«خانه سلامت» محلی امن و موقت برای زنان و دختران آسیب دیده است

۱۸ مهر ۱۳۹۶

به گزارش باحجاب، جایی در همین شهر؛ مکانی امن برای زنان و دخترانی که بر اثر آسیب های اجتماعی با همکاری اورژانس اجتماعی به این مکان انتقال داده شده اند.

سازمان بهزیستی اصفهان مکانی برای دختران آسیب دیده تعبیه کرده است که به مدت شش ماه در این مکان می مانند و پس از آن یا به خانواده انتقال داده می شوند و یا به مرکزی دیگر می روند؛ در خانه سلامت دختران و زنان از اصفهان و شهرهای دیگر نگهداری می شوند.

این اتفاق خوبی است که دختران و زنان آسیب دیده در جامعه رها نشوند و مکانی برای نگهداری آنها وجود داشته باشد؛ اما این موضوع نباید باعث شود تا هر روز شاهد افزایش دختران و زنان آسیب دیده در جامعه باشیم.

زنان و کودکان آسیب دیده در کشور یا از خانواده رانده می شوند و یا دیگر جای امنی برای زندگی نخواهند داشت به همین مناسبت وجود چنین مراکزی می تواند به امنیت موقت آنها کمک کند. اگر اینگونه زنان و کودکان در جامعه رها شوند ممکن است بستر آسیب های دیگر برای آنها فراهم شوند و آنها نتوانند از مجلاب آسیب ها بیرون بروند.

افسانه میرزاییان، کارشناس مسئول امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی استان اصفهان در این باره اظهار کرد: مرکز خانه امن و سلامت در رابطه با دخترانی است که در معرض آسیب هستند و هنوز آسیب ندیده‌اند و بنا به مسائل و مشکلات خانوادگی دچار مشکلاتی شده‌اند و خانواده شرایط نگهداری آنها را ندارد و به دلیل شرایط بسیار نامناسب از خانواده جداسازی شده‌اند.

به بیان وی، اطلاعات خانوادگی این دختران از طریق خویشاوندان، اقوام و مدرسه به ما ابلاغ می شود و هنگامی که دیده می‌شود فرد در وضعیت نامناسبی قرار دارد از طریق اورژانس اجتماعی ۱۲۳ به ما اطلاع می‌دهند و همکاران تیم سیار ما در این موضوع مداخله کرده و گزارش تهیه می‌کنند و دستور قضایی می‌گیرند و پس از دستور قضایی، فرد را به مرکز اورژانس اجتماعی می‌آوردند.

کارشناس مسئول امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی استان اصفهان ادامه داد: کودکان و زنان جوان و دختران در مرکز بحران، غربالگری می‌شوند و کودکانی که آسیب ندیده‌اند و در معرض آسیب هستند به خانه سلامت ارجاع داده می‌شوند. مدت اسکان و نگهداری این افراد به صورت موقت تا شش ماه است و در این مدت از خدمات روان شناختی، روان شناسی، حقوقی و خدمات درمانی استفاده می کنند تا شرایط بازگشت برای آنها فراهم شود.

به گفته میرزاییان، اگر خانواده صلاحیت نگهداری آنها را نداشته باشد به خانه کودک و نوجوان بهزیستی انتقال داده می‌شوند تا بتوانند یک زندگی را در شرایط امن و سالم طی کنند.

وی افزود: در آنجا شرایط تحصیلی مانند کودکان عادی برای آنها فراهم است؛ درس می‌خوانند و مانند بچه‌های عادی از شرایط امنی برخوردار هستند و امکاناتی دارند که بتوانند در یک محیط سالم به زندگی خود ادامه دهند.

کارشناس مسئول امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی استان اصفهان بیان کرد: خوشبختانه این مرکز دولتی است و خدمات به صورت رایگان به آنها ارائه می‌شود مثلا برگزاری اردوهای تفریحی با در نظر گرفتن همه مسائلی که به کودکان مربوط می‌شود از برنامه‌های این مرکز است.

وی تاکید کرد: امیدوارم روزی برسد که شاهد صحنه‌‌هایی که کودکان باید از والدینشان جدا شوند، نباشیم و همه کودکان در موقعیت بسیار سالم در محیط خانواده و در وضعیت امن رشد کنند و بتوانند دوران کودکی خود را به سلامت سپری کنند تا بتوانند افراد موفقی در جامعه شوند.

به گزارش آرمان زنان در جامعه اسلامی نباید دختران و زنان آسیب دیده افزایش پیدا کنند که به نظر می رسد متولیان این موضوع باید در این زمینه بیشتر وارد عمل شوند و بر روی موضوعاتی که از این مسئله پیشگیری می کند، کار کنند.

 

منبع: آرمان زنان

دیدگاهتان را بنویسید