زنانی که کمتر از آنها شنیده ایم/قسمت دوم

15 شهریور 1398

درخشش حضور زنان در پیش از قیام و در روزهای پیش از واقعه عاشورا، نمادی از حضور مسئولانه در جهت حمایت از ولایت و سرمشقی برای زنان مسلمان تا قرن حاضر است. در این  جا به داستان زندگی زنانی که نقش اثرگذاری در حمایت از قیام داشتند؛ می پردازیم.

 

زنان حمایت گر:

 

◄ماریه
ماریه از شیعیان بصره بود. او خانه ی خود را محلی برای تجمع شیعیان و فعالیت‌های آن‌ها قرار داده بود. در این تجمعات گروهی تصمیم به یاری امام حسین(ع) را گرفتند و ثمره‌ی این اجتماعات این بود که تعدادی از شیعیان بصره هم چون “ادهم” و “سیف راهی” کربلا شدند و کنار امام به شهادت رسیدند.

 

◄دلهم دختر عمرو
بصیرت دلهم همسر زهیر باعث شد زمانی که همسرش بین جهنم و بهشت قرار دارد او را به حمایت از خاندان پیامبر فرا خواند.
دلهم وقتی از یاری خواندن امام حسین با خبر شده بود، به شوهرش گفت: فرزند رسول خدا دنبالت می فرستد و تو نمی روی؟ برو صحبت هایش را بشنو و برگرد. زهیر با سخنان همسر خود دگرگون شد و نزد امام خود رفت و وقتی برگشت بسیار شاداب بود. دلهم به همسرش گفت: حرکت کن که خدا به تو خیر دهد، فقط در روز قیامت کنارجد بزرگوار به یاد من هم باش.

 

◄طوعه
مسلم وقتی بی وفایی کوفیان را دیده بود در کوچه های کوفه آواره بود و به خانه ی طوعه رسید. مسلم آب از طوعه طلب کرد، طوعه کوزه آبی به او داد و وقتی فهمید آن غریب مسلم است، او را در سرای خویش جای داد. چون پسر طوعه آمد او به فرزندش گفت مسلم را جای دادم و از خدا طلب پاداش دارم. پسرطوعه به طمع پاداش محل اسکان مسلم را به ابن زیاد گزارش داد.

 

این زنان به روش های مختلف از جمله قرار دادن خانه و زندگی خود به محل تجمع یاران حسینی، فرستادن همسر خود در خط امام، پناه دادن به یاران بی پناه حسینی در راه دفاع از امام حسین و یاران او گام برداشته اند. زنانی قهرمان و عفیف.

 

تحریریه سایت باحجاب

 

منابع:
مقتل الحسین ، خوارزمی،۱۴۱۸
تاریخ زندگی امام حسین (ع)، ۱۳۵۴
انساب الاشراف، بلاذری ، ۱۴۱۷
طبری، تاریخ طبری، ۱۳۷۵

دیدگاهتان را بنویسید