چند نکته کوتاه در مورد آماده کردن کودکان برای درک ماه محرم

بعضی از مادران برای حضور در این گونه مراسم همیشه خوراکی های دلخواه کودک را که یا در منزل تهیه شد و یا خریداری شده همراه دارند...
11 شهریور 1398

  

ماه محرم از راه رسید….

 

به فرموده استاد میر باقری با ورود به این ماه و برای درک هر چه بیشتر آن باید تا روز عاشورا مراقبه، مشارطه و محاسبه خاصی داشت…. کلامی که عظمت این ماه را نشان داده و آداب این ماه را فراتر از عزاداری مرسوم نیازمند مراقبه خاص میداند…

 

این ماه اما برای کودکان ماه متفاوتی است. اگر ما برای درک و رشد در این ماه نیاز به مراقبه داریم کودکان برای فهم و تبیین حقایق این ماه نیاز به مراقبت دارن..‌. مراقبتی که کلیدی ترین نقش آن بر عهده مادران است.

 

مادرانی که می‌توانند با ایجاد فضای معنوی در خانه و بیرون از آن با به کار بستن راه کارهای کوچک اما موثر محرم را در ذهن کودکان خود به ماهی دل نشین تبدیل کنن که هرسال منتظر آمدنش باشن …

 

 

ماه محرم را متفاوت کنید

 

این تفاوت را می توانید با کارهایی کوچک مانند خرید و یا دوخت لباس تیره برای کودک ،درست کردن پرچم های کوچک ،خرید زنجیر و حتی طبل و سنج ، آویختن پرچم در خانه یا بیرون از منزل، دادن نذری به همسایه ها و حتی نذری های کوچک مانند تهیه خوراکی های مختصر و پخش آن از طریق فرزندتان به کودکان دیگر و یا هر کاردیگری بسته به خلاقیت خودتان به همراهی و مشارکت کودک خود، ایجاد کنید.

 

 

تحمل و ظرفیت فرزندتان را در نظر بگیرید

 

برخی از هیئات عزاداری طولانی، مناسب روحیه بزرگترها دارند که شاید برای بچه ها خسته کننده باشد. ‌ با جستجوی در فضای مجازی می توانید نزدیکترین و مناسب ترین ه‍یئت را بسته به تحمل و شرایط فرزندتان پیدا کنید. برخی از ه‍یئات مانند دانشگاه تهران و یا بیت رهبری در کنار مراسم عزاداری برنامه های متنوعی برای کودکان دارند که برای کودکان بسیار جالب و خاطره ساز خواهد بود.

 

 

بازگویی قصه های از کربلا

 

به فراخور سن کودک خود و با زبان مادری که بهترین زبان قصه پردازی برای کودک است حوادث و فلسفه این ماه را برای کودک از روز اول محرم تشریح کنید، میتوانید هر روز بخشی از زندگی یکی از شهدای کربلا_ بخصوص کودکان کربلا_ را برای فرزند خود با زبان قصه گویی تعریف و ذهن او را درگیر این حادثه عظیم کنید.

 

 

حضور در هیئت را شیرین کنید

 

بعضی از مادران برای حضور در این گونه مراسم همیشه خوراکی های دلخواه کودک را که یا در منزل تهیه شد و یا خریداری شده همراه دارند، حتی میتوان با تهیه بیشتر به کودک آموخت که از خوراکی های خود به کودکان دیگر نیز ببخشید تا به ایجاد روحیه انفاق و بخشش در او کمک شود.

 

 

از بردن دفتر کوچک و مداردرنگی غافل نشوید

 

می توانید بخشی از مراسم را با سرگرم کودک از طریق کشیدن نقاشی بگذراند و دیگر مجبور نیستید مدام گوشی خود را در اختیار کودک بگذارید.

 

 

برای دیگران دعا کنید

 

قبل یا بعد از مراسم از فرزنداتان بخواهید که در آن روز برای ظهور امام زمان و نجات همه شیعیان مانند کودکان یمن بحرین و عربستان و… از دست انسان های بد و ظالم دعا کند تا روحیه ظلم ستیزی و توجه به هم نوع خود، در آنها به مرور شکل بگیرد‌.

 

شما برای ایجاد محبت نسبت به این ماه و اهل البیت (ع) در قلب و ذهن فرزندتان چه راه کار های به کار می بندید؟ تجربه های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

تحریریه سایت با حجاب

 

 

دیدگاهتان را بنویسید