با لاک هم می توان نماز خواند!!!

۰۹ تیر ۱۳۹۷

 

 

سال های اخیر با ورود بی رویه انواع لاک ناخن در طرح ها و رنگ های جذاب در بازار، اگر چه استفاده از این آرایش برای برخی به یک رفتار عادی بدل شده اما آسیب های زیادی را نیز متوجه زنان و دختران کرده است. از جمله این آسیب ها، عوارض شیمیایی است که لاک ها بر بدن و ناخن ها باقی می گذارد، همچنین چشم و هم چشمی در استفاده بیشتر از انواع لاک ناخن و عادت کردن زنان به استفاده از آن تحت هر شرایط  و در هر مکانی است. در این بین خطرناک ترین آسیبی که متوجه آنان شده این است که برخی از زنان و دختران به دلیل علاقه زیاد به لاک زدن، نماز را کنار می گذارند. امر واجبی که سعادت دنیا و آخرت افراد به آن وابسته است.

 

پیامبر اکرم (صلوات الله علیه) فرمودند: مثل نماز مانند مثل ستون خیمه است ، هرگاه ستون ثابت باشد طناب ها و میخ ها و پرده ها ثابت و سودمند خواهند بود و هرگاه ستون را بکشند و در هم فرو ریزد، نه میخ نافع است و نه ریسمان سودی دارد و نه پرده ای اثری خواهد داشت .(من لایحضره الفقیه ، ج ۱، شماره ۶۳۹)

 

حدیث فوق و احادیث بسیار زیاد دیگر در اهمیت نماز، گویای اهمیت این واجب الهی است، لذا کنار گذاشتن نماز آن هم بخاطر امری مانند لاک زدن، بسیار عجیب و نگران کننده به نظر می رسد.

 

بین لاک ناخن و نماز کدام را انتخاب می کنید؟

 

بعضی ها می گویند من هم لاک را دوست دارم هم نماز را. برخی از کسانی که از لاک ناخن استفاده می کنند اتفاقاً زنان با عقیده و محجوبی هستند که به انجام واجبات مخصوصاً نماز مقید هستند و همین آن ها را دچار تردید در انتخاب بین نماز و لاک کرده است.

 

در پاسخ به این سؤال باید گفت اساساً کنار هم قرار دادن نماز خواندن و لاک زدن اشتباه است و از خدعه های شیطان است. برای مثال اگر همسر یک زن به او بگوید من هم تورا دوست دارم هم بستنی را، آیا او را به خاطر این گفته اش سرزنش نمی کنیم؟ آیا مرد با این مقایسه، به همسر خود محبت کرده است؟ آیا احترام او را حفظ کرده است؟ چرا لاک زدن را با نماز خواندن هم عرض کرده ایم که بگوییم من هم نماز خواندن را دوست دارم هم لاک زدن را؟ نماز دارای روح است، روحی که در آخرت بر ما عرضه می شود و یک واجب الهی است که از آن مورد حساب قرار می گیریم لذا کنار هم قرار گرفتن آن با چیزی مثل لاک فقط ذهن ما را دچار انحراف می کند.

 

اگر کمی در مورد جایگاه نماز در ذهن خود تجدید نظر کنیم، آنگاه نیاز نیست از بین نماز و لاک یکی را انتخاب کنیم، کافی است اولویت انجام امر الهی را در نظر بگیریم و سپس در مواقع خاص و بعد از وضو و غسل از لاک استفاده کنیم.

در اینجا برای برطرف شدن برخی سؤالات رایج در خصوص استفاده از لاک ناخن و نماز به بررسی آن ها می پردازیم، سؤالاتی مانند:

 

آیا با لاک می توان نماز خواند؟

آیا با لاک می توان وضو گرفت؟

غسل با لاک چه حکمی دارد؟

فرق بین لاک و حنا چیست؟

 

 

آیا نماز خواندن با لاک اشکال دارد و نماز را باطل می کند؟

 

برخی گمان می کنند چون لاک ناخن برای وضو و غسل اشکال دارد پس کلا نماز هم نمی شود با آن خواند. اما باید گفت لاک زدن فی نفسه هیچ اشکالی ندارد، بلکه فقط برای وضو و غسل از آن جهت که مانعی برای رسیدن آب به پوست می شود، شرعاً اشکال دارد. وگرنه موقع نماز خواندن نه تنها اشکالی ندارد بلکه جزو زینت حساب می شود. درست مانند آرایش فی نفسه هیچ اشکالی ندارد، بلکه حتی از نظر دین در مواقع خاص، بسیار هم مورد سفارش قرار گرفته است.

در هنگام نماز، آرایش کردن و پوشیدن لباس های تمیز و انداختن گردنبند طلا و حنا کردن دستان، در صورتی که نامحرم نبیند، مستحب است. فقط باید دقت کرد که آرایش مانع سجده نباشد.

 

نماز خواندن با صورت آرایش کرده با مواد مصنوعی جدید، اشکال ندارد؛ اما استحباب آن ثابت نشده است. فقط باید طوری باشد که مانع سجده کردن نشود. ( استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم)

 

در روایتی از امام صادق (ع) آمده: شایسته نیست زن بدون زینت، مثل گردنبند، نماز بخواند یا دست او بی خضاب و حنا باشد. (وسائل الشیعه، ج ۳، ص ۳۳۵، ابواب لباس المصلی، باب ۵۸، ح ۲)

 

بنابراین اگر کسی بعد از وضو و یا غسل لاک بزند، مادامی که بر طهارت باقی باشد، می تواند نماز بخواند و نماز خواندن با لاک در این صورت اشکال ندارد.

 

همچنین شرط دیگری که در استفاده از لاک هنگام نماز باید رعایت شود این است که جلوی نامحرم نباشد. یعنی اگر در جایی نماز می خوانید که ممکن است نامحرمی نگاهش به دستان لاک زده ی شما بیفتد، استفاده از آن اشکال دارد.

 

آیا می شود با ناخن لاک زده وضو انجام داد؟

 

در اینجا به بیان برخی احکام رایج در زمینه لاک ناخن می پردازیم، امید که بانوانی که به نماز خواندن علاقه دارند، با رعایت این احکام، نماز صحیحی را بجای آورند.

 

شرط سیزدهم وضو در رساله مراجع این است که: در اعضای وضو مانعی در رسیدن آب نباشد و می فرمایند: اگر شخص می داند چیزی به اعضای وضو چسبیده، ولی شک دارد که از رسیدن آب جلوگیری می کند یا نه، باید آن را بر طرف کند یا آب را به زیر آن برساند. پس لاک زده شده به دست هم باید برطرف شود. (رساله سیزده مرجع، دفتر انتشارات اسلامی، مسئله ۲۹۰)

 

نماز خواندن با لاک اشکالی ندارد ولی لاک زدن برای وضو و غسل اشکال دارد؛ زیرا یکى از شرایط وضو و غسل این است که در اعضا مانعى از رسیدن آب نباشد. (توضیح المسائل مراجع، ج ۱، ص ۱۸۷، بعد از مسئله ۲۸۹ (شرط سیزدهم))

 

با لاک انگشتان پا چگونه وضو بگیریم؟

 

در مورد انگشتان پا از آنجا که فقط مسح پا در ناحیه خاصی باید انجام گیرد، همه ی مراجع نظرشان این است که اگر فقط یک انگست بدون لاک باشد می توان وضو گرفت و مسح پا را از روی همان انگشت انجام داد. برخی از فتاوا به شرح زیر است:

 

اگر یکی از انگشتان بدون لاک باشد، اشکال ندارد.( آیت الله خامنه ای)

 

اگر فاصله بین ناخن ها به حدی باشد که بشود مسح را انجام داد اشکال ندارد.( آیت الله سیستانی)

 

اگر یکی از ناخن های پا (غیر از ناخن انگشت کوچک) تمیز باشد وضو اشکال ندارد. (آیت الله مکارم شیرازی)

 

وجود لاک بر روی ناخن های دست، مانع از رسیدن آب است و وضو را باطل می کند. ولی در مسح پاها، اگر یکی از انگشت ها لاک نخورده باشد و از روی آن تا برآمدگی روی پا را مسح کند، وضو صحیح است. (توضیح المسائل مراجع , ج ۱, شرط سیزدهم، ص ۱۶۹)

 

 

آیا می توان با لاک ناخن دست یا پا غسل انجام داد؟

 

لازم به ذکر است که همین لاک انگشتان پا برای غسل اشکال دارد، یعنی از آنجا که هنگام غسل آب باید به تمام نقاط بدن برسد، لذا باید کاملاً لاک را برطرف کرد.

 

طبق نظر همه مراجع: چیزی را که مانع رسیدن آب به بدن است، باید برطرفش کرد و اگر پیش از آنکه مانع برطرف شود غسل کند، غسل او باطل است. (رساله سیزده مرجع، مسئله۳۷۷)

 

اگه یه کم از براق کننده ناخن روی ناخنمان [کنارپوستمان] باشد و خودمان متوجه نشویم و بعد از غسل متوجه بشویم چه حکمی دارد؟

 

اگر مقلد آیت الله مکارم شیرازی هستید، چنانچه کمتر از نصف عدس است غسل شما صحیح است ولی چنانچه بیشتر از نصف عدس است یا مقلد دیگر مراجع عظام تقلید هستید چنانچه مانع از رسیدن آب به اعضای غسل می شده و آن را برطرف نکرده باشید غسل شما باطل است و باید نمازهایی را که در این حالت خوانده اید قضا نمایید.

 

اگر از قبل می دانستید که مانع در اعضای وضو وجود دارد و در هنگام وضو تفحص نکرده باشید باید بعد از برطرف کردن مانع دوباره وضو گرفته و نماز بخوانید و نمازهایی را که در این حالت خوانده اید باید قضا کنید.

 

 

فرق بین لاک و حنا چیست؟ چرا با حنا می شود نماز خواند اما با لاک نمی شود؟

 

فرق لاک و حنا، در داشتن جرم و نداشتن جرم است. لاک جرم دارد و مانع از رسیدن آب به اعضای وضو و غسل می گردد ولی حنا جرم ندارد و فقط رنگدانه هایی است که وارد ملکول های پوستی و خارجی بدن شده و رنگ آنها را تغییر می دهد و در واقع جرمی ایجاد نمی کند و مانع از رسیدن آب به اعضای بدن نمی باشد.

 

اگر بر ناخن‌ها یا رو و کف دست‌ها رنگ حنا یا مانند آن باشد برای وضو و غسل اشکالی ایجاد نمی‌‌کند، چون رنگ حنا مانع رسیدن آب نیست و این حکم فقط برای حنا نیست، بلکه هر رنگی که چنین باشد، همین حکم را دارد. برای مسح اگر روی یکی از انگشتان پا لاک یا مانع دیگری نباشد، وضو صحیح است.

 

امید است بانوان مسلمان و معتقد با رعایت احکام فوق و تعهد به انجام امر الهی نماز، در استفاده از لاک ناخن جانب تعادل را رعایت نمایند.

 

تحریریه سایت باحجاب _ صفورا اکبری نژاد

دیدگاهتان را بنویسید

 1. نرگس گفت:

  لاک روی ناخن چه ربطی به رسیدن اب روی پوست داره !!!!! شما یه قطره اب بذار روی ناخنت ببین یه ساعتم صبر کنی جذب میشع بره تو!!!
  هدف از وضو گرفتن اینه که با چش خوابالو و سر و صورت خاکی و کثیف و الوده نری روبروی خدا بشینی مثل وقتیمه میری مهمونی, من فلسفه اینهمه چیز که از خودشون درمیارن نمیفهمم. اره تو قران گفته مانعی روی پوست نباشه ولی حرفی از ناخن نزده ،

  • bahejab گفت:

   لطفا به رساله مراجع رجوع کنید عالمان دین آنها هستند نه من و شمایی که از روی حدس و گمان سخن می گوییم. زنده باشید و برقرار

 2. آریانا گفت:

  منم با نرگس موافقم قرآن کی گفته لاک نزنید

 3. سحر گفت:

  من لاک زدن رو خیلی دوست دارم و نمیتونم صرفنظر کنم،خدا خیلی مهربونه و زیبایی رو دوست داره،مطمئنم که مشکلی نیست

 4. باران گفت:

  به نظرم زیاد معتبر نیست من عاشققق لاکم ولی نماز برام خیللللللیییییی مهم تره بنظرم باید واقیت داشته باشه .

 5. fati.juj گفت:

  نظرِ من اینه که روی پوست نباید چیزی چسبیده باشع مث تاتو ولی ناخن که جزِ پوست محسوب نمیشه .
  ینی اینکه آب بهش برسه یا نرسه چندان مهمه نیس.

 6. ساناز گفت:

  منم هر چی فکر میکنم برای من قابل توجیه نیست که لاک وضو یا غسل رو باطل میکنه. زمان عربهای سوسمار خور پیامبر نمیدونسته چطوری بهشون بفهمونه یه سری قانون گذاشته که اونها قبول کنن. حالا مراجع همونها رو گنده میکنن.
  آخه از لحاظ عقلی جور در نمیاد نماز یعتی صحبت با خدا یعنی وقتی ناختهات لاک داشته باشه خدا حربهااو گوش نمیکنه؟

 7. ساناز گفت:

  منم هر چی فکر میکنم برای من قابل توجیه نیست که لاک وضو یا غسل رو باطل میکنه. زمان عربهای سوسمار خور پیامبر نمیدونسته چطوری بهشون بفهمونه یه سری قانون گذاشته که اونها قبول کنن. حالا مراجع همونها رو گنده میکنن.
  آخه از لحاظ عقلی جور در نمیاد نماز یعتی صحبت با خدا یعنی وقتی ناختهات لاک داشته باشه خدا حربهااو گوش نمیکنه؟

 8. Yalda گفت:

  به نظر منم لاک‌ نمازو باطل نمی کنه چون ناخن به به پوست هیچ ربطی نداره اب اصلا از ناخن رد نمیشه

 9. بهاره گفت:

  من ناخونام شکننده هستن تا میخان یکم بلند تر شن میشکنن حتی اگه یه میلی هم باشه محبورم همیشه لاک بی رنگ بزنم ولی سعی میکنم وسطش بزنم با قسمت های جلوییش ولی وقتی یه چیزی واسه سلامتیم بهتره فکر نمیکنم مشکل شرعی داشته باشه

 10. گلی گفت:

  آزمون استخدامی دادگستری بود و افراد نظرات جالبی می ذاشتند یکی می گفت من مانتویم ولی بخاطر شغل می خوام چادری بشم یکی می گفت من اهل آرایش و لاک زدنم ، دیگه اینکارو نمی کنم ولی می ترسم توی تحقیقات منو رد کنند. هیشکی هم نگفت چرا دادگستری اینقدر سخت می گیره فقط می گفتن حقوقش خوبه ای کاش قبول بشیم.یا خیلی از قوانین که در جامعه وجود داره مثل قوانین رانندگی و قوانین فوتبال ، دستورات پزشکی ، رمزهایی که بروری گوشیمون می ذاریم که یکم اشتباه باشه کلا همه چیز به هم می ریزه .یکم بخاطر این خودخواهیمون بفکر آخرتمون باشیم اگر مراجع راست بگند اگه نمازمون قبول نباشه دیگه …..

 11. ناشناس گفت:

  آیا با نبودن لاک به یکی از انگشت پا وضو در سنت نبوی اشکال ندارد ؟

 12. مارال گفت:

  به نظرم اشکالی ندارم من به حرف مراجع اعتمادندارم خودشونم به نیلی حرفاشون عمل نمیکنن چراوضوونمازبایدبالاک باطل باشه مگه نجسه

 13. مارال گفت:

  به نظرم اشکالی ندارم من به حرف مراجع اعتمادندارم خودشونم به خیلی حرفاشون عمل نمیکنن چراوضوونمازبایدبالاک باطل باشه مگه نجسه

 14. ناشناس گفت:

  نکته ای که هست اینکه جنس پوست کراتین هست (لایه شاخی پوست) و جنس ناخن هم کراتین، پس ماهیت این دو حدودا یکی هست (با درصد متفاوت مواد ..) پس نمیتونیم بگیم که پوست چه ربطی به ناخن داره. در ضمن وقتی گفتن که آب به پوست برسه منظورشون این نیست که جذب پوست بشه (بغضیا میگن که آب جذب ناخن نمیشه در جربان باشن که جذب پوست هم نمیشه و اصلا جذب شدن ملاک نیست) و شستشوی صحیح مد نظر هست

 15. ناشناس گفت:

  نکته ای که هست این که جنس سطح پوست (لایه شاخی) کراتین هست و جنس ناخن هم کراتین هست. پوست و ناخت ماهیت تقربیا یکسانی دارن و نمیشه پوست و از ناخن جدا دونست و… و در ضمن منظور از اینکه گفتن آب به پوست برسه این نبوده که آب جذب پوستتون بشه (چون آب جذب پوست نمیشه) جذب ناخن هم نمیشه. منظور شستشوی دست مهم هست…

 16. خانوم گفت:

  ببخشید من نمیتونم ارزو تو دلم بزارم بعدم من اول وضو میگیرم بعد نماز میخونم کلا هر دقیقه در حال زدن لاک و پاک کردن هستم خدا هم دوست داره خودتو درست کنی
  نماز بخونی من حتی تو خونه هم ادکلن میزنم موقع نماز خوندن حتی اونایی که به خودشون حروم کردن تو دلشون پر از عقده اس یه دختر چادری دیدم داره به لاک پشت ویترین با حسرت نگاه میکنه چی میگید حالم از افراط گر ها بهم میخوره درسته موقع وضو گرفتن باید اب به ناخن هم بخوره خیس بشع ولی نمیشه خودتو عذاب بدی خدا بنده ی عقده ایی رو دوست نداره

 17. الهه گفت:

  مثال بستنی و همسر خیلی چرند بود
  همسرم هم بستنی دوست داره
  هم منو
  یعنی من بهش بگم چون منو دوست داری
  نباید بستنی دوست داشته باشی

  قابل فهم نیست

  اگه مثال شما در مورد بستنی و همسر عاقلانه باشه
  پس من نتیجه میگیرم با لاک میشه نماز خوند
  چون منم هم بستنی دوست دارم هم همسرمو
  دوتاشو باهم دوست دارم
  مشکلی هم نیست

  عزیزان با لاک نماز نخونید
  عرش خدا به لرزه در میاد
  ولی دزدی و اخلاص و حق الناس داشته باشید
  چون بعدش با همون پول خیرات میکنید
  خدا میبخشید
  خدا با صدقه هایی که از دزدی به دست اومد گناهانو میلخشه

 18. نرگس گفت:

  اگر چهار تا از ناخون های پاتون رو لاک بزنین مشکلی نداره فقط ناخنی که لاک نداره نباید ناخن کوچک باشه یعنی برای مسح پا به جز ناخن کوچک پا باید یکی از ناخن پا لاک زده نباشه

 19. ناشناس گفت:

  اگر چهار تا از ناخون های پاتون رو لاک بزنین مشکلی نداره فقط ناخنی که لاک نداره نباید ناخن کوچک باشه یعنی برای مسح پا به جز ناخن کوچک پا باید یکی از ناخن پا لاک زده نباشه

 20. فریبا گفت:

  اخوندا اینارو از کجا در میارن؟؟؟؟ چه دلیل عقلی ای وجود داره که من با ناخن لاک زده نباید با خدای خودم حرف بزنم. خدا با ناخن من اگه قشنگ باشه مشکلی داره؟؟؟؟ اخه این چرندیات چیه. با پای چپ برو توالت با پای راست برو سرکار . مسح کردنی نخوره به پسشونی اخه اگه بخوره به کی ظلم میشهچه مشکلی پیش میاد ؟؟؟؟ اینا بیماریه اخوندیه. اینا کار شیطانه نه لاک زدن. لاک بزن با تمام دل در مقابل پروردگارت بایست نه که حروم بخور و فتوا بده. همین کارا باعث شده سالها عقب بمونیم . خدا عقلتون بده. فتوا دیگه چیه. مرجع تقلید دیگه چیه. عقل دارم شعور دارم لازم نیست ملاهای حروم خور تو رابطم با خدا هم دخالت کنن. برا هیچ کدوم از حرفایی که می زنن دلیل عقلی وجود نداره. خدا اینهمه تو قران گته تعقل کنید شما دارین ما رو از تعقل وا می دارین. عقل میگه لاک و نماز هیچ ربطی ندارن هر دوتاشم خیلی خوبن. مثل اینکه من گنج هم دوست دارم کباب هم . چه ربطی داره اخه. وضو برا تمیزیه. اعراب جاهلی کثیف بودن برا اونها گفته به لاک هم ربطی نداره. تازه تو ایه ۶ سوره مایده خدا فرموده نمی خواد بنده هاشو به مشقت بیاندازه حالا شماچرا می خوای به مشقت بیاندازین . هی لاک بزن هی پاک کن هی ارایش کن هی صابون بزن . بعد بگین برا شوهرتون اراسته باشین. ببخشید جور در نمیاد کار و زندگی داریم. هر روز ۵ بار نمیشه اراسته شد پاک کرد دوباره از نو ولمون کنین بابا با این حرفای بی معنی و ناعاقلانه

 21. زری گفت:

  من لاک زدن رو خیلی دوست دارم قبلانماز نمیخوندم ولی به تازگی نمازمومیخونم البته با لاک و به نظر من هیچ مشکلی نداره با لاک نماز بخونی چون هیییییچ جای قران ننوشته ک با لاک نماز قبول نیست

  • bahejab1 گفت:

   سلام عزیزم
   برای اینکه جسممون مریض میشه میریم دکتر و به نسخه اش عمل می کنیم چون می دونیم حداقل هغت سال بیشتر از ما علم کسب کرده
   برای احکام هم که از قرآن و احادیث استخراج میشه باید به دکترین و مراجعی رجوع کرد که نه تنها در علم دین بلکه در سایر علوم هم تحصیلات دارند و سال ها تحقیق کرده اند و از انجمنی از علما مدرک مرجعیت گرفته اند در این حکم هم برای درست رفتن راه زندگی به دستور العمل و راهنما نیاز داریم
   به طور کلی عقل کامل احکام را با تحقیق می پذیرد
   در خصوص وضو هم هر آنچه که مانع رسیدن آب به محل وضو باشد، مبطل وضو هست (مگر به ضرورت مثلا پزشکی)، حالا لاک زدن باعث رسیدن آب به ناخن هست که از اعضای وضو است یا مانع نفس کشیدن ناخن و رسیدن آب و پاکیزه شدن دست?

 22. نسیم گفت:

  سلام.لطفا در مورد حنا هندی توضیح دهید.ایا برای وضو وغسل مشکل دارد؟؟؟

 23. هانیه گفت:

  من کلا به مراجع اعتقادی ندارم به خدا خود امام زمانم بیاد این قانونای الکیو که این مراجع تعیین کردن لغوش میکنه به نظرت خدا به خاطر یه لاک مارو میبره جهنم کسی که ارحم الراحمینه باور کنید دارید به خدا توهین میکنید نعوذبالله

  • bahejab1 گفت:

   سلام خوبید?
   برای اینکه مریض بشیم میریم دکتر، چون می دونیم علمش بیشتر هست و نسخه اش را می پذیریم تا درکان شود در حالی که دکتر نهایتا ۱۲سال تحصیل کرده اما یک مرجع مورد تأیید نزدیک به چهل سال در حال تحصیل علم و کار کردن روی نفس خود هست و حتی علم پزشکی را هم بلد هست و علوم جامع دارد اصطلاحا

   خوب حالا با عقل سلیم پاسخ دهیم، باید به نسخه فرد عمل کرد یاخیر? هرچند که وقت وضو به دلایل معنوی و علمی مادی حتما باید اب به نقاط وضو برسد چراکه اثرات نشاط روی بدن کامل انجام نمی شود. بعد ما وقتی یک لاک را نتوانیم بپذیریم و دین را بدون تخصص خودمان تفسیر کنیم، چه طور در مقولات اخلاقی و… توقع داریم تبعیت کنیم و نفسمان ما را به ناکجاآباد نبرد?

 24. رها گفت:

  به نظر من لاک هیچ اشکالی نداره

 25. فاطی گفت:

  دوستان عزیز شما دیگر چه مسلمان هایی هستید مردم برای دفاع از دین از جانشان میگذرند اونوقت شما بخاطر نماز از لاک نمیگذرید خوب شمایی که به لاک علاقه داریدمیتوانید از لاکی استفاده کنید که پاک میشود و هنگام وضو گرفتن لاکو پاک کنید

 26. زینب گفت:

  چرا رنگهای مانند حنا درست نمیکنید که آدم بتونه هم لاک بزنه هم نمازشو بخونه یادمه من برا رنگ کردن کناف از زردچوبه استفاده میکردم حتی دستامم رنگ میگرفتن یا زاج سفید برای سفید کردن کاش میشود لاک بدون جرم وگیاهی رو وارد بازار کرد تا آدم دق دقه دستاشو نداشته باشه