اجبار چادر، علت غربت این پوشش در دانشگاه ها

۰۳ آبان ۱۳۹۷

 

بی شک حجاب برتر و یا همان پوشش چادر نماد کامل یک بانوی مسلمان است تا خود را از هر حیث از نگاه  نامحرم حفظ کند؛ به‌خصوص وقتی قرار است زن در اجتماع فعالیتی نیز داشته باشد و حضورش پررنگ باشد؛ البته پر واضح است که الزامی در این پوشش احسن و اکمل وجود ندارد.

 

دکتر بخشعلی قنبری عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی درباره پوشش چادر می‌گوید: «انسان به شکل‌های مختلف می‌تواند حجاب خود را رعایت کند و یکی از این اشکال چادر است که البته نسبت به بقیه اشکال حجاب برتری دارد؛ برتری هم به این معناست که اطمینان خاطر بیشتری برای فرد حاصل می‌شود که با وجود چادر قصد و غرض خداوند در قرآن از حجاب بیشتر رعایت می‌شود و اگرخانم‌ها چادر به سر کنند به طور قطع مطمئن هستند که همه حجاب را رعایت کردند، اما در سایر اشکال دست کم در بعضی موارد احتیاط لازم را نتوانسته ایم رعایت کنیم. به همین دلیل فقهای بزرگوار معتقدند که چادر، حجاب برتر است.»

 

 

دانشگاه مزون روشنفکران!

 

و اما پوشش چادر یا همان حجاب برتر در دانشگاه‌ها…

به طور حتم فضای دانشگاه به دلیل این‌ که فضای علم آموزی است و عمدتا  مرد و زن  در کنار یکدیگر در کلاس حاضر می شوند؛ نیاز به امنیت روانی برای آنهاست و باید مکان امنی برای رشد تفکر، خلاقیت و کسب علم دانشجویان چه زن و چه مرد باشد، نه این‌که با آلوده شدن به پوشش‌ها و آرایش‌های الگو گرفته از غرب توسط دختران و پسران، زمینه برهم زدن آرامش روحی و روانی آنان را فراهم کند و به نوعی مزون روشنفکرانه محسوب شود!

برهمین اساس برخی دانشگاه‌ها چادری بودن را شرط لازم و قانونی دانشجویان قرار داده‌اند تا فضای سالم‌تیب فراهم کنند، اما به علت اجباری بودن پوشش چادر در بعضی از دانشگاه‌ها، بسیاری از کسانی که اعتقادی به چادر ندارند به اجبار از این پوشش استفاده می‌کنند و همین امر موجب خدشه‌دار شدن حرمت چادر به عنوان حجاب برتر گردیده است، به‌گونه‌ای که بعضا شاهد صحنه‌های نامناسبی در محیط دانشگاهی هستیم.

 

 

ترس از حراست و چادر اجباری…

 

البته پوشش چادر در مراکز علمی ومراکز دینی، بیشتر به خاطر موقعیت و اهداف و شرایط خاص هر دانشگاه است و دلیل خاص شرعی ویا قانونی براجباری بودن چادر نداریم. این مربوط به اساس نامه وآیین نامه‌های داخلی دانشگاه ها مربوط می‌شود و در برخی جاها مثلا در شهرهای مذهبی، عرف جامعه و فضای حاکم بر جو دانشگاه به گونه‌ای است که خود به خود داشتن چادر را اجبار  می کند و به بیان جامعه شناختی این نظارت اجتماعی است که این نوع رفتار را در بعضی اماکن مثل دانشگاه در بعضی شهرها آن را هنجار می‌کند.

 

آنهایی که پوشش مناسب و درشأن دانشگاه ندارند و یا اصلا چادری نیستند به ناچار از ترس حراست دانشگاه، به محض ورود در فضای دانشگاه  چادر سر می‌کنند، با کمال تاسف چادر پوشیدن آنها به گونه‌ای است که  اگر سر نکنند به مراتب بهتر است و حرمت آن را نمی‌شکنند. گاهی  دانشجویان  چادر را به منزله  یک قانون اجباری خسته کننده و دست و پاگیر تلقی می‌کنند که  ملزم هستند جلوی دانشگاه آن را از کیف بیرون بیاورند و بر سر ‌کنند و با  تمام شدن درس و بیرون رفتن از چهار دیواری دانشگاه بلافاصله آن را برمی ‌دارند  پس نمی‌توان آن را عاملی برای فرهنگ سازی و اثرگذاری لازم در امر حجاب و عفاف دانست، بدتر از این نحوه سرکردن  چادرهای اجباری این طیف از دانشجویان در دانشگاه است.

 

چند روز پیش برای کاری به یکی از دانشگاه‌های آزاد رفته بودم برخی دانشجویان چادر را مانند شنلی بر سر انداخته بودند؛ درحالی‌که بود و نبودش هیچ فرقی نمی کرد و بیشتر هم جلب توجه داشت، زیرا  روی شانه انداخته بودند و پایین چادر هم روی زمین کشیده می‌شد  تنها یک پارچه مشکی بلند بر دوش آنها بود. به یکی از آنها گفتم اینطور که شما چادر سر کرده‌اید بدتر چادر خاکی و کثیف می‌شود، بهتر نیست روی سر بگذارید تا به زمین نمالد. با تمسخر گفت: چادر اجباری همین است دیگه تازه  این طور قشنگ تر است واهمیتی ندارد  که روی زمین کشیده شود.

 

 

راستش از نوع پاسخ او  ناراحت شدم چراکه اینجا دانشگاه محل تحصیلات عالی و تکمیلی است و افراد آن هم دانشجویانی هستند که قرار است آینده علمی و پژوهشی کشور را به دست بگیرند و قطعا به دلیل  ارتباط مستمر با درس و کتاب و استاد و تحقیق باید دید باز و عاقلانه‌تری داشته باشند تا مانکن‌های خیابانی، آن وقت افرادی که قرار است مدرک دانشگاهی و علمی  اخذ کنند آن هم در کشوری اسلامی چنین دیدگاهی دارند!!

البته این قضیه قابل تعمیم برای همه دانشجویان خانم نیست، ولی برخی فقط به‌عنوان یک مکمل برای زیبایی و متفاوت بودن تیپ خود، چادر را انتخاب می‌کنند و به هیچ وجه، شان ومنزلت آن را حفظ نمی‌کنند و حرمت چادر را نگه نمی‌دارند، بلکه با پوشیدن مانتو شلوارهای تنگ وکوتاه در زیر چادر و آرایش‌های آن‌چنانی وهنجارشکنانه نه فقط بی‌حجابی شان را به نمایش می‌گذارند بلکه حرمت چادر را نیز سوال می‌برند حال تصور کنید چنین فردی در محیط دانشگاه با برچسب دانشجو باشد آیا می‌توان دانشگاه را مکانی امن از نظر روحی و روانی دانست؟!

 

این واقعا تاسف بار است لذا باید متولیان این امر در دانشگاه‌ها با قاطعیت بیش از پیش، برخورد کنند، که البته این نکته هم باید مد نظر قرار گیرد که دانشگاه‌ها برخورد فرهنگی با پدیده بدحجابی را در دستور کار داشته باشند، اگرچه مشکل حجاب و عفاف در دانشگاه‌ها تنها با حراست حل نمی‌شود؛ چراکه حجاب و عفاف امری درونی و اعتقادی قلبی است که اگر حراست با بدحجابی مقابله کند باعث می‌شود دانشجو در برابر حراست رعایت کند اما بلافاصله پس از دور شدن از مامور حراست دوباره به ظاهر قبلی خود بازگردد، پس  بنابراین فرهنگ سازی صحیح و از همه مهمتر نقش خانواده و محیط آموزشی و فرهنگ سازی در این زمینه می تواند موثر باشد..

 

 

نظام آموزشی بیمار

 

اما از سوی دیگر شاید آن دختر دانشجو  و بد سر کردن چادر خود تنها یک طرف قضیه باشند در طرف دیگر آموزش و پرورش بیماری است که چنین خروجی‌ها داشته است؛ جایی که خانه دوم دانش آموزان از کودکی تا نوجوانی یعنی حدود ۱۲ سال تلقی می‌شود و دانش آموزان بیشترین وقت خود را آنجا می‌گذرانند.  سازمانی عریض و طویل که از دو کلید واژه مهم آموزش و پرورش تنها به آموزش بها می‌دهد تا پرورش، از وقتی بچه‌ها به دوران دبیرستان پا می‌گذارند که آغاز بلوغ  و تشخیص بسیاری از مسایل جنسی و عاطفی و اخلاقی است فقط انواع کلاس‌های تست، تمرین کنکور، امتحان و… گذاشته می‌شود و مدام برای آنها از دانشگاه می‌گویند و آن را نقطه آمال و آرزوی هر دانش آموز نشان می‌دهند اما دریغ از پرورش معنوی و اخلاقی که آن هم در حد دوسه کلاس درسی اجباری است و بس.

 

 

 در مدارس شیرینی حجاب و پوشش شاید بیشتر به همان سال تکلیف بچه‌ها برمی‌گردد و برنامه‌هایی که دارند اما بعد از آن به ندرت مدرسه‌ای هست که این ظرفیت ایجاد شده را تا به انتها تقویت کند و البته در این مسیر خانواده ها هم باید همراهی کنند و مانند زنجیری متصل به مدرسه باشند و دست به دست هم دختران را با حجاب و عفاف آشنا  تا بدون هیچ اجباری از سر علاقه و البته وظیفه دینی آن را  حرمت نگاه دارند و  حافظش باشند.

 

 

معصومه طاهری _ تحریره سایت با حجاب

 

دیدگاهتان را بنویسید

  1. ash گفت:

    شاید نویسنده مطلب دیدگاهش رو عوض کنه و اعتقادات و فرضیات ذهنی خودشو برتر از بقیه ندونه