با لاک هم می توان نماز خواند!!!

اگر کمی در مورد جایگاه نماز در ذهن خود تجدید نظر کنیم، آنگاه نیاز نیست از بین نماز و لاک یکی را انتخاب کنیم، کافی است اولویت انجام امر الهی را در نظر بگیریم و
10 بهمن 1398

 

 

سال های اخیر با ورود بی رویه انواع لاک ناخن در طرح ها و رنگ های جذاب در بازار، اگر چه استفاده از این آرایش برای برخی به یک رفتار عادی بدل شده اما آسیب های زیادی را نیز متوجه زنان و دختران کرده است. از جمله این آسیب ها، عوارض شیمیایی است که لاک ها بر بدن و ناخن ها باقی می گذارد، همچنین چشم و هم چشمی در استفاده بیشتر از انواع لاک ناخن و عادت کردن زنان به استفاده از آن تحت هر شرایط  و در هر مکانی است. در این بین خطرناک ترین آسیبی که متوجه آنان شده این است که برخی از زنان و دختران به دلیل علاقه زیاد به لاک زدن، نماز را کنار می گذارند. امر واجبی که سعادت دنیا و آخرت افراد به آن وابسته است.

 

پیامبر اکرم (صلوات الله علیه) فرمودند: مثل نماز مانند مثل ستون خیمه است ، هرگاه ستون ثابت باشد طناب ها و میخ ها و پرده ها ثابت و سودمند خواهند بود و هرگاه ستون را بکشند و در هم فرو ریزد، نه میخ نافع است و نه ریسمان سودی دارد و نه پرده ای اثری خواهد داشت .(من لایحضره الفقیه ، ج ۱، شماره ۶۳۹)

 

حدیث فوق و احادیث بسیار زیاد دیگر در اهمیت نماز، گویای اهمیت این واجب الهی است، لذا کنار گذاشتن نماز آن هم بخاطر امری مانند لاک زدن، بسیار عجیب و نگران کننده به نظر می رسد.

 

بین لاک ناخن و نماز کدام را انتخاب می کنید؟

 

بعضی ها می گویند من هم لاک را دوست دارم هم نماز را. برخی از کسانی که از لاک ناخن استفاده می کنند اتفاقاً زنان با عقیده و محجوبی هستند که به انجام واجبات مخصوصاً نماز مقید هستند و همین آن ها را دچار تردید در انتخاب بین نماز و لاک کرده است.

 

در پاسخ به این سؤال باید گفت اساساً کنار هم قرار دادن نماز خواندن و لاک زدن اشتباه است و از خدعه های شیطان است. برای مثال اگر همسر یک زن به او بگوید من هم تورا دوست دارم هم بستنی را، آیا او را به خاطر این گفته اش سرزنش نمی کنیم؟ آیا مرد با این مقایسه، به همسر خود محبت کرده است؟ آیا احترام او را حفظ کرده است؟ چرا لاک زدن را با نماز خواندن هم عرض کرده ایم که بگوییم من هم نماز خواندن را دوست دارم هم لاک زدن را؟ نماز دارای روح است، روحی که در آخرت بر ما عرضه می شود و یک واجب الهی است که از آن مورد حساب قرار می گیریم لذا کنار هم قرار گرفتن آن با چیزی مثل لاک فقط ذهن ما را دچار انحراف می کند.

 

اگر کمی در مورد جایگاه نماز در ذهن خود تجدید نظر کنیم، آنگاه نیاز نیست از بین نماز و لاک یکی را انتخاب کنیم، کافی است اولویت انجام امر الهی را در نظر بگیریم و سپس در مواقع خاص و بعد از وضو و غسل از لاک استفاده کنیم.

در اینجا برای برطرف شدن برخی سؤالات رایج در خصوص استفاده از لاک ناخن و نماز به بررسی آن ها می پردازیم، سؤالاتی مانند:

 

آیا با لاک می توان نماز خواند؟

آیا با لاک می توان وضو گرفت؟

غسل با لاک چه حکمی دارد؟

فرق بین لاک و حنا چیست؟

 

 

آیا نماز خواندن با لاک اشکال دارد و نماز را باطل می کند؟

 

برخی گمان می کنند چون لاک ناخن برای وضو و غسل اشکال دارد پس کلا نماز هم نمی شود با آن خواند. اما باید گفت لاک زدن فی نفسه هیچ اشکالی ندارد، بلکه فقط برای وضو و غسل از آن جهت که مانعی برای رسیدن آب به پوست می شود، شرعاً اشکال دارد. وگرنه موقع نماز خواندن نه تنها اشکالی ندارد بلکه جزو زینت حساب می شود. درست مانند آرایش فی نفسه هیچ اشکالی ندارد، بلکه حتی از نظر دین در مواقع خاص، بسیار هم مورد سفارش قرار گرفته است.

در هنگام نماز، آرایش کردن و پوشیدن لباس های تمیز و انداختن گردنبند طلا و حنا کردن دستان، در صورتی که نامحرم نبیند، مستحب است. فقط باید دقت کرد که آرایش مانع سجده نباشد.

 

نماز خواندن با صورت آرایش کرده با مواد مصنوعی جدید، اشکال ندارد؛ اما استحباب آن ثابت نشده است. فقط باید طوری باشد که مانع سجده کردن نشود. ( استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم)

 

در روایتی از امام صادق (ع) آمده: شایسته نیست زن بدون زینت، مثل گردنبند، نماز بخواند یا دست او بی خضاب و حنا باشد. (وسائل الشیعه، ج ۳، ص ۳۳۵، ابواب لباس المصلی، باب ۵۸، ح ۲)

 

بنابراین اگر کسی بعد از وضو و یا غسل لاک بزند، مادامی که بر طهارت باقی باشد، می تواند نماز بخواند و نماز خواندن با لاک در این صورت اشکال ندارد.

 

همچنین شرط دیگری که در استفاده از لاک هنگام نماز باید رعایت شود این است که جلوی نامحرم نباشد. یعنی اگر در جایی نماز می خوانید که ممکن است نامحرمی نگاهش به دستان لاک زده ی شما بیفتد، استفاده از آن اشکال دارد.

 

آیا می شود با ناخن لاک زده وضو انجام داد؟

 

در اینجا به بیان برخی احکام رایج در زمینه لاک ناخن می پردازیم، امید که بانوانی که به نماز خواندن علاقه دارند، با رعایت این احکام، نماز صحیحی را بجای آورند.

 

شرط سیزدهم وضو در رساله مراجع این است که: در اعضای وضو مانعی در رسیدن آب نباشد و می فرمایند: اگر شخص می داند چیزی به اعضای وضو چسبیده، ولی شک دارد که از رسیدن آب جلوگیری می کند یا نه، باید آن را بر طرف کند یا آب را به زیر آن برساند. پس لاک زده شده به دست هم باید برطرف شود. (رساله سیزده مرجع، دفتر انتشارات اسلامی، مسئله ۲۹۰)

 

نماز خواندن با لاک اشکالی ندارد ولی لاک زدن برای وضو و غسل اشکال دارد؛ زیرا یکى از شرایط وضو و غسل این است که در اعضا مانعى از رسیدن آب نباشد. (توضیح المسائل مراجع، ج ۱، ص ۱۸۷، بعد از مسئله ۲۸۹ (شرط سیزدهم))

 

با لاک انگشتان پا چگونه وضو بگیریم؟

 

در مورد انگشتان پا از آنجا که فقط مسح پا در ناحیه خاصی باید انجام گیرد، همه ی مراجع نظرشان این است که اگر فقط یک انگست بدون لاک باشد می توان وضو گرفت و مسح پا را از روی همان انگشت انجام داد. برخی از فتاوا به شرح زیر است:

 

اگر یکی از انگشتان بدون لاک باشد، اشکال ندارد.( آیت الله خامنه ای)

 

اگر فاصله بین ناخن ها به حدی باشد که بشود مسح را انجام داد اشکال ندارد.( آیت الله سیستانی)

 

اگر یکی از ناخن های پا (غیر از ناخن انگشت کوچک) تمیز باشد وضو اشکال ندارد. (آیت الله مکارم شیرازی)

 

وجود لاک بر روی ناخن های دست، مانع از رسیدن آب است و وضو را باطل می کند. ولی در مسح پاها، اگر یکی از انگشت ها لاک نخورده باشد و از روی آن تا برآمدگی روی پا را مسح کند، وضو صحیح است. (توضیح المسائل مراجع , ج ۱, شرط سیزدهم، ص ۱۶۹)

 

 

آیا می توان با لاک ناخن دست یا پا غسل انجام داد؟

 

لازم به ذکر است که همین لاک انگشتان پا برای غسل اشکال دارد، یعنی از آنجا که هنگام غسل آب باید به تمام نقاط بدن برسد، لذا باید کاملاً لاک را برطرف کرد.

 

طبق نظر همه مراجع: چیزی را که مانع رسیدن آب به بدن است، باید برطرفش کرد و اگر پیش از آنکه مانع برطرف شود غسل کند، غسل او باطل است. (رساله سیزده مرجع، مسئله۳۷۷)

 

اگه یه کم از براق کننده ناخن روی ناخنمان [کنارپوستمان] باشد و خودمان متوجه نشویم و بعد از غسل متوجه بشویم چه حکمی دارد؟

 

اگر مقلد آیت الله مکارم شیرازی هستید، چنانچه کمتر از نصف عدس است غسل شما صحیح است ولی چنانچه بیشتر از نصف عدس است یا مقلد دیگر مراجع عظام تقلید هستید چنانچه مانع از رسیدن آب به اعضای غسل می شده و آن را برطرف نکرده باشید غسل شما باطل است و باید نمازهایی را که در این حالت خوانده اید قضا نمایید.

 

اگر از قبل می دانستید که مانع در اعضای وضو وجود دارد و در هنگام وضو تفحص نکرده باشید باید بعد از برطرف کردن مانع دوباره وضو گرفته و نماز بخوانید و نمازهایی را که در این حالت خوانده اید باید قضا کنید.

 

 

فرق بین لاک و حنا چیست؟ چرا با حنا می شود نماز خواند اما با لاک نمی شود؟

 

فرق لاک و حنا، در داشتن جرم و نداشتن جرم است. لاک جرم دارد و مانع از رسیدن آب به اعضای وضو و غسل می گردد ولی حنا جرم ندارد و فقط رنگدانه هایی است که وارد ملکول های پوستی و خارجی بدن شده و رنگ آنها را تغییر می دهد و در واقع جرمی ایجاد نمی کند و مانع از رسیدن آب به اعضای بدن نمی باشد.

 

اگر بر ناخن‌ها یا رو و کف دست‌ها رنگ حنا یا مانند آن باشد برای وضو و غسل اشکالی ایجاد نمی‌‌کند، چون رنگ حنا مانع رسیدن آب نیست و این حکم فقط برای حنا نیست، بلکه هر رنگی که چنین باشد، همین حکم را دارد. برای مسح اگر روی یکی از انگشتان پا لاک یا مانع دیگری نباشد، وضو صحیح است.

 

امید است بانوان مسلمان و معتقد با رعایت احکام فوق و تعهد به انجام امر الهی نماز، در استفاده از لاک ناخن جانب تعادل را رعایت نمایند.

 

تحریریه سایت باحجاب _ صفورا اکبری نژاد

دیدگاهتان را بنویسید

 1. نرگس گفت:

  لاک روی ناخن چه ربطی به رسیدن اب روی پوست داره !!!!! شما یه قطره اب بذار روی ناخنت ببین یه ساعتم صبر کنی جذب میشع بره تو!!!
  هدف از وضو گرفتن اینه که با چش خوابالو و سر و صورت خاکی و کثیف و الوده نری روبروی خدا بشینی مثل وقتیمه میری مهمونی, من فلسفه اینهمه چیز که از خودشون درمیارن نمیفهمم. اره تو قران گفته مانعی روی پوست نباشه ولی حرفی از ناخن نزده ،

  • bahejab گفت:

   لطفا به رساله مراجع رجوع کنید عالمان دین آنها هستند نه من و شمایی که از روی حدس و گمان سخن می گوییم. زنده باشید و برقرار

 2. آریانا گفت:

  منم با نرگس موافقم قرآن کی گفته لاک نزنید

 3. سحر گفت:

  من لاک زدن رو خیلی دوست دارم و نمیتونم صرفنظر کنم،خدا خیلی مهربونه و زیبایی رو دوست داره،مطمئنم که مشکلی نیست

 4. باران گفت:

  به نظرم زیاد معتبر نیست من عاشققق لاکم ولی نماز برام خیللللللیییییی مهم تره بنظرم باید واقیت داشته باشه .

 5. fati.juj گفت:

  نظرِ من اینه که روی پوست نباید چیزی چسبیده باشع مث تاتو ولی ناخن که جزِ پوست محسوب نمیشه .
  ینی اینکه آب بهش برسه یا نرسه چندان مهمه نیس.

 6. ساناز گفت:

  منم هر چی فکر میکنم برای من قابل توجیه نیست که لاک وضو یا غسل رو باطل میکنه. زمان عربهای سوسمار خور پیامبر نمیدونسته چطوری بهشون بفهمونه یه سری قانون گذاشته که اونها قبول کنن. حالا مراجع همونها رو گنده میکنن.
  آخه از لحاظ عقلی جور در نمیاد نماز یعتی صحبت با خدا یعنی وقتی ناختهات لاک داشته باشه خدا حربهااو گوش نمیکنه؟

 7. ساناز گفت:

  منم هر چی فکر میکنم برای من قابل توجیه نیست که لاک وضو یا غسل رو باطل میکنه. زمان عربهای سوسمار خور پیامبر نمیدونسته چطوری بهشون بفهمونه یه سری قانون گذاشته که اونها قبول کنن. حالا مراجع همونها رو گنده میکنن.
  آخه از لحاظ عقلی جور در نمیاد نماز یعتی صحبت با خدا یعنی وقتی ناختهات لاک داشته باشه خدا حربهااو گوش نمیکنه؟

 8. Yalda گفت:

  به نظر منم لاک‌ نمازو باطل نمی کنه چون ناخن به به پوست هیچ ربطی نداره اب اصلا از ناخن رد نمیشه

 9. بهاره گفت:

  من ناخونام شکننده هستن تا میخان یکم بلند تر شن میشکنن حتی اگه یه میلی هم باشه محبورم همیشه لاک بی رنگ بزنم ولی سعی میکنم وسطش بزنم با قسمت های جلوییش ولی وقتی یه چیزی واسه سلامتیم بهتره فکر نمیکنم مشکل شرعی داشته باشه

 10. گلی گفت:

  آزمون استخدامی دادگستری بود و افراد نظرات جالبی می ذاشتند یکی می گفت من مانتویم ولی بخاطر شغل می خوام چادری بشم یکی می گفت من اهل آرایش و لاک زدنم ، دیگه اینکارو نمی کنم ولی می ترسم توی تحقیقات منو رد کنند. هیشکی هم نگفت چرا دادگستری اینقدر سخت می گیره فقط می گفتن حقوقش خوبه ای کاش قبول بشیم.یا خیلی از قوانین که در جامعه وجود داره مثل قوانین رانندگی و قوانین فوتبال ، دستورات پزشکی ، رمزهایی که بروری گوشیمون می ذاریم که یکم اشتباه باشه کلا همه چیز به هم می ریزه .یکم بخاطر این خودخواهیمون بفکر آخرتمون باشیم اگر مراجع راست بگند اگه نمازمون قبول نباشه دیگه …..

 11. ناشناس گفت:

  آیا با نبودن لاک به یکی از انگشت پا وضو در سنت نبوی اشکال ندارد ؟

 12. مارال گفت:

  به نظرم اشکالی ندارم من به حرف مراجع اعتمادندارم خودشونم به نیلی حرفاشون عمل نمیکنن چراوضوونمازبایدبالاک باطل باشه مگه نجسه

 13. مارال گفت:

  به نظرم اشکالی ندارم من به حرف مراجع اعتمادندارم خودشونم به خیلی حرفاشون عمل نمیکنن چراوضوونمازبایدبالاک باطل باشه مگه نجسه

 14. ناشناس گفت:

  نکته ای که هست اینکه جنس پوست کراتین هست (لایه شاخی پوست) و جنس ناخن هم کراتین، پس ماهیت این دو حدودا یکی هست (با درصد متفاوت مواد ..) پس نمیتونیم بگیم که پوست چه ربطی به ناخن داره. در ضمن وقتی گفتن که آب به پوست برسه منظورشون این نیست که جذب پوست بشه (بغضیا میگن که آب جذب ناخن نمیشه در جربان باشن که جذب پوست هم نمیشه و اصلا جذب شدن ملاک نیست) و شستشوی صحیح مد نظر هست

 15. ناشناس گفت:

  نکته ای که هست این که جنس سطح پوست (لایه شاخی) کراتین هست و جنس ناخن هم کراتین هست. پوست و ناخت ماهیت تقربیا یکسانی دارن و نمیشه پوست و از ناخن جدا دونست و… و در ضمن منظور از اینکه گفتن آب به پوست برسه این نبوده که آب جذب پوستتون بشه (چون آب جذب پوست نمیشه) جذب ناخن هم نمیشه. منظور شستشوی دست مهم هست…

 16. خانوم گفت:

  ببخشید من نمیتونم ارزو تو دلم بزارم بعدم من اول وضو میگیرم بعد نماز میخونم کلا هر دقیقه در حال زدن لاک و پاک کردن هستم خدا هم دوست داره خودتو درست کنی
  نماز بخونی من حتی تو خونه هم ادکلن میزنم موقع نماز خوندن حتی اونایی که به خودشون حروم کردن تو دلشون پر از عقده اس یه دختر چادری دیدم داره به لاک پشت ویترین با حسرت نگاه میکنه چی میگید حالم از افراط گر ها بهم میخوره درسته موقع وضو گرفتن باید اب به ناخن هم بخوره خیس بشع ولی نمیشه خودتو عذاب بدی خدا بنده ی عقده ایی رو دوست نداره

 17. الهه گفت:

  مثال بستنی و همسر خیلی چرند بود
  همسرم هم بستنی دوست داره
  هم منو
  یعنی من بهش بگم چون منو دوست داری
  نباید بستنی دوست داشته باشی

  قابل فهم نیست

  اگه مثال شما در مورد بستنی و همسر عاقلانه باشه
  پس من نتیجه میگیرم با لاک میشه نماز خوند
  چون منم هم بستنی دوست دارم هم همسرمو
  دوتاشو باهم دوست دارم
  مشکلی هم نیست

  عزیزان با لاک نماز نخونید
  عرش خدا به لرزه در میاد
  ولی دزدی و اخلاص و حق الناس داشته باشید
  چون بعدش با همون پول خیرات میکنید
  خدا میبخشید
  خدا با صدقه هایی که از دزدی به دست اومد گناهانو میلخشه

 18. نرگس گفت:

  اگر چهار تا از ناخون های پاتون رو لاک بزنین مشکلی نداره فقط ناخنی که لاک نداره نباید ناخن کوچک باشه یعنی برای مسح پا به جز ناخن کوچک پا باید یکی از ناخن پا لاک زده نباشه

 19. ناشناس گفت:

  اگر چهار تا از ناخون های پاتون رو لاک بزنین مشکلی نداره فقط ناخنی که لاک نداره نباید ناخن کوچک باشه یعنی برای مسح پا به جز ناخن کوچک پا باید یکی از ناخن پا لاک زده نباشه

 20. فریبا گفت:

  اخوندا اینارو از کجا در میارن؟؟؟؟ چه دلیل عقلی ای وجود داره که من با ناخن لاک زده نباید با خدای خودم حرف بزنم. خدا با ناخن من اگه قشنگ باشه مشکلی داره؟؟؟؟ اخه این چرندیات چیه. با پای چپ برو توالت با پای راست برو سرکار . مسح کردنی نخوره به پسشونی اخه اگه بخوره به کی ظلم میشهچه مشکلی پیش میاد ؟؟؟؟ اینا بیماریه اخوندیه. اینا کار شیطانه نه لاک زدن. لاک بزن با تمام دل در مقابل پروردگارت بایست نه که حروم بخور و فتوا بده. همین کارا باعث شده سالها عقب بمونیم . خدا عقلتون بده. فتوا دیگه چیه. مرجع تقلید دیگه چیه. عقل دارم شعور دارم لازم نیست ملاهای حروم خور تو رابطم با خدا هم دخالت کنن. برا هیچ کدوم از حرفایی که می زنن دلیل عقلی وجود نداره. خدا اینهمه تو قران گته تعقل کنید شما دارین ما رو از تعقل وا می دارین. عقل میگه لاک و نماز هیچ ربطی ندارن هر دوتاشم خیلی خوبن. مثل اینکه من گنج هم دوست دارم کباب هم . چه ربطی داره اخه. وضو برا تمیزیه. اعراب جاهلی کثیف بودن برا اونها گفته به لاک هم ربطی نداره. تازه تو ایه ۶ سوره مایده خدا فرموده نمی خواد بنده هاشو به مشقت بیاندازه حالا شماچرا می خوای به مشقت بیاندازین . هی لاک بزن هی پاک کن هی ارایش کن هی صابون بزن . بعد بگین برا شوهرتون اراسته باشین. ببخشید جور در نمیاد کار و زندگی داریم. هر روز ۵ بار نمیشه اراسته شد پاک کرد دوباره از نو ولمون کنین بابا با این حرفای بی معنی و ناعاقلانه

 21. زری گفت:

  من لاک زدن رو خیلی دوست دارم قبلانماز نمیخوندم ولی به تازگی نمازمومیخونم البته با لاک و به نظر من هیچ مشکلی نداره با لاک نماز بخونی چون هیییییچ جای قران ننوشته ک با لاک نماز قبول نیست

  • bahejab1 گفت:

   سلام عزیزم
   برای اینکه جسممون مریض میشه میریم دکتر و به نسخه اش عمل می کنیم چون می دونیم حداقل هغت سال بیشتر از ما علم کسب کرده
   برای احکام هم که از قرآن و احادیث استخراج میشه باید به دکترین و مراجعی رجوع کرد که نه تنها در علم دین بلکه در سایر علوم هم تحصیلات دارند و سال ها تحقیق کرده اند و از انجمنی از علما مدرک مرجعیت گرفته اند در این حکم هم برای درست رفتن راه زندگی به دستور العمل و راهنما نیاز داریم
   به طور کلی عقل کامل احکام را با تحقیق می پذیرد
   در خصوص وضو هم هر آنچه که مانع رسیدن آب به محل وضو باشد، مبطل وضو هست (مگر به ضرورت مثلا پزشکی)، حالا لاک زدن باعث رسیدن آب به ناخن هست که از اعضای وضو است یا مانع نفس کشیدن ناخن و رسیدن آب و پاکیزه شدن دست?

 22. نسیم گفت:

  سلام.لطفا در مورد حنا هندی توضیح دهید.ایا برای وضو وغسل مشکل دارد؟؟؟

 23. هانیه گفت:

  من کلا به مراجع اعتقادی ندارم به خدا خود امام زمانم بیاد این قانونای الکیو که این مراجع تعیین کردن لغوش میکنه به نظرت خدا به خاطر یه لاک مارو میبره جهنم کسی که ارحم الراحمینه باور کنید دارید به خدا توهین میکنید نعوذبالله

  • bahejab1 گفت:

   سلام خوبید?
   برای اینکه مریض بشیم میریم دکتر، چون می دونیم علمش بیشتر هست و نسخه اش را می پذیریم تا درکان شود در حالی که دکتر نهایتا ۱۲سال تحصیل کرده اما یک مرجع مورد تأیید نزدیک به چهل سال در حال تحصیل علم و کار کردن روی نفس خود هست و حتی علم پزشکی را هم بلد هست و علوم جامع دارد اصطلاحا

   خوب حالا با عقل سلیم پاسخ دهیم، باید به نسخه فرد عمل کرد یاخیر? هرچند که وقت وضو به دلایل معنوی و علمی مادی حتما باید اب به نقاط وضو برسد چراکه اثرات نشاط روی بدن کامل انجام نمی شود. بعد ما وقتی یک لاک را نتوانیم بپذیریم و دین را بدون تخصص خودمان تفسیر کنیم، چه طور در مقولات اخلاقی و… توقع داریم تبعیت کنیم و نفسمان ما را به ناکجاآباد نبرد?

 24. رها گفت:

  به نظر من لاک هیچ اشکالی نداره

 25. فاطی گفت:

  دوستان عزیز شما دیگر چه مسلمان هایی هستید مردم برای دفاع از دین از جانشان میگذرند اونوقت شما بخاطر نماز از لاک نمیگذرید خوب شمایی که به لاک علاقه داریدمیتوانید از لاکی استفاده کنید که پاک میشود و هنگام وضو گرفتن لاکو پاک کنید

 26. Tina گفت:

  به نظر من وقتی که هیچ بحثی در مورد لاک تو قرآن حرفی زده نشده و پیامبرا هم چیزی نگفتن کسی حق نداره از خودش حرف بزنه

 27. زینب گفت:

  چرا رنگهای مانند حنا درست نمیکنید که آدم بتونه هم لاک بزنه هم نمازشو بخونه یادمه من برا رنگ کردن کناف از زردچوبه استفاده میکردم حتی دستامم رنگ میگرفتن یا زاج سفید برای سفید کردن کاش میشود لاک بدون جرم وگیاهی رو وارد بازار کرد تا آدم دق دقه دستاشو نداشته باشه

 28. Spidw گفت:

  من با الهه موافقم هرچی ک گفته درسته
  و اینک ناخون جزه پوست محسوب نمیشه
  مهم اینه ک ب پوستت اب برخورد کرده
  روی ناخون اینک اب بخوره فرقی نداره چون یچیز صاف و صیقلی شدس ک هیچ ربطی نداره
  از نظرم میشه نماز خوند با لاک
  خدا هیچ وقت نمیگ لاک نزن واسه نماز خوندن
  خیلیا نماز میخونن از اون ور هزارتا کارایه دیگ میکنن گناه نیس ؟
  دزدی قیبت بی ناموسی اینا گناه نیس؟؟؟
  بعد اونوق یکی لاک زده بره نماز بخونه گناهه حتما ن؟؟؟
  بعد اونوقت حتما خدا گفته ن ؟؟؟؟

 29. Spidw گفت:

  من با الهه موافقم گفته درسته
  و اینک ناخون جزه پوست محسوب نمیشه
  مهم اینه ک ب پوستت اب برخورد کرده
  روی ناخون اینک اب بخوره فرقی نداره چون یچیز صاف و صیقلی شدس ک هیچ ربطی نداره
  از نظرم میشه نماز خوند با لاک
  خدا هیچ وقت نمیگ لاک نزن واسه نماز خوندن
  خیلیا نماز میخونن از اون ور هزارتا کارایه دیگ میکنن گناه نیس ؟
  دزدی قیبت بی ناموسی اینا گناه نیس؟؟؟
  بعد اونوق یکی لاک زده بره نماز بخونه گناهه حتما ن؟؟؟
  بعد اونوقت حتما خدا گفته ن ؟؟؟؟

 30. مریم گفت:

  سلام. آیا شما میتونین یه منبع معتبر معرفی کنین که گفته باشه با لاک نمیشه وضو گرفت؟ من هر جا خوندم نوشته مانعی روی پوست نباشه. جنس ناخن با جنس پوست فرق میکنه. آیا منبع معتبر از امام ها هست؟؟؟

 31. الهام گفت:

  من عاشق لاکم ولی سخته هی پاک کنم هی بزنم تو قران اشاره ایی به این نشده که دست باید پاک باشه یا غیر ازاین بازهم نماز باطل است

 32. ساناز گفت:

  وقتی دین خدا مرجع تقلید میگه باطل میکنه لاک حتما باطل میکنه

 33. مرضیه گفت:

  ایازدن لاک به روی انگشتان پا به چهارتاناخن پا مانع غسل ووضومیشود

 34. مرضیه&&& گفت:

  باسلام
  من هم خیلی زیادددددددد لاک دوست دارم و صدالبته بیشترررررررر نماز ررررو
  بعضیا دارن چونه میزنند که نه ما قیول نداریم باید حتما لاک داشته باشیم خدا هم قبول میکنه و مشکلی نداره

  حالا ک اصرار ب زدن لاک دارید مگه پاک کردن لاک چقد طول میکشه حدودا ۵دقیقه
  زدن لاک مجدد هم کار سه دقیقست
  پس چطور وقتی هرروز سرکار میرید تازه دو شیفت در روز حاضرید کل ارایشتون رو پاک کنید و مجدد ارایش جدید داشته باشید
  اینجا هم باید به حرف خدا گوش کرد خدا زیبایی رو دوست داره ولی وضو و نماز هم قوانینی داره
  اما اینکه بعضیا میگن پیغمبر برا عربا قانون گذاشته اشتباهه خداوند تو قران گفته هرچی که به پیغمبر وحی کردیم و هر قانون ک گفتیم تا روز قیامت پابرجاست و برای همست.
  خدا خیلی به نماز تاکید کرده حالا فک کن بخاطر یه لاک بی ارزش بگن نمازتون قبول نشده اونجاست ک حسرت خواهیم خورد
  به امید عاقبت بخیری جمیع مسلمین و مسلمات و من حقیر….

 35. فائزه گفت:

  خدا و قرآن میفرمایند که دین اسلام دین به روزی هست و برای همه دوره های زمانی هستش، زمان پیغمبر لاک وجود نداشت خانوما از حنا استفاده میکردن و پیامبر هم گفت که اشکالی نداره با همون وضو بگیرید صحیح و قبوله، الان هم اگه پیغمبر بود بی شک میگفتن که با لاک هم وضو و نماز صحیحه، اگه دین به روزه پس یعنی باید با شرایط امروزی هم متناسب بشه، مهم یاد خدا و عمل به گفته هاش هست مثل نماز خوندن چه با لاک چه بی لاک و صادق بودن و دزدی نکردن تو هرشرایطی …. و …

 36. mn گفت:

  برق ناخن هم مانع وضو است یا نه؟

  • bahejab گفت:

   بله چون جرم روی ناخن محسوب میشود و فری با لاک ندارد . سوالات پیرامون احکام را از دفتر مرجع خود بپرسید .سپاس

 37. محمد گفت:

  ناخن بخشی از دستگاه پوششی بی‌روح بدن است. یا به اصطلاح دیگر فاقد عصب یا حس است. بخش‌های دیگر این دستگاه پوست، مو و غشاء مخاطی هستند

  • bahejab1 گفت:

   ناخن دارای دو بخش هست
   بخش سفید که حاصل سلول های مرده هست و بخش زنده که ترکیبی از استخوان و پوست است به همین علت وقتی ناخن می شکند یا کاشت ناخن طولانی می شود ناخن درد می گیرد و احساس اذیت دارد

 38. نفیسه گفت:

  دوستانی که میگن دلیل علمی نداره من براشون دلیل علمی لاک نزدن موقع وضو رو بیان میکنم.بدن انسان چاک راه هایی داره برای دریافت و خروج انرژی های منفی و مثبت که چون خدا مارو آفریده از این چاک راه ها آگاهی داشته،کعبه هم اولین قسمتی بوده که موقع پیدایش کره زمین سر از آب بیرون آورده و دلیل نماز خوندن به سمت کعبه هم همینه که در جهت میدان مغناطیسی زمین قرار بگیریم تا چاک راه هامون باز بشن،موقع وضو ما چاک راه های سر و صورت و دست ها رو از بالا به پایین میشوریم با آب که همه انرژی های منفی از بدنمون دفع بشه و چاک راه های پا رو از پایین به بالا میشوریم که انرژی های مثبت زمین رو جذب کنیم پس دلیل عدم وجود لاک پاک شدن دست و پوست و اینا نیست دلیلش پاک شدن از انرژی های منفی و باز شدن چاک راه های بدنمونه خانم های عزیز

 39. Maryam گفت:

  سرم گیج رفت معلومم نیست حق با کیه

 40. آناهیتا گفت:

  من هم متاسفانه همیسه با این مسئله درگیرم همسرم واقعا لاک دوست داره بخاطر اون دلم میخواد بزنم اما از اینکه وضو باطل باشه همش نگرانم کاش ب ی اطمینان میرسیدم

 41. مریم گفت:

  این ک میگن لاک نزنید ب این دلیله انرژی از راه ناخن خیلی بیشتر جذب میشه و انرژی بد هم از اونجا بیشتر دفع میشه حالا اگه مانعی باشه چی میشه ؟؟؟اصن هدف وضو اینه ک رسانا تر بشه بدن واس ورود و خروج انرژی بخاطر همین میگن اب وضو خشک نشه بهتره..بخاطر بحث رسانا…حالا اگ لاک باشه خب ی مانعه ک ناخن خیس نشه و خلاصه تو ورود و خروج انرژی یکم محدودیت ایجاد میکنه…

 42. سارا گفت:

  اگر مجبور باشیم چ ؟؟؟؟

 43. ناشناس گفت:

  ببخشید غسل با لاک انگشتای پا صحیحه ؟؟؟

 44. نازنین گفت:

  دیگه چه فایده ای داره وقتی باید واسه وضو پاکش کنی فرقی نداره بتونی باهاش نماز بخونی یا نه

 45. ناشناس گفت:

  سلام الان لاکهای با آب پاک شونده است امده و راحت موقع وضو پاک میشه
  نکته مهم که علاقه مندان به لاک باید رعایت کنند اینه که لاک روی ناخن ها که زینت است نامحرم نبیند.بالاخره بنده ی خوب خدا بودن زحمت داره.

 46. arefe گفت:

  سلام
  اینکه چرا در قرآن نیومده که با لاک وضو نگیرید ملاک نیست که!
  خیلی چیزا در قرآن نیومده.مثلا کجا گفته شده نماز صبح دورکعته؟چنین چیزایی رو پیامبر با توچه به تفسیر و… برای مردم میگفتن

 47. arefe گفت:

  به نظر من احکامی که الان هس درسته
  اصلا خود امام زمان گفته وقتی من در غیبتم برا رخداد هایی که پیش میاد به راویان حدیث ما رجوع کنید…
  الان این راویان حدیث چه کسایی میتونن باشن به جز مراجع؟؟
  مراجع احکامو از خودشون در نمیارن.از احادیث و تفسیرای قرآنو..؛ قرآن هم که همون حرف خداست

 48. arefe گفت:

  احکام درسته.
  امام زمان گفته به راویان حدیث رجوع کنین.مراجع هم از کتابای تفسیر قرآنو..احکامو میگن.قرآنم که حرف خداست

 49. ساجده گفت:

  خیلی از خانومارو من دیدم که خیلی مذهبی هستن ولی ابروهاشون تتو کردن و با اون نماز میخونن بعد حالا لاک مشکل داره .بنظر من نفس عمل مهمه که انسان پاک و طاهر باشه یعنی هم بدنش تمیز باشه و هم روحش فقط برای گفتوگو با خدا اماده باشه نه مث بعضیا بخاطر اینک نماز واجبه نبرنم جهنم یا اینک نشون بدم من ادم خوبیم اونوخ نماز قبوله. من خیلی از این مذهبیارو دیدم خیلی چیزارو رعایت میکنن از رو ترس از رو اینک نرن جهنمممممم!!!!! این واقعا کوته فکریو نشون میده نماز واحب شده تا با خدات صحبت کنی تا وجودتو بهش نزدیک کنی تا سطح انرژی روحی و جسمیتو ببری بالا نماز یجور یوگاس ولی یوگا بشدت قوی تر که غذا روحتو تامین میکنه انقد ادم سطح پایینی نباشیم که بخاطر لاک بگیم نماز باطله یا بخاطر ترس از جهنم نماز بخونیم این حرفارو که ادم میشنوه واقعا تاسف میخورره

  • bahejab1 گفت:

   توجه توجه

   با سلام دوستان در منابع متعدد قید شده که هنگام وضو مانعی باید بر اجزای وضو نباشد! آیا ناخن که از پوست و استخوان ما روییده و در اجزای وضو هست غیر از این هست؟ لاک مانع آبرسانی به ناخن هست! به همین علت افرادی که مدام لاک میزنند یا ناخن می گذارند اغلب ناخن هایشان زرد و به حالت عفونی هست که همگی مشاهده کرده اید، چون لاک حتی مانع هوا خوردن به این عضو زنده بدن می شود. دوستان لطفاً اگر حقیقت را نمی خواهیم بپذیریم یک حکم را که علمایی که هر کدام بالای سی سال تحصیل کرده اند و از علوم مختلف مطلعند زیر سؤال نبریم،در ضمن گرچه اینجانب شخصا مخالف تتو هستم و در آن زیبایی نمی بینم، ولی اجازه ندارم که بابت رٱی شخصی ام دروغ بگویم یا حکمی را تحریف کنم، تتو مانع آب رسانی نیست و رنگ زیر پوست هست البته حکم پوشاندنش از نامحرم پا بر جاست!

   عزیز دل مردم در قرآن و روایات می توانند به دلایل مختلفی نماز بخوانند؛ یکی از ترس جهنم و دیگری از شوق بهشتی که ائمه ما آنجا هستند با بهترین عالم هم کلام و هم نشین می شوند ولی فردی مانند مولا علی عبادت را صرفا به شوق وجود نازنین خداوند مهربان می خواند،ان شاء الله که ما از این نوع باشیم

 50. اسما گفت:

  من ناخنام خیلی ضعیفه مجبورم لاک بزنم تا هی نشکنه. از نظر منم لاک مشکلی نداره. وقتی ناخناتو تمیز میشوری بعدش لاک میزنی دیگه هیچ‌ آلودگی وجود نداره

 51. زهرا گفت:

  من میگم باانگشت دست لاک زده می شود نماز خاند

 52. گندم گفت:

  حداقل وقتی از امام صادق حکم شرعی اورده شده، بخاطر سلیقه شخصی حکم ایشون رو زیر سوال نبرید…اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید

 53. دریا گفت:

  منم با آریانا و نرگس جون موافقم

 54. ناشناس گفت:

  به نظر من ما باید حرف مراجع رو گوش بدیم چون اون ها درباره این موضوع تحقیق کردن و علم دارند نه من شما

 55. ادیتا گفت:

  سلام به همه من که با bahejabموافقم شما هم با bahejabلطفا موافقط کنید وبه مرجع های تقلیدتان سری بزنید گناه نیست ها???

 56. ادیتا گفت:

  سحر جون درسته خدا مهربونه ولی تو نمی توانی بدون شک بگی خدا من رو می بخشه ??

 57. ناشناس گفت:

  خدا کی گفته هدف از وضو گرفتن خاکی و خواب آلود و.. نبودن است. هدف از وضو این است که ببنیم چقدر در برابر خدا تسلیم هستم. آیا خدایمان را به خدا ترجیح می دهیم یا نه؟

 58. Arzu گفت:

  خدا گفته هر چیزی که مانع رسیدن به پوست یا ناخن بشه باطله و به ما شعور و درک داده که بفهمیم لاک یه جرم رو پوسته حالا باز بعضیا میان میگن خدا حرفی از لاک نزده خب اون موقع ها که لاک نبوده یکم از عقل تون استفاده کنید

 59. z.p گفت:

  اولا که جذب شدن ملاک نیست و ناخن هم جزئی از پوست محسوب میشه به خاطر ترکیبیاتش. من خودم لاک و لاک زدن رو دوست دارم و از هر رنگ و هر مدلی یه لاک دارم . نماز خوندن با لاک خیلی هم خوبه ایرادی هم نداره. وضو گرفتن باهاش هم ایرادی نداره اگر روی پا و چهار انگشت باشه. کسی که حاضر نیست لاک دستش رو برای وضو و عمل به دستور خدای خودش پاک کنه (اونم به صورت موقت٬ چون بعد از وضو دوبارهه می تونه لاک بزنه) دیگه بحث کردن باهاش فایده ای نداره.
  بعدم٬ به نظرت مراجع از اینکه تو لاک نخری چ سودی می برن؟ تازه مگه اونا گفتن لاک حرامه؟

 60. پري گفت:

  من به دلایلی امشب را نمی توانم لاک هایم رو پاک کنم و میخوام امشب به خاطر کنکور عشقم نماز بخوانم چی کار کنمممم؟

 61. پري گفت:

  قران کجا گفته مثلا لاک نباید زِد؟

 62. Frn گفت:

  منم عاشق لاکم ولی خوب…
  لاک میزنم وقتی میخوام وضو بگیرم پاک میکنم دوباره میزنم کلی هم از مامانو خواهرم غر می‌شنوم ?

 63. سارا گفت:

  اگه فقط به سر ناخنای دست(اون قسمتی که بلند شده)بزنیم چی؟اونم نمیشه؟

  • bahejab1 گفت:

   دختر گل چه فرقی داره؟ خوب لاک نماز بزن که قبل وضو پاک کنی
   فقط از نامحرم بپوشان، همین

 64. رزا گفت:

  برداشته شده از صفحه آرایشیک

  شرکت ”انجلوت” که سازنده مواد آرایشی است، موفق شده است یک نوع لاک ناخن تولید کند که از روی آن آب به ناخن ها می رسد. از این رو بانوان مسلمان برای هر بار وضو گرفتن مجبور نیستند لاک خود را پاک کنند.

  شرکت، نام O2M را برای فرآورده جدید خود برگزیده است. این فرآورده به بانوان مسلمان این امکان را می دهد که از لاک های ناخنی که دوست دارند استفاده کند بدون این که مانعی برای وضو گرفتن و خواندن نماز به وقت آنان ایجاد شود.فرآورده جدید از ماده ”پلیمر” تهیه شده است که از آن برای ساخت لنزهای چشم استفاده می شود. این ماده ازرسیدن اکسیژن و بخار آب به ناخن ها جلوگیری نمی کند.

  یکی از شرکت های چینی هم اخیرا موفق شده است نوع تازه ای از لاک ناخن را بدون نیاز به استفاده از ماده ”استون” برای پاک کردن، ابداع کند. این محصول رواج بسیاری میان بانوان در مصر یافت به ویژه پس از آن که نامش ”مانیکور اسلامی” گذاشته شد.

  من نمیدونم چرا وقتی راه حل پیدا شده سعی نمیکنند که این محصول و به تعداد فراوان وارد کنند که ما خانم ها بتونیم مشکلمون و برطرف کنیم هم نماز بخونیم هم لاکمون و داشته باشیم..

 65. محمدهادی گفت:

  با عرض ادب واحترام سلام،جناب آقای حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، اینجانب محمدهادی قربانی،فرزند اکبر،من ۳۰سال سن دارم، چندین سال نامزد دارم،ولی بعلت مشکلات مالی (اجاره نشینی و کارگری)نمی توانم ازدواج کنم مدتی هم هست،بعلت گران شدن مصالح ساختمانی_ کار،کارگری هم کم شده،من نیز فن خاصی جز کارگری بلد نیستم،اطرافیانم هم توان مالی کمک به من را ندارند تا ازدواج کنم،ضامن برای وام هم ندارم اگر شخصی ضامنم شود توان پرداختن قسط ها را ندارم،تصمیم گرفتم برای شما نامه بفرستم،شاید فرجی شد رهبر عزیزم.
  خواهشمندم اگر امکانش هست به من کمک مالی شود تا از فکر و سردرگمی دربیام ازدواج و زندگی بهتری کنم مدتی هست اجاره خونه برام مشکل بزرگ شده،اگر حتی به اندازه اجاره خونه به من کمک مالی کنید،یه مشکل از مشکلات بزرگ من را حل کردید بخدا روم نمیشه اینها حضوری به شخصی بگم.
  بهزیستی و کمیته امداد هم رفتم حضوری ولی کمکم نکردن.
  .شماره تماس من ۰۹۳۳۶۱۶۶۴۷۷ مجبور نبودم شماره عابرم نمیفرستادم،شماره عابر بانک ملت(۶۱۰۴۳۳۷۸۵۹۷۷۶۹۹۷)بنام محمدهادی قربانی.
  تو راخدا کمک کن
  موفق،سربلند و سلامت باشی در پناه الله خیلی ممنون و متشکرم

 66. ... گفت:

  عاخه دس و پا چه فرقی داره

 67. ناشناس گفت:

  سلام .اگر کسی ناخن کاشته
  و به تازگی متوجه شده که اشتباه کرده،و وضو و غسلش اشتباه بوده
  تکلیفش چیست؟

 68. بنتی گفت:

  مخاطبم عاشقان لاک هستش
  سلام
  منم عاشق همسرم هستم . همسرم دوست داره منم شرایط جسمیم طوری بود که میتونستم لاک بزنم . منتها بخاطر شرایط جسمیم اصلا نمیتونم لاک بزنم
  وقتی میبینم خانومایی رو که لاک زدن و گاهی اتفاقی نگاه همسرم بهشون میفته از ته دل آرزوی مرگ می کنم .
  لاک دوست دارین به چه قیمت؟
  قیمت نابودی روح و روان هم جنستون؟؟؟
  شما چقدر میتونین نامهربون باشین؟
  منم میتونم با خیلی کارهای دیگه دلبر شوهراتون باشم ولی اینکارو نمی کنم .
  شما چرا با لاک میشین دلبر همسرِ من؟؟؟
  لاک زدن رو دوست دارین؟؟ بزنین منتها هیچ مرد دیگه ای نذارین ببینه
  چون اگه شما عاشق لاک هستین منم عاااشق همسرم و زندگیمم

 69. مرمر گفت:

  من دوست دارم نماز بخونم ولی چون همیشه لاک دارم و سخته روزی ۳بار پاک کنم دوباره بزنم به همین خاطر نماز نمیخونم، و چون همه میگن نماز با لاک قبول نیست منم میگم چرا باید نمازی رو بخونم که قبول نیست….اگه با لاک میشد نماز خوند حتما میخوندم?

 70. عاقل گفت:

  از شمابینندگان میخواهم که به رساله مرجعتون مراجعه کنید وحرف کسایی که به سودخودشون میزنن باور نکنید

 71. S.B گفت:

  سلام من هم نماز رو دوست دارم هم لاک رو است اگه بابام وضو بگیریم و نماز بخونیم اشکال داره
  خواهش میکنم پیگیری کنید

 72. Madiha گفت:

  بعضی ها میگویند که بعد از وضو لاک استفاده کنید و میتونین بعد دوباره وضو بگیرید هیچ اشکالی نداره ایا این ممکنه؟؟

 73. قاصدک بارانی گفت:

  وقتی یه ادرسی بهمون میدن اگه گفته شده کوچه۱۱ پلاک۶باید بریم کوچه۱۱ پلاک۶ تا به هدفمون برسیم وگرنه یه کوچه بالاتر یا پایین تر یه پلاک بالاتر یا پایین تر مارو به هدفمون نمی رسونه…با این استدلال هاکه میگین لاک دوست دارم و خدا بخاطر لاک میبخشه پس اونوقت یه وقتی ادم وقت و حوصله زیادی داره بجای ۲رکعت نماز صبح۱۰رکعت بخونه یا ظهر که کار داره بجای۴تا ۲رکعت بخونه بگه خدا ارحم الراحمینه میبخشه اره خدا میبخشه اصلا خدا به نمازهای ما احتیاجی نداره اما دیگه نمیشه بندگی واطاعت میشه نفس خودم میل خودم…راجع به فساد و اختلاس و.. عزیزان هرکس هرکار کنه بخودش کرده قرار نیست بگیم فلان کار من در برابر اون گناه بزرگ فلانی چیزی نیست…
  خلاصه اینکه بندگی خدا لازمه اش درک درست دینه و اینکه خروجی این بندگی به نفع خودمونه وگرنه خدا هیچ اجتیاجی نداره
  انشاالله که به درک درست دین برسیم بندگی محض خودش رو بکنیم نه بنده نفس خود و دیگران

 74. Z گفت:

  ای بابا.این حرفا چیه؟شما هر جوری دوست داری نماز بخون.ماتو جایگاهی نیستیم که بدانیم قبول یا نه.خدا بزرگ و بخشنده اس.ول کنید این حرفهایی که مراجع میگن.از کجا معلوم درست میگن؟به نظرم نماز با لاک درسته.منم با لاک نماز می خونم.

 75. ناشناس گفت:

  رسول اکرم می فرماید: برای کسی که نماز نمی خواند ۹ عذاب برایش در پیش داریم
  ۳ در دنیا : – دعای صالحین برای او مستجاب نمی شود
  – نور صورت مومن را از صورتش ور می دارد
  -خدا او را رها می کند و از لطف خدا محروم میشود
  در آخرت : به ج
  در قبر

 76. مهدی گفت:

  به نظر شما خدا نیازی به نماز ما یا نماز پیامبر ویا نماز ائمه اطهار علیه السلام داره؟!!! در قرآن آمده نماز بخوانید. آیا گفته شده چند رکعت؟!!! نحوه وضو گرفتن و غسل در قرآن آمده؟!!! این مسائل اول توسط پیامبر و بعد ائمه و حال از طریق علما و مراجع ابلاغ می گردد. پیامبر و ائمه و علما و مراجع هم اصرار به نماز خواندن ما ندارند.اگر نماز بخوانیم و احکام دین را اجرا کنیم خود هدایت شدیم. هر کاری آدابی دارد برای غسل یا وضو یا نماز می بایست قوانینی را رعایت کنیم. کسی نگفته با خدا نمی توانی حرف بزنی در هر حالی می توان با خدا راز و نیاز کرد ولی برای خواندن نماز قوائد آن را باید رعایت کرد.

 77. پرى گفت:

  سلام به عزیزان
  در مورد نماز با لاک ناخن نظرهاى متفاوت دادین
  موافق و مخالف. بنظرم ما براحتى نمیتونیم احکامى که برامون خوشایند نیست رو حذف کنیم. خیلى از دلایل علمى احکام رو قبلانمیدونستیم ولى با گذشت زمان و پیشرفت علم متوجه شدیم
  مثلا قبلا میگفتن شبها ناخن نگیرین کراحت داره حالا دلیلشو متوجه شدن که کلسیم بدن شبها به ناخن منتقل میشه و در روز دوباره به کل بدن برمیگرده و یا اینکه میگفتن جایى که اب کم هست وکسى میخواهد از ان اب استفاده کنه باید با وجب خودش اندازه بگیره اگه سه وجب در سه وجب بود میتونه استفاده کنه این مسئله براى خیلیها خیلى مسخره بود در صورتى که مهندس بازرگان دلیل علمیشو در کتاب احکام از نگاه علمى (البته اگه اسم کتاب رو درست گفته باشم )اینطور ذکر کرد اگه مقدار اب سه وجب در سه وجب باشه مولوکولهاى اب به هم فشرده هست و مانع ورود میکروب به اب میشه بنابراین اب سالمه در ضمن همه دستشون همراهشونه وبراحتى میتونه اندازه بگیره. این مثالهارو زدم تا بگم ما دلیل خیلى چیزهارو نمیدونیم و با پیشرفت علم متوجه اونا میشیم
  حالا حتما لاک زدن ناخن و نادرستى وضو هم دلیلى داره که ما نمیدونیم.ما کارى به اخوندا نداریم هر کسى به عمل خودش ما فقط فقط با خدا پیامبر وائمه کار داریم والسلام.

 78. مریم گفت:

  سلام سحر جان شما که کاملاً اشتباه میکنی درست است خدا مهربان است ولی این حکم اکثر دین ها است که نبایدموقع وضو چیزی مانع گوشت وپوست جا های وضو شودمن خودم هم عاشق لاک وآرایش هستم ولی بیرون چادری هم ودر خانه به پا هایم لاک می زنم به غیراز انگشت شستم وبعداز از وضو غلیظ آرایش میکنم برای خودم وبچه هام وهمسرم و خدا زیبایی رادوست دار دبه شرطی که دستورات دین او را انجام دهید نرگس خانم چون لاک لیز است آب جذب نمی شود خشک می‌شود

 79. alv گفت:

  همین روحانیت مراجع که عرض میکنید انقدر کلاه شرعی برا در رفتن از مسائل برا خودشون دارن که نگم براتون پس وقتی از علمت برای راه فرار چیزهای که خودت دوست داری استفاده میکنی این مرجعیت مورد داره و همین که میگن وقتی امام زمان ظهور میکنه مردم فک میکنن دین حدیدی اومده

 80. ‌ARTENA گفت:

  من عاشققققققق لاک هستم ولی نماز هم برام خیلییییییییی مهههههم است

 81. زهرا گفت:

  الان ببخشید اگه ناخن ایراد داره لاک داشته باشه خب ناخن دست و‌ پا واسه مسح چه فرقی میکنن پا هم نباید لاک داشته باشه گفتند فاصله ناخن اگه کافی باشه لاک پا ایراد نداره این حکم چرا واسه دست نیست؟ جنس ناخن دست و پا که فرق نداره با هم بین ناخن های دست هم فاصله هست

 82. سمیه گفت:

  من خیلی به نماز اهمیت میدم وهمیشه میخونم ولی به نظر من قبل ازاینکه لاک وضو وغسل وباطل کنه خیلی چیزای دیگه از قبیل دروغ تهمت دل شکستن حق والناس و….هستن که نماز وروزه ووضو وهمه چیزو باطل میکنن ولی فقط این میون همه میگن لاک زدی عبادتت باطله

 83. سمیه گفت:

  باسلام خدمت خانومای اراسته من تمامی پیامهارو خوندم یاد یک شعری افتادم در دوران راهنمایی که موضوعش این بود چوپانی با همون زبون ولباسهای کهنه پاره وبوی گوسفند باخدا راز ونیاز میکرد وخوش بود یهویی حضرت موسی اومد زد تو پرش وگفت این چه وعضشه چرا باخدا اینجوری حرف میزنی وکلی امرو نهی کرد وفکر کرد چوپان وراه درست بهش نشون داده ولی خدا بهش وحی کرد کارت بد بود تو بنده منو ازدرگاهم روندی مگه ما تورو برای وصل کردن نفرستادیم ولی تو فصل کننده شدی حالا این مثل حکایت لاک ونماز با فتوای مراجعه توروخدا بزارید مردم باخداشون روراست باشن وراحت عبادت کنن باهر دین وزبون وجسم وتوانایی شون

 84. Reyhane گفت:

  یعنی نمی شود بالاک وضو گرفت

 85. نازی گفت:

  همه پیام هارو خوندم و فقط به یک نتیجه رسیدم. مثل اینکه مردم ما خودشون عقل کل هستن و حتی دستور خدا و ائمه رو هم قبول ندارن چه برسه به عالم دینشون. عزیز من تو که نمیتونی به خاطر خدا پا روی دلت بذاری چرا داری کاراتو توجیه میکنی؟؟؟

 86. مین گفت:

  من برق ناخن میزنم و واقعا چرا آدم روزی سه بار هی بزنه هی پاک کنه ولی بازم عذاب وجدان دارم ک نکنه قبول نباشه؟از بس هم دزدی میکنن آدم میگه اونا ک حق الناس کردن و رفتن و از عذابش نترسیدن حالا من بخاطر یه لاک بترسم؟ا

 87. پونه گفت:

  من عاشق لاک زدنم وبرای نمازمم اهمیت زیادی قائلم ودوست ندارم لاک روی ناخنم دلیلی برای ترک نماز که یکی از اساسی ترین دستورات خداست باشه ومهمه که به نمازم بی توجه نباشم واونو به جا بیارم حتی بالاک ناخن مطمئنا مضرات نماز نخوندن خیلی بیشتر از نماز خوندن با لاکه پس کاری که دلم میگه رو انجام میدم چون خدای منکه خیلی مهربونه

 88. ناشناس گفت:

  من سوالم اینه چرا برای پا که اونم جزیی از ارکان وضو(لغت درستی به ذهنم نیومد)هست موردی نداره اگه لاک داشته باشه فقط یه دونه ناخن غیر انگشت کوچک باشه بعد برای دست باید همشون بدون لاک باشه!!!! نمیفمم اینو

 89. درسا گفت:

  به نظر من لاک زدن اشکالی نداره
  ولی باز برای اطمینان بیشتر به مرجع تقلید خود رجوع کنید

 90. لیلا گفت:

  من خودم نماز می خونم به نظر من اشکال داره

 91. فاطمه گفت:

  الان فقط حرف از لاک تعداد کمی در باره ی نماز صحبت می کنند و نظر میدن الان فقط حرف از اینکه آیا لاک نماز رو باطل می کنه یا خیر

 92. فاطمه گفت:

  دوستان عزیز شما الان فقط لاک ارزش داره براتون و تعداد کمی به فکر نماز هستن برای نماز خیلی سعی کردم لاک رو پاک کنم چون یادم نبود که لاک پاک کن ندارم تعداد کمی به فکر نماز هستند و بیشتر ها به فکر لاک زدن

 93. زهرا گفت:

  بنظرمن ناخن از جنس استخوانه و اب بریزه روش یا نریزه خب فرقی نداره من همیشه برام سواله حالا اگه لاک روی ناخن باشه چرا واسه وضو و غسل اشکال داره در صورتی که حایلی برای گوشت زیر ناخن و غیرا نیستش

 94. مهران گفت:

  من میگویم که تو برو تو گور که دیگه نه نماز بخوانی نه لاک بزنی

 95. بهار گفت:

  سلام عزیزان منم نماز خوندن رودوست دارم و ناخون های خودم رو و همیشه تمیز میکنم شون لام هم نمیزنم بازم میگن قبول نیست نماز خودنت و من اصلا حرف شونو قبول ندارم ???

 96. مرگل گفت:

  اه عزیزانم خیلی مسخرست
  شما مجبور نیستید لاک بزنید ولی مجبورید نماز بخوانید
  حالا به فرص اینکه یک دهم درصد لاک زدن اشکال داشته باشه ووضو و نمازو غسل و باطل کنه،پس نماز شک دار نخونید نه نماز اینو دوس داره نه خدا و نه خودتون

 97. نیل گفت:

  به نظرمن بالاک نمازبخونی ایرادنداره تازه العادوستمون هم گفت که اگ یع ناخون لاک نداشته باشه نمازدرستع

 98. فانیذ گفت:

  منم با نرگس موافقم قرآن نگفته لاک نزنید

 99. بیتا گفت:

  به نظر من اگر در ناخن یه ذره باشه وضو درست حجابت خواهد بود اما اگر در هر ناخون کاملا دیده باشد در وضوع ممنوع است در این حال در خواندن نماز هیچ اشکالی ندارد

 100. حسین گفت:

  اقالاک چیه ناخون چیه زن زیباباشه هیچ چیزلازم نیست آنهای که بالاک وناخون سرکاردارندازقیافه عقب هستندتایجورجلب توجه کنندوالالوازم آرایشی خودش خیلی بدبواست کسی هم که ازقیافه عقب باشه وبوی بدلوازم آرایشی ازش بیادببین چی میشه بایداز۱۰متری آن بگذری قیافه بایدطبیعی باشه مشک آنست که ببویدنه اینکه عطاربگوید

 101. زهرا گفت:

  سلام من ۱۱سالمه و هم نماز میخونم هم بعصی وقتا لاک میزنم البته اول وضو میگیرم و بعد لاک میزنم و با لاک نمازمو میخونم این اشکالی نداره؟

  • bahejab1 گفت:

   نه عزیزم خدا قبول کنه
   اگر نامحرم نبینه اشکال ندارد
   اتفاقا همیشه مرتب و تمیز و به دیدار خدا برو

 102. mohadese گفت:

  درباره اینک اگ برق ناخن بزنیم نماز بخونیم توضیحی نبود

 103. مهشید گفت:

  (به نظر من ،چون من هم لاک دوس دارم هم نماز خوب هر دو رو میتونم داشته باشم،من تصمیم گرفتم نماز رو کامل بخونم و بعد وضو لاک بزنم نماز بخونم البته نامحرم نبینه، خوب خیلی سخته لاک پاک کن دو باره بزن،میتونم از لاک نمازی استفاده کنم یا لاک پلاستیکی ) پس هم نماز میخونم هم لاک میزنم،حتی از هنا هم میتونم استفاده کنم☺☺☺