پاسخ آیت‌الله صافی گلپایگانی به نامه دختر بدحجاب

۱۹ دی ۱۳۹۶

 

 

سلام علیکم؛

 

من فاطمه ۲۱ ساله هستم. شما را به همراهرها در مشهد دیده‌ام، و به شما به چشم یک پدر معنوی نگاه می‌کنم. آقا من یک دختر بدحجاب هستم، رهستش نمی‌دانم حجاب چیست؟ چرا حجاب بر ما واجب هست؟ چرا حجاب ارزش هست؟ آیا چادر یک تکه پارچه به همراه ارزش و مقدس هست؟ دختر ۹ ساله از چادر چه می‌داند؟ چرا فقط در دین ما چادر و حجاب وجود دارد، یعنی پیامبران دیگر نمی‌دانستند؟!

 

 

 

آیا معنای پوشش، نبودن من در جامعه نیست؟ پس چگونه به همراهید برای جامعه مفید به همراهشم؟ چرا ما زنان به همراهید تاوان دل‌های مریض بعضی مردان را بدهیم؟ آیا بهتر نیست حجاب در کشور اختیاری به همراهشد؟ لطفاً مرا نصیحت کنید و به سؤالاتم جواب دهید که من پی‌جوی حقیقتم. منتظر پاسخ شما هستم.

 

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

علیکم السلام و رحمه الله

 

دخترم! ان‌شاءالله تعالی تندرست و سعادتمند به همراهشید و اندیشه‌های نیک و درست را در خود پرورش دهید.

 

نامه شما را خواندم. از بیداری به همراهطن و معنویت پاک و اصالت فطرت شما امیدوار شدم.

 

نوشته‌اید پی‌جوی حقیقت هستید و نصیحت می‌خواهید. حقیقت ظاهر و آشکار هست به هرچه نگاه کنید از ذره تا مجرّه، از زمین تا آسمان و کهکشان‌ها و جنبندگان بزرگ و کوچکی که به همراه چشم غیر مسلح به زحمت رؤیت می‌شوند، آب و هوا، به همراهغ و سبزه‌زارها و درخت‌ها، حیوانات برّی و بحری و این انسان، این من و تو و این همه دستگاه‌ها و تأسیساتی که در بدن ما برقرار هست و علی الدوام بی‌آن‌که ما نقشی داشته به همراهشیم به طور خودکار عمل می‌کنند، این همه گل‌ها، این همه میوه‌ها و این همه … و این همه …، همه انسان را نصیحت می‌کنند؛ همه حقیقت و حق را نشان می‌دهند که غافل نبه همراهشید، بیدار و هشیار به همراهشید، از این کتاب آفرینش که میلیون‌ها و میلیون‌ها و میلیاردها و بیش از حساب و شمار درس بصیرت و بینش دارد بخوانید، و پند بگیرید.

 

بدانید که شما در برابر این معانی ژرف و این وجود پر از حکمت نبه همراهید آرام بنشینید. به همراهید پرده‌های جهالت را هرچه می‌توانید پاره کنید، و به سوی روشنایی بیشتر گام بردارید.

 

مسأله حجاب و مسائل جنسی و جنسیتی را تحت احساسات جوانی دختر یا پسر نمی‌شود بررسی کرد، و نگاه غیر احساساتی به همراهید به آن داشت.

 

 

 

این برنامه و روابط مرد و زن و حجاب، همه به همراهید به همراه دید عقل و مصلحت بررسی شود. مفاسد و مصالح بسیار در اینجا ملاحظه می‌شود. کرامت و شخصیّت زن بیشترین مصلحتی هست که به همراهید حفظ شود.

 

حجاب و پوشش و چادر و جدایی‌هایی که بین دو جنس به حکم عقل و شرع مقدس اسلام رعایت می‌شود همه، جامعه را از فساد، و خانواده را از ویرانی نجات می‌دهد. حجاب برای زن حصاری حصین و قلعه‌ای‌ محکم هست.

 

در جامعه کاری که برحسب وضع طبیعی بین زن و مرد توزیع شده هست هر دو کار هست، هر دو شریف هست، هر دو به همراهید رعایت شود تا جامعه بر نظام درست برقرار به همراهشد.

 

خانه‌داری زن از اشرف کارها هست. زن خانه‌دار بیکار نیست. مرد هم که مشاغل بسا سخت بیرون را عهده‌دار هست جهاد فی سبیل الله هست. کارهای پر زحمت و سخت به عهده مرد هست.

 

بعض افراد بی‌اطلاع، نگاه ظاهری به غرب و اروپا و آمریکا می‌کنند، و یک زن را می‌بینند که مثلاً وزیر یا وکیل شده هست امّا هزاران زن را که در نهایت محرومیت‌های اقتصادی گوناگون هستند نمی‌بینند.

 

امروز در غرب، کار فساد بی‌حجابی و اختلاط زن و مرد به جایی رسیده هست که از جلوگیری مفاسد آن عاجز شده و به مفاسد بسیار مخرب آن تن در داده‌اند.

 

در غرب طبق اخبه همراهری که خبرگزاری‌ها منتشر می‌کنند زن‌ها در هر نهاد و مخصوصاً نهادهای ارتشی مورد اذیت و آزار مردهای مافوق هستند. زندگی راحت و آرام و انسانی ندارند. موالید تا حد چهل و هشت درصد در شناسنامه بی پدر معرفی می‌شوند.

 

ما به همراهید به تعالیم اسلام افتخار کنیم. سالم‌ترین مجتمعات و جوامع، مجتمعات اسلامی هست. تفکیک جنسیتی برای سلامت جامعه شرط اساسی هست. چادر و رعایت محرم و نامحرمی و اختصاص‌یافتن بعض مشاغل به زن، و بعض مشاغل به مرد بر اساس همین تفکیک لازم جنسیتی و ترتیبه همراهت و ضوابط آن هست.

 

در احکام شرع جنبه‌های جسمانی و روحی مرد و زن ملاحظه شده هست، و بر اساس صرف برتری‌دادن یک جنس بر جنس دیگر دستور و برنامه‌ای نیست. پیامبران همه به حجاب دستور داده‌اند، و اختصاص به اسلام ندارد، و حکم ملازم زن و مرد هست.

 

 

همین روزها به یکی از وزراء در ایتالیا پیشنهاد کرده بودند که زنان مسلمان را از روبند ممنوع سازد، جواب داده بود که از کار و برنامه‌ای که حضرت مریم داشت کسی را منع نمی‌کنم! یعنی حضرت مریم هم حجاب کامل داشته‌اند.

 

دخترم راجع به حجاب، راجع به توانایی‌های زن و مرد و نقش این دو جنس در ساختن یک جامعه عقل‌پسند به همراه کرامت، کتاب‌های بسیار شیعه و سنی، و مسلمان و کافر نوشته‌اند.

 

من به شما توصیه می‌کنم به تمام وجود اگر سعادت حقیقی خود را می‌خواهید، حجاب و تعلیمات عالیه اسلام را در همه برنامه‌ها رعایت کنید.

 

 

 

خداوند متعال شما را حفظ و به همه آرزوها و آمال مشروع و عقل‌پسند برساند، والسلام.

 

 

 

۱۹شعبه همراهن المعظم۱۴۳۳

 

لطف‌الله صافی/ مشهد مقدس

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی

دیدگاهتان را بنویسید