اِما، محبوب دختران جوان

روایت دختری باهوش و ثروتمند که واسطه ازدواج بود
۱۲ اسفند ۱۳۹۶

“اما” نام رمانی از جین آستین نویسنده مشهورانگلیسی است که به گفته منتقدین جزوجذاب ترین رمان های این نویسنده است. این رمان در سال های آخرعمرکوتاه آستین یعنی سال ۱۸۱۵ میلادی چاپ شده است وبا توجه به استقبال بی نظیرطرفداران ازمحبوبیت زیادی برخوردار است. داستان اما روایت زندگی یک دختر شاداب و سرزنده است که دوست دارد باعث پیوند بین انسان های تنها باشد.

 

 

خلاصه داستان
دوشیزه “اِما وودهاوس” دختری زیبا، باهوش و پولداراست که بیست و یک سال دارد. او در خانه بزرگ اربابی در هارتفیلد، در نزدیکی روستای بزرگ هایبری با پدرپیروبیمارش زندگی می‌ کند. آقای نایتلی که برادربزرگ جان نایتلی، شوهرخواهربزرگتراما، جین است؛ درهمسایگی آنان خانه اربابی بزرگی در نزدیکی نیایشکده دان ول دارد.
اِما دوست دارد زندگی دیگران را پیش بینی کند، وقتی پیش بینی ازدواج خانم تیلور،دایه اِما با آقای وستون ارباب پولداروزن مرده به وقوع می پیوندد، این فکررابه سر اِما می ‌اندازد که گویا به خاطرپیش بینی اش، دروقوع این پیوند نقشی داشته ودرروند داستان مشخص می شود که این دختربراستی باهوش سرشارش الهام بخش و نوید دهنده در پیوند دل ها و ازدواج ها است.

اِما ازآن پس برای گذران روزوتنها نماندن، می ‌کوشد تا برای هریت اسمیت زیبا که چندی است در دل آقای رابرت مارتین جوان زمیندارساده و روستایی جای دارد، شوهر مناسب تری پیدا کند. نخست بایستی ازدل این جوان بدرش آورد و آنگاه او را در دل آقای التون جای دهد. آقای التون که دلباخته خود اِما شده، به همه خواسته‌ های دوشیزه اِما در شادمان کردن هریت اسمیت پاسخ مناسب می دهد.
آقای وستون همسایه آن ها برای سال نو میهمانی شامی براه می ‌اندازد. سر میز شام، آقای التون درنبودهریت که بیمار شده، بسیار پرشوروشاد است و با دوشیزه اما بسیار شوخی می‌ کند. آقای وستون به اما می‌ گوید پسرش فرانک در دومین هفته ماه ژانویه خواهد آمد. به هنگام بازگشت اما و آقای التون در یک کاسکه‌ می نشینند وآقای التون فرصت رامناسب می بیند وبه اما ابرازدلباختگی می ‌کند اما، اما خشمگین او را با سردی از خود می ‌راند.

داستان ادامه می ‌یابد و بعد ازاین ماجرا اما عاشق مردی خودشیفته، با اسم و رسم و ثروتمند به نام آقای چرچیل می شود، اِما به زودی متوجه می ‌شودکه عاشق چرچیل نیست و این آقای نایتلی است که اما واقعا عاشقش شده است. همین که اومتوجه عشقش به آقای نایتلی می شود هریت علاقه‌ اش به آقای نایتلی را با اما درمیان می گذارد…. پس از آن مجموعه ای از اتفاقات غیر منتظره می افتد که مسیر زندگی هر کدام از شخصیت ها را تحت تاثیر قرار می دهد و سرنوشتشان را به نوعی رقم می زند.

 

 

نظرنویسنده
پیش از نوشتن رمان اما، جین آستین درمورد نوشتن رمانی حرف می زند که می خواهد متفاوت از دیگر رمان هایش باشد او در این باره می نویسد:
“می‌ خواهم قهرمان زنی بیاورم که هیچ‌ کس جز خودم خیلی دوستش نخواهد داشت”.

این جمله برای کسی مثل جین آستین که معمولا شخصیت های زن داستانش محبوب هستند عجیب به نظر می رسد اما بعد ازخاتمه داستان وانتشارش، مخاطبان متوجه منظورنویسنده می شوند. در نخستین بند داستان، کاراکتراِما این گونه توصیف می شود:
“دوشیزه اما وودهاوس دختری زیبا، باهوش و پولداربود.”
این جمله به تنهایی معرف شخصیتی تقریبا جدید است، چرا که تا به آن روزهیچ کدام ازشخصیت های دختر کتاب های آستین پولدارنبودند و این وجه تفاوت بزرگی برای یک شخصیت داستانی در رمان های آستین است. البته اما شاید اندکی لوس باشد وخودش را در پیوند دادن زوجها خیلی دست بالا ‌بگیرد، اما در کل جذابیت های خاص خود را برای خواننده دارد.

 

 

دختری متفاوت از دختران زمانش
اما شخصیت متفاوتی ندارد اما به خاطرموقعیت خاصی که دارد دغدغه هایش هم متفاوت است. شخصیت اما یکی از مدرن ترین شخصیت‌های آستین است، او ثروتمند و مستقل است و ازاین لحاظ نیازی به ازدواج ندارد. بیشترقهرمانان زن آستین فقیر اند وبا مردی ثروتمند ازدواج می‌ کنند که حامی شان باشند،‌ ولی همیشه ازسرعشق ازدواج می ‌کنند، نه صرف رسیدن به آسودگی. البته ازآنجایی که قهرمانان زن آستن فقیر و تهی دست اند، ازدواج با مردی ثروتمند خالی از حضور عشق نمی تواند باشد.ولی در مورد اما،‌ با نگاهی متفاوت روبه رو می شویم و به همین خاطر اما به نسبت دیگر رمان های آستن شاداب تر است.

برای او فشار و اجباری نیست که عاشق مردی شود که ثروتمند باشد. اما خودش هم ثروتمند است هم خوش قیافه و باهوش. او دوستان صمیمی هم سن چندانی ندارد و به تازگی خواهرش ازدواج کرده است، بنابراین ارتباطات چندانی با جنس زنان ندارد، پس ازبرخی جهات او می بایست بالغ تروپخته‌ تر از آنچه هست، باشد اما وقتی با اوآشنا می شویم، می فهمیم که اما بسیار جوان و کم تجربه است وهنوز چیزهای بیشتری هست که باید در مورد آن ها تجربه کسب کند.چیزهایی که باعث می شود در طول رمان شخصیت اِما پخته تر شود.

 

 

فصل مشترک
برای کسانی که طرفداررمان های آستین هستند، اشتراکات و تکرارها همیشه جذاب است. مساله جالبی که در مورد تمامی رمان های آستین وجود دارد، این است که همه ی آن‌ها به ازدواج ختم می شوند واین تکرار خوشایند هرگز برای مخاطب خسته کننده نیست.
جذابیت این نوع پایان شاید شبیه داستان‌های جن و پری یا فیلم‌های دیزنی باشد که درآن ها شاهزاده وشاه دخت برای همیشه با خوشی زندگی می کنند ودیگراتفاقات بعد از آن بحث نمی شود. خواننده با این فرض رها می‌شود که داستانی عاشقانه روی داده و چیزدیگری در کار نبوده است.

البته این تنها مختص رمان های آستین نیست، بلکه بیشتررمان های دوره ی ویکتوریا روی مضمونی ثابت تمرکزدارند به زبان ساده تردرتمام این کتاب ها تصاویر وشخصیت هایی آرمانی هستند.
در آن دوره دررابطه با زنان بیشترین چیزی که مورد انتظار بود ازدواج کردن بود و این که بتوانند ازدواج موفقی داشته باشند، چیزی درباره ی عشق وعاشقی گفته نمی شد. تا زمان آستین در‌واقع هیچ رمان عاشقانه ای اززبان زنان وجود نداشت، پس ازجهاتی آستین اولین نویسنده ای بوده که ازعشق وعاشقی یک آرمان ساخت.

 

 

سخن آخر
برای برخی خوانندگان امروزی، کارهای جین آستین شاید کهنه و خسته‌ کننده به نظر بیآید اما گذشته از شخصیت ها وزمان وقوع داستان رمان های آستین واقعاً بیرون ازمرز زمان قرار دارند وحتی با فرهنگ‌های جدید وامروزی نیز به خوبی هم خوانی دارد.
در نهایت داستانی مثل اما به خاطر درون مایه اش که ازدواج است هرگز کهنه نمی شود و می تواند گزینه بسیار خوبی باشد برای مخاطب امروزی، تا با دختری از سال های گذشته همراه شوند و داستانش را بشنوند.

 

تحریریه سایت با حجاب_ فاطمه قاسم آبادی

دیدگاهتان را بنویسید

  1. نفس گفت:

    لطفا اگر امکانش فراهمه لینک دانلود pdf را قرار دهید

  2. نفس گفت:

    لطفا اگر امکانش فراهمه لینک دانلود pdf را قرار دهید…..