زنان گمنام در دفاع مقدس؛

پلی ابدی میان زنان عاشورایی و مجاهد

۰۵ مهر ۱۳۹۶

 

 

در این میان از برجسته‌ترین مشخصه‌های نهضت عاشورایی امام خمینی، هویت بخشی به زنان بود؛ یعنی در زمانی‌که انقلاب جنسی دهه هفتاد، دنیا را تحت سیطره  اقلیت زرمدار و زورمدار قرار داده بود و به قول نیچه خدا مرده بود و زنان ابزار جنسی سرمایه‌داران برای مطامع و منافع آن‌ها مورد سواستفاده قرار می‌گرفتند و از بعد جنسی به آن‌ها نگاه می‌شد، انقلاب عاشورایی امام خمینی(ره) به زن حیاتی دوباره داد به گونه‌ای که در جایی ایشان گفته بود: «از دامن زن مرد به معراج می‌رود.» که نشان از جایگاه زنان در حفظ و بقای انقلاب اسلامی در مقابل حوادث مختلف بوده است.

 

 

 

 

حضرت زینب الگویی برای زنان مقاوم ایرانی

 

 

در روز عاشورا  حضرت زینبسلام الله علیها خطاب به امام حسین سلام الله علیه فرمود: « حسین جان! خواهرت بمیرد و صدای غربتت را نشوند. خواهرت بمیرد و صدای “هل من ناصرت” را نشنود. این‌قدر مگو یار نمانده است و غریبم. حسینم! هنوز عباس را داری. هنوز هم بچه‌های زینب سربازان تو هستند. اصلأ بچه‌های خودم را با عشق شما بزرگ کردم. آن‌ها را بزرگ کردم تا جان خود را فدای دین و امام زمانشان کنند.» بچه‌های  بانو زینب سلام الله علیها لباس رزم پوشیدند و نزد دایی آمدند. وقتی بچه‌ها به میدان رفتند، مادر به خیمه‌ها رفت و از خیمه‌ها بیرون نیامد، حتی وقتی که به شهادت رسیدند، هر چه نگاه کردند دیدند که زینب از خیمه‌ها بیرون نیامد تا نکند امامش شرمنده شود. نمی‌خواست که حسین نگاهش به او بیافتد و خجالت زده شود….

 

بار دیگر تاریخ تکرار شد و وقت امتحان رسید این‌بار پایداری و شکیبایی زنان ایرانی و نقش روشنگری و صبوری آنان در طول دفاع مقدس جلوه‎ای از صبوری و پیام‌رسانی قافله اسیران کربلا گردید؛ زنان که با پیروی از مکتب عاشورا و پیام‌رسان آن زینب کبری سلام الله علیها حماسه‌های فراموش‌نشدنی آفریدند و به جهانیان نشان دادند که هویت واقعی زن چیست و چه جایگاه رفیعی دارد و نمی‌توان و نباید آن را ابزار جنسی یه عده فرصت طلب و سرمایه‌دار دانست.

 

 

 

زنان افتخار آفرین دفاع مقدس

 

 

در طول هشت سال جنگ تحمیلی که عراق با همراهی ۴۴ کشور علیه ایران تازه انقلاب کرده، وارد جنگی نامتقارن شد؛ زنان در کنار مردان آستین همت بالا زدند تا هر چند جنگ به آن‌ها واجب نبود، ولی به اندازه توانی که دارند از کشور خود دفاع کنند و این‌که در وقت انجام تکلیف باید از همه چیز گذشت و اجازه تعدی به دشمن نداد. نمونه‌های بسیاری از زنان دلیر و شجاع ایرانی داریم که در مقابل دشمن بعثی ایستادند؛ زنانی چون “فرنگیس حیدرپور” بانویی از روستای «گورسفید» گیلان‌غربی همان دختر جوانی که با شروع جنگ هنوز رخت عزای برادر شهیدش را به تن داشت که خبر شهادت اعضای خانواده‌اش را در حادثه اصابت گلوله توپ دشمن به اتومبیل حاملشان می‌شنود با تبرش نیروهای کماندوی عراقی را شکست داد چند نفر را کشت و  چندنفر را اسیرکرد گرفته و حالا که گرد پیری بر موههای سرش نشسته  افتخار می‌کند توانسته در زمان جنگ با دفاع از خود و میهن اسلامی تا اندازه‌ای دین خود را به نظام اسلامی ادا کند و می‌گوید: «اگر دوباره کشورم مورد تجاوز دوباره قرار گیرد باز هم همانند گذشته آماده هر فداکاری و شهادت هستم.» و همین روحیه شهادت‌طلبی‌ها بود که امام خمینی(ره) را به پیروزی مطمئن می‌ساخت و می‌فرمود: «من هر وقت بانوان محترم را می‌بینم که با عزم و اراده قاطع در راه هدف ما حاضر به همه طور زحمت بلکه شهادت هستند، مطمئن می‌شوم که این راه به پیروزی منتهی می‌شود.»

 

شخصیت‌هایی مانند “معصومه آباد” و “زهرا حسینی” هم که داستان زندگی‌شان در کتاب‌های «من زنده‌ام» و «دا» درچند سال اخیر به شدت مورد اقبال عمومی قرار گرفته است؛ تنها زنان انگشت شماری هستند که به واسطه رسانه‌ها می‌شناسیم. قدرمسلم نمونه‌هایی از این دست بسیارند و ما برای معرفی این شیرزنان کم کاری کرده‌ایم.

 

 

 

 

 

زنان حماسه‌ساز گمنام

 

 

همان طور که گفتیم زنان زیادی درطول دفاع مقدس از خود رشادت نشان دادند که کمتر شناخته شده‌اند و یا اصلأ آن‌ها را به نسل کنونی و دختران امروز معرفی نکرده‌ایم. نمونه‌های گمنام و غریبی که  هنوز معرفی نشده‌اند؛ زنانی‌ که با حمایت و پشتیبانی در نبرد، تهییج و تشویق مردان به حضور مداوم در جبهه، مراقبت از کودکان و حفظ خانواده، پرستاری از مجروحان و مداوای زخمی‌ها، قبول مسئولیت و انجام وظیفه به‌جای مردان و فراغت ایشان برای شرکت در جنگ از جمله عوامل مهم تأثیر مستقیم بر روحیه رزمندگان وسرنوشت جنگ بودند. مانند مرحومه “عصمت خامه‌چین خیابانی”، که همسر شهید “عبد الزهرا کاشی” و مادر ۷ شهید است؛ بانویی که تصویر قبرش هم در فضای مجازی منتشر شده و روی آن اسم هشت شهید از جمله همسرش را حک کرده‌اند.  کمر عصمت خامه چین خیابانی، مادر شهیدان کاشی زیر بار غم خم شد اما مثل یک کوه استوار غم را به روی خودش نمی‌آورد و شاید اصلأ نمی‌دانست برای کدامشان گریه کند در همه این سال‌ها هیچ‌کس برای دلجویی از این بانو در خانه‌شان را نزد تا آن‌که در غربت و گمنامی مادر شهیدان کاشی بعد از سال‌ها رنج و غصه از دنیا رفت.

 

 

 

 

بسیجیان خمینی

 

 

اصطلاح زیبا و با معنای «بسیجیان خمینی» نام سیر نمایشگاهی انجمن شهید “ادواردو آنیلی” است که به  نمونه‌های اززنان عاشورایی دفاع مقدس اشاره کرده است؛ مصادیقی که باعث غرور افتخار ملی هستند اما متأسفانه کمتر به این نمادهای هویتی پرداخت شده است. نمونه‌ای  از این سیر بانویی تبریزی است که فرزندش را به جنگ فرستاد  و پس از شهادت او همسرش را راهی جبهه‌ها کرد که همزمان با شهادت او خودش در حج خونین سال۶۰ به شهادت رسید و یا  در کاشان  “مادر شهیدان بارفروش” نیز از دیگر مصادیق زینبی است که انجمن شهید ادواردو آنیلی در نمایشگاه خود به آن اشاره کرده است در متن این نمایشگاه  می‌خوانیم: ” این مادر پس از آن‌که چهار پسرش را به جنگ فرستاد تا ادای وظیفه کنند و همه آن‌ها به شهادت رسیدند چون چیزی برای اهدای به انقلاب اسلامی و امام خمینی نداشت، به نهضت سواد آموزی رفت و تا نه کلاس درس خواند تا توان مطالعه داشته باشد پس از آن به عنوان هادی سیاسی جلسات خانگی  زنانه را در تأمین اهداف انقلاب و حقایق موجود  تشکیل داد و به نوعی  این مادرشهید همچنان ادامه دهنده راه زینبی بعد از جنگ است تا پیام شهدا و انقلاب را به نسل امروز برساند همان کاری که زنان پس از واقعه کربلا دنبال کردند. این گمنام‌ها کم نیستند فقط کافی است در تاریخ هشت ساله دفاع مقدس نگاهی اجمالی بیندایم تا از هر گوشه‌ای از ایران اسلامی زنان مجاهد عاشورایی را پیدا کنیم.

 

 

 

 

کلام پایانی

 

 

با بررسی مظاهر عاشورایی در دفاع مقدس، وجوه اشتراک این دو نهضت و دو نمونه بزرگ تاریخی را باز می‌یابیم. به دلیل پیوندی که انقلاب اسلامی با نهضت عاشورا دارد تأثیرپذیری زیادی هم از آن داشته است؛ چنان‌چه با وجود سختی‌ها  و مرارت‌های هشت ساله جنگ تحمیلی، باعث بلوغ معنوی و اعتقادی بسیاری شد.

زن‌هایی که تا قبل از آن نماد  صرف احساسات و عواطف بودند به وقت لزوم زمانی‌که جنگ با صدای پرواز هواپیماهای جنگی آغاز شد آنان نیز چون مردان اسلحه بر دوش گرفته و به مقابله با دشمن شتافتند و در این راه طاقت‌فرسا شهید، زخمی و آواره هم شدند. براستی هر جامعه‌ای که از نهضت عاشورای حسینی الگو بگیرد، یقینأ  بعد از سختی، طعم شیرین رستگاری و پیروزی را خواهد چشید.

 

 

تحریریه سایت باحجاب- معصومه طاهری

 

 

 

پاسخی بگذارید