با حساس بودن و تذکر دادن مانع از به قهقرا رفتن مساله حجاب شویم، آمار فعلی طلاق در کشور فاجعه بار است

۲۰ اسفند ۱۳۹۶
عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه با ابراز تاسف از این که آمار فعلی طلاق در کشور فاجعه بار است، تصریح کرد: با حساس بودن و تذکر دادن نسبت به بدحجابی و بی حجابی، نباید بگذاریم که مساله حجاب به قهقرا برود.

به گزارش باحجاب، حجت الاسلام و المسلمین دکتر ناصر رفیعی ، عصر امروز طی سخنانی در همایش فاطمی که با حضور بیش از یکهزار نفر از اساتید و طلاب مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) و خانواده های آنان در سالن همایش های مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) برگزار شد، با تاکید بر لزوم ازدیاد نسل و تشویق خانواده ها به فرزندآوری، اظهار داشت: متاسفانه در حال حاضر بسیاری از خانواده ها تک فرزند هستند و حال آن که آموزه های دینی ما و تاکیدات فراوان حضرات معصومین(ع) موید این است که ما باید به سمت تکاثر نسل و افزایش فرزندان حرکت کنیم.

وی همچنین با اشاره به این که آمار طلاق در کشور حقیقتاً یک فاجعه است، گفت: در حال حاضر در برخی مناطق مرفه نشین شمال تهران آمار طلاق بالای ۳۰ درصد است و این نشان می دهد که گرچه عامل فقر تاثیرگذار است اما لزوماً این گونه نیست که در خانواده های فقیر بیشتر شاهد طلاق باشیم.

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه به تبیین چند اصل مهم در مسایل خانودگی برگرفته از سیره و زندگی حضرت زهرا(س) و امیرالمومنین (ع) پرداخت و افزود: یکی از عوامل مهم سعادتمندی انسان داشتن خانواده خوب و به خصوص حسن رفتار در مسایل زناشویی است

 وی با تاکید بر اصل معنویت و با بیان این که در خانواده اگر اصل معنویت حکمفرما باشد ، ضریب خطا و مشکل کمتر می شود، گفت: پدری که اهل تقوا و معنویت و خمس و نماز شب است طبعا مشکل کمتری در تربیت فرزند دارد و فرزندان نیز به رفتار و گفتار او توجه داشته و الگو برداری می کنند

وی اضافه کرد: اصل معنویت یعنی توجه به بایدها و نبایدهای دینی و ما در سیره و سبک زندگی فاطمی به خصوص حاکمیت این اصل را می بینیم و نکته ای که وجود دارد این است که فرزندان در تبعیت از مفاهیم دینی از والدین خود الگوبرداری می کنند.

حجت الاسلام و المسلمین رفیعی همچنین با اشاره به این که اصل مهم دیگر در تحکیم خانواده ، اصل محبت و ابراز دوستی است، گفت: چقدر خوب است و در روایات هم تاکید شده که به همسران خود بگویید دوستت دارم و این ابراز محبت به خصوص در مواجهه با زنان بسیار ماندگار ، شیرین و اثربخش است.

وی گفت: گاهی برخی گلایه می کنند از مشکلات مالی و حال آن که باید گفت اگر حتی پول نداری اما لبخند زدن و مهربان بودن در منزل و در مواجهه با زن و بچه که خرجی ندارد.

این خطیب برجسته حوزوی با بیان این که غیرت داشتن مرد نسبت به زن و خانواده خود، بسیار خوب و پسندیده و مورد تاکید است، افزود: متاسفانه بحث حجاب در کشور دارد به قهقرا می رود و حتی بنده در برخی پروازهای داخلی شاهد برداشتن حجاب از سوی برخی زنان هستم که در مقابل این مسایل باید تذکر داد و نباید بی تفاوت بود.

وی ادامه داد: اصل مهم دیگر اصل صبر و بردباری در برابر سختی ها و مشکلات زندگی است که این مساله نیز در سیره نورانی حضرت فاطمه(س) کاملاً مشهود است که حضرت بر سختی ها صبر کرد و در عین حال به عبادت خدا و همسرداری و تربیت فرزند در حد اعلی خود اهتمام داشتند.

حجت الاسلام و المسلمین رفیعی خاطرنشان کرد: در روایت داریم که سه گروه از زن ها فشار قبر ندارند؛ زنی که بر بداخلاقی مردش صبر کند. زنی که بر غیرت مرد خود صبر کند و نیز زنی که مهریه اش را ببخشد که این زن ها با حضرت زهرا (س) محشور می شوند

وی با اشاره به این که اصل حس تقدیر و تشکر کردن از یکدیگر نیز در مسایل زناشویی یکی از عوامل تحکیم نهاد خانواده است، گفت: پیامبر اکرم(ص) و امام علی(ع) سال ها بعد از ارتحال همسرانشان حضرت خدیجه(س) و حضرت زهرا (س) از آن ها تقدیر و تجلیل می کردند واین درسی است برای ما که حداقل در زمان حیات قدردان همسران خود باشیم و از آن ها به نیکویی یاد کنیم.

وی در خاتمه افزود: اصل پنجم، اصل سازگاری و رضایتمندی است به طوری که در روایت داریم مومن به میل خانواده اش غذا می خورد و منافق ، خانواده اش به میل او غذا می خورند.

منبع: خبرگزاری حوزه

دیدگاهتان را بنویسید