حجاب مانعی برای فعالیت اجتماعی و سیاسی زنان نیست

۱۸ تیر ۱۳۹۷
حجاب نه تنها مانعی در برابر حضور و فعالیت اجتماعی و سیاسی زنان نیست، بلکه با رعایت آن و با هویت انسانی خود می توان حضوری اثرگذارتر در عرصه های مختلف داخلی و بین الملل داشته باشند.

به گزارش باحجاب ، زهرا سادات پیشنمازی، مدیر مدرسه علمیه خواهران حضرت نرجس(س)ساری، در نشستی، با موضوع اخلاق کاربردی، در جمع کادر این مدرسه با اشاره به آیه ۷۱ سوره  توبه، گفت: قرآن مردان و زنان مومن را به انجام فریضه مهم اجتماعی، سیاسی، امر به معروف و نهی از منکر دعوت و در عصری که زنان مورد تحقیر قرار می گرفتند، فرموده:« الْمُؤْمِنُونَ وَ الْمُؤْمِناتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیاءُ بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَر»..؛  مردان و زنان باایمان، در امور امربه معروف و نهی ازمنکر جامعه، همدیگر را حمایت و پشتیبانی می کنند.

وی گفت: بانوان مسلمان ما در طول تاریخ فعالیت های چشمگیری در اجتماع با حفظ شئونات اسلامی و اخلاقی داشتند که حضرت زینب(س) نمونه بارز آن بوده که برای زنان در کوفه تفسیر قرآن کرده و آنان را با حقایق دین و محتوای قرآن آشنا و نسبت به وظائف انسانی و دینی شان متذکر می شدند.

مدیر مدرسه علمیه خواهران حضرت نرجس(س) ساری اضافه کرد: آنچه که اوج فعالیت سیاسی حضرت زینب(س) را نشان می‌دهد، همراهی با امام زمان وقت خود از مدینه به مکه و از مکه به کوفه و از آنجا به کربلا و در نهایت ادامه رسالت حسین بن علی(ع) بعد از شهادت آن حضرت است، چرا که این بانوی نمونه اسلام لزوم بیعت با ولی خود را به خوبی دریافته  و امامش را تنها نگذاشته و پا به پای امام زمانش در حرکت است.

وی درادامه با اشاره به خطبه فدکیه تصریح کرد: نمونه بارز دیگر فعالیت زنان مسلمان در طول تاریخ، حضور اجتماعی و سیاسی حضرت زهرا (س) در جامعه با رعایت شئونات دین در حد اعلای فاطمی آن بوده که الگویی جاودانه برای زنان مسلمان و نشانگر این است که نه تنها حجاب مانعی در برابر حضور اجتماعی و سیاسی زنان نیست، بلکه با رعایت آن و با هویت انسانی خود می توان حضوری اثرگذارتر در عرصه های مختلف داخلی و بین الملل داشته باشند.

پیشنمازی در پایان خاطر نشان کرد: حضور طلاب خواهر در عرصه اجتماعی یک امر بصیرتی است و باید در این مسیر به آنها به خصوص طلابی که استعداد فعالیت های اجتماعی دارند کمک کرد تا در متن جامعه باشند.

منبع: خبرگزاری حوزه

دیدگاهتان را بنویسید