زنان باید بخوانند و بدانند

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

 

 

 

یکی از مسائل مهمی که باید در زندگی جوانان و نوجوانان ما احیا شود، فرهنگ ارزش گذاری به کتاب و کتاب خوانی است. این فرهنگ که به بیان بیشتر کشورهای پیشرفته رمز آگاهی و تلاش است، در حال حاضر آن طور که باید در کشور ما جا نیفتاده است و ما هنوز موفق به تبدیل کردن کتاب خوانی به یک ارزش در کشورمان نشده ایم.

 

اسلام دین خواندن و نوشتن است

فرهنگ کتاب خوانی مانند یک شکاف در زندگی خانواده های ایرانی حس می شود، این شکاف که در حال حاضر سعی در ترمیم آن داریم شاید کلید موفقیت و رسیدن به اهداف طولانی مدت و آرمان های ملتمان باشد. رهبر هوشیار انقلاب، آیت الله خامنه ای سال ها قبل متوجه این شکاف شدند و در مورد آن فرمودند:

 

“من هر زمانی که به یاد کتاب و وضع کتاب در جامعه خودمان ‏می‏ افتم، قلباً غمگین و متاسف می‏ شوم. این به خاطر آن است که درکشور ما به هر دلیلی که شما نگاه کنید، باید کتاب اقلا ده برابراین میزان، رواج و توسعه و حضور داشته باشد.

 

اگر به دلیل‏ پرچمداری تفکر اسلامی و حاکمیت اسلام به حساب بیاورید، این معنا صدق می ‏کند; چون اگر هر منصفی به بیانات نبی مکرم و ائمه (ع) و پیشوایان اسلام نگاه کند و ببیند که این ها در چه زمانی به کتاب و کتاب خوانی اهمیت می داده اند و به این امر دعوت می کردند می فهمد که اسلام به کتاب‏خواندن و نوشتن، خیلی اهمیت‏ می‏ دهد.

 

در این صورت سخنان بی موردی که در مورد به آتش کشیده شدن کتاب خانه ها توسط مسلمانان گفته می شود را باور نمی کنند و همه ی این ‏افسانه‏ ها از ذهنشان شسته خواهد شد و خواهند فهمید که دشمنان اسلام‏ هدفی جز این نداشتند که افسانه‏ های کتاب ‏سوزی و کتاب ستیزی را برسر زبان ها بیندازند، چون اسلام پرچمدار کتابخوانی است.”

 

پدران و مادران می گویند: وقت مطالعه نداریم

یکی از بهانه هایی که اغلب برای کتاب نخواندن خودمان می آوریم، کمبود وقت و مشغولیت های دیگر است… البته این درست است که از یک سنی به بعد انسان به خاطر مشغله های گوناگون وقت آزاد کمتری دارد ولی این جمله کافی نیست، چرا که روح و جان آدمی هم مانند جسمش نیاز به رسیدگی و طراوت دارد و طراوت روح آگاهی است.

 

کتاب چگونه فرزندمان را آگاه می کند؟

رواج فرهنگ کتاب خوانی یکی از کارهایی است که یک عزم ملی را می طلبد. در ابتدای امر ما باید از کوچک ترین نهاد یعنی خانواده شروع کنیم و این امر بزرگترین بارش بر روی دوش زنان آگاه و با تدبیر است که نقش اصلی در تربیت کودکان خود را در اختیار دارند، یکی از کارهای موثر در این راه آشنا کردن کودکان از سنین پایین با کتاب است.

 

خوشبختانه در حال حاضر کتاب های مناسب برای هر سن و سالی موجود است و خانواده ها با کمی جست و جو می توانند این کتاب ها را برای فرزندان خود تهیه کنند و کمک کنند تا در هر سنی فرزندشان کتاب های مناسب همان سن را مطالعه کند. رهبر انقلاب در مورد رواج فرهنگ کتاب خوانی و لزوم آگاهی که به وسیله ی مطالعه به فرزندان می رسد می گویند:

 

” با تلخی باید اعتراف کنیم که رواج کتاب و روحیه کتابخوانی درمیان ملت عزیز ما که خود یکی از مشعل داران فرهنگ و کتاب ومعرفت در طول تاریخ پس از ظهور اسلام بوده ‏است. بسی کمتر از آن‏چیزی است که از چنین ملتی انتظار می ‏رود. و این پدیده نیزمانند بیشتر پدیده‏ های ناگوار در کشورما، نتیجه فرمانروایی ‏پادشاهان و فرمانروایان ظالم و فاسد و بی‏ فرهنگ و بی‏سواد براین کشور در دویست ‏سال گذشته است.

 

در دورانی که برخی ملتهای ‏دیگر به سوی دانش و پژوهش و معرفت روی آورده بودند، ملت کهن وبا استعداد ما در زیر سلطه آن انسانهای پلید و خود پرست وزورگو و نااهل، از دانش و معرفت دور ماند و در دوره اخیر که‏ حکومت دست نشانده و فاسد پهلوی، همه کارها را برابر خواست ‏بیگانگان و دشمنان این ملت وبه زیان این ملت انجام می‏ داد، نه‏ تنها تلاشی برای ترویج کتاب و کتابخوانی نشد، بلکه با ایجاد سرگرمی‏ های ناسالم و دامن زدن به آتش غرایز جنسی درمیان‏ جوانان، این ضرورت فوری و فوتی را هر چه بیشتر، از میدان دید و توجه مردم بیرون راندند و در یکی از بهترین دوران هایی که‏ شرایط جهانی، دگرگونی‏های اساسی در وضع نابسامان ملت ایران رابرمی‏ تافت، ملت مظلوم ما را از آن محروم ساختند و کار را به‏ آن‏جا رساندند که بنابرگزارش های همان روزگار، در شهر تهران وبرخی شهرهای دیگر، شماره میخانه‏ ها، بیش از شماره کتابخانه‏ ها وکتابفروشی ‏ها و یا چند برابر آنها بود.

 

من اگر هر روز یک ساعت‏ باید حرف بزنم و نتیجه‏ اش این باشد که‏ مردم کتابخوان بشوند، حاضرم روزی یک ساعت و نیم حرف بزنم! اگرطوری بشود قضیه را حل کرد، حرفی نیست. بله، ما باید عرضمان رابه مردم بکنیم و بنده هم عرض می‏ کنم; منتها چیزهایی هست که باگفتن تنها تمام نمی‏ شود.

 

هر کتابی مناسب هر سنی نیست

در مورد مسأله ی کتاب خواندن یکی از مهم ترین قسمت ها، کتاب های مناسب رده ی سنی است، توجه به این مساله که فرزندانمان چه نوع کتاب هایی می خوانند هم بسیار مهم است چرا که هر کتابی مناسب هر سنی نیست و حتی بعضی کتاب ها را نباید بدون پیش زمینه های ذهنی خواند!
در خواندن چنین کتاب هایی باید اندکی درنگ کرد چرا که اگر بدون آگاهی به سراغشان برویم ضرر و آسیبی که می زنند بیشتر از سودی است که می رسانند.

 

بهترین گزینه برای مطالعه ی نوجوانان و جوانان کتاب هایی هستند که قبلا توسط پدران و مادران خوانده شده اند و در کتاب خانه جای گرفته اند چرا که این طور خانواده ها نظارت درستی بر روی کتاب ایی که فرزندان می خوانند دارند و آن ها را از خطرات احتمالی دور نگه می دارند.

 

تحریریه سایت باحجاب_ زینب نیک بخت

دیدگاهتان را بنویسید

  1. م گفت:

    میتونم مطالب وبلاگ تان را با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع در وبلاگ خودم قرار دهم>؟

  2. باحجاب گفت:

    باسلام.به دلیل حفظ حقوق نویسندگان و طراحان ،استفاده از مطالب با ذکر منبع باعث امتنان ماست.