ریشه غربی شدن کشور از دوران کشف حجاب رضاخان شکل گرفت

۲۹ خرداد ۱۳۹۷
تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌الملل گفت: اگر رضاخان پیش‎آهنگی را برای توسعه غربی شدن دنبال می‎کرد امروز شاهد هستیم که جریان لیبرال با سند 2030 این کار را می‎کند.

به گزارش باحجاب از گرگان،‌ سید یاسر جبرائیلی صبح امروز در مراسمی که به میزبانی جامع اسلامی مهندسین گلستان برگزار شد،‌ اظهار داشت: زمانی افرادی که در زندان‎های پهلوی شکنجه می‎شدند به پایان دوران طاغوت و پیروزی انقلاب اسلامی و شکل‎گیری نظام اسلامی هیچ امیدی نداشتند اما نکته‎ای که این جریان را نگه داشت مصر بودن بر مبارزه بود.

‌جبرائیلی تاکید کرد: وقتی امروز به دغدغه‎های مبارزاتی نیروهای انقلابی نگاه می‎کنیم، می‎بینیم چقدر سطح آن متفاوت شده که این مسأله نشان می‎دهد چقدر قدرتمند شدیم.

‌وی افزود:‌ امروز شرایط مبارزه ما متفاوت‌تر است و شرایط مبارزه ما برای حرکت اسلامی مقتدرتر در جریان است و در اتاق پذیرایی جمهوری اسلامی نشسته‌ایم و مسائل را در کشور مدیریت کنیم.

تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌الملل با بیان اینکه کسانی که نگاه آنها اینجا و اکنون است و از نقش خود در هستی و تحول تاریخ اطلاع ندارند در ناامیدی گرفتار می شوند، یادآور شد:‌ قدر شرایط مبارزه را باید بدانیم و باید جایگاه خود را در عالم هستی  متصور شویم و از این ظرفیت استفاده کنیم و اگر بی‌توجهی کنیم سیلی می‌خوریم و شرایط سخت‌تری به ما تحمیل می‌شود.

جبرائیلی با اشاره به چرایی مبارزه، گفت: از زمانی که ایرانی‌ها با غرب مواجه شدند مبارزه بین اسلام و لیبرالیسم ایجاد شد و تلاش غرب تصرف و بلعیدن ایران به عنوان کشوری قدرتمند و ثروتمند بود و از سویی دیگر تلاش علما حفظ ایران از تعرض و قدرتمند کردن آن بود.

 و‌ی با بیان اینکه دو تفکر تسلیم و تصرف از زمان روبه‌رو شدن با غرب در کشور حاکم بوده، ‌گفت:‌ تفکر تسلیم همواره مورد حمایت غرب بوده و معتقد بود برای پیشرفت باید در ذیل غرب قرار داشت اما تفکر تصرف تفکر علمای دین بوده و به دنبال گسترش تفکر خود و مقابله با تسلیم است.

تحلیلگر مسائل سیاسی و بین الملل ادامه داد: استکبار و عوامل دست‎نشانده آن در کشور ‌از طریق مشروطه به دنبال غربی کردن کشور بودند و زمانی از طریق مشروطه موفق نشدند و دولت قاجار را با تمام مشکلاتش حذف کردند، رضاخان که در یک دیدار با مصدق بیان کرد که انگلیسی‌ها من را پای کار آوردند و حاکم بر کشور کردند.

*ریشه غربی‎شدن کشور از دوران کشف حجاب رضاخان گریبان‌گیر ما است

جبرائیلی با بیان اینکه فرآینده غربی شدن را با رضا خان می‌خواستند به زور در کشور ایجاد کنند ،‌ افزود: ‌کشف حجاب یکی از اقدامات رضاخان در این مسیر بود و لیبرال‌های روشن‌فکر غربی در آن زمان از این حرکت حمایت کردند و ریشه‌های غربی شدن در کشور به این نقطه بر می‌گردد و طبعا آن هنوز دامان‌گیر ماست.

وی گفت: در زمان پهلوی ‌رابط روحانیت و علما با سیستم قضاوت جمع شد و سازمان پیش‌آهنگی را برای توسعه فرهنگ غرب در ایران تاسیس کردند و موسسه وضع و خطابه برای ضربه‌زدن به حوزه تاسیس شد و مکتب‌خانه‌ها را جمع کردند و ضدیت با روحانیت و اسلام از آن زمان آغاز شد و تمام تفکر روشنفکر غربی پشت‌سر این حرکت‎ها بودند.

تحلیلگر مسائل سیاسی و بین الملل ‌با بیان اینکه پهلوی و جریال لیبرال در آن زمان با هم هم‌سو بود،‌ گفت: تحولات می‌توانست بر پایه سنت اسلامی و ایرانی شکل بگیرد ولی پهلوی و این تفکر لیبرال به دنبال آن بودند که سنت ایران اسلامی را حذف کنند و سنت غربی را جایگزین کنند و در این راه از هیچ جنایتی کوتاهی نکردند.

تحلیلگر مسائل سیاسی و بین الملل با بیان اینکه تاسال ۱۳۸۸ پروژه ۲۰ ساله‌ای را آغاز کردند که فتنه ۷۸ و ۸۸ تجلی مشهور آن بود و تلاش کردند ساختار نظام اسلامی را سرنگون کنند، افزود: در سال ۱۳۸۸ میرحسین موسوی در مصاحبه‎ای با مجله تایم عنوان کرده بود که اگر در انتخابات پیروزی شوم می‎گویم که مردم در خیابان باقی می‌مانند تا تکلیف ولایت فقیه مشخص شود.

وی افزود: دو پروژه انقلاب اسلامی و غرب‌گرایی را در ایران شاهد هستیم ، طرف مقابل ما ،‌جریان غربی‎گرا است که  با تمام توان این پروژه را پیش می‌برد و  می‌خواهند نقشه‌هایی را پیاده کنند ولی در ظلماتی که این منافقان قرار دارند چند قدم بیشتر خدا جلوی راهشان را روشن نمی‌کند و این روشنایی نیز به حول قوه الهی همواره خاموش می‎شود.

جبرائیلی تاکید کرد: اگر می‌خواهیم وضع ما بهتر باشد باید پروژه انقلاب اسلامی را پیدا کنیم و برای این کار دو رویکرد وجود دارد که از اسلام استخراج کنیم و در آن پژوهش کنیم که اعتقاد دارم این نظریه درستی نیست چراکه این امر متولی خاصی در کشور ندارد و اعتقاد دارم پروژه انقلاب اسلامی بر اساس دستورات و فرامین مقام معظم رهبری باید دنبال شود.

وی یادآور شد: پروژه غربی شدن توسط لیبرال در ایران با دوران پهلوی متفاوت نیست و در آن زمان رضاخان با زور به دنبال این کار بود و امروز جریان لیبرال با استعمار فرهنگی این کار را دنبال می‎کند.

تحلیلگر مسائل سیاسی و بین الملل تصریح کرد: اگر رضاخان با برداشتن چادر دنبال تغییر بود جریان لیبرال با استعمار فرهنگی درصدد تغییر هستند و مانند رضاخان به‌دنبال تعریف اقتصاد ذیل اقتصاد غرب هستند.

جبرائیلی با بیان اینکه تا زمانی  که فرمان انقلاب دست بنی‎صدر بود ما در کشور هیچ پیشرفتی نداشتیم، گفت: اگر رضاخان پیش‎آهنگی را برای توسعه غربی شدن دنبال می‎کرد امروز شاهد هستیم که جریان لیبرال با سند ۲۰۳۰ این کار را می‎کند.

وی ادامه داد: هر کجا براساس گفتمان انقلاب اسلامی پیش رفتیم موفقیت و پیروزی را تجربه کردیم اما هر جایی براساس گفتمان لیبرال‎ها حرکت کردیم به منفعت دنیوی هم نرسیدیم.

منبع: فارس

 

دیدگاهتان را بنویسید