قوانین سختگیرانه پوشش در غرب(2)!!!

۲۷ اسفند ۱۳۹۶

 

در قسمت اول مقاله مفهوم کد پوشش را بررسی نمودیم و بیان داشتیم که کد پوشش قوانینی هستند که نوع پوشش را در موقعیت های مختلف معین می کنند و این قوانین در کشورهای مختلف متفاوت بوده ودر گذر زمان تغییر کردند. در این مقاله به بررسی پیام های کد پوشش می پردازیم.

 

 

 

کد پوشش فقط به یک مکان خاص یا مقطعی از زمان مربوط نمی‌شود بلکه طیف وسیعی از پوشش‌هایی را که باید در مکان‌ها، زمان‌ها و مناسبت‌های مختلف رعایت شود، شامل می‌شود. شاید در جامعه ما این نکات رعایت نشود، اما در بسیاری از جوامع راجع  به آن فکر شده و برایش چهارچوب‌های تعیین شده است. بنابر این در اکثر فرهنگ ها _بخصوص غرب_ مد روز،نحوه دوخت و مونتاژ لباس برای انتقال پیامی در نظر گرفته می شود.

 

 

 

این پیام ممکن است شامل نشانه هایی از جنسیت، درآمد، اشغال و طبقه اجتماعی، وابستگی سیاسی، قومی و مذهبی، نگرش نسبت به آسایش، مد، سنت، بیان جنسیتی، وضعیت تاهل، دسترسی جنسی، و گرایش جنسی، و غیره باشد که توسط لباس فرد به دیگران منتقل شده و اطلاعاتی از فرد در اختیار دیگران قرار دهد برخی از این نشانه ها شامل این موارد می باشد:

 

ثروت و تفاخر

در قرون وسطی، سلطنتی ها و اشراف زاده های اروپایی از یک کد لباس استفاده می کردند تا خود را از طبقه های دیگر متفاوت کنند. استفاده از  کد پوشش خاص برای نشان دادن ثروت را در تمام فرهنگ ها می توان دید.

 

وضعیت اجتماعی

در بسیاری از جوامع، لباس های خاص به عنوان یک نماد،تنها به بعضی از افراد جامعه تعلق داشته ودر صورت تخلف برای فرد خاطی مجازات در نظر گرفته می شد، به عنوان مثال، در روم باستان فقط سناتورها مجاز به پوشیدن لباسهایی با رنگ ارغوانی تایر بودند؛ ودر چین قبل از تأسیس جمهوری تنها امپراتور می توانست زرد بپوشد.

 

وابستگی قومی و سیاسی

در بسیاری از نقاط جهان، لباس و سبک های ملی در لباس و زیورآلات خود را نشان می دهد، چنان چه یک اسکاتلندی قبیله خود را با تارتان خود اعلام می کند. یک زن دهقان فرانسوی روستای با کلاه یا کفی شناخته می شود. یک زن فلسطینی روستای با الگوی گلدوزی در لباسش شناخته می شود.

 

 

 

وابستگی مذهبی

مردان مسلمان را می توان از پوشش عمامه و یا لباس های بلند سنتی شناخت و زنان مسلمان نیز اغلب با پوشش حجاب( چادر، نقاب،ابایاو..) از دیگران متمایز می شوند. یهودیان را نیز می توان از پوشش کپه شناخت و پیروان مذهب سیک با گذاشتن کلاهی به نام دستار از دیگران متمایز می شوند.

 

 

وضعیت زناشویی

به طور سنتی زنان هندو برای نشان دادن وضعیت تأهل خود از پودری به نام سندرو برا ی گذاشتن خال قرمز بر پیشانی خود استفاده می کنند و در صورت از دست دادن همسربا رها کردن جواهرات به پوشیدن لباس سفید رنگ اکتفا می کنند.  با این حال، این در مورد تمام زنان هندو صدق نمی کند. در دنیای مدرن این یک عادت نیست و زنان بدون سندور  ممکن است لزوما متأهل باشند.

در بسیاری از محافل یهودی ارتدوکس، زنان متأهل پوششهای سربی مانند کلاه، اسنو، یا کلاه گیس استفاده می کنند. علاوه بر این، پس از ازدواج، مردان یهودیان اشکنازی در هنگام دعا  طلاییت می پوشند.

مردان و زنان دنیای غرب ممکن است حلقه ازدواج  را برای نشان دادن وضعیت ازدواج خود داشته باشند و زنان وقتی که مشغول به کار هستند، ممکن است از حلقه نامزدی استفاده کنند.

 

 

شغل

نظامیان، پلیس و آتش نشانان معمولا لباس یونیفرم می پوشند، مانند کارگران بسیاری از صنایع. دانش آموزان اغلب لباس های مدرسه می پوشند، در حالی که دانشجویان کالج و دانشگاه گاهی اوقات از لباس های علمی استفاده می کنند. اعضای ساختار های مذهبی ممکن است لباس هایی یونفرم را که به عنوان عادت شناخته می شوند، بپوشند. گاهی اوقات یک آیتم از لباس و یا یک لوازم جانبی می تواند اشغال یا رتبه بندی در یک حرفه را اعلام کند.

 

در ادامه به بررسی کشورهایی که با تعیین کد پوشش  افراد را ملزم به رعایت موارد قانونی و استفاده از پوشش های تعریف شده نهاد قانو نگذار برای حضور در اجتماع می کنند، خواهیم پرداخت …

 

مترجمان: محدثه اعتمادی _ فاطمه نوری شکری

گردآوری: تحریریه سایت با حجاب

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

  1. محسن عزتی گفت:

    من لیسانم رو تو هند و فوقم رو تو سوئس گرفتم عین همین قوانین پوشش تو دانشگاه ها وجود داشت حتی مثلا خانم ها نباید بیشتر از یه حدی ناخن بلند میکردن حتی مثلا تو خوابگاه نباید شلوار کوتاه یا بگ می پوشیدیم و این ها فقط برای حفظ علمی بودن اون محیط بود.ولی تو ایران خوب کلاه گشادی سرمون گذاشتن خودمونم متوجه نمیشیم

  2. عباس گفت:

    یه فیلمی میدیم خیلی جالب بود مردم تو اروپا تا صد سال پیش کاملا پوشیده بودن الان هم اگه برهنه هستن باز اونم جا داره نه مثل ایران که لباس خونه رو ما تو بیرون استفاده میکنیم

  3. کیارش راد گفت:

    در غرب هم متوجه تاثیر پوشش بر بینظمی و خارج شدن جامعه از کارکردش شدن و این قوانین وضع شده من عکسهای میدم خیلی جالب بود در آلمان و آمریکا که در گذشته شاید پنحاه سال قبل حتی برای پوشش لب ساحل سختگیری میکردن و لباسها بسیار مناسب بود ولی الان برای اهداف خودشون و کارکردهای مدنظرشون برای محیطهای مختلف این قوانین رو وضع کردن شما حتما کلیپ اون خانوم رو تو امریکا دیدید که وقتی با لباس نسبتا پوشیده میگرده کسی بهش کار نداره و پقتی لباس باز میپوشه چقدر بهش متلک میندازن بله این اتفاق در غربی میوفته که به نظر ما همه چیز براشون عادی شده.نخییییییییییر اگه عادی بود آمار تصادفات در فصل تابستانشپن بالا نبود چون خانوم ها لباس بازتر میپوشن