گزارشی از آرایش بی دردسر زنان در مترو

02 اسفند 1396

 

 

 

به گزارش سایت با حجاب، این روزها فرهنگ که به مثابه خون در رگ‌های جامعه است به‌وسیله عده‌ای ناآگاه به سخره گرفته می‌شود.
فرهنگ دارای زیر مجموعه های بسیاری است که کمک به بهبود زندگی فردی و جمعی و آرامش روانی می‌کند.از جمله این زیر مجمو عه ها، فرهنگ آرایش کردن است. فرهنگ آرایش کردن در این دوره شاید بیش از هر عصر دیگری حتی از سوی مخاطبان و طرفداران آرایش، زیرپا گذاشته می‌شود.گویی عده ای خیابان ها و ایستگاه های مترو را که صرفا محل گذر است با آرایشگاه و حتی منزل خود اشتباه گرفته اند.

 

عدم اطلاع‌رسانی درست از سوی دستگاه‌های آموزشی، پیاده نکردن قوانین پوشش از سوی سازمان‌ها و نداشتن نظارت صحیح، جوزدگی و نداشتن تعمق فکری استقبال کنندگان از این لوازم به هر نحوی، بی‌مهری و بی‌توجهی مردان خانواده به اعضای خانم خانواده، نفوذ ماهواره‌ها و شبکه‌های اجتماعی بدون رعایت فرهنگ استفاده از آن ها، درست ایفا نشدنقش والدین و مهاجرت‌های ‌زیاد(گریز فرهنگی) نبود سواد رسانه‌ای، نداشتن تقوا، عدم انجام صحیح فریضه امر به معروف و نهی از منکر و … از جمله دلایلی است که اکنون باعث بروز این بی فرهنگی، یعنی استفاده نابه جا و اغراق شده از لوازم آرایشی شده است؛ تا بدانجا که مرز حداقلی آرایش علنی نکردن در مقابل دیگران و انجام آن حداقل در خفا هم بدست عده‌ای زیر پا گذاشته می‌شود و این وضعیت تبدیل به بحران شده است.

این گزارش سعی دارد تا علاوه به پرداختن هر چند جزئی به فرهنگ آرایش، دیدگاه چند تن از افرادی را که بدون توجه به فرهنگ آن و بی محابا مشغول استفاده از این لوازم در سطح شهر هستند، نیز منعکس کند.

 

فرهنگ آرایش

اما نوبت به پرداختن به تاریخچه آرایش و وجود فرهنگ نهان آن و بر اساس فطرت انسان می‌رسد.آرایش در میان انسان‌های بدوی نیز به هنگام اجرای مراسم‌های خاصشان رواج داشته است به طوریکه هنوز در میان اقوام مالایی و حتی سرخ پوستان، شمه‌هایی از آرایش‌های پیش از اختراع خط وجود دارد مانند استفاده از استخوان شکارهایشان به عنوان زینت یا استفاده از رنگ‌های گیاهی به طرزی خاص!

 

شروع تاریخ عینی آرایش به مصریان قدیم می‌رسد که آنها همان‌طور که در کتیبه‌هایشان پیداست از لوازم آرایشی صرفا در مراسم‌های مذهبی و برای همسر (فردی که با او قرار بود رابطه برقرار کنند که گاها شامل کاهنان هم می‌شد) استفاده می کردند. آنها حمام‌هایی مخصوص برای نظافت و خوشبو کردن پوست بدن داشتند که پیش از انجام مراسم از آنها بهره می‌گرفتند و البته آرایششان را در اتاقی مخصوص به تنهایی یا در مقابل ندیمه‌های مخصوصشان (در طبقات اشرافی و درباری) انجام می‌دادند تا به غیر از ندیمه‌ها، دیگران شاهد آرایش کردن آنها نباشند.

 

فرهنگ استفاده انحصاری از لوازم آرایش در بیشتر کشورهای جهان وجود داشته و هنوز هم در بسیاری از کشورها رعایت می شود که نقطه مشترک آن استفاده از این لوازم در مراسم‌های خاص و نه درهنگام حضور عادی در اجتماع است و نکته بعد استفاده از این لوازم در خفا است تا هر چند به ‌مدت کوتاه فرد آرایش شده چهره واقعی خود را پنهان کرده و به زیبایی بدون دید دیگران به هنگام تکمیل شدن مراحل آرایش در مراسم و یا در مقابل همسر حضور یابند که البته استثنای این قوانین برای رقاصه‌ها، کنیزکان، ملیجک‌ها و عموما افرادی از قشر پایین بوده است.

 

به طور مثال هنوز در فیلم‌های آسیای شرقی (چین، کره و…) شاهد هستیم که آرایش یک خانم صرفا در اتاقی بسته و حداکثر با دو مشاطه‌گر یا ندیمه انجام‌ می‌شود و در مراسم یا در مقابل همسر با آرایش حضور دارد. (البته‌ با اغماض از چهره‌ای اصطلاحا گریم شده برای بازی در فیلم)این فرهنگ در ایران با توجه به تمدن کهن و بالا و عقاید اسلامی به تمامی رعایت می‌شد و هنوز هم در بیشتر خانواده‌ها برای حفظ حرمت‌های اخلاقی و ارزش‌ها مراعات می‌شود، اما در سال های اخیر برخی حتی آرایش‌های خود را هم در ایستگا‌ه‌های مترو یا در ماشین به طور علنی انجام‌می‌دهند. در همین خصوص هر چند با سختی با چند تن از این افراد مصاحبه کردیم.

 

نفر اول: حس خاصی ندارم ولی نگاه دیگران اذیتم می‌کند/ از وقت تلف شده‌ام در مترو استفاده کردم

در یکی از ایستگاه‌های مترو خط ۴ حدود ساعت ۷ و نیم صبح و با صدای دست فروش که به زور خود را میان انبوه مردم، جای می‌دهد و فریاد می‌زند؛ ریمل استخری، مداد چشم بورژوییست و … همراه با تستر دارم، می‌خواهید براتون تست کنم؟! با دختر خانمی حدود ۲۵سال مواجه می‌شوی که با ظاهری بسیار ساده مشغول باز کردن کیف لوازم آرایش خود هست.

 

آینه را در مقابل خود می‌گیرد، از کرم پودر شروع می‌کند و پیش می‌رود تا جایی که از ایستگاه میدان شهدا تا ایستگاه شادمان که مقصد اواست هنوز دست از آرایش برنداشته و آخرین مرحله که زدن سایه چشم هست را به علت رسیدن به مقصد پایان می‌دهد.
خوب که دقت می‌کنی خبری از چهره معصوم و دوست داشتنی اول نیست و گویی او تبدیل به چهره‌ای دیگر با غلظت هرچه تمام شده‌است! و البته واکنش دیگران هم جالب است همه فقط نگاه می‌کنند و گاهی یک نفر از مسافران در گوش دیگری با نگاه به این دختر هرزگاهی پچ پچی می‌کند، آری گویی برای همه انجام این کار دختر قبیح است اما هیچ‌کس همت نمی کند تا به او تذکری دهد که چرا این کار را می‌کنی یا حداقل چرا در ملاعام این کار را کردی؟ آری! همه فقط نگاه می‌کنند.در ایستگاه شادمان با او روربه رو می‌شوی و تقاضا می‌کنی که چند دقیقه از وقتش را برای مصاحبه در اختیارت بگذارد و او به سختی قبول می‌کند. خلاصه ی گفت و گوی ما به شرح زیر است:

 

+متشکر که وقتتان را در اختیارمان قرار دادید، ممنون می‌شم اگر اسم و شغلتان را در صورت تمایل به ما بگویید.
_اسمم را نیازی نیست بگم، کارمند یک شرکت پخش مواد غذایی هستم.

 

+ طبق موضوعی که قبلا خدمتتان گفتم می خواهم بدانم چرا در مترو آرایش می کنید، از این کار چه حسی دارید؟
_چون سرکار می‌روم و باید آماده کارم بشوم، در مترو هم فقط نشستم یا ایستادم پس بهترین فرصت هست، حس خاصی ندارم ولی نگاه دیگران اذیتم می‌کند، خیلی نگاه‌ها زیاد است.

 

+خوب علت نگاه دیگران را می‌دانی؟
_بله بخاطر آرایش کردنم هست که خیلی از همین افرادی که من را نگاه می‌کنند خودشان بدتر از من آرایش کرده‌اند، من فقط در حد اداری آرایش کردم اما آنها نه!

 

+آرایش اداری ما نداریم، چیزی در خصوص آرایش و فرهنگ زمانی و مکانی آن می‌دانی؟ از کی شروع به آرایش کردی و از چه زمانی روند آرایش کردن را علنی کردی؟
-این خیلی بد هست که سریع تا چیزی را می‌خواهیم نقض کنیم یک کلمه فرهنگ را به ان اضافه می‌کنیم، این را باید می‌گفتم! من حدود ۴ سال هست که وقتی بیرون می‌آیم آرایش می‌کنم و چند وقتی هم هست که از وقت تلف شده‌ام در مترو این استفاده را می‌کنم.

 

+اما واقعا آرایش هم تاریخ و هم فرهنگ دارد مانند هر مقوله دیگری، که حتی اگر می‌خواهی از آن استفاده کنی باید قبلش قواعدش را بدانی، درست یا غلط خودت از آرایش اداری نام بردی و آرایشت را مقایسه کردی با دیگرانی که غلیظ‌تر استفاده کرده بودند، خود این یعنی شما هم در ذهنتان حالا برای مقایسه یا به تعبیر من توجیه، به فرهنگی پایبندید، هر چند تا جایی که اطلاع دارم بدون ریشه صحیح!
_شاید فرهنگ داشته باشد ولی در این زمانه که همه دنبال کار خودشان هستند کسی وقت نمی‌کندکه دنبال خواندن فرهنگ آرایش و … برود!

 

+وقت زیادی نمی‌خواهد مثلا همین وقتی که برای آرایشتان گذاشتید را صرف جستجوی اینترنتی یا خواندن کتابی با این موضوع یا موضوع دیگری می‌کردید! مثلا فرهنگ آرایش این هست که صرفا در مراسم شادی یا در خلوت منزل یا برای همسر انجام شود و مقدمه اش‌همان انجام دادن آرایش در آرایشگاه یا در منزل دور از چشم عموم هست که دیگران مجبور به دیدن این مسئله فطری نباشند و جامعه‌ای سالم داشته باشند! خصوصا کودکان و نوجوانان بنا به اقتضای سنشان تحت تأثیر قرار می‌گیرند و ممکن است علی رغم میل والدین با این کار شما تشویق به انجام آرایش در جامعه بدون توجه به آسیب‌هایش شود! تا حالا به این ابعاد فکر کرده بودید؟
_ راستش من داره دیرم میشه ولی مثل اینکه شما روانشناسید منم روانشناس نخواستم اگر نیاز بود بهتون رجوع می‌کنم دوما من مسئول بچه‌های مردم نیستم، پدر و مادر باید انقدر روی بچه نفوذ داشته باشند که بچه شون رو اونطور که می‌خوان بار بیارند! در مورد فرهنگ آرایش هم سعی می‌کنم فکر کنم، ممنون!

 

+ممنونم خدا نگهدار
_خداحافظ

 

نفر دوم: اگر اون به دیگری نگاه کنه، مرد دیگری هم به من نگاه می‌کنه!

دو دختر جوان که با ساپورت در حال راه رفتن و بلند خندیدن هستند و یکی از آنها در راه رفت و آمد ایستگاه مترو ناگهان می‌ایستد و با بالا گرفتن آینه به طرزی که آقایان پشت سر در آینه او را ببینند، آرایش غلیظش را با تجدید رژلبش غلیظ‌تر می‌کند، بعد از معرفی و تقاضای مصاحبه او به همراه دوستش باز می‌خندد ولی حاضر به مصاحبه می‌شود. نام او سمیه است و ۲۱ سال دارد.

 

+ (بالبخند) سمیه جان، آرایشت به اندازه کافی غلیظ هست چرا دوباره تجدیدش کردی؟
_ چون پاپ کورن خوردم و فکر کردم ماتیکم پاک شد!

 

+خوب در آینه دیدی که پاک نشده پس چرا دوباره پررنگش کردی؟ چرا وسط راه مردم این کار را انجام دادی، یعنی انقدر ضروری بود که حاضر بشی در مقابل دیگران آرایش کنی؟
_آره محض احتیاط پررنگ کردم، چی بگم؟!

 

+نگفتی چرا جلوی دیگران این کار را کردی؟ روزانه چند بار خودت را در آینه چک می‌کنی و چرا؟
-من مرتب بیرون که میام آینه دستم هست، خودم را نگاه می‌کنم، پریسا دوستم از من هم بدتره(خنده)! مشخصه برای اینکه می‌خوام ببینم چه شکلی شدم.

 

+چیزی در خصوص فرهنگ مکانی و زمانی آرایش می‌دونی؟ وقتی خواستی آرایش کنی در موردش تحقیق کردی؟
_ اووووم! نه ولی سعی می‌کنم لوازم آرایش خوب بخرم!

 

+خوب خیلی خوبه! ولی الان شما در سن رشد هستی و فکر نمی‌کنی پوستت نیاز به استراحت و هوا داره؟
_ گفتم که من لوازم آرایش خوب می خرم بعد هم همه مگه همیشه آرایش دارند؟ وقتی بیرون می‌اییم، آرایش می‌کنیم.

 

+پیشنهاد می‌دهم در خصوص فرهنگ آرایش که یک میل درونی به زیبایی هست و زمان و مکانش مطالعه‌ای داشته باشی! در مورد اینکه چرا ما نباید در جامعه آرایش کنیم و یا حتی آرایش داشته باشیم، در مورد آسیب‌هاش اگر خواستی اطلاعاتی براتون می فرستم، لطفا ایمیلتان را بدهید!
_ممنون ولی وقتی خانم‌ها همه آرایش دارند، مگه میشه من آرایش نکنم؟! من خودم شوهر دارم و زود ازدواج کردم، ناراحت هم میشم وقتی می‌بینم بقیه آرایش کرده میان تو خیابون و شوهرم ممکنه هر لحظه بهشون نگاه کنه !

 

+مطمئنی اگر آرایش کنی، شوهرت به آنها نگاه نمی‌کنه؟ تو که خودت رنج می‌بری از این کار و آسیبش را می‌دونی چرا باز این کار را انجام می‌دی؟
_ نه مطمئن نیستم ولی خوب مشخصه اگر اون به دیگری نگاه کنه، مرد دیگری هم به من نگاه می‌کنه! این طوری شایدشوهرم خودشو بیشتر کنترل کنه!

 

 

نفر سوم : مجبورم ساعت ۵صبح بیدار شوم
باز هم در مترو – صبح ساعت ۸ و نیم – با پوشش فورم اداری-نزدیک به ۳۵سال-متعهل- مشغول آرایش

 

+ می‌دانید این کارتان که در ملاعام آرایش می‌کنید، درست نیست؟
_ (باخنده) بله ولی کم آرایشم خوب وقتی مجبوری دیگه در ملاعام و غیره نداره!

 

+خوب اگر می‌دانید چرا انجام می‌دهید؟
_ الان فقط آرایش من مسئله هست؟ این همه آدم آرایش دارند! انقدر مسائل بزرگ‌تر تو جهان هست که آرایش من میانشون گم هست!منتهی چون شماها بنا به دلایلی که بهتون اجازه نمی‌دهند، جرأت پرداختن بهشون را ندارید، میاید سراغ امثال من!

 

+عجب! این هم مسئله کوچیکی نیست همان طور که اشاره کردید کلا آرایش کردن در اجتماع درست نیست بنا به دلایل کاملا واضح منطقی که جامعه نیاز به امنیت روانی، حیا و.. برای راحت‌تر زندگی کردن خود فرد و اجتماع دارد! گفتید مجبورید چرا؟
_ چون اکثر خانم‌ها آرایش دارند و تو برای موفق بودن در جامعه باید تابع باشی! به نظرم آرایش به آدم شخصیت می‌دهد، بعد هم این نوعی نظافت شخصی محسوب می‌شه!

 

+آرایش کردن نظافت شخصی نیست، لوازم آرایش جدا از مضرراتی که برای بهداشت روانی دارد به دلیل چسبندگی و مواد شیمیایی که دارد قطع به یقین برای سلامت جسمانی فرد مضر هست و قدرت جذب آلودگی‌ها را دارد! بگذریم، روزانه چقدر وقت صرف آرایش کردن می‌کنید و آیا همیشه آرایش دارید؟ مثلا هر روز صبح چه می‌کنید؟

_خوب من همیشه که آرایش ندارم، فقط وقتی بیرون می‌آیم یا می‌خواهم مهمانی بروم یا مهمان برام بیاد، آرایش می‌کنم پس این مقوله آسیب به بدن تا حدی رفع می‌شود، صادقانه بگویم من صبح‌ها برای استحمام، سشوار کشیدن، تجدید لاک، خوردن صبحانه و … مجبورم ساعت ۵صبح بیدار شوم خوب اگر آرایش صورت هم اضافه شود ۴۵ دقیقه باید زودتر از خواب بلند شوم پس این ۴۵ دقیقه را می‌خوابم و در مسیر این کار را می‌کنم.

 

نفر چهارم و پنجم صرفا فحاشی کردند و به سؤالات و دلایل بدون توجه بودند و حاضر به مصاحبه نشدند!

نفر چهارم فقط آرایش را مقوله شخصی دانست و گفت: “جامعه برای من مهم نیست، اگر چنین فرهنگی هم دارد همان طور که در هنر نظریه‌ای هست مبنی بر مرگ مؤلف، الان هم می‌گویم مرگ فرهنگ آرایش، طوری که من شاد هستم و از آرایش بهره می‌گیرم مهم است، نه آلوده شدن مردان مهم هست و نه آرامش زنان! کی دست از این بحث‌ها بر می‌دارید؟”

 

 

زیمل: لباس مادرتان را به من نشان دهید تا بگویم از چه طبقه‌ای هستید

خوب با این اوضاع توقع می‌رود که حداقل نهادها برای جلوگیری و پیشگیری طرحی داشته باشند اما مثلا در خود مترو به غیر از چند تابلو که قدردان نصبشان هستیم و البته قطره ای در برابر سیل هجمه‌هاست و متوازن نیست، شاهد وفور تبلیغات آرایشی و بهداشتی هستیم که بودجه کشور و خانوارها را بر باد می‌دهد.ایستگاه‌های متروی تهران در سال های گذشته نیز با حجم عظیم تبلیغات لوازم ارایشی و تعبیه مراکز فروش این لوازم روبه‌رو بود که این روزها بیشتر شده است و مسئولین مربوطه هیچ فضایی را هر چند در نگاه اول کوچک مانند کناره‌های دیوار ریلی مترو خالی نگذاشته اند.

 

از سوی دیگر روز به روز نیاز به پیاده سازی متن طرح گسترش عفاف و حجاب در سازمان‌ها بیشتر احساس می‌شود و در آخر اصل روش تربیتی خانواده‌ها است که متأسفانه معلوم نیست والدین این نقش را به چه کسی سپرده‌اند و خود را فقط در تأمین مادی فرزندانشان محدود کرده‌اند، مفهوم اصالت و فرهنگ در میان آنها چه شده است؟ آیا چون بسیاری از خانواده‌ها به تهران سفر کرده‌اند و مهاجرند باید اصل فرهنگ خود را ومفاهیم اساسی زندگی را فراموش کنند؟ جالب است بدانیم که زیمل، جامعه شناس معروف، در نظریات مردم‌شناسی خود به مفهوم زیبایی و تفسیر اشتباه آن چنین اشاره کرده است:” لباس مادرتان را به من نشان دهید تا بگویم از چه طبقه‌ای هستید” شما نمی‌توانید با نقاب زدن از اصالتتان فرار کنید!

 

تحریریه سایت با حجاب_ فاطمه نوری شکری

دیدگاهتان را بنویسید

 1. ناشناس گفت:

  اخ قربون فرهنگ اسید پاشیتان را ببرم قربان سال ۶٠که در مدرسه بنتالهدی دختری را گرفتید به خاطر حجاب بردید و تجاوز کردید و برم اخ قربان رأفت إسلامیتان را ببرم در قران راجب حجاب گفته شده خیر لکم برای انکه مورد آزار قرار نگیرید ولی دختران ما بالاتر از آزار و شکنجه شما که قرا ر می گیرند که هیچ صورتهایشان را هم با اسید متلاشی می کنید ولی بدانید ما نه رأفت إسلامی داریم نه رهبری که ما را اتش به اختیار کند خود اتشفشان به اختیاریم و رأفت شما را هم نداریم

  • شهلا گفت:

   یا خیلی متوهم هستی یا فقط چیزهایی رو از دهن این و اون شنیدی و میگی اول ته و توی جریان اسید پاشی و بقیه ماجرا ها رو در بیار بعد مطلب بنویس لطفاً

  • ناشناس گفت:

   دوست عزیز اول از همه بیا ثابت کن جریانی رو که گفتی و در ثانی بالفرض همچین واقعه ای رخ داده باشه چه ربطی به بی حجابی داره؟
   اینکه حجاب واجب شده کی گفته؟ اخوندها گفتن؟ من نوعی گفتم؟ دولت گفته؟
   دوست عزیزم حکم حجاب از طرف خداست… همین یک مطلب رو خوب هضم کنید که حکم خداست دیگه بقیه اش با خودت

  • ناشناس گفت:

   نظرات شما کاملا درست است و حجاب اجبار نیست . خداوند حتی در انتخاب دین هم اجبار قر ار نداده است چه برسد به حجاب .

 2. شهرستانی گفت:

  با سلام متاسفانه بعضا فرهنگ قالب بر تهران موجب ترویج ناهنجاری در شهرستانه می شود

 3. ناشناس گفت:

  این مصاحبه نبود، حرف های شعاری خودتان را به مصاحبه شونده القا کردید و انتظار داشتید توبه کنند و به راه راست هدایت شوند. شما باید با انجام مصاحبه علت این کار را پیدا کنید و بعد پیشنهاد برای رفع این مشکل را بدهید.

 4. مسعود گفت:

  من اصلا نمی فهمم . این مسئله حجاب هنوز بعد ۴۰ سال حل نشده .اگر از کنار ان بی تفاوت بگذرید . و مغز و چشمان معیوب بعضی از مردان بد چشم را حجاب بزنید و ارزوی زندگی در ۱۳ قرن پیش را فراموش کنید. و در باورتان باشد که نوامیس مردم ناموس شما هستنند دیگر خانمها را بد حجاب نخواهید دید.

  • ناشناس گفت:

   دوست عزیز چند درصد فکر می کنید نگاه نکنند؟؟؟
   اینکه خدا حجاب را واجب کرده برای اینکه چشمهای ناپاک هوس نکنند
   و همچنین چشمهای پاک هم به خدا و به مرور به گناه کشیده نشن
   بعدش اگر این حرف شما باشه نهایت حجاب نداشته باشند چرا ارایش می کنند؟
   ارایش مگه جز زیبا کردن معنای دیگه ای داره؟؟؟؟
   کمی معقول تر نظر بدیم

 5. متنفر از تطاهر گفت:

  راستی از اختلاسها که توی روز روشن جاو چشم مردم توسط افرادی انجام میگیره که یک من ریش دارند چه خبر؟ از آقازاده هایی که شیر خشک آلوده آوردند و دادند بچه های مردم خوردند چه خبر؟ از اونهایی که برنج و شکر و روعن و قوت لا یموت مردم رو دارند بالا میکشند چه خبر؟

 6. حسن گفت:

  +خوب اگر می‌دانید چرا انجام می‌دهید؟

  این تیکه جالب توجه است
  _ الان فقط آرایش من مسئله هست؟ این همه آدم آرایش دارند! انقدر مسائل بزرگ‌تر تو جهان هست که آرایش من میانشون گم هست!منتهی چون شماها بنا به دلایلی که بهتون اجازه نمی‌دهند، جرأت پرداختن بهشون را ندارید، میاید سراغ امثال من!

 7. ناشناس گفت:

  اینها هرزه هایی هستن که حتی اگه درمسجد هم باشن این کار کثیفشون را ادامه میدن!!!

  • علی گفت:

   شاید هم یه عده انسان که از بی خردی ، چپاول و منش کثیف امثال شماها مجبور شدن با کار در مترو روزگار سر کنن ،

 8. اسی هیچی گفت:

  sسلام سوره نور حد حجاب را گفته بعدش هم این را سازنده انسان گفته نه اخوند وملا ومفتی وشیخ یک سری به وجدان خود بزنیم اما نفس اماره اگر بذاره

 9. اسی هیچی گفت:

  sسلام سوره نور حد حجاب را گفته بعدش هم این را سازنده انسان گفته نه اخوند وملا ومفتی وشیخ یک سری به وجدان خود بزنیم اما نفس اماره اگر بذاره

 10. مغزفندقی گفت:

  فاطمه نوری شکری جان!شماخودت رو بقچه پیچ‌ میکنی مگه بقیه میان باهات مصاحبه و نصیحتت کنن؟!!همین که ضرب وشتم ت نکردن خیلی بافرهنگ بودن.دلار شده۴۸۰۰ روزی چند نفر خودسوزی و…میکنن،ملت مترو له میشن،قیافه ی خسته ی ملتو مترو دیدی؟فقط ارایش چندتا دختربچه رو دیدی وتحریک شدی؟!!

 11. ناشناس گفت:

  از افتخارات دین اسلام است که نهایت احترام رابرای زنان قایل است انان را دست اویز هوس بازان نابکار قرارنمیدهد
  همه میبنیم هرچه فرهنگ بی ریشه وهویت غرب درکشور ما
  نفوذ میکند زنها بدبخت تر شدند ازدواج ها تعطیل شد کانون خانواده به هم ریخت جوانان ما پراز بیمار روانی شدند ارامش انها ازدست رفت همان ها که قربانی غرب شدند وقتی خود را بررسی میکنندمی فهمند عاطفه واحساس پاک ندارند .نقطه اتکا انها زنان ومردان بی تعهد
  هستند نقطه اتکا ندارند .به جز روابط ناسالم وغیر سازنده وبدون پیش بینی اینده دست اوردی ببار نیاورند نه اخلاق انسانی نه روان معتدل .نه مبنای تفکر مطا بق با واقع.نه زندگی پویا وهدفمندومعترف به شکست .زنده باد فرهنگی که در ان زنان عزیز،محور وکانون عاطفه زندگی ،مرکزشادابی
  و قلب تپنده وارامش خانواده ومورد اتکا مردان ومادرانی سر به سجده خداوند ،صبور، قانع ، کم خرج برای کشور وخانواده،وطن پرست وفرزندپرور وپر از مهروپرازمهارت های
  زندگی، خلاق،تولیدگرو…..هرچه دنبال فرهنگ شکست خورده غرب برویم روز از روز بدتر مخصوصا وقتی بارویکرد سیاسی وجاسوسی وتخریب وطن باشد هرچند به صرف وقت از مردم ونیروهای وطن باشد یادمادران پاک ودلسوز
  به خیر و…..

  • علی گفت:

   همون که دیه اش نصف مرده ، همون که بنا بر احادیث ( با عرض معذرت ) ناقص العقل خطاب میشه ، همون که توصیه شده فقط بهشون خوندن یاد بدین و نوشتن بیاموزن فتنه به پا میکنن ، همون که تا قبل انقلاب سفید رای دادنش بنا بر اعتراض همان بانیان دین خلاف شرع مقدس اسلام بود از این ارزشها داری صحبت میکنی دیگه ؟

 12. علی گفت:

  متاسفانه در کشورمان از دین اسلام چماقی ساخته اند تا به سر ملت بزنند و حقوقشان را پایمال کنند.اگر اعتراضی برای حقوق بکنند برچسب معاند می زنند اگر بدحجاب بیایند برچسب ترویج بی بندباری اگر ….. خلاصه اینها رافقط برای ملت می خواهند.دختران همین مقدس مآبها در بهترین دانشگاههای خارجه در حال درس خواندن هستند بدون حجاب و کسی هم متعرض آنها نیست اینها همه شعار است و خود به آنها پایبند نیستند.لداست که نسل جدید ایران عملکرد بد مسئولین را از پدرانشان شنیده اند و باورشان ندارند و بدنبال آرمانهای خود در غرب می گردند . حجاب در صدر اسلام آزاد بوده که فرد مختار باشد داشته باشد یا نداشته باشد اما نه بصورتی که لخت و برهنه در ملاء عام ظاهر شوند.در بسیاری از کشورهای اسلامی زنها آزادند که انتخاب کنند حجاب کامل را یا بدون حجاب .بنام اسلام شعار ندهند تا دخترانمان مردان مذهب و علمای دین را باور کنند و مانند گذشته خود به اختیار حجاب کنند نه اینکه مانند دواعش در شهر بگردند و دختران بدحجاب را بگیرند و ببرند اینکه از گناه بدحجابی گناهی بالاتر است که با آبروی یه نفر آنهم زن یا دختر چنین بازی شود . اینهاست که نتیجه عکس داده و لشکر انبوه ساپورت پوشان را در شهرها براه انداخته و الان هم که به ندای یک دختره هرزه (مسیح علینزاد) لبیک گفته هر چهارشنبه کشف حجاب می کنند . باید طرحی نو در انداخت و ملت و نسل جدید را دریافت و صداقت در عمل را مردم به چشم خویش از مسئولین ببینند

  • زنده باد ایران گفت:

   ساکت شو بینیم با

  • گلفروش گفت:

   حرف مفت میزنی خواهرت رو لخت بفرس خیابون اگه غیرت حالیت نیست

   • ناشناس گفت:

    نمیدونم چرا هر وقت حرف از روسری میشه میگن تو دوست داری خواهرت لخت بیاد بیرون نمیدونم یعنی اون زنای بی حجابی که تو تظاهرات زمان انقلاب میومدن شعار میدادن همه لخت بودن!!!!
    منم دوست ندارم کسی لخت بیاد بیرون ولی با روسری گذاشتن اجباری مخالفم چون اگه مردی قراره با دیدن موی سر تحریک بشه بهتر به چشماش چشم بند بزنه والا ادم با این لباسهای تنگ بدن نما بیشتر تحریک میشه تا موی سر

 13. پریا گفت:

  به نظر من ارایش کمرنگ خوبه ولی ارایش پلنگی و خلیجی که این روزا مد شده خیلی بده بخدا… تازه آدمو زشت تر میکنه…خیلیارو میبینم با ارایش زیاد میخوان جلب توجه کنن ولی خیلیام خودشون زیبان حتی بدون ارایش و با حجاب کامل ….

 14. محمدی گفت:

  آیا کسی مسئول این همه بی بند وباری نیست تاکی باید این صحنه ها را تحمل کنیم شماتاحالا در متروهای اروپا کسی را سراغ دارید که ازاین کارهای مستهجن انجام دهند آیا آنها اصلا به این شدت که ایرانیها و مردمان جهان سوم آرایش می کنند به سرو صورت خود ور می روند من تا آنجا که خبردارم و دیده ام آنها دارای پوستهای صاف و بدون لک و شاداب هستند و لوازم آرایشی چینی که پر از سرب است به صورت خود نمی مالند.

 15. یاشار گفت:

  سلام دوست عزیز و دلسوز ، ممکنه بجز حجاب به مشکلات معیشتی مردم و فقر ودر نتیجه فساد و …دیگر هم بپردازید ؟؟؟ بقول امیر المومنین علی (ع) شکم گرسنه ایمان ندارد .

  • علی گفت:

   با سلام به همه عزیزان، به نظرم جامعه همانند خانواده است. همانطور که رفتار و گفتار والدین بعنوان متولیان تربیت فرزند در شکل گیری شخصیت فرزندشان مؤثراست . جامعه هم بالطبع متولیان امر فرهنگ دارد . غفلت مسئولین در طول زمان ، میتواند یکی از دهها عامل دیگر بروز این معلول شود. این آقای مجری و خبرنگار بهتره است برای کشف علت به سراغ مسئولین کشور برود . این که از چند نفر خانم سؤال شود طبیعی است که آنها از عمل خود دفاع میکنند و این روشها هیچگونه پیام مثبت و آموزنده برای جامعه ندارد لذا رفتن یک خبرنگار به داخل مترو وسوالهای این چنینی تکرار روشهای غلط و فریبکارانه است .

 16. ناشناس گفت:

  اسم شونم گذاشتن مسلمان

 17. امانی گفت:

  برای همینه که صورت مردها در سنین بالا از زنها شادابتر وجذابتر وسالمتر هست وبهمین دلیل ارایشهای غلیظ که با مواد صنعتی وغالب مضر صورت میگیره ومتاسفانه زنها اکثرا هوی

  ای

 18. ناشناس گفت:

  با سلام می گفتند زمان طاغوت فساد وفحشا وفقر وتو سری خوری و… بود اما چرا امار درست نداریم در زمان طاغوت چند درصد طلاق داشتیم ؟ چند درصد اعتیاد بود ؟ایا فقر به اندازه یک صدم الان بود؟مشکل نه حجاب است ونه ان چه که مردم راسر کار می گذارند مشکل سر کار نکردن کسانی است که راس امورند وکار هم بلد نیستند وهر روز یک قانون بدون هیچ گونه کارشناسی تصویب میکنند همان قانون بد نیز اگر یکسان اجرا شود ضدیت ان کمتر است متاسفانه در جای نشسته اند که از اسلام مایه میگذارند این مملکت وقتی درست میشود که هر کسی کار مربوط به خود انجام دهد آبرو برای خود نمی گذارند اگر نروند

 19. دیدی گفت:

  متاسفانه در کشورمان از دین اسلام چماقی ساخته اند تا به سر ملت بزنند و حقوقشان را پایمال کنند.اگر اعتراضی برای حقوق بکنند برچسب معاند می زنند اگر بدحجاب بیایند برچسب ترویج بی بندباری اگر ….. خلاصه اینها رافقط برای ملت می خواهند.دختران همین مقدس مآبها در بهترین دانشگاههای خارجه در حال درس خواندن هستند بدون حجاب و کسی هم متعرض آنها نیست اینها همه شعار است و خود به آنها پایبند نیستند.لداست که نسل جدید ایران عملکرد بد مسئولین را از پدرانشان شنیده اند و باورشان ندارند و بدنبال آرمانهای خود در غرب می گردند . حجاب در صدر اسلام آزاد بوده که فرد مختار باشد داشته باشد یا نداشته باشد اما نه بصورتی که لخت و برهنه در ملاء عام ظاهر شوند.در بسیاری از کشورهای اسلامی زنها آزادند که انتخاب کنند حجاب کامل را یا بدون حجاب .بنام اسلام شعار ندهند تا دخترانمان مردان مذهب و علمای دین را باور کنند و مانند گذشته خود به اختیار حجاب کنند نه اینکه مانند دواعش در شهر بگردند و دختران بدحجاب را بگیرند و ببرند اینکه از گناه بدحجابی گناهی بالاتر است که با آبروی یه نفر آنهم زن یا دختر چنین بازی شود . اینهاست که نتیجه عکس داده و لشکر انبوه ساپورت پوشان را در شهرها براه انداخته و الان هم که به ندای یک دختره هرزه (مسیح علینزاد) لبیک گفته هر چهارشنبه کشف حجاب می کنند . باید طرحی نو در انداخت و ملت و نسل جدید را دریافت و صداقت در عمل را مردم به چشم خویش از مسئولین ببینند

 20. ناشناس گفت:

  خیلی زشته به خداااااااااااااا.. باید کم ارایش کنن در حد خودشون نه اینکه خودشون رو مثل دیوانه ها درست میکنن بعد هم فکر میکنن خیلی خوشگلن اتفاقا همشون خیلی زشتن.

 21. ناشناس گفت:

  متاهل هست نه متعهل

 22. مسلم گفت:

  اگر همه زنان ودختران ارایش وتمیز بیرون بیایند فضای شاداب وشاد ایجتد میگردد وجالبه که اینها دختران وناموسهای وطنند چه دلیلی داره مردی هرزگی کند وجدانا بجای زنان ودختران سراغ مردان وپسران چشم چران وهرزه بروید وتذکر بدهید که یکی از این خانم ها خواهر ومادرتان است دوست ئارید بقیه مردان بچشم هرزه به انها بنگرند پس جامعه ما از این حالت کسل کننده باید خارج شود ومردم وقتی بیرون میروند زیبایی ها خداوند ببینند وبه این باور برسیم هرزگی وچشم چرانی کار خوبی نیست وخانم ها هم مثل اقایان در انتخاب لباس ازاد باشند بلاخره انها هم حق زندگی ازاد وپوشش اختیاری دارند

 23. ناشناس گفت:

  من شخصا کار به زشتی یاقباحت موضوع ندارم.فقط این سوال برام پیش میاد که چطور خانمها ی ایرانی که حتی از لیوان شوهرهاشون هم آب نمی خورن . تن به چنین ریسکی میدن.آخه چطور سلامت خودشون رو به اختیار کسی که هیچگونه نظارتی روی کارش نیست میذارن. اونم با این همه هشدار هایی که راجع به پیشگیری از بیماری ایدز میدن.

 24. Hgfd گفت:

  آرایش اگه برای تحریک جنس مخالف هست ،که هست ، خوب معلومه فساد میاره و خانواده ها رو متراشی میکنه ….
  بی حجاب هم بدون علت جنسی نیست که گرایش به خود نمایی داره ، البیته این واقعیت جامعه ماست در شرایط کنونی ، هوه هم میدانیم و چشمم.ن رو بستیم تا توجیه کار زن و دختر و خوانر مادرمون رو بکنیم ،
  جایی که آرایش یعنی هرزگی مثل غرب
  جایی که بی حجابی شده هرزگی مثل ایران
  پس اگه در ایران آرایش به تقلید از غرب شده و بی حجابی به تقلید از هرزه های داخلی ، چه باید کرد ؟؟؟؟
  این مهم است ، نه مخالفت با واقعیت …

 25. سهیلا گفت:

  به نظر من این مقوله باید توسط ادارات و شرکت ها اعم از دولتی و خصوصی تعریف شود و برایش حدود تعیین کنند چون نمی شود ممردم را وادار کرد که باصورت رنگ پریده در محل عمومی حاضر شوند از طرفی تعریف نکردن این مسئله باعث زیاده روی شده ودر نتیجه نابهنجاری بوجود می آورد .پس باید در عین پذیرفتن این امر از طرف مسئولان ذیربط حدود آن تعیین شود

 26. سهیلا گفت:

  این مسئله باید پذیرفته بشه و برای اون حدود تعریف کنن دقیقا مثل اینکه هیچ ادم عاقلی با لباس خواب بیرون نمیاد .هیچ خانم شاغلی هم نباید ارایش غلیظ داشته باشه .

 27. مسعود گفت:

  به نظر من این مقوله باید توسط ادارات و شرکت ها اعم از دولتی و خصوصی تعریف شود و برایش حدود تعیین کنند چون نمی شود ممردم را وادار کرد که باصورت رنگ پریده در محل عمومی حاضر شوند از طرفی تعریف نکردن این مسئله باعث زیاده روی شده ودر نتیجه نابهنجاری بوجود می آورد .پس باید در عین پذیرفتن این امر از طرف مسئولان ذیربط حدود آن تعیین شود

 28. امید گفت:

  پسر عموم چند سالی در یکی از کشورهای پیشرفته که نامش را نمی برم در آنجا زندگی می کرد که از فامیل شنیدم به ایران برگشته و در آنجا ازدواج کرده و با همسر خارجی اش به شهر ما آمده و دنبال من می گردد و من به سراغ آنها رفتم و ایشان مرا به همسرش معرفی کرد و من با تعجب که بصورت همسرش نگاه کردم هیچ آرایشی در صورت ایشان مشاهده نکردم پس از بازدید از مکان دیدنی و تاریخی شهرمان درخیابان می گشتیم و یکباره همسر پسر عمویم پرسید چرا در شهر شما فروشگاهی فروش لوازم آرایشی زنان زیاد است و پس از چند لحظه دیگر پرسید چرا در شهر شما اینقدر زیاد فاحشه وجود دارد و من با ناراحتی گفتم چرا چنین می گوید و ایشان اظهار داشتند که در کشور ما دختران و زنان فاحشه با چنین آرایشی به خیابان می آیند و تن فروشی می کنند و من با شرمندگی گفتم که اینها فاحشه نیستند اینها به غلط اینکار را می کنند اینها زنان و دختران با عفت و با حیا هستند اما به دلیل برداشت غلط از آرایش ظاهری اقدام به زیبا سازی خود می کنند چون فکر می کنند با آرایش زیاد جذاب و زیبا می شوند .

 29. کارگر گفت:

  با سلام.درجامعه ما قشرکارگر همواره ضعیف بوده است وبرای تامین احتیاجات اولیه زندگی باید از صبح زود تا اواخر روز کار کند.به نظر شما وقتی برای پرورش فکروتربیت خود وفرزندانشان برایشان میماند؟

 30. عقب افتاده از فساد گفت:

  با سلام خدمت تمام هموطنان عزیزم
  نظرات موافقان و مخالفان موضوع حجاب در این بخش دارای نکات جالبی است که توجه به آنها مارا در قضاوت کمک خواهد نمود
  ۱/غالب مخالفین حجاب افراد ناآگاه به موضوعات اجتماعی و جهانی هستند و بیشتر دانسته هایشان محدود به فیلم های غربی و برنامه های ماهواره ای میشود و برخی سخنانشان آنقدر سطحی و بچگانه است که دروغ بودنشان حتی هم کاسه هایشان را هم به وجد نمیاورد
  ۲/غالب موافقین حجاب نیز تلاش دارند با مفاهیمی چون غیرت و پاکدامنی و….موضع خود را به اثبات برسانند غافل از اینکه مخاطبانشان یا از اصل با دین مشکل دارند ویا در خانواده ای تهی از ارزشها تربیت شده اند و یا حتی با قیاس پاکدامنی خود به همراه بی حجابی تاکنون به مشکلی برنخورده اند و همین نسخه را هم برای دیگران تجویز و بر آن اصرار میکنند
  ۳/اما چه موافقان وچه مخالفان بدانند که بحث زن و مرد و خلقت آنان تفاوت های اساسی دارد و نیازهای هردو باهم در برخی امور مشترک و در برخی امور کاملا باهم متفاوت هستند همانند دو گربه سان (شیر وگربه)که هردو از یک نوع هستند و ظاهرشان هم دقیقا شبیه به یکدیگر است اما نیازهایشان با هم کاملا متفاوت است …در موضوع انسانها هم همینطور است با این تفاوت که خداوند زن و مرد (انسان) را به گونه ای آفریده که با هم متکامل شده و نقص های یکدیگر را میپوشانند
  ۴/قطعا پوشیدگی و حجاب بر هردو (زن و مرد) واجب است اما نوع آن فرق میکند …به یقین ابراز علاقه در هردو (زن و مرد)وجود دارد اما نوع آن فرق میکند…..برای مثال همین خانمهای محترمی که علیه حجاب حرف زده و به غلط خواستار مساوات(از نوع غربی و گمراه کننده ) دارند آیا میپذیرند صورتشان ریش داشته باشد و یا همسرشان آرایش کند و دامن بپوشد و با آنها به کوچه و خیابان برود؟؟؟؟(با عرض پوزش از این مثالهای سطحی)
  ۵/اینکه زن نوع حجابش متفاوت است بواسطه آن است که خالق همین بشر که خود او را خلق کرده و ظرایف و زیبایی های غیر قابل انکاری در او قرار داده بخوبی میداند که جنس دیگر بشر(مردان) طاقت و یارای مقاومت در برابر این جاذبه را ندارد و اگر پوشش زنها و ایمان مستحکم مردان نباشد دنیا تبدیل به جنگلی از غرایز حیوانی و هرج و مرج خواهد شد
  ۶/در اینجا شاید برخی (طبق القائات ماهواره ها)بگویند که اگر اینطور است چرا در جوامع غربی همه خوبند و کسی به ناموس مردم کاری ندارد!!!!!!!!!! و متاسفانه این دروغ پرتکراریست که دائما توسط عده ای بی هویت غرب زده به خورد مردم داده میشود…در حالی که اگر این دروغ رنگ واقعیت داشت پس نباید شاهد هیچگونه تجاوز و ناامنی در خصوص بانوان غربی باشیم درحالیکه برابر آمار خود رسانه های معاند غربی از هر ده زن (در جوامعی با فرهنگ غرب ) حداقل به هشت نفر آنها قبل و بعداز ازدواج تجاوز و هتک حرمت شده است و نهضت های فمینیستی نه از برای بیحجابی(که بی حجابی وجود دارد) بلکه برای دفاع از حقوق زنان شکل گرفته که مضحک آنکه برخی سلبریتی های وطنی فکر میکنند فمینیست بودن یعنی فقط بی حجابی!!!!
  ۷/یک سئوال از کسانی که بدنبال برهم زدن نظم الهی و هرج و مرج اخلاقی دارند وجود دارد که :واقعا شما دنبال چه هستید…اینکه زنان عزیز و مسلمان ما ظاهر و زیبایییهایشان را به نمایش عده ای کارتن خواب و معتاد خیابانی و مردان هوس باز و شهوت پرست و گرگهای متجاوز و خفاشان شب بگذارند چه نصیبتان میگردد ؟؟؟؟….مگر این همه زندگی های مشترک که به علت همین بدحجابی و بی حجابی و معاشرتهای غیر الهی برهم خورده بس نیست؟؟؟/ واقعا دزدیدن دل یک مرد که سرپرست زن و فرزندانش میباشد و زندگی آرامی دارد چه سودی به شما میرساند که این همه خودتان را برای این عمل ننگین به آب و آتش میزنید؟؟/
  ۸/مقایسه بفرمایید که چند درصد خانواده های بی حجاب و بدحجاب دچار معظلات خانوادگی هستند و چند درصد خانواده ای مذهبی؟؟
  ۹/باور کنید آرامش و اعتمادی که در خانواده های متدین وجود دارد برای کسانی با ثروتهای بیکران و اما بی توجه به دستورات الهی ،یک آرزوست و این را آنان بخوبی درک میکنند اما هوای نفس و غرورشان اجازه این اعتراف را نمیدهد …
  ۱۰/نمیدانم چرا برخی عقلشان را به دشمنان این مرز و بوم به رایگان فروخته اند و حتی لحظه ای فکر نمیکنند که چرا کشورهایی که حتی یک آسپرین مجانی به مردم ما نمیدهند و راضی به نابودی همه ما هستند با افتتاح شبکه های پرخرج تا میتوانند فیلمهای سکسی و غیراخلاقی رایگان در اختیار مان قرار میدهند که با هزینه هر هفته این شبکه ها متوان یک بیمارستان و مدرسه در ایران ساخت ….واقعا از این عقل کی میخواهیم استفاده ببریم

 31. ناشناس گفت:

  اولاً فرهنگ آرایش در میان زنان خارجی فرق کرده است. نه تنها غالب آنها بلکه نوجوان‌های آنها بسیار آرایش می‌کنند. دوماً شما بهتر تفکرتان را در مورد مردان عوض کنید؛ آنها به زنان اینگونه که شما می‌گوید نگاه نمی‌کنند. اگر عده‌ای از مردان این کار بد و بدتر از آن را انجام می‌دهند و تعدادشان هم دارد زیاد شده، بدلیل آن که قوانین خوبی برای دفاع از حقوق زنان و کودکان وجود ندارد و یکسری آدم به خودشان حق انجام هر عملی را می‌دهند، بعلاوه اینکهم رتباً به مردان (به اشتباه )مقبولانید که آنها، ضعف‌های جنسی دارند و لذا حق دارند.
  بله متأسفانه تجاوز و غیره در همه جا رخ می‌دهد. اخیراً زنان و مردانی که در طواف خانه خدا به آنها دست‌دارزی شده باشد نیز دارند در این مورد صحبت می‌کنند. بنابراین زنان، بچه‌ها و حتی مردان با پوشش فراگیر ، بدون آن مورد آزار قرار می‌گیرند. پس باید یک فکر اساسی کرد، نه اینکه یک طرف را از حقوقشان محروم و دیگری را گربه خواند.
  در بسیاری از کشورها مثل هند تخمین زده می‌شود که آمار تجاوز به مردان بیشتر از زنان است. یعنی در جایی که به زنان دست دارزی یا تجاوز غیره می‌شود، مردان هم در امان نیستند. پس باید مشکل را با وضع قوانینی جهت مجازات اعمال بد (از کوچک به بزرگ) و اجرای آن حل کرد و فرهنگ احترام به حقوق یکدیگر را تقویت کرد.

 32. ایرانی گفت:

  پوشش هرکسی به خودش مربوطه هیچکس حق اعتراض به کسی راندارد که چرا حجاب داری و یا چرا نداری .

 33. سوده گفت:

  من محجبه نیستم ولی تمایل به حجاب دارم و اینو دوساله که فهمیدم ادم هایی که از انسانیت دورند و پوچ مغزند تلاش برای بیرون ریزی تنشون دارن تا فقدان اخلاقیاتشون رو با جسمشون جبران کنند و اصطلاحا بقیه رو تور کنند

  واقعا برخی زنانمون شبیه جنیان شدند و حال آدم بد میشه از دیدنشون و وحشت می کنه
  و باید طرح مشاوره سراسری توی کشور بذارن تا مشکلاتشون حل بشه و انقدر زشت رفتار نکنند که انقدر فضای ادم های عادی رو زشت نکنند

 34. ناشناس گفت:

  آرایش و بی حجابی زن از بی وجودی مردش است
  زنی که آرایش میکند یا مجرد است یا شوهر بی غیرت دارد.

 35. محمد گفت:

  واقعا به شما ربطی نداره کی می خواید ادم شید توهمه چیزمردم دخالت می کنید

 36. امیررضا گفت:

  هر کی موافق بی حجابی است ،اول از خانواده خودش شروع کنه ،خواهر ،دختر ،مادر ،همسر …لخت لخت هم آزاده …منظورم مردان موافق است.

 37. ناشناس گفت:

  اسطوره حجاب فقط آ.ن کلمه قصار ایشون “خدا را شکر که چادریم”دوستان شعر ایرج میرزا “چادر” رو بخونید وقتی تو مملکت کار نیست انتظار داری جوان خودشو چه جوری مشغول کنه به جای رسیدگی به حجاب و ارایش کار بدین جوونا سرشون مشغول باشه امار همه چی میاد پایین

 38. سینا گفت:

  متاسفانه در کشوزهای دیگه در مترو مردم کتاب میخونن در کشور ما این طور…

 39. ناشناس گفت:

  سلام
  اولا به یکدیگر توهین نکنید
  دوما باید دید چرا بعضی – روبه بد حجابی و آرایش آوردند و علت چیست
  سوما اگر به خانمها شغل در ازای ساده بودن داده بشه ایجاد انگیزه میکنه
  چهارما وقتی امری همه گیر بشه فرد ساده احساس خوبی نخواهد داشت و فکرمی کنه او هم باید آرایش کنه و یا بدحجاب باشه تا بتونه اجتماعی باشه

 40. ناشناس گفت:

  متاسفم در مملکت اسلامی زندگی میکنم و این چیزها را میخونم اولش فکر کردم مترو خارج از کشور هست

 41. ایرانی گفت:

  متاٌسفانه بعضی بی حجابی وبی بند وباری را بافرهنگی وپیشرفته وباکلاسی می دانند و غافل از اینکه خودشان دارن درعین بی فرهنگی وعقب افتادگی زندگی می کنند چون ذات انسان وفطرت او پاک است وافراد با فرهنگ وپیشرفته وبا سوادو با علم ودانش فقط می توانند آن را حفظ کنندوارزش پاکی وحیا وعفت را می دانند

 42. رابین هود گفت:

  عجب مصاحبه ای! جالبه که بعضی جاها تعداد کلمات مصاحبه کننده از مصاحبه شونده بیشتره. این یعنی مصاحبه کننده بیشتر صحبت کرده و در واقع نظرش را بیان کرده. اگه میخواستین مقاله بنویسین، چرا بردینش توی قالب مصاحبه؟

 43. ناشناس گفت:

  با سلام وتشکر از طرح موضوع
  قطعا تمامی مادران ودختران این سرزمین به خوب وبد خود آگاهی دارند که امنیت وسلامت این بزرگواران در الویت همه کارها وبرنامه ها باید قرار گیردولی بهتر آنکه با مطالعه وبررسی همه جوانب موضوع اقدام به طرح نظر وفکر خود در تکذیب یا تائید مسئله داشته باشیم که این امر ضرورت مطالعه اولیه وتفکر در پیرامون آن، سپس اعلام نظر شخصی رامیطلبد
  متشکرم

 44. امیر گفت:

  واقعا چه گزارش مفیدی بودانگار هیچ سوژه بهتری برای مصاحبه پیدا نشده.
  یکی می مرد از درد بی نوایی
  یکی میگفت عزیز زردک میخواهی

 45. نرگس گفت:

  کلمه حجاب اجباری درست نیست.”حجاب قانونی”داریم اما اجباری نه.
  در هر کشوری هم حدودی واسه پوشش وجود داره برهنه که نمیان بیرون
  دخترها و بانوان ما هم بخاطر بی عدالتی و تبعیض اقتصادی و اجتماعی لج می کنن.واگرنه با اصل اسلام مشکلی ندارن.
  این رفتار بد با خانمها هم قوز بالای قوز شده که فرصت ۱۰دقیقه فکر کردن به فواید حجاب رو بهشون نمیده
  فقط میگم این اسلام واقعی نیست
  واسه ظهور دعا کنیم:)
  حکومت امام زمان حکومت عدل الهیه:)

 46. کاربر گفت:

  ا رایش فقط مخصوص تهرانی هاست که بزرگ کوچک هم ندارد وقتی اعتراض میکنی میگن کلاسه امعان امربمعروف خیمه شب بازی خودشون را نشان میدن خداعاقبتمون بخیر

 47. کاربر گفت:

  ا رایش فقط مخصوص تهرانی هاست که بزرگ کوچک هم ندارد وقتی اعتراض میکنی میگن کلاسه امعان امربمعروف خیمه شب بازی خودشون را نشان میدن خداعاقبتمون بخیرمن درباره آرایش ننوشتم

 48. علي قزي گفت:

  سلام وخلاصه جواب آقا ایمان ضعیف است ایمان رامحکم کنید همه چیز انشااله حل می شود.شاید۵۰درصدمربوط به سایر عوامل محیطی باشدو……….

 49. ناشناس گفت:

  مسئله حجاب سرپوشیست برای لاپوشانی کردن قضایای کهریزک و فسادهای هولناک هزاران میلیارد تومانی که به مراتب فسادش از بد حجابی دو دختر در خیابان بدتر است

 50. ناشناس گفت:

  پرونده های فسادهای ۱۲۰۰۰میلیارد تومانی بانک تجارت شعبه کرمان و زمین خواری ۱۳۰۰۰میلیارد تومانی قشم به کجا رسید؟

 51. امیر گفت:

  تو نگاه نکن

 52. محمدحسین گفت:

  بایدمسئولین فکری بکنندتاجامعه ازاین بیبندوباری فکری این گونه افراددربیایدامربه معروف اگردرجامعه رواج پیداکنداین همه مفسیدانمیشودواقعاخیلی بیشعورهستندکه درمله عام ارایش میکننداگرجلواینهاگرفته نشوددرهمین متروعلنادست به کارهای بدتری خواهندزد

 53. ناشناس گفت:

  الگوی مردم، مسئولین و فرزندان آنها هستند.

 54. نیلوفر گفت:

  حالم از امثال شما بهم میخوره.فکر میکنین عالم دنیاین و فقط خودتون میفهمین.فضولیتون رو اسمش رو میذارین امر به معروف

 55. حمید گفت:

  حجاب خیلی خوبه ولی سایت شما داره کارو برتر می کنه. واقعا برای دستگاه های تبلیغی دینی تاسف می خورم. این طوری فقط هیزم می ریزین تو آتیش. تبلیغ کردنو بلد نیستید.

  • bahejab گفت:

   سلام وقت شما بخیر ممنون از نظر شما به فرض که این مطلب مورد پسند شما نباشه آیا درسته که تمام سایت رو زیر سوال ببرید؟ آیا هیچ نقطه ی خوب و مثبتی در سایت دیده نشده! در مورد این مقاله هم نظرات متفاوت هست. متشکر از حضور شما.

 56. bahejab1 گفت:

  واقعا معلومه یک درصد هم کامل مطلب را مطالعه نکرده اند!
  فرهنگ خوبی نیست که با خداقل اطلاعات و نشنیدن کامل طرف مقابل اظهار نظر کنیم
  در حالی که در این مطلب پاسخ بسیاری از نظرها بود

 57. ناشناس گفت:

  سلام عالی بود – من مدتی است برای مجاب کردن دخترم دنبال دلیل و فلسفه حجاب میگردم خیلی لذت بردم موفق بلشید

 58. ناشناس گفت:

  وای برهمتون وای برخودم،آدمای شهوتی نگاه به اختلاسگراوحروم خورامیکنن ومیگن حالافقط فساد وبی حجابی مشکل جامعست؟اختلاسگرا میگن حالا فقط اختلاس مشکل جامعست ؟وخیلی حرفای دیگه

  • bahejab گفت:

   هر چیزی در جای خودش! مثلا دزد دزدی میکنه جلوش نگیریم که فلانی قاتل هست عقل چی میگه؟!!!

 59. MOJTABA گفت:

  چه جالب میشد اگر در کانال در حالت instate view مطالب و مقالات قرار میذاشتین مثل همین تحلیل هایی جذابی که میذارید باشه که بشه افلاین هم دید

 60. ناشناس گفت:

  در پاسخ به دوستی که گفته حجاب اجباری نیست خدا حتی دینش را اجبار نکرده باید گفت اونی که جبر در آن نیست اصل پذیرش اسلام نه احکام اسلامی کسی که مسلمان است باید به احکام شرعی پایبند باشد و یکی از احکام حجاب است. تازه اونی گفتند لا اکراه فی الدین دارای شرایطی است چون بعضی وقتها افراد باید مسلمان هم بشوند و الا…..

 61. Darya گفت:

  سلام
  حجاب اصلا هیچ به اسلام مربوط نیست فقط خدا به علت توصیه به خانم ها و تکامل دین اسلام حجاب رو از واجبات این دین کرد. شما به تمام جهان نگاه کنید. مره ای ها پوشیدن دامن خیلی کوتاه رو لکه دار کردن عفت عمومی میدونن . اصلا شما با یک نگاه مریض به یک دختر فرقی نمیکنه با کدام ملیت بنداز، خواه نا خواه خودش رو جنع میکنه. حجاب یعنی به جای موهای افشون من به درون من نگاه کن. زمانی که ما نمیتونیم مشکل کوچیک حجاب رو حل کنیم پس اختلاص و فقر و … هم توان حل کردنش از ما خارجه. شما ایتقدر به این یهود مخالف نگاه کنید. تمام زن ها پوشیه زده و محجبه اند. خوب اگه بده چرا خودشون حجاب دارند؟بعد هم اگر دیه ی مرد بیشتر از زنه به نفع زن هست. چون مرد در بیشتر مواقع سر پرست خونوادست و اگر مشکلی براش پیش بیاد پشتوانه ی مالی زن دیه ی مرده. نفغه و مهریه و شیر بها رو ول کردیم و چسپیدیم به دیه ؟به امید روزی که درک کنیم حتی کوروش هم پله های تخت جمشید رو کوتاه ساخت تا دامن خانم ها بالا نره. به امید روزی که درک کنیم حجاب برای منه نه برای اسلام.

 62. ساناز گفت:

  سلام خواهشمندم همه کمکممممم کنید
  چند روزه داره بخاطر کارهایی که کردم حالم از خودم بهم می خوره
  بخاطر پسر بازی هام
  بخاطر دروغ هاممممم
  توهین هام به خانواده خوبممم
  چند روزه به خودم اومدم که چقدر کثافت بودم
  چقدر اشتباه کردممممم
  اولش کلی حال می کردم الان احساس می کنم از پاکی و انسانیتم هیچی نخونده
  هی می خوام توبه کنم و کلا بذارم کنار و محجبه بشم ولی میگم به خودم چه طوری روت میشه چادر حضرت فاطمه به اون پاکی روی سرت بذاری….. چه طوری روت میشه تو روی خدا و ائمه نگاه کنی؟

  دلم می خواد بمیرم ….
  کمکم کنید مردم
  یکی یه چیزی بگه آروم بشم

  دارم دق می کنم، چرا من بد شدم و برادرم آنقدر خوب و نجیب؟!

 63. ناشناس گفت:

  دوستان حجاب اجباری کاملا سناریو اشتباهی بود و همین باعث شد جامعه ما به این وضعیت کشیده بشه و به جاییی برسیم که غرب و اروپایی که به زنانشون هیچ اهمیتیی نمیدانند امروز دم از حقوق زن بزنن
  باید حجاب رو با توجه به جامعه امروز تبلیغ کنیم و شروع به فرهنگسازی مبنی بر مستندات کنیم نه اینکه به عقاید هم بی احترامی کنیم

 64. ناشناس گفت:

  دوستان حجاب اجباری کاملا سناریو اشتباهی بود و همین باعث شد جامعه ما به این وضعیت کشیده بشه و به جاییی برسیم که غرب و اروپایی که به زنانشون هیچ اهمیتیی نمیدادن امروز دم از حقوق زن بزنن
  باید حجاب رو با توجه به جامعه امروز تبلیغ کنیم و شروع به فرهنگسازی مبنی بر مستندات کنیم نه اینکه به عقاید هم بی احترامی کنیم

 65. ناشناس گفت:

  ارایش.اصلا.چیز.خوبی.نیست.باایم.همه.مضراتشش.قیافه.اصلا.ملاک.نیست.برای.زنان.ایرانی.متاسفم.

 66. ناشناس گفت:

  ارایش.اصلا.چیز.خوبی.نیست.باایم.همه.مضراتشش.قیافه.اصلا.ملاک.نیست.برای.زنان.ایرانی.متاسفم.
  زی

 67. در پاسخ به کامنت اول گفت:

  دوست عزیزی ک اومدی گفتی اسید پاشی و خیر لکم و اینا.
  شما همین دو کلمه از قرآنو بلدی؟ درسته هیچ چیز حتی دین اجبار نیست، ولی اگه میگی مسلمونم پس دیگه بهت واجبه که به همه دستورات اسلام عمل کنی.
  از هر منطقی به این قضیه نگاه کنی متوجه میشی. مثه اینه که شما خمیر بیتزارو بدن هیچ مخلفاتی روش ادویه بریزی بزاری تو فر! بعدم ادعای آشپزی کنی. لطفا وقتی ادعا میکنید بهش عمل کنید. اگه ادعای مسلمونیت میشه به دستورات اسلام عمل کن، اگرم ادعای روشن فکری میکنی که خب اولا نیا آیه قرآن بخون، ثانین یه چیز با ربط بگو، نه صرفا بیای چهار تا مسئله ی پرتو که درمورد مذهبیا و قرآنو حجاب شنیدی رو بهم بچسبونی.
  شما بیا یه سوره توحیدو بدون غلط برا من بخون، بعد ما به تفسیر شما از قرآن گوش میکنیم.

 68. ناشناس گفت:

  بابا اینقدر بی ربط حرف نزنید.
  اولا موضوع مصاحبه آرایش بود نه حجاب، دوما قضیه اسید پاشی و اختلاس و کوفت و زهر مار که والا مام ازش ناراحتیم و کاملا باهاش مخالفیم چ ربطی به مطلب داشت؟
  چتونه شما؟

 69. در پاسخ به ساناز گفت:

  سلام عزیزم تو گوگل سرچ کن توبه راه رو بهت نشون میده 🙂

 70. یکی گفت:

  ساییتون خیلی خوبه
  عالیی
  من قبلا بد حجاب بودم ولی الان چادری شدم براساس تجاربی که داشتم و الان هم خیلی راضی هستم .
  بعضیا فک میکنن وقتی طرف چادریه یعنی دیگه فرشته س
  ولی حجاب فقط یه نوع پوشش هست و ربطی به اخلاق نداره من حجاب رو انتخاب کردم چون نمیخام کسی بهم نگاه بد کنه ربطی هم به اخلاق نداره .
  شاید بی ربط بود ولی خاستم بگم .
  هم تو چادری ها و هم تو بد حجابا و شل حجال ها آدم خوش اخلاق و بد اخلاق پیدا میشه و نوع حجاب فقط یه انتخابه .

  حجابی هم من دارم الان عاااااالیییه خیلی راضیم
  بی دلیل هم با حجاب و چادری نشید
  با دلیل های محکم محجبه بشید تا راحت کنارش نذارید و وقتی هم مطمئن شدید حجاب کامل کنید
  Good luke every one

 71. ناشناس گفت:

  آرایش خوب نه زیاد . اما حجاب باید زیاد باشه مثلا با چادر

 72. ریحانه گفت:

  چقدر ناآگاه هستن این گونه افراد واقعا براشون متاسفم

 73. ?? گفت:

  واقعا خجالت داره

 74. ?? گفت:

  واقعا کارشون شرم اوره

 75. ناشناس گفت:

  اقا حالا که چه فکر کردی با این چند کلمه عوض میشیم

 76. ........... گفت:

  Subject
  سلام آخه مترو جای آرایش
  خاک تو سرشون

 77. عسل جون گفت:

  من مثل شما ها چاق نیستم من تهرانیم.

 78. ناشناس گفت:

  دیوونه ای آرایش کردم نکنه حروم شده جدیدا

 79. مائده گفت:

  ای بابا واقعا بعضی از زنان و دختران مملکتمون ب کجادارن میرن!؟
  تاجایی ک خودش ک هیچ حتی جامعه ومردمش هم براش مهم نیستن…
  خیلیهاشونم ک اصلا نمیدونم چیکاردارن میکنن فقط تقلیدکورکورانه و عقب نبودن از بقیه
  خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو حتی ب قیمت زیرپا گذاشته شدن ارزشها

  واقعا فقط بایدتاسف خورد …???

 80. ناشناس گفت:

  بنظرمن ارایش هرچی ساده تر باشه قشنگتره چونکه آرایش غلیظ شکل ادموعوض میکنه آرایش غلیظ واسه کسایی هستش که شکل وقیافه درست وحسابی ندارن

 81. ناشناس گفت:

  سلام و عرض ادب.لطفا سند ۲۰۳۰ را مطالعه شخصی و لازم خودتان قرار بدهید.بعد لژ ۲۰۱۵ شاهد بسیاری از رفتارها بنامهای شیک و مجلسی و بعضا متفاوت و جدید خواهیم بود

 82. ریحانه غفاری گفت:

  سلام
  خیلی بده که اگر هر نظری داریم سعی کنیم بافحش و بد بیراه نقضش کنیم بله خیلی از اینها درسته آرایش الان عرف جامعه است اما باید به یک چیزی دقت کنیم ما در طول روز برای انجام دادن خیلی چیز ها چرا می آوریم پس چرا نباید دلیل (چرا آرایش میکنیم؟) را بدانیم من خودم خیلی در این باره فکر کردم در واقع آرایشی برای فردی که ما اصلا نمی شناسیم یا به ما ربطی ندارد بر خلاف نظر خیلی ها شخصیت و اعتماد به نفس ضعیف ما را می رساند ما خود را نپذیرفتیم و در واقع خودآگاهی درستی از خود نداریم
  حالا خیلی ها میگویند ایا دنیا با حجاب من عوض میشود؟
  اگر بخواهیم واقع بینان پاسخ دهیم خیر ☺ اما مهم این است که تو بدون آرایش میفهمی من بدون هیچ چیز اضافه ارزشمندم در واقع یکی از علل حجاب نیز همین میتواند باشد در هر دورانی که برخی معتقد اند مرد از زن برتر است و زن تنها زیبایی اش مهم است اول زنان باید باور کنند که ذات انسان بودن مهم است و نه هیچ چیز دیگر
  ما می توانیم به جای اینکه اولین فایده حجاب را مورد آزار اذیت واقع نشدن ببینیم و به اسیب های ناشی از انجام ندادن آن ببینیم آن را نوعی خودباوری بنگریم

 83. یک دوست گفت:

  سلام به همه دوستان به جای مصاحبه و نصیحت و….
  یه شاخه گل بگیر دستت برو جلو یه پیام کوچولو بهش آویزون باشه بهشون بده بگو عزیزم سلام امام حسین شمارو خیلی دوست داره گفته دوست ندارم دخترم توی انضار آرایش کنه

  فقط همین

  مطمعن باش تاثیرش بالاتر اونیه که فکر میکنید

 84. ناشناس گفت:

  ناشناس
  شماها واقعا مردم را به راه های بعد میکشید واقعا برای شما بی ایمان ها در آن دنیا متاسفم

 85. علی گفت:

  خطاب به اون نظری که گفت همونی که دیه اش نصف مرده و ناقص العقله بگم که شما اگه شبه ای برات پیش اومد سریع اونو برطرف کن و نرو جای دیگه هم بازنشرش بده دیه زن نصف مرده به این خاطر که مزایای دیگری هم بهش تعلق میگیره که دلیل کامل ترش به راحتی با یه جستجوی ساده پیدا میشه در مورد ناقص العقول هم هم بگم که اولا باید ببینی که این سخن خطاب به زن شترسوار جنگ جمل که فتنه جنگ رو شعله ور کرد هزاران مومن و مسلمان کشته شد گفته شد و در ضمن نواقص به معنای تفاوت در زبان عربی هست و منظور امیر این بوده که هر کسی توانایی مخصوص خودش رو دارهو اون زن نباید برای فرمانده جنگی حاضر می شد و به حرف دیگران عمل می کرد.