چند درصد از افراد جامعه حجاب را ارزشمند می دانند؟

مشروح گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در ارتباط با حجاب
08 مرداد 1397

 

در روزهای اخیر دفتر مطالعاتی مرکزپژوهش های مجلس شورای اسلامی گزارشی با عنوان « عوامل مؤثر بر اجرایی شدن سیاست‌های حجاب و راهکارهای پیش‌رو» عوامل تشدیدکننده این وضعیت و روند سیاستگذاری در خصوص حجاب تهیه کرده است؛ در بخش اول گزارش، دو پارامترِ «نگرش مردم نسبت به موضوع حجاب» و «رفتار پوششی» آنها بررسی شده است، همچنین وضعیت نگرش جامعه به موضوع حجاب در ۵ محور اساسی شامل ارزشمندی حجاب، ضرورت حجاب برای زن مسلمان، حدود حجاب، پیامدهای حجاب و بی‌‌حجابی، مداخله دولت در موضوع حجاب ارزیابی شده است.

 

در این گزارش آمده درخصوص وضعیت حجاب در کشور سه موضوع کانونی و مهم شامل تغییر ارزشمندی حجاب از شرعی به عرفی، جمعیت بالای بد‌‌حجابان کم‌‌آسیب (محجبه‌‌های عرفی)، کانون‌های بحران بدحجابی، وجود دارد که هرگونه سیاستگذاری و تصمیم‌‌گیری باید با لحاظ کردن آنها انجام شود.

 

به نقل از جبهه فرهنگی عفاف و حجاب در این گزارش در ارتباط با گشت ارشاد تاکید شده که تنها بین ۳۵ تا ۴۵ درصد افراد جامعه موافق مداخله و ورود دولت به این شکل در موضوع حجاب هستند. این گزارش از گشت ارشاد با عنوان «تجربه ناموفق گشت ارشاد و اثرگذاری کم آن» یاد کرده است. این گزارش همچنین گفته است که عنوان «عفات و حجاب» خود دارای پیامدهای منفی است.

 

محجبه‌‌های عرفی، محجبه‌های شرعی

به ادعای این گزارش ۳۵ الی ۴۵ درصد افراد جامعه حجاب را ارزشمند می دانند. این گزارش با مقایسه پژوهشهای مختلف می نویسد که ارزشمندی حجاب در نگرش مردم روندی نزولی داشته و کاهش تقریبا ۵۰ درصدی را نسبت به سال ۱۳۶۵ شاهد هستیم.

به نوشته این گزارش دامنه ۶۰ تا ۷۰ درصدی زنان جامعه در گروه «محجبه‌های عرفی (بدحجاب با تعریف شرعی)» قرار می گرند و از میان آنها ۱۰ الی ۱۵ درصد «بدحجاب هنجارشکن» هستند. این گزارش می گوید که نزدیک به ۷۰ درصد جامعه نه حجابشان هنجارشکنانه است و نه شرعی و می افزاید: «در این زمینه احتمال جابجایی آنها به سایر گروهها، بخصوص طیف هنجارشکن بسیار زیاد است

مرکز پژوهشهای مجلس نوشته است که ۳۰ الی ۴۰ درصد زنان جامعه در گروه محجبه‌های شرعی هستند. از میان آنها ۱۳ درصد بطور سنتی حجابشان را رعایت می کنند. معنای این عبارت این است که فرهنگ سنتی آنها را به سمت حجاب شرعی سوق می دهد و نه لزوما اعتقاد مذهبی و اگر این ۱۳ درصد را از آن حداکثر ۴۰ درصد کم کنیم تنها ۲۷ درصد زنان، حجاب شرعی را به دلایل مذهبی رعایت می کنند.

 

تحصیل کرده‌ها و علاقمندان به سینما کم حجاب ترند

این گزارش می گوید با افزایش تحصیلات میزان حجاب زنان کاهش می یابد. همچنین زنانی که بیشتر به سینما می روند کم حجاب تر هستند.متغیر سن هم رابطه معناداری با بدحجابی دارد بدین معنا که جوانان بیشتر بدحجاب اند.بر اساس این گزارش «۳ گروه از افراد، یعنی زنان بیکار، محصلها و کارمندان شرکتهای خصوصی جزء گروههای آسیبدار هستند؛ در میان شاغلان نیز کارمندهای شرکتهای خصوصی، بازاریها، کارگران و فعالان رسانهای بیشترین آمار بدپوششی را دارند.

 

این گزارش می افزاید که متغیر تاهل تاثیر قابل ملاحظه ای در تغییرات پوششی زنان جامعه ندارد و اختلاف بین زنان مجرد و متاهل بدحجاب جامعه تقریبا ۱۰ درصد است. متغیر دیگر تاثیر گذار «مصرف رسانه ای خاص مردم» (منظور گزارش ماهواره هاست) است به گونه ای که با افزایش مصرف رسانه ای میزان بدپوششی آنها نیز افزایش می یابد.آخرین متغیر تاثیرگذار در کاهش ارزشمندی حجاب از نگاه این گزارش «گران بودن البسه اسلامی و نبود زیرساخت های لازم برای ارائه الگوی پوششی زیبا و ارزان» است که به نوعی منزلت حجاب را بازیابی می کند..

 

چه گروههای بدحجابی را ترویج می کنند؟

گزارش مرکز پژوهش های مجلس می گوید:«هنرمندان و سلبریتیها به عنوان گروههای مرجع در تشدید این وضعیت و از بین بردن حریمهای پوششی و الگوبرداری از سبک زندگی و پوشش آنها اثرگذار هستند که این اثرگذاری درحال افزایش است. اما نکته قابل ملاحظه تغییر جایگاه رتبهای گروههای مرجع (معلمها و اساتید دانشگاه، خانواده،هنرمندان و ورزشکاران، روحانیون) در جامعه و افزایش رتبه هنرمندان و سلبریتیها در این رتبه بندیهاست.»

 

این گزارش نتیجه گرفته است: «افراد تحصیلکردهِ جوانِ فاقد شغل و یا شاغل در بخش خصوصی که معمولاً رسانه خاصی مثل ماهواره، تماشا می کنند، آسیبدارترین وضعیت را در جامعه دارند«این گزارش در پاپان با ارجاع به چند گزارش پژوهشی می گوید که مردم ایران عموما علاقمندند که زنان حجاب داشته باشند اما حجاب با بحران زیبایی مواجه شده است بنابراین پیشنهاد می کند برای حل مسئله حجاب در بخش زیبانمایی حجاب سرمایه گذاری شود و رعایت حجاب به تمایل درونی افراد تبدیل شود.

 

سایت باحجاب

 

دیدگاهتان را بنویسید