نجران دارد به فیمون پناه داده و خواستار حفاظت از او می شود. دختر بارناباس به نام «رفعه» نیز از پیروان فیمون و کیش نو ظهور اوست که دل در گرو آرمان های او دارد….

 

 

نظر منتقدین

 

بنا بر نظر منتقدین انیمیشن فهرست مقدس را باید از لحاظ دستاورد های فنی و همچنین هنری در سینمای انیمیشن، بهترین عملکرد جوانان و متخصصان انیمیشن کشور دانست که به حق می تواند در مقابل انیمیشن های با کیفیت شرکت های دریم ورکز و دیزنی و پیکساز قد علم کند.
اما نباید فراموش کرد که این انیمیشن سینمایی با بودجه ای شاید در مقیاس یک بیستم انیمیشنی در ابعاد تولیدات شرکت هایی چون پیکسار و دریم ورکز تولید شده است و می توان ایمان داشت که با اختصاص بودجه ای در خور سینمای انیمیشن در مدیومی جهانی، جوانان ایرانی می توانند انیمیشنی به غایت بهتر و جذاب تر از همتایان غربی شان تولید کنند.

 

حرکات شخصیت ها و همچنین لوازم صحنه، نظیر اجسام بی جان، حرکت لباس ها، پرده ها، آب و امواج دریا و دیگر فضاهای بصری فیلم به نحو احسن و در بالاترین توان کیفی سینمای انیمیشن کار شده است.

 

در این میان باید اذعان کرد که کارگردانی فنی و نیز هنری فیلم در ارائه دکوپاژی گیرا، قاب بندی و طراحی فضا، چنان بی نقص است که نشان از ظهور کارگردانی خبره، کاربلد و با اطلاع می دهد که نه تنها با دستاورد های سینمای انیمیشن آشناست و بر آن مسلط است که سینما را به مفهوم هنر سینما و کارکرد رسانه ای اش نیز به خوبی می شناسد و می تواند با هنر داستان گویی اش بر پرده سینما مخاطب را تا پایان فیلم نگه دارد.

 

 

برداشتی از هولوکاست مسیحیان

 

از نظر منتقدین داستان فهرست مقدس داستانی بکر و خاص است چرا که انتخاب موضوع هولوکاست از دل تاریخ نشان دهنده هوش بالا و مطالعه و پژوهش دقیق آن‌ها است، علاوه بر این یکی از بزرگ ترین ابهامات تاریخی ما بحث هولوکاست است و سازندگان این انیمیشن نشان دادند که هولوکاست برخلاف گفته های صهیونیست ها در جای دیگری از تاریخ و در مقطع دیگری رخ داده و این مسئله را تقبیح می کنند.

 

اما اگر بخواهیم منصفانه نقد کنیم باید بگوییم که یکی از نقاط ضعف این انیمیشن فیلمنامه آن است ضعف فیلمنامه در نحوه نشان دادن تحول در شخصیت اصلی داستان است که به صورت دفعی صورت گرفته و زمان کمی برای نمایش این تغییر در نظر گرفته شده است، در حالی که باید به این بخش بیشتر توجه می شد.

 

 

فیلمی شبیه آواتار !!!

 

محمد امین همدانی کارگردان فیلم سینمایی فهرست مقدس با بیان اینکه بسیاری این اثر را با آثار غربی مقایسه می ‌کنند، اظهار کرد:

 

“زمانی که اولین تصاویر فهرست مقدس منتشر شد، عده ای از آن به عنوان کاری شبیه به ارباب حلقه ها و آواتار نام بردند، در حالی که این فیلم ها اصالت ندارند ولی فهرست مقدس اینگونه نیست و ما در این اثر از تکنیک اغراق در واقعیت استفاده کرده ایم.”

 

وی افزود: “همچنین در این فیلم تحقیقاتی را انجام دادیم تا بتوانیم بر جذابیت های تصویری با پشتوانه دینی استفاده کنیم که نشان دادن چهره برزخی از جمله تکنیک های ما در این فیلم است.”

 

 

واکنش های بین المللی

 

انیمیشن فهرست مقدس بالغ بر۱۰ جایزه بین‌المللی را تا به حال از آن خود کرده است که از مهم‌ ترین آنها می‌ توان به جشنواره مادرید یا جشنواره مردمی فیلم نیویورک و نیز جشنواره هالیوود اینترنشنال مووی پیکچرز اشاره کرد، در جشنواره‌های داخلی هم جایزه جشنواره فجر سال ۹۴ را داشت و جایزه دستاورد فنی جشنواره کودک را هم گرفت و در جشنواره فیلم مقاومت هم درخشید.

 

تا بحال در سطح بین المللی عربستان سعودی مهم‌ ترین مخالف فهرست مقدس بوده است، آن هم به این دلیل که موضوع تاریخی که در فیلم به آن اشاره می ‌شود در یمن اتفاق افتاده است. حتی شبکه خبری الجزیره از تلاش عربستان سعودی برای جلوگیری از اکران‌های عربی این انیمیشن گزارش تهیه کرد… حال این سوال پیش می آید که چرا باید یک انیمیشن تا این حد مورد دشمنی و مخالفت و حتی ترس مقامات کشوری چون عربستان قرار بگیرد؟

 

 

باید حمایت کنیم

 

در حال حاضر درکشور ما بر خلاف دیگر عرصه های هنری، انیمیشن سازی به دست گروه های مذهبی است که این از آثار و تفکری که پشت کارهایشان است، مشخص است.

 

اینکه بیشتر انیمیشن های ما موضوعات مذهبی و اعتقادی دارد امر مهم و ارزشمندی است؛ البته این مطلب که اگر سازندگان بخواهند مخاطب را حفظ کنند باید موضوعات کارهای شان را متنوع تر کنند و داستان های شان باید روز به روز جذاب تر و با کیفیت تر باشد خواسته درستی است، اما باید توجه داشت که ما در حال حاضر در ابتدای این مسیر قرار داریم  و مسلم است که بودجه های میلیون دلاری نیزدر اختیار  نداریم؛ با این حال حمایت از آثار با ارزش می تواند راه را برای تولیدات با کیفیت تر و بی نقص تر باز کند و موجب دلگرمی سازندگان این آثار شود.

 

امید است که تا فرصت هست برای حمایت از اثری مثل فهرست مقدس اقدام کنیم و با رفتن به سینما هم یک انیمیشن جذاب را ببینیم و هم از جوانانی که با قدرت پا در این راه گذاشته اند حمایت کنیم.

 

 

تحریریه سایت با حجاب_فاطمه قاسم آبادی

 

دیدگاهتان را بنویسید